Domů     Nezapomeňme sa napit! Východní Morava, kraj trnek a vína
Nezapomeňme sa napit! Východní Morava, kraj trnek a vína

Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu.

Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jednoho segmentu) vražedná kombinace, zvaná Valašský trojboj:

pivo / víno / slivovice. Všechny tyto povídačky mají asi stejně reálný základ jako pohádky, že v moravských krajích rostou na stromech klobásky a jitrnice nebo že někde teče v potoce slivovice. Je to přesně naopak.

Východní Morava po staletí pěstovala v rámci své opečovávané lidové kultury špičkové chutě nejen pokrmů, ale i nápojů. A dlužno tedy říct, že je má díky dlouhodobé snaze a používání místních dokonalých surovin naprosto vytříbené.

Čtyři regiony, každý jiný

Východní Moravu tvoří čtyři svébytné národopisné regiony. Slovácko, kroměřížská část Hané, Valašsko a Luhačovické Zálesí. Jsou to oblasti odlišné krajinou, lidovou kulturou, ale i naturelem obyvatel.

Za touto rozmanitostí musíme vidět geografickou pozici východní Moravy. Po staletí tudy vedly důležité obchodní stezky, vlivy různých kultur i národů jsou zde, zejména ve folkloru patrné dodnes.

Naprosto specifickou je potom kolonizace západního oblouku Karpat obyvatelstvem zvaným Valaši. Ti podle současných vědců nemají s obyvateli původního Valašska na území současného Rumunska genově příliš mnoho společného.

Spíše jde o slovanské obyvatelstvo – snad Rusíny, které rumunští Valaši při svém pohybu směrem na západ postupnou expanzí vytlačovali z jejich původních lokalit, aby je ale současně svým pasteveckým způsobem života na horských stráních dosti ovlivnili.

Je to patrné i na mnoha slovech, jež se v nářečí a místních názvech zachovala dodnes. Moravští Valaši si i po mnoha staletích zachovávají své zvláštnosti a svéráz.

Pálí se to, co tu roste

Jednotícím prvkem mezi nápojovou kulturou východní Moravy jsou ovocné destiláty, především slivovica, ale také hruškovica, meruňkovica a další.

Pálí se na celé Východní Moravě, ovšem za království slivovice (pálené z trnek – tedy švestek) se považuje Valašsko. Je to podle všeho tím, že bohatější Slovácko si již po staletí užívá vlastních vín, a také Haná měla díky úrodné půdě přece jen širší výběr.

Vzpomeňme například na kořalku, zvanou režná! Do té je potřeba například i anýz, který jakožto středomořská bylina roste jen v teplejších oblastech, což je na Valachoch vylúčené. Také do piva je jaksi krom ječmene nutný chmel, jemuž se v horách nedaří.

Rudolf Jelínek je stále pojem

Valašsko se stalo světovou velmocí v produkci slivovice a dalších ovocných destilátů zejména poté, co ve Vizovicích, rozmilém městečku mezi Zlínem a Vsetínem, založili na konci 19. století továrnu na výrobu pálenky bratři Jelínkovi.

Uznejte, že Rudolf Jelínek je veliký pojem až do dnešních dnů.

Produkty této společnosti si již v první polovině 20. století udělaly tak silné renomé, že továrna i značka poté přečkaly tragický konec židovských průmyslníků Jelínků v koncentračních táborech i další čtyřicetileté panování soudruhů.

V současné době zájemcům a turistům nic nebrání v tom, aby výrobní provoz světového producenta ovocných pálenek viděli na vlastní oči, a to včetně takových nuancí, jako je výroba košer slivovice.

Domácí výroba je stále živá

Ovšem bylo by naivní myslet si, že na Moravě se ovocné destiláty vyrábějí jen u Jelínků nebo v dalších tradičních pálenicích a lihovarech.

Naprostou samozřejmostí ve venkovském prostředí Východní Moravy vždy bylo, že skoro každá chalupa měla vlastní aparatúru, tj. že si lidé zkrátka slivovici pálili doma sami. Pokrok nastal ve druhé polovině 20. století, kdy se začaly budovat tzv.

pěstitelské pálenice. Ty fungují dodnes, ovšem i domácí pálení „na černo“ v mnohdy mírně pochybných zařízeních pamatujících císaře pána je stále živé.

Muzeum ve Vlčnově
Muzeum ve Vlčnově

Muzeum domácích pálenic

Domácí výroba se opět dostává do módy, protože v dnešní době, kdy si fanda doma dokáže udělat pivo i víno, není problém na internetu zakoupit také destilační domácí palírnu. Novou, výkonnou a moderní.

Kdo by ovšem byl zvědav na klasickou domácí pálenici, nechť se vydá do slováckého městečka Vlčnov. To je proslulé zejména jízdou králů, starodávným obřadem zapsaným na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Vlčnovské Muzeum domácích pálenic vás nadchne!

Butélka s vínem nemůže scházet

A jestliže jsme se objevili ve Vlčnově, jsme již na Slovácku, a tedy ve vinném kraji! Víno patří ke Slovácku neodmyslitelně. Důkazem jsou nejen mnohé lidové písně, ale například i tvorba světově oceňovaného malíře slováckého venkova Joži Uprky.

Jeho obrazy si můžete prohlédnout v Galerii Joži Uprky v samém centru slovácké metropole – Uherského Hradiště. Uvidíte sami, jak často se v rukou šohajů vyskytuje džbánek s vínem! Anebo se běžte někdy podívat na hody do slovácké obce.

Budete ohromeni krásou krojů, tanců a zpěvu. Ale všimnete si také, že v rukou každého krojovaného muže je butélka s vínem. 

Muzeum Jelínka, Vizovice
Muzeum Jelínka, Vizovice

Poznejte všechny slavnosti vína

Slovácká vinařská podoblast je největší podoblastí vinařské oblasti Morava. K východní Moravě přitom patří severní slovácká část – okres Uherské Hradiště. Významnými polohami zde jsou Boršice a Buchlovice s okolím.

Daří se zde Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému, Muškátu moravskému a odrůdě Müller Thurgau. Víno je neodmyslitelnou součástí řady krásných akcí, někdy je rovnou v hlavní roli.

Za všechny jmenujme Slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti nebo Na kole vinohrady Uherskohradišťska.

Dovolená ve vinařském kraji

Východomoravská centrála cestovního ruchu má ve spolupráci s místní akční slováckou destinační oblastí za cíl v roce 2023 ještě intenzivněji pracovat s tematikou vinařské turistiky.

Umístění zdejší vinařské oblasti, vinic a vinných sklepů v srdci rozmanitého regionu poskytuje mnohé možnosti k zahrnutí vinařské turistiky, tohoto po čertech chutného a voňavého programu, do několikadenní rodinné dovolené. Všichni budou spokojeni!

Na kole i na hausbótu

Atrakcí, krás a zážitků pro rodinu i děti je v okolí nepřeberně! Východomoravské Slovácko je kolébkou naší kultury, právě zde působili svatí Cyril a Metoděj – apoštolové Slovanů. Své centrum zde měla Velká Morava.

Právě tyto památky a duchovní odkaz na vás zde čekají. Stejně jako například unikátní vodní cesta Baťův kanál. Léto strávené na hausbótu s odpoledními projížďkami na kole po okolí (zakončenými pochopitelně ve sklípku) bude zajisté patřit k nejvydařenějším.

Ochutnáte zde vína z tradičních i moderních vinařství, jakož třeba i vína organická či bio vína.

Muzeum lidových pálenek ve Vlčnově
Muzeum lidových pálenek ve Vlčnově

Východní Morava se vyzná i v pivu

Ani pivu nezůstává východní Morava nic dlužna, a tento, také již mnohosetletý nápoj se zde těší značné oblibě.

Vedle tradičních velkých pivovarů vyrábějících vesměs spodně kvašené pivo ležákového typu zde v posledních dvaceti letech zaznamenal boom rozvoj místních lokálních pivovarů.

Zcela cíleně se na tyto produkty zaměřila řada prodejen v regionu, ale rovněž i vybraná restaurační zařízení. Například legendární zlínský hudební a divadelní klub Zelenáčova šopa.

Za běžného provozu se opírá o místní, již etablovanou značku vyrábějící pivo originální chuti. Avšak dvakrát ročně pořádá oblíbené pivní košty s mnoha zastoupenými malými pivovary zblízka i zdaleka.

Slavnosti vína v Uherském Hradišti
Slavnosti vína v Uherském Hradišti

Dobroty vyráběné s láskou

Východní Morava je pyšná na svou lidovou kulturu. Opečovává ji a čerpá z ní stále. Její součástí jsou tradiční nápoje stejně jako písně, architektura nebo kroje.

Čtyři národopisné oblasti východní Moravy jsou sice skutečně velmi odlišné, jedno však mají společné – dobroty vyrábějí fortelně a s láskou! Přijeďte ochutnat.

Foto: CCR VM
Štítky:
Související články
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i na kolena... Jurkovičův skvost Může vám tak trochu připomenout stavb
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní
Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu… Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Byly krásné, sebevědomé a dobře věděly, co chtějí mocní muži slyšet. Usadily se v jejich ložnicích a z hedvábných podušek začaly zprvu nenápadně, později bez ostychu veřejně řídit jejich kroky a důležitá rozhodnutí. Takové byly mocichtivé milenky králů, které místo nich vládly světu. Vyhlášenými sukničkáři, proslulými galantními dobrodružstvími, jsou zejména panovníci Francie. Už od samých počá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz