Domů     Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?

Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný.

A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin.

Píše se rok 1723. Kněz minoritského kláštera v Brně a jeho pozdější provinciál Lazar Schopper (1698–1756) stojí na okraji hluboké propasti. Kolem stojí četná společnost.

Myslivci a hajní, vrchnostenští úředníci i sedláci z blízkých stavení, i sám hrabě Ludwig Franz von Zinzendorf und Pottendorf (1661–1742), vojenský velitel Špilberku. Na výzvu, kdo se spustí do propasti, Schopper beze strachu zvedne ruku.

Je až druhým mužem, který sestupuje do hlubiny – ale protože historie nepřeje neurozeným, neznámý sedlák z Vilémovic je zapomenut a v pramenech se už vždy objevuje zmínka, že právě on byl první muž, který prokazatelně dosáhl dna propasti Macocha.

O zlé maceše

Jeskynní systém vzniká už před miliony let a archeologické nálezy dokládají, že o propasti dobře věděli už pravěcí lidé – minimálně ti, kteří dolů spadli. K jejich kostem přibývají další a další.

Macocha je nejhlubší jeskyní ve střední Evropě, z okraje skály na dno je to 138 a půl metru, a to k tomu nepočítáme další podzemní prostory pod hladinou vody, a až do začátku 20. století není znám jiný vstup než ona hluboká propast.

Od pradávna její pověst není z nejlepších – ostatně i název je spojen s tragickou událostí, jak vypráví pověst. Jistá macecha se chtěla zbavit nevlastního syna v marném doufání, že jeho oběť zachrání její vlastní na smrt nemocné dítě.

Chlapce tedy svrhne ze skály, ale jemu se podaří zachytit na větvích borovice. Macechu však trápí výčitky a nakonec se s mrtvým novorozenětem sama vrhne do propasti, zatímco hoch je zachráněn. Od té doby je občas slyšet její pláč, který zní z temnoty jeskyní.

Místo sebevrahů

Když se v roce 1901 spustí do propasti i významný archeolog a speleolog Karel Absolon (1877–1960), ve svých záznamech píše, že Macocha je oblíbeným místem sebevrahů.

Neuvádí přesný počet – to ostatně není ani v jeho silách – ale sám ví minimálně o 30 obětech, které skončily na dně propasti. Sám se rozhodne do propasti skočit, ale na rozdíl od sebevrahů přivázaný na provaze. A opakovaně.

S jeho výzkumy se otevírá nová éra jeskynního systému, o osm let později poprvé objevuje rozsáhlé punkevní jeskyně a díky jeho přispění se Macocha otevírá ve 20. letech i turistům – dnes jde o nejnavštěvovanější místo Moravského krasu.

Přesto sebevrahů neubývá – a mnozí se nebojí skočit i před pohledy návštěvníků. Od 30. let minulého století až do dnešních dnů jich život na dně propasti ukončí více než 80. Navíc je tu řada podivných souvislostí.

Statistika, nebo náhoda?

Při pohledu na čísla se ukazuje, že se sebevraždy objevují v cyklech. Jsou léta, kdy nespadne do propasti ani jediný člověk, a ty následuje rok s několika oběťmi hned po sobě. Vábí je snad nějaká neznámá aura, která si žádá lidské oběti?

Vysoký počet sebevrahů si na konci 19. století vynutí i zřízení zvláštního povolání – vytahovačů mrtvol. Není to žádný „dream job“, jak se dozvíme ze vzpomínek:

Jeden z vytahovačů, Josef Nejezchleba, jen o fous uniká smrti, když s mrtvolou přivázanou k hrudi narazí do skalního zubu, který se ulomí a mrští jimi několikrát o skálu. Naštěstí Nejezchleba tuto nehodu přežije.

Jindy je zase tělo sebevraha tak polámané a roztrhané, že jej musí vytahovači mrtvol poskládat k sobě a zabalit do balíku.

Sebevrazi pod správou státu

V dnešní době, kdy je Macocha turistickou atrakcí, se o mrtvé starají jiní a vytahovači mrtvol jsou minulostí. Ne však sebevraždy. Při procházení bulvárních časopisů nás doslova zavalí množství těch, kteří zde chtějí skončit život dobrovolně:

Děsivá smrt v Macoše: Sebevrah do propasti skočil před zraky turistů!“, „Mladík už nemohl vydržet psychické problémy“, „Zemřel až napočtvrté!“, „Tajemná sebevražda urologa: Do Macochy padal 4 sekundy“.

Nikdo pád nepřežije – těla se lámou o skálu, kosti se tříští, trhá se kůže. Záchranná síť tu není pro jejich ochranu, ale pro plynulejší provoz jeskyní. „Když se tělo nezachytí v síti, spadne do vody,“ svěřuje se jeden z údržbářů.

A pak vyplave až po několika dnech, nikdy nevíme, kdy. Není to příjemné.

Vražda, nebo sebevražda?

Temné pověsti využívá v 80. letech neméně temná StB. V říjnu roku 1981 přijdou za přítelkyní Pavla Švandy (1959–1981) příslušníci Veřejné bezpečnosti se smutnou zprávou. „Váš přítel je po smrti. Spáchal sebevraždu.“ Jenže jí se to nezdá.

Pavel je silně věřící, vyrovnaný a šťastný člověk. Proč by se zabíjel? Navíc jeden z jeho kamarádů přijde s dost zvláštní zprávou:

„Když jsem ho viděl naposledy, tak se mě ptal, zda má právo informovat své blízké, že je někdo vyšetřován StB.“ Vyšetřování proběhne až po revoluci a skončí neúspěšně – nikomu se případ otevírat nechce. A přitom je tu tolik podivných okolností:

Výpověď punkevního dělníka se liší od zpráv vyšetřovatelů, oběť má kolem zápěstí jizvy – dost možná od pout. Nejvýraznější indicií je Švandova cesta do zahraničí, zatímco jiní jeho spolužáci výjezdní doložku nedostanou. Tajemná jeskyně si svá tajemství udrží…

Lovci monster v akci

Macocha ale neláká pouze sebevrahy a vrahy. Existují svědectví, která zmiňují náhlá ochlazení, podivné mlhoviny, přítomnost negativní aury.

Občas se z nitra ozývá prý i dětský pláč, mnohem častěji je zmiňována čarovná hudba, která je tak teskná, že ten, kdo ji slyší, sám má chuť rovnou skočit… Lovci paranormálních jevů na tohle slyší, takže není divu, že i sem se mnozí vypraví.

Stejně jako středověcí exorcisté nebo filmoví krotitelé duchů vyrážejí do jeskyní s technickým vybavením do oněch prostor a navazují kontakty s duchy. Jedna z reportáží podává svědectví o expedici poblíž kamene sebevrahů.

Po úvodní meditaci dochází ke komunikaci s „entitami“. V jeskyni se objevuje mlhovina, teplota klesá, psychické vypětí členů rituálů roste. Nebe se zatahuje. Následuje rituál vysvobození duší, z nitra jeskyně se line mrtvolný puch.

Jak zní největší tajemství Macochy?

Ať už si ale myslíme o tomto svědectví cokoliv, je skutečností, že Macocha je místem, kde život tragickým způsobem ukončilo velké množství lidí. To zanechá otisk. A nemyslíme tím nejenom krvavou skvrnu.

Propast zůstává záhadnou ale i pro realisty, kteří nadpřirozeno neuznávají. Dodnes totiž není dosaženo dna propasti a nikdo neví, jak je jeskyně skutečně hluboká, ani co se skrývá v hlubokých nánosech bahna, které se zde nashromáždí v průběhu milionů let. Je možné, že odhalení největšího tajemství propasti na nás třeba ještě čeká.

Jeskyně s podivnou pověstí

Macocha není jedinou jeskyní s tajemnou pověstí, je jich samozřejmě mnohem více. Například v Braniborské jeskyni na Českolipsku podivným způsobem hyne zvěř – zejména zajíci a ptáci. Také se zde zjevuje postava v černém plášti.

Temné síly působí i v jeskyni Kanibalka. Zde jsou nalezeny kosti nesoucí stopy kanibalismu. Mrtví ale nejsou snězeni z hladu, ale jako součást dnes neznámého rituálu. A vracejí se. V jeskyni je snadné zabloudit a podlehnout podivnému tísnivému pocitu.

Jeskyně Šipka je svědkyní obětních rituálů. Mnozí se domnívají, že jeskyně je prokletá a že duchové nebohých obětí se snaží do bezčasí stáhnout další nebožáky. Zjevují se zde prý ohavné bytosti, je zde slyšet křik a pláč a na návštěvníky zde padá tíseň.

V Kristově jeskyni se prý nalézá zlatý poklad – pověst potvrzuje i nedávný nález zlaté keltské mince. Ale hledat poklad se zde nevyplatí, místo prý hlídají duchové vedeni kulhavým přízrakem, jemuž není vidět do tváře.

Foto: Shutterstock, autorka
Související články
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a chuti, které mají blahodárné
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtm
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem v čele a někomu se možná vybaví mnohadenní p
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz