Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes.
Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy. Inspirujte se a pusťte si keramiku domů.
Kupovala je i šlechta
Ať už se jedná o tradiční a znovuobjevenou berounskou keramiku, černokosteleckou keramiku anebo užitková i dekorativní díla ze Zvířetic, Turkovic či odjinud, jisté je, že hrnčířství má ve středních Čechách hlubokou tradici.
Věděli jste třeba, že výrobky z Berouna se používaly i ve šlechtických domácnostech v celé Evropě? A že se při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 nápoje nalévaly právě do berounských džbánů?
Královské město keramiky
Berounští hrnčíři byli proslaveni svou šikovností široko daleko již ve středověku. K rozmachu keramického řemesla pak došlo zejména na přelomu 16. a 17. století. A právě na tuto tradici místní opět navazují.
Město Beroun pořádá od roku 1997 pravidelné podzimní hrnčířské trhy na Husově náměstí. Pro velký zájem se k nim přidaly i jarní hrnčířské trhy, které se letos pořádají ve dvou termínech.
Kromě tradičního květnového termínu na ně můžete zavítat také ve dnech 11.-12. června.
Na chvíli být hrnčířem
Nehodí se vám jejich termín? Nezoufejte! V nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici sídlí celoročně otevřené Muzeum berounské keramiky.
Zajímavá expozice vás zasvětí mimo jiné do všech tajů zdejší keramiky, typické červeným až červenohnědým zbarvením a bílým či zeleným zdobením. Přesvědčte se sami, jak se podařilo oživit tradici slavného berounského hrnčířství.
Budete-li mít zájem, staňte se v místní dílně také na chvíli hrnčířem. Můžete jím být na pár minut či hodin anebo se můžete přihlásit do dlouhodobých kurzů.
Tradice letitá i obnovená
Dlouhou tradici mají také keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy. Letos se na konci května uskutečnily již po čtyřiatřicáté, a to v samém srdci města na náměstí Smiřických.
Právě tam si místní vyhlášenou keramiku můžete prohlédnout celoročně, a to v Muzeu hrnčířství. Sídlí v budově bývalé radnice, původně renesančním panském domě s masnými krámy.
Stálá expozice představuje černokosteleckou uměleckou keramiku 20.-70. let 20. století. Nechte se jí okouzlit! A kam dál? Do Hrnčířského dvora Zvířetice.
V malebné krajině Středního Pojizeří na Mladoboleslavsku najdete usedlost, ve které vzniká autorská keramika, vyráběná tradičními hrnčířskými postupy takzvaně z volné ruky na hrnčířském kruhu.
Na ručně dekorovanou zvířetickou lidovou keramiku je radost pohledět a používat ji.
S motivy rostlin a listů
Označením regionální produkt se pyšní keramika Zdenky Baladránové, která ve Žďáru na Mladoboleslavsku nabízí širokou škálu točené bíle glazované keramiky zdobené tradičními lidovými motivy.
Keramické skvosty vznikají mimo jiné také v malé dílně v Turkovicích u Ondřejova. Ručně vyráběnou turkovickou keramiku charakterizuje přírodní vzhled s motivy rostlin a listů.
Jste-li obdivovateli řemeslné práce keramických mistrů, bude se vám líbit v Lesním ateliéru Kuba v Kersku.
Až se do Kerska vydáte třeba po stopách Bohumila Hrabala, který tady žil a čerpal inspiraci, zavítejte i do ateliéru s keramickou dílnou, malou galerií a prodejnou. Nebudete vědět, kam se koukat dřív.
Vydejte se na výšlap
Šikovní mistři se tradičnímu řemeslu s láskou věnují i jinde ve středních Čechách. Výlet za tradiční keramikou můžete spojit s poznáváním okolních krás středních Čech.