Domů     Javoříčské jeskyně: Podzemní Niagarský vodopád a nejslavnější krápníková záclona
Javoříčské jeskyně: Podzemní Niagarský vodopád a nejslavnější krápníková záclona

Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc.

Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a široká třináct metrů a skrývali se v ní zdejší obyvatelé třeba v dobách mongolských nájezdů ve 13. století.

Že je uvnitř krásná a stála by za ochranu, si lidé uvědomili až mnohem později. Dobový časopis Světozor v roce 1873 popisoval jeskyni, jejíž vchod střeží domek, aby bránil vandalům lámat krápníky.

To ještě nikdo netušil, že Svěcená díra je jen bránou do mnohem většího a úchvatnějšího prostoru.

Sestup do Dómu gigantů

Všechno změnil místní revírník Vilém Švec, nadšenec do speleologie, který se právě nastěhoval se ženou a třemi syny do javoříčské hájenky V roce 1936 sestavil partu lesních dělníků, s níž se pokusil prokopat dnem Svěcené díry.

Trvalo jim šest týdnů, než se pod nimi otevřel volný prostor. Záhy se mohli spustit do propasti hluboké 27 metrů a vydat se na obě strany tunelem, který pojmenovali Objevná cesta.

Čas plynul, Švec to nevzdal a 14. dubna 1938 mohl konečně stanout v obrovském prostoru, kterému se dnes říká Dóm gigantů.

A protože se objevitelům podařilo prokopat lepší přístupovou cestu, už o rok později, 15. května 1939, mohly být nově objevené krápníkové jeskyně zpřístupněny veřejnosti.

Nikdy nekončící objevy

Všichni ale tušili, že podzemní prostory skrývají stále neobjevená místa. Od roku 1949 se celé desetiletí spouštěly dolů další speleologické skupiny.

Podařilo se jim objevit další patra, pojmenovaná Hlinité jeskyně a Jeskyně míru, a v roce 1961 se i tato část mohla stát součástí prohlídkového okruhu pro veřejnost.

Na úspěchy pak navázali objevitelé v 80. letech, a tak jeskyně získaly další úchvatné prostory známé jako Panošův dóm a Olomoucký dóm.

Výzkumy Javoříčských jeskyní pokračují nepřetržitě, v roce 2017 třeba výzkumníci objevili Svatováclavský dóm s krápníky dlouhými téměř půldruhého metru.

Od gigantů až k Niagaře

Dnes mohou návštěvníci Javoříčských jeskyní na vlastní oči spatřit to, co speleologové od dob Václava Švece pracně a na vlastní nebezpečí odhalovali. Hned na počátku je přivítá Suťový dóm s překrásnou krápníkovou výzdobou a rozlohou 2000 čtverečních metrů.

Jméno dostal podle balvanů, pokrývajících jeho dno. Najdeme mezi nimi i ten, který podle svého tvaru dostal jméno Křtitelnice.

Prohlídka pokračuje Lví jámou o hloubce 60 metrů a Spojovací chodbou nás trasa přivede do Dómu gigantů, což je zkrácený název všeříkajícího původního jména Dóm gigantických krápníků.

Jeho poznávacím znamením jsou čtyřmetrové stalagmity a stěnu zdobí sintrové náteky, zvané Niagarský vodopád, vzniklé rozpouštěním vápence.

Místo, kde gravitace neplatí

Po visutém schodišti, na němž si ještě užijeme výhled na Dóm gigantů, pak vstoupíme do Pohádkových jeskyní.

Kromě bohaté krápníkové výzdoby včetně kolovitých nebo tenkých brčkovitých stalaktitů tu najdeme také slavnou průsvitnou Záclonu, dva metry dlouhou a jen několik milimetrů silnou, nejvzácnější útvar zdejšího podzemního komplexu.

Prohlídka nás ale zavede i do dalších unikátních prostor. Čeká nás Panenská jeskyně a také již zmíněná Jeskyně míru, kterou tvoří tři samostatné chodby nazvané Špraněcká, Vojtěchovská a Březinská.

Jsou úzké, ale až deset metrů vysoké, a typické jsou tu heliktity – excentrické krápníky, které jako by se rozhodly nedodržovat zákony gravitace a o nichž se jeskyňářská věda stále definitivně neusnesla, jak vlastně vznikají. Největší zásluhu na jejich růstu má pomalý tok stékajících kapek.

V následujícím Závrtovém dómu se chodby jeskyň rozvětvují, my se vydáme kolem krápníkového útvaru zvaného U koně, kde vystoupíme zpět na povrch uměle vyraženou štolou.

Vstup do areálu jeskyní
Vstup do areálu jeskyní

Kam mizí podzemní potok?

Javoříčské jeskyně jsou odborníky i turisty považovány za jeskyně s nejkrásnější krápníkovou výzdobou u nás.

Utvářely se zřejmě v několika vývojových fázích, největší část pochází z období třetihor, kdy zemětřesení působila zřícení skalních bloků a vytvořila obrovské podzemní dutiny.

Z jeskyň dobře známe horní i střední patro, poschodí nejnižší prozatím objeveno nebylo. O jeho existenci ale svědčí třeba to, že potok Špraněk se ztrácí v podzemí. Možná nás tedy ještě další objevy v Javoříčských jeskyních v budoucnosti čekají.

Co nesmíte minout: 2 turistické tipy navíc

Mumie čeká na turisty v Kapli

Jen necelých 15 kilometrů musíme ujet, abychom se od Javoříčských jeskyní dostali k dalšímu podzemnímu unikátu – Mladečským jeskyním pod vrchem Třesín.

Žili v nich už pravěcí lidé, o čemž svědčí mimořádné archeologické nálezy, ale pro moderní dobu byly jeskyně objeveny až na počátku 19. století při těžbě vápence.

Zpřístupnění se dočkaly v roce 1921 a rekonstrukce v posledních letech jim vrátila původní vzhled, narušený četnými úpravami v průběhu 20. století.

Prohlídka začíná v Dómu mrtvých, kde byly nalezeny ostatky kromaňonského člověka, trasa pokračuje přes Modrou jeskyni až do prostoru zvaného Kaple, kde čeká nejznámější symbol jeskyní – dvoumetrový stalagmit Mumie. Plná překrásných krápníků je i nejrozlehlejší Panenská jeskyně.

Zkamenělý zámek se skalní bránou

Mezi Javoříčskými jeskyněmi a obcí Vojtěchov můžeme najít mohutné vápencové skalisko zvané Zkamenělý zámek, které se nad potokem vypíná až do výšky 54 metrů.

Poznáme ho i podle částečně zřícené skalní brány, můžeme vystoupit až na jeho vrchol a pokochat se výhledem z plošiny se zábradlím.

Na vrcholku kdysi stávala tvrz, které se říkalo Branka nebo Špraněk, založená už roku 1313. Návštěvu Zkamenělého zámku můžeme spojit s procházkou po naučné stezce Špraněk, dlouhé 3,7 kilometru, která začíná i končí v Javoříčku a vede kolem Javoříčských jeskyní.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtm
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem v čele a někomu se možná vybaví mnohadenní p
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vím, že se nenechám nikým zastrašit
nejsemsama.cz
Vím, že se nenechám nikým zastrašit
Dodnes se ohlížím přes rameno, protože takové peklo, jaké mi připravil můj exmanžel, bych nikomu nepřála. Bylo to těžké a nakonec jsme skončili u soudu. Když jsem se po patnácti letech manželství rozhodla pro rozvod, věděla jsem, že to nebude žádná procházka růžovou zahradou. Manžel býval majetnický, vztahovačný a nedokázal se přenést přes to, že ho
Kamarádku dostihla krutá věštba
skutecnepribehy.cz
Kamarádku dostihla krutá věštba
Pronesla ta podivínská žena svá slova ve vzteku, nebo skutečně spatřila tragickou budoucnost mojí kamarádky? Dá se zabránit nepřející věštbě, kterou nám někdo sdělí? Kdysi jsme s kamarádkou nevěřily, že by se taková šílená věc mohla opravdu stát. Předpověď z mládí Po své zkušenosti si ovšem myslím, že se některé věštby mohou naplnit. Krutá předpověď z mládí byla
Máte malý byt? Co do něj za nábytek?
panidomu.cz
Máte malý byt? Co do něj za nábytek?
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat
Záhada smrti diktátora Mussoliniho: Kdo stiskl spoušť?
enigmaplus.cz
Záhada smrti diktátora Mussoliniho: Kdo stiskl spoušť?
V roce 1945 ukončila dávka z automatické zbraně život italského diktátora Benita Mussoliniho. Navzdory tomu, že existuje oficiální verze celé události, ani po osmdesáti letech není nouze o různé konsp
Žárlivost jako hlavní partner? Jana Paulová v roli, která bolí
nasehvezdy.cz
Žárlivost jako hlavní partner? Jana Paulová v roli, která bolí
Ještě donedávna patřilo manželství Jany Paulové (70) a hudebníka Milana Svobody (73) mezi nejstabilnější v našem showbyznysu. Od konce loňského roku, kdy herečka zazářila v taneční soutěži StarDanc
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
epochalnisvet.cz
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně
Korejské peklo: Zemřít pro vlast a zloděje
epochaplus.cz
Korejské peklo: Zemřít pro vlast a zloděje
V Nejkurióznější a současně nejděsivější pochod smrti má na svědomí jihokorejská armáda. Jeho obětí totiž není nepřítel, ale příslušníci vlastní armády, Odvedené zálohy totiž doplatí na chyby v organizaci a rozkradené peníze. Od 25. června 1850, kdy vypukne válečný konflikt mezi Jižní Koreou a severní Korejskou lidově demokratickou republikou, uplynou čtyři měsíce. Čína nečekaně vyostřuje
Livigno slaví úspěch v michelinském průvodci 2025
iluxus.cz
Livigno slaví úspěch v michelinském průvodci 2025
Ještě před pár desítkami let šlo o odlehlou horskou obec, známou hlavně díky bezcelním nákupům a spolehlivému sněhu. Dnes je Livigno stále populární zimní destinací, ale zároveň se tiše a vytrvale pos
Nádech z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Nádech z hlubin vesmíru
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? [caption id="attachment_86592" align="alignnone" width="500"] Tam, kde je kyslí
Stone house, dům mnoha tváří
rezidenceonline.cz
Stone house, dům mnoha tváří
Při pohledu z ulice ukazuje kolemjdoucímu neprůhlednou kamennou hradbu, a na odvrácené straně naopak otvírá svou náruč výhledům na oceán. Útulné pokoje připomínají svou dispozicí „skládačku“ a mobilní skleněné tabule mohou smazat hranici mezi domem a zahradou. Návrh rekreačního sídla je silně ovlivněn požadavkem na možnost uzpůsobení dispozice dle potřeb, které se v budoucnu mohou měnit. Pozemek
4 hradní studny: Voda na Karlštejně byla noční můrou Karla IV.
historyplus.cz
4 hradní studny: Voda na Karlštejně byla noční můrou Karla IV.
Povolal ty nejlepší z nejlepších. Jenže ani kutnohorští havíři mu pod Karlštejnem vodu nenajdou. Studna je pořád prázdná! Karel IV. proto musí zvolit jiné, riskantnější řešení, o kterém se nikdo nesmí dozvědět!   Životně důležitou součástí každého hradu byla funkční studna. Bez ní by obránci v případě obléhání brzy padli. Přitom najít dostatečný, a hlavně trvalý zdroj
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz