Domů     Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
od 29.2.2024
1

Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat.

Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století.

Dlouhou řadu jeho majitelů ani nemusíme vyjmenovávat, přestože šlo ve své době o významné a urozené pány. Zmínit bychom ovšem měli jednoho z nich – samotného panovníka Jiřího z Poděbrad.

Ten jej získal od předchozího majitele a musel si ho nejprve dobýt silou, protože ho mezitím obsadil táborský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Tehdy poprvé zřejmě Skuhrov doznal první úhony, protože takové dobývání se neobejde bez střílení z obou stran.

Jak vypadala hradní věž?

Dobýt Skuhrov přitom nebylo jen tak, protože byl nejen vhodně umístěn na skále nad říčkou, ale měl předhradí obehnané až 11 metrů širokým příkopem a parkánem. Přístupovou stranu chránil takzvaný šíjový příkop doplněný vnějším valem a obvodovou hradbou.

Ta byla podle všeho až 12 metrů vysoká a dosahovala šířky až 2,5 metru. Do dnešních časů se dochovaly i základy věže, o jejíž podobě se ovšem historikové stále ještě přou.

Za třicetileté války už bychom na hradě nikoho nezastihli, a nejspíš ani ne v přilehlém panství.

Pro hrad už bylo pozdě navždy, ale obec Skuhrov se z úpadku vzpamatovala na konci 18. století, kdy tu vznikla železárna a slévárna, což znamenalo nejen pracovní místa, ale i příležitost k rozvoji řemesel, obchodu a především k dalšímu osídlování.

Příliš mladé středověké základy

Původní podoba hradu Skuhrov se do dnešních dnů nedochovala. Svým dílem k tomu přispěla i těžba kamene na jižním předhradí. A když už se historikové radují, že objevili něco významného, odcházejí někdy zklamáni.

Jako třeba ve chvíli, kdy objevili pod západní hradbou obdélníkovou jámu téměř metr hlubokou a rozměrech 15×7 metrů, ve které už už viděli základy dosud neznámé budovy předhradí.

Pamětníci však dali hlavy dohromady a ukázalo se, že domnělé základy středověké stavby jsou ve skutečnosti přípravou pro orchestřiště divadelní scény vyhloubené na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Na strážní věž dřevo postačí

Jak vypadala původní hradní věž tedy nevíme, zato v roce 2001 dostal Skuhrov jednu docela novou. Sice byla jen dřevěná a měřila jen deset metrů, ale zato poskytovala nádherný výhled.

Vypadala jako strážní hradní věž a měla tak připomínat dobu, kdy zdejší hrad plnil svou strážní funkci.

Její základy vykopala mládež při prázdninové brigádě, vystoupat se na ni dalo po dřevěném žebříku a také díky ní cestu na Skuhrov začalo nacházet stále více turistů.

Tvarem se tehdy konstruktéři inspirovali u dřevěné rozhledny Modrá u Uherského Hradiště, která je uznávaným vzorem pro dřevěné stavby tohoto druhu. Dřevěné věže ovšem nebývají tak trvanlivé jako kamenné. Ta skuhrovská přežila jen deset let.

Ale hned vzápětí na jejím místě vyrostla nová, z modřínového dřeva, jen o patro vyšší a nabízející rovnou tři vyhlídkové plošiny.

Po žebřících už se nemusíme plahočit, je tu pohodlné schodiště s 38 schody, a i když okolní stromy poněkud povyrostly, stále je z věže hezký výhled na Skuhrov či panoráma Orlických hor

Poslední robota byla pro radost

K rozhledně se dostaneme snadno, když ve Skuhrově necháme auto na parkovišti u kostela sv. Jakuba Většího z roku 1718 a vydáme se pěšky přes hradní příkop. Rozhledna je volně přístupná.

A až budeme odcházet, udělejme si ještě asi stometrovou zacházku k památné Skuhrovské lípě. Je stará přes 180 let, dosahuje výšky 25 metrů a obvod jejího kmene lemovaného lavičkou činí úctyhodné tři metry.

Pode pověsti byla zasazena jako připomínka zrušení roboty, proto se jí také někdy říká Robotní lípa. Traduje se, že místní občané vysazení lípy pojali jako poslední robotu, kterou už ovšem odvedli ne z donucení, ale z vlastní vůle.

Festival Proměny dřeva neboli Dřevořezání

Každoročně v létě se do prostor skuhrovského hradu sjíždějí řezbáři. Pět nejlepších tu pak přímo před očima diváků celé tři dny vytváří nová umělecká díla, a to pomocí nástroje, který v rukou řezbářů nevídáme často – motorové pily.

Nejobdivovanější disciplínou je takzvaný speedcarving, kdy každý z umělců dostane pouhou hodinu na to, aby vytvořil sochu na dané téma. Některá díla na místě zůstala a zdobí prostor kolem zříceniny a pod vyhlídkovou věží.

A tak uvidíme třeba zbrojnoše se sekerou či dřevěný trůn, který můžeme využít k posezení i pořízení originálního snímku na památku. Ze dřeva je ostatně vybudován i malý hradní amfiteátr.

Co nesmíte minout: Hrabě, který toužil po pokladu

Další romantická zřícenina na nás čeká pouhých dvacet kilometrů od Skuhrova.

Hrad Potštejn vznikl na konci 13. století a i když se po uplynutí čtyř set let zdálo, že už je odsouzen k zániku, přišel hrabě Jan Ludvík Harbuval de Chamaré a hrad za jeho vlády opět prokoukl. Hrabě v městečku vybudoval i barokní zámek.

Možná při návštěvě budeme mít na rozdíl od mnoha generací našich předchůdců štěstí a právě my najdeme proslulý potštejnský poklad, který tu prý ukryl loupeživý rytíř Mikuláš už ve 14. století.

Hledal ho tu ostatně stejně marně i sám hrabě Chamaré, který si neustálým kopáním poněkud narušoval zvelebování, které současně na hradě prováděl.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude