Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova.
Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“.
Tekutý poklad
Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli trnka. Právě z ní se totiž vyrábí většina místních lahůdek – v oblasti jižního Valašska jde například o delikátní povidla.
Samostatnou kapitolou je ikonická švestková pálenka, jejíž domov je městě Vizovice. Do historie páleničářství můžete nahlédnout v místním muzeu, kde na vás čeká i výjimečná 5D show.
www.muzeumslivovice.cz
(Ne)povedená delikatesa
V původním významu se jednalo o označení pro nepodařený koláč nebo vdolek. Dnes patří k nejvyhlášenějším pochutinám, pro které jsou jeho fanoušci schopni „jít světa kraj“. Největší oblibě se přitom těší frgály s hruškami, tvarohem, mákem nebo povidly.
Kromě samotné konzumace patří k jedinečným zážitkům také kurzy pečení, které se odehrávají ve Velkých Karlovicích.
Z otce na syna
Poskoky, výskoky, dřepy a také četné tleskání rukama, které s každým dalším tónem nabývá na obtížnosti – mužský lidový sólový tanec verbuňk, je pro své pojetí originálem světové formátu.
Od roku 2005 je proto součástí světového dědictví UNESCO. V mnoha slováckých rodinách je jeho „znalost“ běžnou součástí života, samotná technika se v mnoha případech dědí z otce na syna.
Po stopách poutníků
Bývá označována za „nejvíce promodlené místo na Moravě“. S horou Hostýn ležící na pokraji Západních Beskyd se zároveň pojí mnoho legend. Zdejší dominantou je bazilika se sochou Panny Marie.
K dalším významným pamětihodnostem se řadí Jurkovičova křížová cesta, jež končí v blízkosti lesního hřbitova, kde odpočívají osobnosti s Hostýnem spjaté.
Léčivá síla
Dalším poutním místem v regionu je pramen Stračka. Nachází se pod severním svahem hřebenu Pohoře, a jeho původ bývá přisuzován Panně Marii.
Samotný pramen bývá popisován jako velmi chutný, místní kronika ovšem s chválou zašla ještě dál, když jej označila léčivý. Pěší turisty zajisté potěší informace, že se k místu mohou dostat po stezce Velký okruh vedoucí z obce Stračky.
A hle, král…
Ačkoli je jízdu králů možné spatřit také v Olomouckém kraji, je to především obec Vlčnov, kde má tato starobylá lidová slavnost nejdelší tradici. Odehrává se tu totiž déle než 200 let, a to vždy na Svatodušní neděli v rámci tzv. letnic. Celá událost je tu navíc spojena s lidovým jarmarkem.
Baťův Zlín
V údolí řeky Dřevnice, na rozhraní Valašska, Hané a Moravského Slovácka, se rozkládá Baťův Zlín – místo, které proslavilo sourozenecké trio Tomáš, Antonín a Anna Baťovi.
Jejich závod učinil z východomoravské metropole moderní městskou aglomeraci ve funkcionalistickém stylu, v jejímž srdci odpočívá tovární areál postavený z červených cihel následně obklopený svěží zelení.
Ze světa filmu
Stejně jako v uplynulých letech, se i 63. ročník populárního Zlínského festivalu zaměří na propojování generací. Hlavním motivem bude nejen oslava československé animace, ale i představení skandinávských web seriálů pro mladé.
Výjimečná podívaná se odehraje v termínu 1.–7. června 2023. Zároveň se již poosmé uskuteční také Festivalový půlmaratón, neboli největší běžecký závod na Východní Moravě, zasazený do jedinečného centra Baťovy metropole.
Pro milovníky sportu
Ani v letošním roce nebudou fanoušci rychlosti a zábavy ochuzeni o tradiční Barum Czech Rally Zlín, který tentokrát připadá na víkend 18.–20. srpna 2023. Stejně jako každý rok bude akce okořeněna účastí nejrychlejších pilotů, a především nočním ostrým průjezdem centrem města.
Parťáci ze dřeva
Zhruba 15 kilometrů od Zlína leží obec Ostrata, ve které si na své přijdou hlavně ti nejmenší – konkrétně v první dřevěné ZOO. Areál nabízí přes 200 zvířátek, v jejichž pozorování se žádné hranice nekladou.
Děti si proto mohou své oblíbence beze strachu pohladit, nebo se s nimi na památku vyfotit. Je libo mořského koníka, orangutana, lva, leguána anebo surikatu?
Chuť křížal
V 18.–19. století bylo Valašsko známé jako významný exportér křížal, na nichž si následně pochutnávala celá Evropa. A tato tradice přežívá v obci Vlachovice dodnes. O celkem osm sušáren tu totiž stále pečují s patřičnou láskou a úctou.
V rámci poznání místního folkloru doporučujeme okusit Vlachovskou naučnou stezku, která začíná v Muzeu lidové kultury a tradic Vlachovska a všechny ikonické sušárny spojuje. Navíc se jedná o jedinou stezku tohoto druhu v republice.
Přírodní obraz
Pozorovatelna Durch architekta Zdenka Fránky zaujme pro atypické pojetí připomínající obrazový rám. Jedná se o poctu nádherné krajině, kterou stojí za to si patřičně užít.
Pozorovatelna ovšem slouží i jako posezení pro kolemjdoucí nebo coby přístřeší při špatném počasí.
Za vínem i architekturou
To, že folklorem nežijí pouze vesnice, dokládají Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.
Jedná se o tradiční událost babího léta, která tentokrát proběhne 9.–10. září 2023. Dějištěm unikátní akce jsou historické památky ve městě Uherské Hradiště – právem nazývaného slováckou metropolí.
Všechny do jediné jsou totiž v tomto termínu otevřeny pro veřejnost. V rámci víkendové zábavy jsou pro zájemce přichystány také ochutnávky delikátního vína a místní gastronomie.
Tudorovská gotika
Na úpatí Bílých Karpat, konkrétně v Bojkovicích, se tyčí unikátní zámek zahalený do anglické tudorské gotiky. Nový Světlov má pověst prestižního regionálního kulturního centra s celoročním provozem, ve kterém je umístěn divadelní sál, hotel i restaurace.
Ubytovací část se pyšní nejen kapacitou 72 lůžek, ale i pravou historickou atmosférou. Každý pokoj je totiž vybaven vyřezávaným mahagonovým nábytkem a mramorem obkládanou koupelnou.
Trochu jiné baroko
Obec Střílky proslavil neobyčejný barokní hřbitov, k jehož vybudování došlo ve 30.–40. letech 18. století. Pro svou originální koncepci je navíc dodnes považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění.
O jeho vybudování se zasadil majitel stříleckého a tovačovského panství Antonín Amand Petřvaldský. Autorem sochařské výzdoby se stal Gottfried Fritsch. Právě pod jeho rukama se následně zrodila alegorie sedmi smrtelných hříchů či strážní andělé.
Kouzlo opuštěného
V západní části přírodního parku Chřiby stojí zřícenina Stříleckého hradu. K jeho pozůstatkům se lze dostat po zelené značce ze stejnojmenné obce, vzdálené zhruba 1,5 km. Lokalitou zároveň prochází i nenáročná naučná stezka o celkové délce cca 3 km.
Podél Baťova kanálu
Cyklostezka o délce přesahující 80 km je díky nenáročnému terénu vhodná pro rodiny s dětmi, ale také bruslaře nebo seniory. Zároveň na ni navazují také trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek.
Blízkost Baťova kanálu navíc umožňuje hned několik způsobů prozkoumávání okolí. Cykloturistiku totiž můžete plynule kombinovat s plavbou po přilehlé řece.
Symbol přátelství
Rozhlednu Velký Lopeník naleznete na stejnojmenném vrchu, druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Jelikož byla umístěna k česko-slovenské hranici, je zároveň symbolem přátelství obou národů.
Z vyhlídkové plošiny se návštěvníkům otevírá působivý kruhový výhled po okolí. Na samotný vrchol vede hned několik tras, ta nejvyužívanější začíná na sousedním Mikulčině vrchu a měří zhruba 5 km. O něco náročnější je výstup vedoucí po zelené značce od Bošácké doliny.
obec-lopenik.cz
Majestátní ochránce
Původně se jednalo o královský hrad, jehož hlavním úkolem byla ochrana kraje. Po velkém požáru v roce 1760 však Brumov vyhořel, a od roku 1827 byl definitivně opuštěn.
I přesto tento prostor nabízí několik možností vyžití, ať už zvolíte koncert nebo divadlo, nebudete návštěvy litovat. Navíc tu myslí také na nejmenší, pro které si zde připravili speciální hru „O řád rytíře Bruna a princezny Magdalénky“.
Ta sestává z nenáročné procházky po celém hradu, přičemž na šesti zastávkách musí děti splnit předem dané zábavné úkoly. A jaká, že je úspěšnost dosažení odměny? No přece 100 %.
www.hradbrumov.cz