Domů     Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!

Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět.

Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kde se jednou měl proslavit, později působil na Jičínsku či na Českobudějovicku.

V roce 1559, když mu bylo čtyřiadvacet, se jeho život změnil. Jednoho dne pomohl neznámé dámě, která v lese spadla z koně.

Byla to příslušnice mocného rodu Eva z Rožmberka a svou vděčnost záhy projevila tím, že Jakuba Krčína jmenovala purkrabím Českého Krumlova. A budoucnost technicky zdatného mladíka se najednou změnila.

Na počátku byl Počátek

V popisu práce měl nový purkrabí také péči o nejrůznější hospodářské záležitosti, tedy i o rybníky.

Založení rybníka se symbolickým jménem Počátek si vyzkoušel v letech 1564 až 1565 a zanedlouho, to už jako vrchní hejtman rožmberského panství, a protože Počátek se povedl, své schopnosti v tomto oboru začal dokazovat ve větším měřítku.

Panství pod jeho rukama jen vzkvétalo a mnoho rybníků nejen opravil, ale i od základu vybudoval.

Kus města pod hladinou

V roce 1571 se pustil do práce, kvůli které si získal nejen mnoho obdivovatelů, ale nadělal si i dost nepřátel.

Rybník, který se rozhodl založit v těsné blízkosti Třeboně, totiž po napuštění zatopil nejen rozsáhlé močály, pole a louky, ale za oběť mu padla dokonce část třeboňského předměstí včetně kaple sv. Alžběty a augustiniánského špitálu.

Rybníku, který se od počátku navíc potýkal s nestabilním blátivým podložím, proto místní obyvatelé začali říkat Nevděk. Tehdy byl ještě propojen se sousedním Opatovickým rybníkem.

Odděleny byly teprve v roce 1574 a teprve v tu chvíli se z původního Nevděku stal oficiálně Svět.

Zdroj vody obklopený vodou

Přestože Jakub Krčín nám po sobě zanechal mnoho důkazů svých schopností, ostatně v druhé polovině 80. let 16. století třeba šest let pracoval na vybudování největšího rybníka pojmenovaného Rožmberk, rybník Svět stejně patří k jeho nejslavnějším dílům.

Celková délka jeho mohutné zalomené hráze dosahuje 1525 metrů, a základna té hráze je místy široká až 60 metrů. Celková plocha rybníka činí 201 hektarů a zajímavostí je, že na něm najdeme i malý ostrov.

Stojí na něm původní studna, která kdysi patřila k místnímu pivovaru a je o dvě století starší než sám rybník.

Jen jednou byl poražen

Svět je také důležitou součástí protipovodňové ochrany. Po povodních v roce 2002, kdy jeho hráz odolala jen tak tak, rybník dostal bezpečnostní přeliv. V historii ale Svět útok velké vody nevydržel jen jednou.

Jeho hráz se protrhla při povodni v roce 1890, ale sám rybník v tom byl zčásti nevinně, protože předtím se protrhly hráze všech rybníků nad ním a nápor takové vlny ani Krčínova hráz vydržet nemohla.

Kolem Světa pomalu i rychle

Na rybník Svět je krásný pohled ze všech stran. Chcete si to ověřit? Pak se vydejte na cestu kolem Světa, tedy po naučné stezce, která od roku 1985 tvoří dvanáctikilometrový okruh kolem celého rybníka.

Je určena pro pěší turisty, vede po polních a lesních cestách i po samotné hrázi a nachází se na ní 16 zastavení s informacemi o historii rybníkářství, lázeňství či lidové architektury v okolí.

Na podzim se po stezce tradičně běží Běh kolem Světa, jehož trasa oficiálně měří 11 kilometrů a 729 metrů. Letos akce připadá na 2. září.

Odpočiňte si v parku

Kolem hlavní výpustě rybníka vede silnice a hned za ní se rozkládá šestihektarový zámecký park.

Jeho základy položil slavný Rožmberk Petr Vok už na počátku 17. století, a i když třicetiletá válka pak zahradě hodně uškodila, Schwarzenberkové si pak dali práci a místo přivedli opět k jeho bývalé kráse.

Park rozděluje Třeboň na předměstí a historické jádro a před třemi lety prošel celkovou revitalizací.

Laboratoř zámeckých alchymistů

A když už budeme odpočívat v parku, stojí za to si prohlédnout i samotný zámek. Původně na jeho místě stával už ve 14. století panský hrádek, který si o století později vybral za své sídlo Vok z Rožmberka.

Celý areál vylepšil a rozšířil, a stejně tak si počínal i jeho potomek Vilém o dalších sto let později. Pokud dnes vstoupíme dovnitř, můžeme přemýšlet o všech historických majitelích zámku.

Jedna speciální prohlídková trasa nás seznámí se vším, co souvisí s Rožmberky, a to třeba včetně unikátní sbírky navigačních přístrojů Petra Voka nebo alchymistické laboratoře.

Druhá trasa se zase více věnuje Schwarzenberkům, a tak před námi bude defilovat třeba kolekce afrických předmětů ze schwarzenberské farmy u Nairobi nebo soukromé pokoje včetně salonu kněžny nebo pracovny a ložnice knížete.

Kvůli výlovu si nařiďte budík

Každý podzim na Třeboňsku probíhá výlov zhruba dvou set rybníků. Výlovů těch nejznámějších se tradičně účastní i veřejnost. Návštěvníci si užívají nejen netradiční podívanou, ale jsou vděční i za prodej živých ryb.

Konkrétní termíny výlovů jsou závislé na mnoha okolnostech a oznamují se většinou až v průběhu září, jeden je už ale vždycky znám dlouho dopředu.

Největší rybník Rožmberk je totiž natolik v centru pozornosti, že jeho výlov prostě musí mít přesně stanovený termín, aby si všichni zájemci mohli výlet naplánovat. A tak letošní výlov Rožmberka připadá na víkend 13. -15. října.

Pokud ale nechceme o nic přijít, budeme si muset trochu přivstat. Výlov zpravidla začíná prvním zátahem v sedm hodin ráno.

Co nesmíte minout? Schwarzenberskou hrobku

Téměř pohádkovou stavbou je Schwarzenberská hrobka připomínající romantický zámeček, která stojí na opačném břehu rybníka Svět než sama Třeboň. Založena byla v roce 1874 kněžnou Eleonorou a i tahle stavba si vyžádala odborníky na vodní díla.

Před budováním základů totiž bylo třeba vykopat kanál k odvodnění prostoru, protože hrobka se nachází pod úrovní terénu. V hrobce byly postupně v zinkových rakvích uloženy ostatky 27 významných příslušníků schwarzenberského rodu.

Dnes můžeme dovnitř nahlédnout v průvodcem a podívat se po monumentálním schodišti i do kaple a do krypty. V období dušiček se tu každoročně koná zádušní mše, kaple se pak využívá jako prostor pro kulturní akce a koncerty.

Foto: Shutterstock
Související články
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Lidové tradice, skanzeny, stará řemesla, svérázné Chodsko se specifickým nářečím, kroji i výtečnými koláči. Milovníkům starých tradic, řemesel i architektury má Chodsko rozhodně co nabídnout. V Plzeňském kraji stále vládne výjimečný duch předků a obyvatelé tu živě udržují jedinečné zvyky a tradice. Zcela ojedinělou národopisnou oblastí v celých Čechách je svérázné Chodsko. Při posvíceních a pou
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz