Domů     Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků

Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická skladba Otvírání studánek Bohuslava Martinů nebo pohádkoví Broučci Jana Karafiáta.

Kraj protíná hlavní dopravní tepna Česka, dálnice D1, takže je příjemně dostupný turistům z celé republiky pro velké i malé výlety. Vydejme se společně na jeden takový!

Přírodní galerie mezi rybníky

Skutečnou perlou Vysočiny je okolí města Žďár nad Sázavou, kde není nouze o krátké zastávky u dětmi oblíbených soch, které v přírodě záhadně vyrostly pod rukama známého žďárského umělce Michala Olšiaka.

Po cestě napočítáme celkem dvanáct rybníků a chybět nesmí ani mlýn, v tomto případě mlýn Brdíčkův neboli Šlakhamr.

Hamerský vycházkový okruh začínáme ve v městečku Hamry nad Sázavou, na jehož konci se nachází hranice mezi Čechami a Moravou, které se ne náhodou přezdívá Konec světa.

Okruh je značen výraznými žlutými čtverci s černým písmenem H. Mineme zrekonstruovaný Brdíčkův mlýn a zamíříme k Rozštípené skále, která se pyšně tyčí nad řekou Sázavou. Zde také narazíme na první Olšiakovu betonovou sochu, Mamuta.

Od něj pokračujeme k bývalému lomu Štenice, odkud nás značení povede ke třem rybníkům, k Hlubokému, Farskému nebo Sázavskému.

Seznamte se s Hamroněm!

Dalšími zastávkami jsou sochy Kůň a vůz, nedaleko ní potom Hamroň. Jak název napovídá, socha má zpodobňovat místního maskota. Podivuhodný tvor z betonu má oči na dlouhých tykadlech a svou ulitou připomíná hlemýždě, ovšem se dvěma velkými chodidly.

Hamroň se ze široka usmívá a turisty ponouká k zastávce u dalšího nedalekého rybníka, Dívka. Od něj vede polní cesta do kopce, až na vyhlídku, které se říká U Mamlase. Majestátní výhled na CHKO Žďárské vrchy zde střeží další Olšiakova roztomilá socha. Ovšem, nejen ona.

Magické číslo pět

Pouhý kilometr odtud se v krajině nad zámkem Kinských tyčí mýty opředené dílo architekta Jana Blažeje Santiniho, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

V místech, kde zmučené tělo Jana Nepomuckého vyplavalo z pražské Vltavy, se prý rozzářilo pět hvězd. Právě pětka proto udává výslednou podobu stavby, která sama o sobě připomíná hvězdu.

Její půdorys je pozoruhodným průnikem několika kružnic, které rotují kolem bodu, kterým je střed kostela. Z těla kostela vystupuje pět hrotů, pět je bočních kaplí, ambitů a oltářů.

Pět prstů má také žehnající ruka Boha a pětka symbolizuje pět ran Kristových, na znamení Janova utrpení. Okna kostela mají svým tvarem symbolizovat Nepomuckého jazyk, který nacházíme také uvnitř, v původní kamenné dlažbě.

Část Janova jazyka, konkrétně kůstka jazylka, je možná nejcennější relikvií, která se v kostele ukrývá. Spekuluje se však o tom, že kostel ukrývá mnohem víc – mimozemskou energii, svatý grál nebo padlého anděla. Tajemství, kterými je místo opředeno, je mnohem víc.

Náměstí v Novém Městě na Moravě
Náměstí v Novém Městě na Moravě

Na lyže ve společnosti hejkala

Jen pár kilometrů od Žďáru leží Nové Město na Moravě, které je neodmyslitelně spjato se sportem, konkrétně lyžováním. Přilehlá Vysočina arena v novoměstských lesích se právě kvůli závodům každoročně plní fanoušky z celého světa.

Historii tohoto sportu se ostatně věnuje také stálá expozice Horáckého muzea na hlavním náměstí. Město bylo založeno už v roce 1250 a jeho centru vévodí místní nejstarší architektonická památka, kostel Svaté Kunhuty.

Zdobí ho nenapodobitelné sgrafiti od místního rodáka, akademického malíře Karla Němce, který je také autorem nejznámější podobizny tradičního maskota horáckých lesů, hejkala.

Sgrafiti se Novým Městem táhnou jako červená nit a natrefit na ně můžeme i v Horáckém muzeu nebo na zdech fasád některých starších domů.

Zámek - Nové Město na Moravě
Zámek – Nové Město na Moravě

Tam, kde zní Píseň hor

Milovníkům umění nesmí uniknout ani návštěva místního zámku, který dnes slouží jako galerie. Prezentuje nejvýznamnější osobnosti regionálního sochařství a malířství, jako je Josef Mařatka, Vincenc Makovský nebo Jan Štursa.

Právě Štursovy sochy zdobí náměstí a jeho okolí, ať už je to sousoší Pohřeb v Karpatech nebo postava chlapce s ovečkou, místními něžně nazývaná Píseň hor. Přehlédnout nelze ani bronzovou plastiku Raněný, která se tyčí před Štursovým domem.

Hudba se rodí v čisté studánce

Na hejkala možná natrefíte, pokud se z Nového Města vydáte osmikilometrovou naučnou stezkou Po stopách posledního vlka do obce Tři studně. Výlet by nebyl kompletní bez místa, které inspirovalo Bohuslava Martinů ke složení kantáty Otvírání studánek.

Minout byste zde neměli jeden z pramenů Svratky, Stříbrnou studánku, nebo studánky Barborku a Vitulku. Poslední jmenovaná dostala své jméno po dirigentce Vítězslavě Novákové, do které byl Martinů vášnivě zamilován.

Když se zaposloucháte do jejího šumění, dost možná uslyšíte jemné tóny jedné z jeho nejromantičtějších kantát o tom, jak chladivé studánky místní děti udržují čisté a zurčivé.

Jimramov
Jimramov

Romantický výlet mezi Broučky

Přírodní památka Devět skal, která je se svou výškou 836 metrů oficiálně nejvyšším bodem chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, se odtud nachází jen co by kamenem dohodil, stejně jako rybníky Sykovec a Medlov.

Ubytování v okolí nabízejí například romantické penziony Klokočí nebo Selský dvůr, kde vás nezklame malebný venkovský styl a poctivé porce jídel z regionálních produktů – jako od babičky.

Za návštěvu stojí také nenápadná vesnička Jimramov, kde žili bratři Mrštíkové nebo Jan Karafiát, autor poetické pohádky Broučci. V budově Horní školy u sv.

Jana je proto vytvořena expozice Život a dílo Jana Karafiáta, kde najdete spisovatelův originální nábytek nebo rozměrné dioráma z roku 1939 na téma Broučků, jehož autorem je Jiří Trnka.

Šiklův mlýn
Šiklův mlýn

Mlýn přestěhovaný z Divokého západu

Rodiny s dětmi budou nadšené z Šiklova mlýna u Zvole nad Pernštejnem, kde především v letních měsících denně probíhá zábavný program.

Místní westernové městečko je unikátní a největší atrakcí svého druhu v republice – nechybí odvážní pistolníci v kostýmech, divadelní představení plná stříleček a explozí soudků s dynamitem, koně, prasata, indiáni a vlastně všechno, co byste na Divokém západě čekali.

Ubytovat se můžete přímo ve zdejším hotelovém resortu Šikland, který připomíná westernový saloon, ale k dispozici jsou i chatky, sruby nebo mobilhomy.

Putování světoznámou Třebíčí

V jihovýchodní části Vysočiny se podél břehů řeky Jihlavy rozkládá UNESCEM ověnčené město Třebíč. Bazilika sv. Prokopa se zámeckým areálem, židovská čtvrť a židovský hřbitov jsou po právu zapsány na seznam světového dědictví.

Rodiny s dětmi v centru města ocení zábavnou a poučnou sběratelskou hru „Po stopách opatů a rabínů“. Na každého, kdo po cestě nasbírá tři razítka z místních infocenter, toho čeká na konci cesty malé překvapení.

Tříkilometrová trasa vede přes jedno z největších náměstí v republice, Karlovo, přes Zadní synagogu, Chudobinec, Židovský hřbitov, zámek s klášterem, neminete ani slavnou Baziliku svatého Prokopa nebo Dům rabína.

Židovská kultura zde k návštěvníkům promlouvá svým tajuplným jazykem a nepřijdete ani o zajímavé informace, díky QR kódům, pečlivě rozmístěným po trase.

Kterému pivu dáte přednost?

Ačkoli se to nezdá, Třebíč je skutečným rájem také pro milovníky dobrého piva a jídla.

Po náročné dopolední procházce městem každému vyhládne a na oběd můžete zajít třeba do Jak Jinak Pub, pivnice, zaměřené na malé pivovary – na čepu jich má celkem osm a k tomu burgery s masem od místních regionálních dodavatelů.

Přímo v historickém jádru města, v židovské čtvrti, můžete nalézt restauraci Kocour, kde najdete kromě skvělého jídla také nevšední ubytování v útulných pokojích s domácí atmosférou.

Od zámku dobrého krále až do pekla

Na renesančním zámku v Telči panoval dobrý král Miroslav v pohádce Pyšná princezna, proto byste ho měli navštívit i vy. Zahrada s arkádami a přilehlý zámecký park s půvabným klasicistním skleníkem láká k procházkám a k zastávce na kávu.

Ne náhodou je historické jádro tohoto města na seznamu UNESCO, barevné měšťanské domy na náměstí Zachariáše z Hradce vypadají jako sladké dortíky a jejich stinná podloubí za srdce chytí i vás.

Půvabnému náměstí také svého času panoval děsivý drak Bucifal – alespoň tomu tak bylo v pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Vzpomínáte?

Návštěvu Telče si děti skvěle užijí, právě pro ně je připravena zábavná expozice skřítků a pověstí ve sklepních prostorách Telčského domu. A je to právě podzemí, co dělá z Telče město opředené mystikou a záhadami.

Zdejší tajemné katakomby můžete v rámci interaktivní multimediální expozice navštívit i vy. Legenda například říká, že chodbami bylo možné v případě nebezpečí nenápadně zmizet až na vzdálený hrad Roštejn. Nově ale v podzemí pod domem č. p.

66 natrefíte také na skutečné peklo, a to v rámci čertovské expozice, a zahrát si můžete také hru o poklad v truhle. Zvládnete-li správně zadat číselnou kombinaci, z Telče si odnesete kromě zážitků také odměnu.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz