Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat.
Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století. Dlouhou řadu
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada…
Vstupné již od 250 Kč.
E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín...
Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante.
Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech. K ochutnání budou připravena všechna vína
Pokud máte rádi výzvy v podobě zdolávání převýšení, jsou v Orlických horách k dispozici kratší běžecké okruhy, který se na hlavní hřebenové trasy napojují. Ta nejoblíbenější vede rovnou přes nejvyšší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou.
Trať je dlouhá 22 km a začíná ostrým 2,5 km dlouhým stoupáním přímo z obce. Síly můžete ušetřit, pokud se na Studený vrch necháte vyvést lanovkou. Trasa pokrač
Doslova jen pár metrů od sebe dělí hrad Potštejn od potštejnského zámku. Jednopatrový čtyřkřídlý barokní zámek s vysokou mansardovou střechou postavil v roce 1746 hrabě Chamaré.
Dnes je v soukromých rukou, ale od roku 2006 je přístupný veřejnosti. Prohlédnout si můžeme zámecké interiéry včetně Zlatého salonku, knihovny, mramorového sálu nebo kaple, v přízemí je otevřena výstavní galerie. K návš
Místo, kde je podle pověsti dosud ukryt tajemný poklad loupeživého rytíře, ale také sídlo králů a oblíbený cíl významných osobností naší historie. Hrad Potštejn nad stejnojmennou obcí je dominantou celého kraje.
Obec Potštejn nedaleko Vamberka začala vznikat někdy v polovině 14. století, to už ale nad ní dávno stál gotický hrad. Už tehdy si stačil pořídit docela divokou minulost. Sloužil zřejmě j
Užili jste si do sytosti zimních radovánek a rádi byste podnikli nějakou odpočinkovou aktivitu? Vezměte děti a navštivte muzeum v Deštném v Orlických horách!
Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel
Zdejší muzejní exponáty pocházejí od obyvatel Orlických hor a podhůří. Můžete si zde prohlédnout vstupní expozici, která je zaměřená na historii obce, dále expozici řemesel a v prvním patře pak sb
Začněme deštným v Orlických horách... V největším lyžařském středisku Orlických hor vám jeden skipas otevře dveře hned ke dvěma propojeným areálům s šesti sjezdovými tratěmi o celkové délce 4 km.
Samozřejmostí je různorodost tratí od modré po černou. Vaši cestu na vrchol zabezpečí jeden ze sedmi vleků či moderní sedačková lanovka, která vás vyveze až na Studený vrch v necelých 900 m.n.m. Milovní
Když se řekne Opočno, nejspíš se každému vybaví překrásné zámecké nádvoří s výstavnými arkádami. Zámek v Opočně ovšem může nabídnout mnohem víc než možnost na vlastní oči spatřit výjev z turistických prospektů.
Kdybychom měli tu schopnost prolétat staletími a sledovat, co je kde zajímavého, nejspíš by nás zaujalo, co se děje nad skalnatým údolím Zlatého potoka na jižním konci Opočna.
Už
Poutních míst, o kterých se tvrdí, že byly dějištěm zázraků, najdeme na našem území mnoho. Jen málo z nich má ale tak pohnutou a divokou historii jako Neratov v Orlických horách.
Malé vesnici vévodí obnovený kostel, ve kterém se toho v minulosti stalo už mnoho. Jaké stopy to na tomto kouzelném místě zanechalo?
Vesnice Neratov v srdci hor je maličká, katastrálně spadá pod nedaleké Bartošovic
Hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré si nedá pokoj. Po tajemném pokladu kdesi v ruinách hradu Potštejn pátrá už několikátým rokem. Bezvýsledně. Nakonec se trpce smiřuje s tím, že asi žádný poklad neexistuje. Tak to alespoň líčí Alois Jirásek ve své novele Poklad. Bylo ale nadměrné úsilí hraběte nesmyslné?
Alois Jirásek (1851–1930) v novele téměř dokonale smíchal smyšlené se skutečným. Jan Antonín