Domů     Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem

Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat.

Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století.

Dlouhou řadu jeho majitelů ani nemusíme vyjmenovávat, přestože šlo ve své době o významné a urozené pány. Zmínit bychom ovšem měli jednoho z nich – samotného panovníka Jiřího z Poděbrad.

Ten jej získal od předchozího majitele a musel si ho nejprve dobýt silou, protože ho mezitím obsadil táborský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Tehdy poprvé zřejmě Skuhrov doznal první úhony, protože takové dobývání se neobejde bez střílení z obou stran.

Jak vypadala hradní věž?

Dobýt Skuhrov přitom nebylo jen tak, protože byl nejen vhodně umístěn na skále nad říčkou, ale měl předhradí obehnané až 11 metrů širokým příkopem a parkánem. Přístupovou stranu chránil takzvaný šíjový příkop doplněný vnějším valem a obvodovou hradbou.

Ta byla podle všeho až 12 metrů vysoká a dosahovala šířky až 2,5 metru. Do dnešních časů se dochovaly i základy věže, o jejíž podobě se ovšem historikové stále ještě přou.

Za třicetileté války už bychom na hradě nikoho nezastihli, a nejspíš ani ne v přilehlém panství.

Pro hrad už bylo pozdě navždy, ale obec Skuhrov se z úpadku vzpamatovala na konci 18. století, kdy tu vznikla železárna a slévárna, což znamenalo nejen pracovní místa, ale i příležitost k rozvoji řemesel, obchodu a především k dalšímu osídlování.

Příliš mladé středověké základy

Původní podoba hradu Skuhrov se do dnešních dnů nedochovala. Svým dílem k tomu přispěla i těžba kamene na jižním předhradí. A když už se historikové radují, že objevili něco významného, odcházejí někdy zklamáni.

Jako třeba ve chvíli, kdy objevili pod západní hradbou obdélníkovou jámu téměř metr hlubokou a rozměrech 15×7 metrů, ve které už už viděli základy dosud neznámé budovy předhradí.

Pamětníci však dali hlavy dohromady a ukázalo se, že domnělé základy středověké stavby jsou ve skutečnosti přípravou pro orchestřiště divadelní scény vyhloubené na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Na strážní věž dřevo postačí

Jak vypadala původní hradní věž tedy nevíme, zato v roce 2001 dostal Skuhrov jednu docela novou. Sice byla jen dřevěná a měřila jen deset metrů, ale zato poskytovala nádherný výhled.

Vypadala jako strážní hradní věž a měla tak připomínat dobu, kdy zdejší hrad plnil svou strážní funkci.

Její základy vykopala mládež při prázdninové brigádě, vystoupat se na ni dalo po dřevěném žebříku a také díky ní cestu na Skuhrov začalo nacházet stále více turistů.

Tvarem se tehdy konstruktéři inspirovali u dřevěné rozhledny Modrá u Uherského Hradiště, která je uznávaným vzorem pro dřevěné stavby tohoto druhu. Dřevěné věže ovšem nebývají tak trvanlivé jako kamenné. Ta skuhrovská přežila jen deset let.

Ale hned vzápětí na jejím místě vyrostla nová, z modřínového dřeva, jen o patro vyšší a nabízející rovnou tři vyhlídkové plošiny.

Po žebřících už se nemusíme plahočit, je tu pohodlné schodiště s 38 schody, a i když okolní stromy poněkud povyrostly, stále je z věže hezký výhled na Skuhrov či panoráma Orlických hor

Poslední robota byla pro radost

K rozhledně se dostaneme snadno, když ve Skuhrově necháme auto na parkovišti u kostela sv. Jakuba Většího z roku 1718 a vydáme se pěšky přes hradní příkop. Rozhledna je volně přístupná.

A až budeme odcházet, udělejme si ještě asi stometrovou zacházku k památné Skuhrovské lípě. Je stará přes 180 let, dosahuje výšky 25 metrů a obvod jejího kmene lemovaného lavičkou činí úctyhodné tři metry.

Pode pověsti byla zasazena jako připomínka zrušení roboty, proto se jí také někdy říká Robotní lípa. Traduje se, že místní občané vysazení lípy pojali jako poslední robotu, kterou už ovšem odvedli ne z donucení, ale z vlastní vůle.

Festival Proměny dřeva neboli Dřevořezání

Každoročně v létě se do prostor skuhrovského hradu sjíždějí řezbáři. Pět nejlepších tu pak přímo před očima diváků celé tři dny vytváří nová umělecká díla, a to pomocí nástroje, který v rukou řezbářů nevídáme často – motorové pily.

Nejobdivovanější disciplínou je takzvaný speedcarving, kdy každý z umělců dostane pouhou hodinu na to, aby vytvořil sochu na dané téma. Některá díla na místě zůstala a zdobí prostor kolem zříceniny a pod vyhlídkovou věží.

A tak uvidíme třeba zbrojnoše se sekerou či dřevěný trůn, který můžeme využít k posezení i pořízení originálního snímku na památku. Ze dřeva je ostatně vybudován i malý hradní amfiteátr.

Co nesmíte minout: Hrabě, který toužil po pokladu

Další romantická zřícenina na nás čeká pouhých dvacet kilometrů od Skuhrova.

Hrad Potštejn vznikl na konci 13. století a i když se po uplynutí čtyř set let zdálo, že už je odsouzen k zániku, přišel hrabě Jan Ludvík Harbuval de Chamaré a hrad za jeho vlády opět prokoukl. Hrabě v městečku vybudoval i barokní zámek.

Možná při návštěvě budeme mít na rozdíl od mnoha generací našich předchůdců štěstí a právě my najdeme proslulý potštejnský poklad, který tu prý ukryl loupeživý rytíř Mikuláš už ve 14. století.

Hledal ho tu ostatně stejně marně i sám hrabě Chamaré, který si neustálým kopáním poněkud narušoval zvelebování, které současně na hradě prováděl.

Foto: Shutterstock
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
nasehvezdy.cz
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
Z rozvodu s hokejistou Tomášem Plekancem (42) se Lucie Vondráčková (45) už oklepala. Třetím rokem randí se zápasníkem MMA Zdeňkem Polívkou (27), jenž sdílí domácnost s ní i s jejími syny Adamem (9)
Ach, ta bolavá krční páteř
nejsemsama.cz
Ach, ta bolavá krční páteř
Bolest krční páteře je jako nechtěný dárek – nikdo o něj nestojí, ale stejně ho občas dostaneme. Ať už trávíte hodiny u počítače či televize, nebo jen špatně spíte, vaše krční páteř to pozná. Pokud trávíte celé dny v jedné poloze a hlavou otáčíte málo, pravděpodobně jste už zažila ten nepříjemný pocit, kdy vám ztuhne šíje a máte chuť si
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
historyplus.cz
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
„Co je to s Kramářem? Včera se nezdržel ani na hlasování o vlastním návrhu,“ diví se čeští kolegové nadějného poslance v Říšské radě ve Vídni. I přátelé si všímají, že je Karel jaksi mimo. „Není zamilovaný?“ napadne kohosi. Déle už to tajit nedokáže, a tak se nejbližší přátelé a političtí kolegové, k nimž patří i Tomáš Garrigue Masaryk
Věděla, že už nastal její čas
skutecnepribehy.cz
Věděla, že už nastal její čas
Na posmrtný život jsem nikdy nevěřila. Tedy aspoň do té doby, než si moje umírající maminka začala povídat se svou zesnulou kamarádkou. Minulé léto, bezmála šest měsíců předtím, než moje maminka zemřela, jsem vešla do její ložnice jako obvykle. Pozdravila mě a poté pokračovala v rozhovoru se svou dlouholetou kamarádkou Ludmilou, která však tento svět opustila dva
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
enigmaplus.cz
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
Francouzský Král Slunce Ludvík XIV. si pochutnává na luxusní večeři ve svém přepychově zařízeném paláci ve Versailles. „Váš bratr včera v noci zemřel,“ oznámí mu náhle jeho nejbližší poradce Jean-Bapt
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
21stoleti.cz
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímá
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
epochaplus.cz
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
iluxus.cz
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
Kolekce Longines Conquest, která se již více než sedmdesát let drží na výsluní sportovní elegance, vstupuje do nové éry. Rozšiřuje se o řadu svěžích modelů v různých velikostech, barevných provedeních
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz