Domů     Jižní Morava: Lednice, Valtice, ale i další perly
Jižní Morava: Lednice, Valtice, ale i další perly

Toto místo patří k vyhledávaným turistickým destinacím u nás. Jedná se totiž o nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě, který byl roku 1996 zapsán na seznam UNESCO.

Kromě zámků v Lednici a Valticích se v areálu nachází řada menších romantických staveb, přičemž k ikonickým patří 23 metrů vysoký Obelisk, Janův hrad, Minaret či Lovecký zámeček anebo Apollonův chrám.

Tip redakce: H-park Hájenka

Lanové centrum naleznete v těsné blízkosti Lednico-valtického areálu. Hájenka Park nabízí hned tři trasy, přičemž dvě jsou určeny starším dětem i dospělým, poslední je vhodná pro nejmenší od 3 let.

Jeskyně Balcarka

V malebném krasovém žlebu nedaleko obce Ostrov naleznete jeskyni Balcarku. Během její návštěvy zažijete skutečná dobrodružství, jedná se totiž o spletité bludiště chodeb, puklin a dómů rozprostírající se hned na dvou patrech.

Prohlídka je možná pouze v doprovodu průvodce a trvá zhruba 60 minut. Zážitkem je však již pohled na majestátní vstupní portál.

Zachráněná památka

Kdysi stávalo v Kloboukách u Brna osm větrných mlýnů. Postupně chátraly, až zbyl v roce 1905 poslední. Byl to mlýn celodřevěný, stál na jižním kopci nad městečkem.

Měl míry 14,5 metrů na výšku a 6 metrů na šířku. Jenže v roce 1945 při osvobozování Klobouk dostal mlýn zásah a vyhořel do základů. Ovšem díky místním pracovitým občanům byl mlýn opraven a od roku 1985 znovu otevřen!

Pro milovníky technických památek jsou Klobouky u Brna povinnou návštěvou. Mlýn si můžete prohlédnout od května do září.

Vstříc jeskyním

Punkevní jeskyně najdete v severní části CHKO Moravský kras v Pustém žlebu. Zároveň jsou součástí nejdelšího jeskynního systému u nás, známého jako Amatérské jeskyně. Délka dosud známých chodeb tu přesahuje 30 km.

Komentovaná prohlídka zabere přibližně hodinu a návštěvníky provede dómy a chodbami až k samotnému dnu propasti Macocha. Odtud následně pokračuje na motorových člunech, kde se zájemci nechávají unášet podzemní říčkou Punkvou.

Židovská synagoga v Břeclavi

Významný monument byl postaven v roce 1868 v novorománském slohu. Po nákladné a velice citlivé rekonstrukci, jež proběhla na sklonku 20. století, uchvátí především vzdušný interiér s blankytnými stropy.

Dále je tu umístěna expozice věnovaná zdejší židovské obci a galerie výtvarného umění. Ničím výjimečným v synagoze nejsou ani koncertní vystoupení.

Navštivte sklípky

Pro celý Jihomoravský kraj jsou sklípky seskupené do celých sklepních uliček typické. Některé jsou tak povedenou ukázkou lidové architektury, že jsou památkově chráněné.

To je případ areálu na Vrbici, kde ve svahu kopce Stráž najdete nevšední soustavu sklípků hned v několika patrech. Sklepní kolonie Pod strážním kopcem je prošpikována pískovcovými sklepy.

Každé ze sedmi pater má jiné jméno, ale jinak jsou objekty vzhledově sjednocené.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté
Přestože byla vybíravá, zámek v Hluboké nad Vltavou si zamilovala i princezna Krasomila. A vy dopadnete úplně stejně. Je totiž jedním z nejkrásnějších u nás. Vypadá jako nazdobený bílý dort na svatební tabuli. Právě proto tam  proudí desítky tisíc turistů. Zámek, který najdete 9 kilometrů od Českých Budějovic, byl inspirován anglickým královským
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása a důstojnost vás úpln
Slavné Janské Lázně najdete v samém srdci Krkonoš, které doslova bije pro vaše zdraví. I proto si sem lidé jezdí pro pomoc a úlevu už víc než tři století. Síla a energie se tady rozdává na potkání. Jsou ale věci, na které se  v Janských Lázních vysloveně specializují. V prvé řadě se tu totiž léčí nemoci pohybového aparátu, ale pak také třeba nervové poruchy a vzhledem k horské poloze i potíže
Kde jinde by se mělo nacházet hornické muzeum než ve starobylém horním městě s bohatými hornickými tradicemi? Hornické město Krásno (něm. *Schönfeld*) vzniklo na místě prastaré hornické osady Tři lípy (něm. *Drei Linden*). První písemná zmínka o Krásně pochází z roku 1241. V okolí Krásna se nacházely významné cínové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Jak lidé přežívali bez lednice: Před objevením elektřiny bojovali s časem
epochaplus.cz
Jak lidé přežívali bez lednice: Před objevením elektřiny bojovali s časem
Máslo se zkazí během několika hodin, maso začne zapáchat a mléko zkysne ještě před večerem. Dnes stačí otevřít lednici a problém mizí. Po většinu lidských dějin ale elektřina neexistuje a lidé musí bojovat s časem, horkem i bakteriemi jinak. Uchovávání potravin rozhoduje o přežití rodin, armád i celých měst. Přichází sklepy, ledové jámy i obrovské
První velké vymírání: Apokalypsa s drtivým dopadem
21stoleti.cz
První velké vymírání: Apokalypsa s drtivým dopadem
Když se řekne hromadné vymírání, většina lidí si vzpomene na nebohé dinosaury, kteří se zoufalým výrazem sledují asteroid mířící k Zemi. Ale dějiny naší planety znají i horší katastrofy. Už dávno před
Kocourek radostně vítal svého páníčka
skutecnepribehy.cz
Kocourek radostně vítal svého páníčka
Manžel ležel v kómatu v nemocnici, jeho věrný kocour se ale dál choval, jako by byl pán doma. Znal dokonce den, kdy se páníček vrátí. Byl to blesk z čistého nebe. Ve tři ráno můj manžel náhle zkolaboval a rovnou upadl do kómatu. Všichni jsme si připadali jako v děsivém snu. Záchranka ho s hlasitým houkáním vezla do nemocnice a my si
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
Vyzval mě k tanci a rozzářil mi život
nejsemsama.cz
Vyzval mě k tanci a rozzářil mi život
Bývalý manžel mi utekl s mladší ženou, což mělo na mé sebevědomí zdrcující vliv. A pak se najednou objevil kdosi, kdo o mě měl zájem. Na synovu svatbu bych se bývala nesmírně těšila, protože jsem si ji velice přála. Jenže znáte chlapy, odkládal ji a odkládal, až jsem se děsila, že to jeho děvče ztratí trpělivost a pošle ho k vodě.
Trhanec jako pro císaře
tisicereceptu.cz
Trhanec jako pro císaře
Roztrhaná palačinka podávaná s ovocným rozvarem nebo rozinkami. Suroviny na 4 porce 6 vajec 370 ml mléka 200 g hladké mouky 3 lžíce cukru krystal 1vanilkový cukr 2 lžíce rozinek namočených
Co má Kostková se zahradním architektem?
nasehvezdy.cz
Co má Kostková se zahradním architektem?
Odhalení pořádného skandálu na spadnutí? Už delší dobu se šíří zvěsti, že manželství Terezy Kostkové (49) a režiséra Jakuba Nvoty (49) má k ideálu daleko. Herečka působila, jako by strádala osaměním
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Zachránil lékař bez diplomu tisíce dětí?
historyplus.cz
Zachránil lékař bez diplomu tisíce dětí?
Od roku 1903 hostí newyorský Coney Island lunapark, který však spíš než klasický zábavní park připomíná přehlídku zázraků. K vidění je tu celá řada kuriozit – obřím modelem Vernovy ponorky počínaje a vesničkou plnou „pravých“ živoucích trpaslíků konče. Dokonce jsou tu i první inkubátory. I s předčasně narozenými dětmi! Novorozenci, umístění ve zdejším zařízení, jsou
Brána do pekla. Nejstrašidelnější hrad přináší mrazivé pocity
enigmaplus.cz
Brána do pekla. Nejstrašidelnější hrad přináší mrazivé pocity
Na první pohled vypadá jako obyčejná středověká stavba ztracená v lesích severně od Prahy v Libereckém kraji. Jenže jakmile se přiblížíte, atmosféra houstne. Ticho je podivně těžké, ptáci téměř nezpív
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz