Domů     Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
od 28.2.2024
1

Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická skladba Otvírání studánek Bohuslava Martinů nebo pohádkoví Broučci Jana Karafiáta.

Kraj protíná hlavní dopravní tepna Česka, dálnice D1, takže je příjemně dostupný turistům z celé republiky pro velké i malé výlety. Vydejme se společně na jeden takový!

Přírodní galerie mezi rybníky

Skutečnou perlou Vysočiny je okolí města Žďár nad Sázavou, kde není nouze o krátké zastávky u dětmi oblíbených soch, které v přírodě záhadně vyrostly pod rukama známého žďárského umělce Michala Olšiaka.

Po cestě napočítáme celkem dvanáct rybníků a chybět nesmí ani mlýn, v tomto případě mlýn Brdíčkův neboli Šlakhamr.

Hamerský vycházkový okruh začínáme ve v městečku Hamry nad Sázavou, na jehož konci se nachází hranice mezi Čechami a Moravou, které se ne náhodou přezdívá Konec světa.

Okruh je značen výraznými žlutými čtverci s černým písmenem H. Mineme zrekonstruovaný Brdíčkův mlýn a zamíříme k Rozštípené skále, která se pyšně tyčí nad řekou Sázavou. Zde také narazíme na první Olšiakovu betonovou sochu, Mamuta.

Od něj pokračujeme k bývalému lomu Štenice, odkud nás značení povede ke třem rybníkům, k Hlubokému, Farskému nebo Sázavskému.

Seznamte se s Hamroněm!

Dalšími zastávkami jsou sochy Kůň a vůz, nedaleko ní potom Hamroň. Jak název napovídá, socha má zpodobňovat místního maskota. Podivuhodný tvor z betonu má oči na dlouhých tykadlech a svou ulitou připomíná hlemýždě, ovšem se dvěma velkými chodidly.

Hamroň se ze široka usmívá a turisty ponouká k zastávce u dalšího nedalekého rybníka, Dívka. Od něj vede polní cesta do kopce, až na vyhlídku, které se říká U Mamlase. Majestátní výhled na CHKO Žďárské vrchy zde střeží další Olšiakova roztomilá socha. Ovšem, nejen ona.

Magické číslo pět

Pouhý kilometr odtud se v krajině nad zámkem Kinských tyčí mýty opředené dílo architekta Jana Blažeje Santiniho, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

V místech, kde zmučené tělo Jana Nepomuckého vyplavalo z pražské Vltavy, se prý rozzářilo pět hvězd. Právě pětka proto udává výslednou podobu stavby, která sama o sobě připomíná hvězdu.

Její půdorys je pozoruhodným průnikem několika kružnic, které rotují kolem bodu, kterým je střed kostela. Z těla kostela vystupuje pět hrotů, pět je bočních kaplí, ambitů a oltářů.

Pět prstů má také žehnající ruka Boha a pětka symbolizuje pět ran Kristových, na znamení Janova utrpení. Okna kostela mají svým tvarem symbolizovat Nepomuckého jazyk, který nacházíme také uvnitř, v původní kamenné dlažbě.

Část Janova jazyka, konkrétně kůstka jazylka, je možná nejcennější relikvií, která se v kostele ukrývá. Spekuluje se však o tom, že kostel ukrývá mnohem víc – mimozemskou energii, svatý grál nebo padlého anděla. Tajemství, kterými je místo opředeno, je mnohem víc.

Náměstí v Novém Městě na Moravě
Náměstí v Novém Městě na Moravě

Na lyže ve společnosti hejkala

Jen pár kilometrů od Žďáru leží Nové Město na Moravě, které je neodmyslitelně spjato se sportem, konkrétně lyžováním. Přilehlá Vysočina arena v novoměstských lesích se právě kvůli závodům každoročně plní fanoušky z celého světa.

Historii tohoto sportu se ostatně věnuje také stálá expozice Horáckého muzea na hlavním náměstí. Město bylo založeno už v roce 1250 a jeho centru vévodí místní nejstarší architektonická památka, kostel Svaté Kunhuty.

Zdobí ho nenapodobitelné sgrafiti od místního rodáka, akademického malíře Karla Němce, který je také autorem nejznámější podobizny tradičního maskota horáckých lesů, hejkala.

Sgrafiti se Novým Městem táhnou jako červená nit a natrefit na ně můžeme i v Horáckém muzeu nebo na zdech fasád některých starších domů.

Zámek - Nové Město na Moravě
Zámek – Nové Město na Moravě

Tam, kde zní Píseň hor

Milovníkům umění nesmí uniknout ani návštěva místního zámku, který dnes slouží jako galerie. Prezentuje nejvýznamnější osobnosti regionálního sochařství a malířství, jako je Josef Mařatka, Vincenc Makovský nebo Jan Štursa.

Právě Štursovy sochy zdobí náměstí a jeho okolí, ať už je to sousoší Pohřeb v Karpatech nebo postava chlapce s ovečkou, místními něžně nazývaná Píseň hor. Přehlédnout nelze ani bronzovou plastiku Raněný, která se tyčí před Štursovým domem.

Hudba se rodí v čisté studánce

Na hejkala možná natrefíte, pokud se z Nového Města vydáte osmikilometrovou naučnou stezkou Po stopách posledního vlka do obce Tři studně. Výlet by nebyl kompletní bez místa, které inspirovalo Bohuslava Martinů ke složení kantáty Otvírání studánek.

Minout byste zde neměli jeden z pramenů Svratky, Stříbrnou studánku, nebo studánky Barborku a Vitulku. Poslední jmenovaná dostala své jméno po dirigentce Vítězslavě Novákové, do které byl Martinů vášnivě zamilován.

Když se zaposloucháte do jejího šumění, dost možná uslyšíte jemné tóny jedné z jeho nejromantičtějších kantát o tom, jak chladivé studánky místní děti udržují čisté a zurčivé.

Jimramov
Jimramov

Romantický výlet mezi Broučky

Přírodní památka Devět skal, která je se svou výškou 836 metrů oficiálně nejvyšším bodem chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, se odtud nachází jen co by kamenem dohodil, stejně jako rybníky Sykovec a Medlov.

Ubytování v okolí nabízejí například romantické penziony Klokočí nebo Selský dvůr, kde vás nezklame malebný venkovský styl a poctivé porce jídel z regionálních produktů – jako od babičky.

Za návštěvu stojí také nenápadná vesnička Jimramov, kde žili bratři Mrštíkové nebo Jan Karafiát, autor poetické pohádky Broučci. V budově Horní školy u sv.

Jana je proto vytvořena expozice Život a dílo Jana Karafiáta, kde najdete spisovatelův originální nábytek nebo rozměrné dioráma z roku 1939 na téma Broučků, jehož autorem je Jiří Trnka.

Šiklův mlýn
Šiklův mlýn

Mlýn přestěhovaný z Divokého západu

Rodiny s dětmi budou nadšené z Šiklova mlýna u Zvole nad Pernštejnem, kde především v letních měsících denně probíhá zábavný program.

Místní westernové městečko je unikátní a největší atrakcí svého druhu v republice – nechybí odvážní pistolníci v kostýmech, divadelní představení plná stříleček a explozí soudků s dynamitem, koně, prasata, indiáni a vlastně všechno, co byste na Divokém západě čekali.

Ubytovat se můžete přímo ve zdejším hotelovém resortu Šikland, který připomíná westernový saloon, ale k dispozici jsou i chatky, sruby nebo mobilhomy.

Putování světoznámou Třebíčí

V jihovýchodní části Vysočiny se podél břehů řeky Jihlavy rozkládá UNESCEM ověnčené město Třebíč. Bazilika sv. Prokopa se zámeckým areálem, židovská čtvrť a židovský hřbitov jsou po právu zapsány na seznam světového dědictví.

Rodiny s dětmi v centru města ocení zábavnou a poučnou sběratelskou hru „Po stopách opatů a rabínů“. Na každého, kdo po cestě nasbírá tři razítka z místních infocenter, toho čeká na konci cesty malé překvapení.

Tříkilometrová trasa vede přes jedno z největších náměstí v republice, Karlovo, přes Zadní synagogu, Chudobinec, Židovský hřbitov, zámek s klášterem, neminete ani slavnou Baziliku svatého Prokopa nebo Dům rabína.

Židovská kultura zde k návštěvníkům promlouvá svým tajuplným jazykem a nepřijdete ani o zajímavé informace, díky QR kódům, pečlivě rozmístěným po trase.

Kterému pivu dáte přednost?

Ačkoli se to nezdá, Třebíč je skutečným rájem také pro milovníky dobrého piva a jídla.

Po náročné dopolední procházce městem každému vyhládne a na oběd můžete zajít třeba do Jak Jinak Pub, pivnice, zaměřené na malé pivovary – na čepu jich má celkem osm a k tomu burgery s masem od místních regionálních dodavatelů.

Přímo v historickém jádru města, v židovské čtvrti, můžete nalézt restauraci Kocour, kde najdete kromě skvělého jídla také nevšední ubytování v útulných pokojích s domácí atmosférou.

Od zámku dobrého krále až do pekla

Na renesančním zámku v Telči panoval dobrý král Miroslav v pohádce Pyšná princezna, proto byste ho měli navštívit i vy. Zahrada s arkádami a přilehlý zámecký park s půvabným klasicistním skleníkem láká k procházkám a k zastávce na kávu.

Ne náhodou je historické jádro tohoto města na seznamu UNESCO, barevné měšťanské domy na náměstí Zachariáše z Hradce vypadají jako sladké dortíky a jejich stinná podloubí za srdce chytí i vás.

Půvabnému náměstí také svého času panoval děsivý drak Bucifal – alespoň tomu tak bylo v pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Vzpomínáte?

Návštěvu Telče si děti skvěle užijí, právě pro ně je připravena zábavná expozice skřítků a pověstí ve sklepních prostorách Telčského domu. A je to právě podzemí, co dělá z Telče město opředené mystikou a záhadami.

Zdejší tajemné katakomby můžete v rámci interaktivní multimediální expozice navštívit i vy. Legenda například říká, že chodbami bylo možné v případě nebezpečí nenápadně zmizet až na vzdálený hrad Roštejn. Nově ale v podzemí pod domem č. p.

66 natrefíte také na skutečné peklo, a to v rámci čertovské expozice, a zahrát si můžete také hru o poklad v truhle. Zvládnete-li správně zadat číselnou kombinaci, z Telče si odnesete kromě zážitků také odměnu.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
22.4.2024
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Dech bere exteriér, ale i interiér kostela. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmín
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde