Má pověst kraje, kde obyvatelé své tradice nevystavují, ale naplno žijí… Zatímco energii a radost si naplno vychutnáte při Jízdě králů, pospolitost a první paprsky slunce okusíte na „magickém“ kopci Hradisku.
Všechny chutě Olomoucka v sobě však snoubí jeden malý tvarůžek.
Malebná a úrodná krajina rozprostírající se podél řeky Moravy si vás zaručeně získá svou pohostinností a vřelostí.
Jízda králů
Nejsilnější otisk v každém z návštěvníků zanechá legendární „jízda králů“, která se na území Olomouckého kraje pravidelně koná v obci Doloplazy nebo ve městě Kojetín – a to vždy v období tzv. letnic.
Fenomenální moravská slavnost vzdává hold chlapci, který byť ještě nemá korunu a ani nedospěl v muže, byl označen jako král. Společně s doprovodem jede na svém koni vesnicí, navíc je oblečen do ženských šatů, v jeho ústech nelze přehlédnout růži.
Jezdci přitom baví nejbližší okolí krátkými veršovánkami, mnohdy i žertovného charakteru. Za svůj výkon jsou posléze odměňováni peněžitými dary, které dárci vkládají buď do připravené pokladničky nebo do vysokých bot.
Tradice v přírodě
K šíření folkloru ale nedochází pouze prostřednictvím kulturních stánků a festivalových pódií. Důkazem je tzv. „sečení lúke“, které se koná na kopci Hradisko ve Velkém Týnci. Jakmile se jednou přidáte, příští rok neodoláte a zajisté se zúčastníte se znovu.
Atmosféru ranního sečení totiž doplňuje nádherný rozhled do krajiny, ale i místní kroje, bohaté občerstvení a tradiční muzika.
Poznejte „matičky“
Z tradičního pohledu se takto označují dvě přibližně dvacetiletá děvčata, která vyrazí o Bílé sobotě z Bělkovic k večerní slavnosti zmrtvýchvstání Páně.
Oděny ve zvláštním starohanáckém kroji jdou s ostatními věřícími do dolanského kostela pro sochu Krista a korouhvičku. Následujícího dne se „matičky“, i s velkolepým průvodem a za zvuků hudby, vydávají zpět do Dolan, aby doprovodili sochu na mši svatou. Slavnost je zakončena v pondělí velikou velikonoční zpívanou mší.
Aromatická delikatesa
Historie olomouckých tvarůžků, pro jejichž aroma je jedni zbožňují a druzí nenávidí, se píše více než 600 let. První ověřené záznamy o jejich výrobě pocházejí již z poloviny 16. století.
Zatímco na počátku byly centrem tvarůžkářství obce v okolí Olomouce, s počátkem 20. století se hlavní část výroby přesunula do Loštic. Nejčastěji se tvarůžky konzumují smažené, zapečené nebo obalované.
(Ne)tradiční cukrárna
Zcela originální zpracování tradičního krajského pokrmu nabízí Tvarůžková cukrárna v Lošticích. Milovníky olomouckých tvarůžků určitě nadchnou moučníky z jemného listového těsta – ať už v podobě kremrolí, dortíků nebo lokší. Na menu ovšem nechybí ani burgery či tvarůžkový tatarák.
Seznamte se s kroji…
Myslíte, že znáte hanácké kroje? Všechny? Opravdu? Na „našé šeroké Hané“ je jich totiž skutečně hodně. V rámci akce s názvem „Slavnosti kroje“, která se koná vždy v květnu ve Velké Bystřici, se s většinou z nich podrobně seznámíte. A zároveň zjistíte, v čem se oblast od oblasti liší.
Královna Olomouc
Je známá jako královna Hané, jejímuž kouzlu v minulosti nedokázal odolat ani Wolfgang Amadeus Mozart. Zároveň je Olomouc vyhlášená coby „Mekka vzdělanosti“ a jedno z nejkrásnějších sídel střední Evropy.
Jedná se totiž o destinaci doslova protkanou pamětihodnostmi, přičemž za všechny můžeme jmenovat Sloup Nejsvětější Trojice.
Není proto divu, že historická část Olomouce je chráněna coby městská památková rezervace, která ale návštěvníkům nabízí i mnoho dalších aktivit.
Masopustní veselí
K návštěvě láká také Olomoucké masopustní veselí, které každý rok vyniká pestrým programem. Kromě reje masek, hanáckých folklorních souborů se mohou návštěvníci těšit i na cimbálovku nebo zabijačkové speciality. Nejmenší si naproti tomu zaručeně užijí přítomnost zvířátek z farmy.
Flora Olomouc
Výstaviště Flora každoročně připravuje hned osm výstav a veletrhů. Rodinným stříbrem jsou však květinové výstavy s názvem „Flora Olomouc“ s více než 60letou historií.
Kromě seznamování návštěvníků s vybranými druhy květin a zeleně, přispívá expozice také k poskytování bohatých estetických zážitků či výměny zkušeností mezi jednotlivými vystavovateli a návštěvníky.
Vodní radovánky
Olomoucký aquapark, to je 1200 m² vodní plochy nabízející zábavu všeho druhu – a pro všechny. Vnitřní část ohromí zejména malé návštěvníky, jelikož ukrývá adrenalinový tobogan space-bowl.
Proudový kanál, vodní dělo a rozličné masážní trysky jsou zde samozřejmostí. Venkovní areál naproti tomu potěší plavce, jelikož nabízí 25metrový bazén se třemi plaveckými dráhami.
Ráj kovářů
Poslední srpnový víkend se v areálu hradu Helfštýn pořádá Hefaiston, akce věnována výlučně kovářským mistrům z celého světa. Výjimečná řemeslná práce doprovázená zvukem kovadlin a všudypřítomného kouře z otevřeného ohně je zážitkem, na který se nezapomíná.
Mnohé ze vzniklých děl lze následně obdivovat v areálu hradu nebo nedalekém městě Lipník nad Bečvou.
Zámek Konice
Dominantou města Konice je barokní zámek se dvěma zahradami. Jeho nedílnou součástí je ale také světoznámé Muzeum řemesel Konicka, pyšnící se největší sbírkou sekyrek v Česku – právem zapsanou do Guinessovy knihy rekordů.
Při návštěvě se vyplatí zavítat i do interiéru hradu, kde se ukrývá reprezentační schodiště s kamennou balustrádou, ale i velice cenné fresky.
Josefkol
Pod záštitou Muzea historických kočárů je každoročně v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem pořádán Josefkol. Cílem této jedinečné akce, které se účastní ti nejlepší řemeslníci z naší země, je představit dávná řemesla spojená se stavbou kočárů.
Na určených stanovištích je zároveň k vidění zpracování různých materiálů – dřeva, železa, skla, ale také textilu, kůže či proutí.
Vůně levandule
Levandulový statek v Bezděkově se těší značné popularitě zejména na sociálních sítích. Zdejší výhledy jsou totiž dechberoucí.
Nádherné rostlinky s omamnou vůní dnes zabírají plochu více než dva hektary, kromě magické podívané však majitelé nabízejí hned několik možností, jak si jejich krásu vychutnat.
Za všechny můžeme jmenovat masáže přímo na poli, levadulovou stezku či galerii nebo speciální pikniky. Značnou pozornost si zaslouží i občerstvovny servírující speciální dobroty.
Odkaz pana Priessnitze
V překrásně přírodě na svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor se nachází areál, kde rozmazlí nejen tělo, ale i duši.
Mikroklima obklopující lázně Jeseník je vhodné zejména pro léčbu horních i dolních cest dýchacích, dále při potížích nervové soustavy a krevního oběhu.
Projížďka pro nejmenší
V Priessnitzových léčebných lázních myslí také na mladší návštěvníky. Speciálně pro ně byl vytvořen vláček Lázeňáček, který děti zábavnou formou proveze po lázeňské promenádě a Balneoparku.
Jeho cesty však míří také do dva kilometry vzdáleného města Jeseník a zase zpět.
Schrothovy léčebné lázně
V samotném centru oblíbené turistické oblasti na rozhraní Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor se nachází další léčebná oáza.
Zdejší péče je založena primárně na využití klimatických podmínek v kombinaci s klasickými i moderními léčebnými postupy a blahodárnosti bylinných směsí.
Až na vrchol
Milovníkům pěší turistiky je určena Hřebenkovka, která se postará o řádné vyplavení adrenalinu. To ale není vše. Zájemcům totiž veškeré krásy Olomoucka představí skoro až z ptačí perspektivy.
Jedná se o součást trasy Česko-polské Hřebenovky, jež vede z Libereckého kraje přes Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký až k nejvyššímu vrcholu Moravy – Pradědu.
Devět léčivých bazénů
Jedinečné spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody – to je termální park ve Velkých Losinách. Venkovní areál nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás nabízí bazény napuštěné přírodní termální vodou.
Cesta do minulosti
Navštivte jeden z největších zpřístupněných bunkrů v ČR, s plochou neuvěřitelných 10 000 m2. Vrátíte se do ne tak dávných let, kdy se Evropa připravovala na válečný konflikt. Provedou vás zde bunkrem ze 70. let minulého století, navíc plně vybaveným.
V případě válečného konfliktu měl sloužit jako zodolněný telekomunikační bod. Vstoupíte za jeho 1,5 metru tlusté zdi, kam se ještě nedávno nebylo možné bez patřičných bezpečnostních prověrek dostat.
Expozice času
Ve městě Šternberk najdete moderně pojatou Expozici času. Hravou formou se dozvíte zajímavosti o vesmíru a čase.
Seznámíte se zde s procesem vzniku vesmíru a času, s rozdílností kalendářů a času v různých kulturách a dobách, vývojem nejstarších hodin a principem měření času. K vidění je zde přes 250 hodin, hodinek a časových přístrojů různých typů.
Na modelech si můžete vyzkoušet provoz mechanických hodin. Navštívit lze i dobovou hodinářskou dílnu.
Klášterní Hradisko
Barokní budova olomouckého kláštera, která získala svůj vzhled v 17. a 18. století, patří dnes k nejhodnotnějším dílům středoevropské barokní architektury. Dnešní klášterní areál je pro svou půdorysnou dispozici často nazýván hanáckým Escorialem.
Rozsáhlý komplex zaujímá plochu více než jednoho hektaru. V interiérech i exteriérech se zachovalo množství cenné výzdoby mnoha kvalitních umělců.