Domů     Praha a Středočeský kraj: Stověžatá krása obklopená přírodou
Praha a Středočeský kraj: Stověžatá krása obklopená přírodou

Praha i její dominanta, Pražský hrad, jsou svým stavebně historickým a umělecko-architektonickým vývojem řazeny mezi nejvýznamnější památky Evropy. Metropole ale není to jediné, co kraje ve středu republiky nabízejí. Lákají totiž na krásné výhledy, zábavu i adrenalin…

V hlavní roli mince

Historie kutnohorského dolování je pevně spjata s rokem 985, ta pravá stříbrná horečka však vypukla až ke konci 13. století.

Právě tehdy byla ražba mincí soustředěna do centrální mincovny ve Vlašském dvoře a zaveden pražský groš – dnes se za stěnami této kulturní památky celoevropského významu můžete seznámit s podrobným fungováním středověké mincovny. Odoláte?

Proslulý tramping

Co by to bylo za průřez tradicemi, kdybychom zapomněli na tramping. Vůbec první osada tohoto typu byla založena již v roce 1918 ve Svatojánských proudech.

Od té chvíle vznikaly další a další, nejprve v jižním okolí Prahy, posléze i na ostatních místech v republice. A kdo že to vlastně byli ti trampové? Osobnosti, které se nechaly silně inspirovat obrazem idealizovaného amerického Západu.

Trampové navíc byli přímo omámení osobní svobodou, samostatností a prožíváním dobrodružství. Poetická osada v krásné krajině, a k tomu zábava pod širým nebem. Zkuste si ji prožít i vy, třeba kolem vyhlášené Sázavy.

Mlýn sem a mlýn tam

Oblast Posázaví je známá coby „centrum“ mlýnů. Zatímco některé z nich byly přeměněny na vodní elektrárny, jiné postupem času změnily kabát a staly se penziony nebo obytnými budovami. Za prohlídku rozhodně stojí například Budčice nad Sázavou.

Zdejší nenápadná budova vodního mlýna totiž ukrývá zachovalé mlecí zařízení z přelomu 19.–20. století. Podobně unikátním je i Koutský mlýn, který naleznete západně od Polipes na potoce zvaném Čestínka.

Nádherná Praha

Bývá označována za jedno z nejkrásnějších měst světa nebo také jako barokní srdce Evropy. Proslula zejména coby stověžatá hlava českého království, která každoročně přiláká miliony turistů.

Snad žádné jiné historické jádro protkané malebnými uličkami, se nevyplatí poznat tak do hloubky a zejména pěšky, jako to pražské.

Česká dominanta

Od položení jeho základů v 9. století toho zažil Pražský hrad poměrně dost. Hostil česká knížata, krále, místodržící, prezidenty. Jeho dominantou je katedrála sv.

Víta, Václava a Vojtěcha, která je i místem odpočinku mnoha českých králů, a také „domovem“ korunovačních klenotů. Návštěvníkům otevírá své srdce celoročně. Jeho krásy je navíc možné si vychutnávat jen tak, bez průvodce. Nevynechejte Zlatou uličku, děti potěší Muzeum hraček.

Zkrátka nejvyšší

Žižkovský televizní vysílač v Mahlerových sadech je všechno možné, jen ne obyčejný. V Česku totiž nenajdete vyšší stavbu – 216 metrů je zkrátka originál, natož vyšší vyhlídkovou plošinu. A výhled na Prahu? Dechberoucí! Za dobrého počasí navíc lze dohlédnout až 100 km daleko.

Nejužší ulička nemá jméno a řídí ji semafory

Pokud si nedáte pozor, může cesta z pražské ulice U Lužického semináře na dvůr restaurace Čertovka skončit nepříjemným „zásekem“. Asi 15 metrů dlouhý koridor mezi domy nemá přízvisko „nejužší“ pro nic za nic.

Široký je jen 70 centimetrů, a proto je nutné, aby na jeho provoz dohlížel semafor. A to na obou stranách. Chodecká zácpa není totiž v bezejmenné pražské uličce nic neobvyklého.

Kromě toho, že je v ní extrémně těsno, je také poslední zachovanou požární cestou na Malé Straně.

Centrum umění

Lobkowiczký palác na Pražském hradě již hostil řadu významných českých kulturních a historických událostí. Nachází se v areálu Pražského hradu a je součástí světového dědictví UNESCO. Dříve byl pražským sídlem Lobkowiczkých knížat.

Muzeum Lobkowiczkého paláce představuje světoznámé obrazy Bruegela, Canaletta, Velázqueze a dalších; sbírku keramiky za posledních pět století; unikátní sbírku zbraní a brnění;

a anotované partitury mnoha světových skladatelů, včetně Haydna, Mozarta a Beethovena.

Lesopark Cibulka

Chcete si odpočinout a v klidu se projít? Park Cibulka je k tomu ideální.

Centrem rozsáhlého parku je bývalá hospodářská usedlost, která byla později přestavěná na zámeček, z něhož je dnes bohužel už jen chátrající ruina, i když noví majitelé se snaží o jeho obnovu.

Zastavit se můžete u Čínského pavilonu a užít si výhled na park, o pár set metrů dál je kamenná rozhledna, vybudována jako umělá hradní zřícenina. Výhled opět stojí za to, nejlépe vidět je areál nemocnice Motol. Pokračujte v procházce dál a najdete tu i malé jezírko či poustevnu.

Zvířátka na Karlštejně

Zhruba 25 kilometrů jihozápadně od Prahy se nachází městys Karlštejn, a v něm Zoopark, kde se bude líbit nejen rodinám s dětmi. Pobývá tu totiž řada exotických zvířat, jako jsou velbloudi, lamy, zebry nebo pštrosi.

Nouze nebude ani o pohled na kočkovité šelmy – zejména levharta skvrnitého a populárního bílého lva Leona. Aby veškerá zábava neprobíhala jen skrze „sklo“, mohou se děti pod odborným dozorem svézt na poníkovi nebo na velbloudovi. Fotka na památku je samozřejmostí.

Gotická Barbora

Kutná Hora – to nejsou jenom mince nebo legendární kostnice. Vyniká totiž i sakrálními stavbami. Unikát zahalený do gotiky byl založen ve 14. století a s historickým jádrem města je zapsán na seznamu památek UNESCO. Původně byl chrám sv.

Barbory zamýšlen coby veliká reprezentativní stavba, která měla dosahovat dvojnásobku dnešní délky. Nádherné interiéry je možné si prohlédnout individuálně, kdo ale touží po podrobnějším výkladu, může využít služby průvodce.

Hlavy z pekla

Nedaleko města Liběchov u obce Želízy v okrese Mělník vytesal před 170 lety sochař Václav Levý řadu monumentálních skalních skulptur. Posléze se pro ně vžil název Čertovy hlavy. Ale co víc…

jejich výška je odhadována na zhruba 9 metrů, což je na české poměry poměrně působivé. Kamenní čerti jsou volně přístupní, stačí jen vyrazit po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech. Příjemným bonusem je, že po cestě můžete narazit ještě na Hada a Harfenici.

Medvídci z Večerníčku

Pokud jste fanoušky večerníčkových Méďů, je vaším dalším turistickým cílem Městská hora v Berouně, kde se nachází medvědárium.

Medvíďata Kuba, Vojta a Matěj se narodila v Českém Krumlově, již velice záhy si ale tato trojice „střihla“ hlavní roli po boku Václava Chaloupky. Dnes je ze sympatického tria možno spatřit pouze Kubu, a to podél celého výběhu nebo ze střechy medvědince.

Zatímco Vojta zahynul již v roce 2016, Matěj odešel ve spánku v polovině dubna. Na roztomilosti to ale místu neubírá. Nedaleko odtud je také rozhledna.

Šumění vodopádu

Pokud si chcete odpočinout od shonu města a pravidelné vodní zurčení považujete za uklidňující, doporučujeme vyrazit k Bubovickým vodopádům, které nejdete nedaleko u Berouna. Jde totiž o jednu z nejznámějších přírodních atrakcí na Karlštejnsku.

Jelikož je potok po většinu roku vyschlý, je dobré vyrazit na obhlídku v jarních měsících, v době tání sněhu. Vodopády vás mohou kromě příjemného klidu zaujmout pro několik vápencových stupňů pokrytých mechem, přičemž ten nejvyšší dosahuje dvou metrů.

Nejlépe se k této malé oáze dostanete po modré turistické značce z vesnice Srbsko. Tato procházka vám zabere necelou hodinku, navíc při ní ujdete na 2,5 km.

Zámek dětem

Renesanční zámek Nelahozeves uchovává významnou část rodových Lobkowiczkých sbírek.

Na zámku pořádají prohlídky určené rodinám s dětmi. Děti s pracovními sešity poznávají Lobkowiczské sbírky, zaměření je na historii rodiny Lobkowiczů, výtvarné a hudební umění. Na prohlídku navazuje kreativní dílnička. Tvorba tématicky souvisí se zámeckou prohlídkou.

Přírodní nádhera

Stala se oblíbenou zastávkou trampů, neoficiální nudistickou pláží i námětem strašidelných příběhů. Není to však jen bohatá a trochu ponurá historie, kterou Amerika u středočeské obce Mořina přitahuje návštěvníky jako magnet.

Soustava vápencových lomů, kterých je celkem 19, s průzračnou vodou a systémem podzemních štol totiž vůbec nezestárla. Každý lom má své originální přízvisko, přisouzené právě již zmíněnými trampy. Najdete tu Soví ráj, Jižní Kříž nebo Želvu.

Zdaleka největší pozornosti se však těší trojice Mexiko, Malá Amerika a Velká Amerika.

Keltské dědictví

Hora Velký Blaník je považována za národní symbol naděje a víry v lepší budoucnost. Kromě pověstí, které jsou s tímto místem neodmyslitelně spjaty, vás ale z cestovatelského hlediska jistě zaujme naučná stezka, s jejíž pomocí vystoupáte až na samotný vrchol.

Ještě předtím, než se podíváte do okolí z místní rozhledny, ale překonáte 14 zastavení, která se věnují kulturnímu a přírodnímu dědictví. Na své si tu nepřijdou jen milovníci tajemna, ale i děti, jelikož tvůrci mysleli i na hravé prvky.

Ráj potápěčů

Pro ty, kdo hledají osvěžení v horkých letních dnech máme tip – zatopený lom Bořená Hora. Oblíbený je zejména mezi potápěči, které do zdejších vod láká potopený vrtulník, ale i vrak nákladního a osobního auta.

V „potápěčském menu“ lze ale nalézt také ponory s průvodcem, veškeré vybavení si navíc můžete zapůjčit až na místě. Místní ovšem mysleli i na ty, kdo se rádi kochají nad hladinou, těm jsou zde totiž k dispozici stand up paddle boardy.

Naučně se Sidonií

Mezi Prahou a Táborem, konkrétně ve Vrchotových Janovicích, čeká na nadšené cestovatele naučná stezka poměrně neobvyklého jména – Po stopách Sidonie Nádherné. A její podstata?

Spojení Olbramovic s Vrchotovými Janovicemi a také seznámení s životem baronky Sidonie Nádherné z Borutína, která byla poslední majitelkou místního zámku.

Turističtí zvědavci se ale dovědí perličky ze života dalších osobností regionu, například o básníkovi Rainerovi Mariovi Rilkem.

Výlet na Zahrádku

Kopec Zahrádka nedaleko obce Bohuliby má jednu zajímavost, kterou je přírodní památka Třeštibok se stejnojmennou skalní vyhlídkou. Ta dodnes připomíná doby slavných sázavských vorařů, jimž zdejší silný proud rozdrtil nejeden vor.

Dnes ale toto místo turistům spíše dává, než bere. Třeštibok totiž dokáže své návštěvníky i odměnit zajímavými skalními útvary nebo nádhernými výhledy do kaňonu řeky.

Komu by ovšem tato krása byla málo, může se vydat směrem k Hadímu vrchu, kde jsou výhledy podobně magické.

Minisvět

Na zámku Berchtold si na své přijdou malí i velcí. Zámecký park totiž nabízí prohlídku miniatur známých staveb. Stojí tu malá Červená Lhota, Karlštejn, Trosky a mnohé další.

Děti mohou v parku hledat pohádkové postavičky, prohlédnout si podzemní peklo, perníkovou chaloupku, užít si dopravní a dětské hřiště, velké skákadlo, minizoo, projít si můžete i naučnou stezku kunickou přírodou.

Foto:
Související články
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i na kolena... Jurkovičův skvost Může vám tak trochu připomenout stavb
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní
Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu… Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Byly krásné, sebevědomé a dobře věděly, co chtějí mocní muži slyšet. Usadily se v jejich ložnicích a z hedvábných podušek začaly zprvu nenápadně, později bez ostychu veřejně řídit jejich kroky a důležitá rozhodnutí. Takové byly mocichtivé milenky králů, které místo nich vládly světu. Vyhlášenými sukničkáři, proslulými galantními dobrodružstvími, jsou zejména panovníci Francie. Už od samých počá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz