Domů     Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami

V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje.

Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gastrospecialitami, které po aktivitě jakéhokoliv typu uspokojí i ty nejrozmazlenější chuťové buňky.

Krkonoše nejen pro náročné lyžaře

Krkonoše nabízejí zábavu pro celou rodinu.

Kromě široké nabídky turistiky, top lyžařských středisek s neopakovatelnými výhledy a precizně upravených běžkařských stop se tu můžete svézt na sáňkařské dráze nebo vystoupat Stezkou korunami stromů v Janských Lázních až do výšky 45 metrů.

Osvěžit se můžete lahodným pivem v některém z několika místních pivovarů a k obědu si dát vydatné krkonošské kyselo, typickou polévku, která se vyrábí z chlebového kvásku.

Děti budou moci dočerpat energii z výtečných sladkých kynutých knedlíků plněných velkými borůvkami s přelivem nebo posypaných strouhaným tvarohem.

Velká Deštná
Velká Deštná

Rozhledny všude, kam oko dohlédne

Orlické hory, kterým se přezdívá Kačenčiny, jsou sice trochu ve stínu monumentálnějších Krkonoš, o to příjemnějším překvapením pro vás jejich návštěva bude.

Stačí, když vyšlápnete na jejich hřebeny, odkud se vám otevřou krásné výhledy do českého vnitrozemí i Polska. Během putování po hřebenovce Orlických hor narazíte na několik nově vybudovaných rozhleden.

Ty jsou oblíbeným turistickým cílem, a to nejenom proto, že jsou otevřené celoročně a že se na ně většinou neplatí vstupné. Volně přístupná, 30 metrů vysoká rozhledna na Feistově kopci v Olešnici byla dokončena teprve v roce 2020.

Rozhledna na Feistově kopci
Rozhledna na Feistově kopci

Horský duch vás zve na oběd

Krásná procházka vede přes rozhledny na Anenském vrchu, Velké Deštné nebo přes Nový Hrádek s informačním centrem, pro jehož výstavbu byl použit vysloužilý tubus větrné elektrárny.

Z každé z těchto rozhleden se vám v průběhu roku naskytne naprosto jedinečný pohled na měnící se krajinu! Typické pro Orlické hory jsou také osamocené kaple nebo bunkry prvorepublikového opevnění, tzv. řopíky.

Až vám vyhládne, ochutnejte místní specialitu rampušák. Ta dostala jméno podle horského ducha, vládce a ochránce Orlických hor. Rampušák je směs vepřové kotlety a jater se slaninou a houbami.

Miletínská specialita - modlitbičky
Miletínská specialita – modlitbičky

Delikatesy z Podkrkonoší

V oblasti Podkrkonoší s nejvyšším vrcholem Zvičinou děti určitě nejvíce potěší návštěva Safari Parku Dvůr Králové, kde lze strávit den plný zážitků i v zimě.

Nedaleko odtud se nachází perla českého baroka, Hospitál Kuks, nebo přehrada Les Království s architektonicky působivou hrází ze začátku 20. století.

Miletín, rodiště Karla Jaromíra Erbena, je vyhlášený miletínskými modlitbičkami, pochoutkou, která získala svůj tvar podle modlitební knížky.

Jejím základem je medový perník s oříškovou náplní, korpusem s cukrovou polevou a nezbytnou mandlí, symbolizující křížek.

Příprava trubiček z Hořic
Příprava trubiček z Hořic

Tradice výjimečné císařské chuti

Nedaleké Hořice, město kamenné krásy, nabízejí kromě Sochařského parku s ojedinělou sbírkou moderního světového sochařství, také pravé hořické trubičky, které se ve městě vyrábějí již více než dvě staletí.

Jejich recepturu podle legendy přinesli do města napoleonští vojáci vracející se z nešťastného ruského tažení v roce 1812. Z vděčnosti za ošetření prozradil prý sám Napoleonův kuchař sousedce Ličkové recept na výrobu císařovy oblíbené pochoutky – sladkých trubiček.

Tato delikatesa se skládá z ručně stočené upečené křehké oplatky sypané cukrem, je naplněná různými náplněmi a polévaná čokoládou. Trubičky se zpočátku vyráběly jen podomácku pro vlastní potřebu a pro podarování přátel.

Dnes jsou hořické trubičky chráněny evropskou značkou a patří ke zdejšímu „rodinnému stříbru“. Ve městě Hořice je vyrábějí hned tři provozovny.

Kraj spisovatelů

Do Kladského pomezí vyrazte po stopách známých českých spisovatelů. Část svého dětství a mládí tu prožila Božena Němcová. V Hronově se zase narodil a také je tu pochovaný Alois Jirásek, zatímco nedaleký Náchod je spjatý s Josefem Škvoreckým.

Ten se tu nejenom narodil, ale také do místních reálií zasadil svůj nejznámější román Zbabělci.

V regionu se narodili také bratři Čapkové, významné osobnosti kulturního života meziválečného Československa – Josef v Hronově, zatímco Karel v Malých Svatoňovicích.

Když vám během literárního putování vyhládne, dejte si vyhlášený pavlišovský řízek, který svůj název dostal podle Pavlišova nedaleko Náchoda. Jedná se o klasický smažený řízek s houskovým knedlíkem a kyselým zelím.

Ráj dětí i cyklistů

Hradec Králové je podle mínění některých opomíjené krajské město, které jen málokdo navštíví, spíš jím jen projíždí. Přitom má tolik co nabídnout!

Kolem Hradce Králové vede hustá síť cyklostezek, které jsou svojí nenáročností ideální pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné cyklisty.

Z centra Hradce můžete proti proudu Labe vyjet třeba na už zmiňovaný Kuks nebo do Archeoparku ve Všestarech, do Podorlického skanzenu Krňovice či do Městských hradeckých lesů. Tady najdete kromě ideálního sportovního zázemí i několik naučných stezek.

Ta nejnovější, nazvaná „Po stopách přírody“, která seznamuje děti s vybranými zvířaty žijícími v místních lesích a mnoha zajímavostmi na ekologická témata, byla otevřena teprve v létě roku 2022.

Pumprnikl v Salonu republiky

Hradci Králové se pro jeho výjimečnou secesní a funkcionalistickou architekturu začalo na počátku minulého století přezdívat Salon republiky. Milovníci kultury a architektury si tu přijdou na své i dnes.

Východočeská metropole je totiž vyhlášená nejen díky stavbám Josefa Gočára a Jana Kotěry. A v posledních letech se Hradec zlepšuje i na poli gastronomie. Vznikla tu desítka kvalitních podniků, kaváren, bister i restaurací.

Snad budete mít štěstí a v některém narazíte i na pravý pumprnikl k čaji. Tradicí Hradecka totiž bývalo perníkářství a pumprnikl k čaji byl náramnou pochoutkou.

Foto:
Související články
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz