Domů     Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem

Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat.

Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století.

Dlouhou řadu jeho majitelů ani nemusíme vyjmenovávat, přestože šlo ve své době o významné a urozené pány. Zmínit bychom ovšem měli jednoho z nich – samotného panovníka Jiřího z Poděbrad.

Ten jej získal od předchozího majitele a musel si ho nejprve dobýt silou, protože ho mezitím obsadil táborský hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Tehdy poprvé zřejmě Skuhrov doznal první úhony, protože takové dobývání se neobejde bez střílení z obou stran.

Jak vypadala hradní věž?

Dobýt Skuhrov přitom nebylo jen tak, protože byl nejen vhodně umístěn na skále nad říčkou, ale měl předhradí obehnané až 11 metrů širokým příkopem a parkánem. Přístupovou stranu chránil takzvaný šíjový příkop doplněný vnějším valem a obvodovou hradbou.

Ta byla podle všeho až 12 metrů vysoká a dosahovala šířky až 2,5 metru. Do dnešních časů se dochovaly i základy věže, o jejíž podobě se ovšem historikové stále ještě přou.

Za třicetileté války už bychom na hradě nikoho nezastihli, a nejspíš ani ne v přilehlém panství.

Pro hrad už bylo pozdě navždy, ale obec Skuhrov se z úpadku vzpamatovala na konci 18. století, kdy tu vznikla železárna a slévárna, což znamenalo nejen pracovní místa, ale i příležitost k rozvoji řemesel, obchodu a především k dalšímu osídlování.

Příliš mladé středověké základy

Původní podoba hradu Skuhrov se do dnešních dnů nedochovala. Svým dílem k tomu přispěla i těžba kamene na jižním předhradí. A když už se historikové radují, že objevili něco významného, odcházejí někdy zklamáni.

Jako třeba ve chvíli, kdy objevili pod západní hradbou obdélníkovou jámu téměř metr hlubokou a rozměrech 15×7 metrů, ve které už už viděli základy dosud neznámé budovy předhradí.

Pamětníci však dali hlavy dohromady a ukázalo se, že domnělé základy středověké stavby jsou ve skutečnosti přípravou pro orchestřiště divadelní scény vyhloubené na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Na strážní věž dřevo postačí

Jak vypadala původní hradní věž tedy nevíme, zato v roce 2001 dostal Skuhrov jednu docela novou. Sice byla jen dřevěná a měřila jen deset metrů, ale zato poskytovala nádherný výhled.

Vypadala jako strážní hradní věž a měla tak připomínat dobu, kdy zdejší hrad plnil svou strážní funkci.

Její základy vykopala mládež při prázdninové brigádě, vystoupat se na ni dalo po dřevěném žebříku a také díky ní cestu na Skuhrov začalo nacházet stále více turistů.

Tvarem se tehdy konstruktéři inspirovali u dřevěné rozhledny Modrá u Uherského Hradiště, která je uznávaným vzorem pro dřevěné stavby tohoto druhu. Dřevěné věže ovšem nebývají tak trvanlivé jako kamenné. Ta skuhrovská přežila jen deset let.

Ale hned vzápětí na jejím místě vyrostla nová, z modřínového dřeva, jen o patro vyšší a nabízející rovnou tři vyhlídkové plošiny.

Po žebřících už se nemusíme plahočit, je tu pohodlné schodiště s 38 schody, a i když okolní stromy poněkud povyrostly, stále je z věže hezký výhled na Skuhrov či panoráma Orlických hor

Poslední robota byla pro radost

K rozhledně se dostaneme snadno, když ve Skuhrově necháme auto na parkovišti u kostela sv. Jakuba Většího z roku 1718 a vydáme se pěšky přes hradní příkop. Rozhledna je volně přístupná.

A až budeme odcházet, udělejme si ještě asi stometrovou zacházku k památné Skuhrovské lípě. Je stará přes 180 let, dosahuje výšky 25 metrů a obvod jejího kmene lemovaného lavičkou činí úctyhodné tři metry.

Pode pověsti byla zasazena jako připomínka zrušení roboty, proto se jí také někdy říká Robotní lípa. Traduje se, že místní občané vysazení lípy pojali jako poslední robotu, kterou už ovšem odvedli ne z donucení, ale z vlastní vůle.

Festival Proměny dřeva neboli Dřevořezání

Každoročně v létě se do prostor skuhrovského hradu sjíždějí řezbáři. Pět nejlepších tu pak přímo před očima diváků celé tři dny vytváří nová umělecká díla, a to pomocí nástroje, který v rukou řezbářů nevídáme často – motorové pily.

Nejobdivovanější disciplínou je takzvaný speedcarving, kdy každý z umělců dostane pouhou hodinu na to, aby vytvořil sochu na dané téma. Některá díla na místě zůstala a zdobí prostor kolem zříceniny a pod vyhlídkovou věží.

A tak uvidíme třeba zbrojnoše se sekerou či dřevěný trůn, který můžeme využít k posezení i pořízení originálního snímku na památku. Ze dřeva je ostatně vybudován i malý hradní amfiteátr.

Co nesmíte minout: Hrabě, který toužil po pokladu

Další romantická zřícenina na nás čeká pouhých dvacet kilometrů od Skuhrova.

Hrad Potštejn vznikl na konci 13. století a i když se po uplynutí čtyř set let zdálo, že už je odsouzen k zániku, přišel hrabě Jan Ludvík Harbuval de Chamaré a hrad za jeho vlády opět prokoukl. Hrabě v městečku vybudoval i barokní zámek.

Možná při návštěvě budeme mít na rozdíl od mnoha generací našich předchůdců štěstí a právě my najdeme proslulý potštejnský poklad, který tu prý ukryl loupeživý rytíř Mikuláš už ve 14. století.

Hledal ho tu ostatně stejně marně i sám hrabě Chamaré, který si neustálým kopáním poněkud narušoval zvelebování, které současně na hradě prováděl.

Foto: Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz