Domů     Rodné domy slavných: Přišli na svět v hospodě, pivovaru i ve škole
Rodné domy slavných: Přišli na svět v hospodě, pivovaru i ve škole

Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly.

Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí.

Narození ve víru tancovačky

Antonín Dvořák, Nelahozeves

V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemeslo hostinský a řezník František Dvořák, když se mu tu 8. září 1841 narodilo první z devíti dětí.

Desetiměsíčního Antonína pak otec odvážně vynesl ven při požáru, který hostinec zachvátil, a zachránil tak i mnoho krásné hudby pro celý národ.

V domě býval kromě hospody i taneční sál, a právě uprostřed jedné z vesnických tancovaček přišel budoucí světoznámý skladatel na svět.

Na dům byla v roce 1913 umístěna pamětní deska, připomínající narození jednoho z největších českých hudebních skladatelů, od roku 1951 je pak v domě otevřena expozice.

Ta se letos dočkala zásadní obnovy, která zahrnuje moderní technologie, zprovoznění návštěvnického centra nebo instalaci výtahu. Představuje se tak jedenáct zcela zrekonstruovaných místností.

„Chceme vytvořit z rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi muzeum úrovně, které bude hodno věhlasu jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob,“ říká zástupkyně současných vlastníků, Alexandra Lobkowicz.

I jabloň je na svém místě

Ferdinand Porsche, Liberec

Málokteré jméno znamená ve světě automobilů tolik jako Porsche. Konstruktér Ferdinand Porsche se jako syn místního klempíře a zástupce starosty 3. září 1875 narodil ve Vratislavicích nad Nisou, dnes součásti Liberce, v domě č. 38 v Tanvaldské ulici.

Prožil tu dětství i mládí a své technické dovednosti dokázal třeba úspěšnou elektrifikací objektu. Až v roce 1893, ve svých osmnácti letech, se přestěhoval do Vídně, ale do Vratislavic se ale tvůrce legendárního Volkswagenu Brouk za rodiči stále vracel.

Budovu Porscheho rodného domu v roce 1911 získala automobilka Škoda, která o pět let později dokončila celkovou rekonstrukci, aby dům vypadal přesně tak jako v době konstruktérova dětství.

K tomu bylo potřeba využít mnoha archivních informací a dobových fotografií. Dokonce i nově vysazená jabloň nyní zdobí předzahrádku přesně jako v posledních desetiletích 19. století.

Expozice představuje Ferdinandovu rodinu a kariéru, ale věnuje se i celkovému rozvoji automobilismu. Návštěvníci si k prohlídce mohou zapůjčit iPady s výkladem.

Pochmurný dům tvůrce Rychlých šípů

Jaroslav Foglar, Praha

Domu v Benátské ulici č. 3 proti pražské Botanické zahradě říkal spisovatel Jaroslav Foglar „pochmurný“ a s oblibou vyprávěl historky, které takové hodnocení podporovaly.

Například o sousedovi, který předstíral smrt, aby získal příspěvek pro rodinu od dobročinného spolku. Jaroslav Foglar se v domě narodil 6. července 1907 jako druhorozený syn, ale rodina se tu dlouho nezdržela.

Po třech letech se přestěhovala do Ústí nad Labem a pak do Poděbrad, až skončila opět v Praze. Ve Foglarově rodném domě nenajdeme žádné muzeum, ale jeho narození připomíná skleněná vitráž umístěná nad vchodem.

Slavnostně ji tu v roce 2007 odhalili členové Sdružení přátel Jaroslava Foglara u příležitosti 100. výročí jeho narození. Veřejně přístupný není ani byt v Křišťanově ulici na Žižkově, kde spisovatel bydlel v době své smrti. V současnosti slouží ke stipendijním pobytům překladatelů dětských knih.

Prohlídka za svitu obloukové lampy

František Křižík, Plánice

Budoucí světoznámý vynálezce a průmyslník František Křižík se narodil v malém roubeném domku v Plánici nedaleko Klatov, v rodině chudého ševce. V Plánici také začal chodit do školy, od devíti let ale ve školní docházce pokračoval v Klatovech.

V jeho rodném domku byla obytná světnice, černá kuchyně a velký pokoj, který ale rodina nevyužívala a příležitostně ho pronajímala letním hostům. V roce 2010 prošel domek kompletní rekonstrukcí, která se musela vypořádat mimo jiné s dřevokaznými houbami.

Oprava ale byla současně příležitostí k vytvoření zcela nové expozice, které vévodí oblouková lampa, jedna z pouhých dvou funkčních, které se dodnes dochovaly.

Navíc je stylově napojena na energetické soustrojí, které Křižík v roce 1901 nainstaloval v elektrárně v Čachrově na Šumavě.

Vystavené exponáty a dokumenty připomínají Křižíkovo osvětlení měst, budov či reprezentačních sálů, významné výstavy doma i v cizině, elektrické městské dráhy či první elektrickou železnici v Čechách z Tábora do Bechyně z roku 1903.

Důstojná oslava bude v novém

Bedřich Smetana, Litomyšl

Prostory služebního bytu v zámeckém pivovaru v Litomyšli, kde se 2. března 1824 do rodiny místního sládka narodil Bedřich Smetana, byly pro veřejnost poprvé otevřeny už u příležitosti stého výročí jeho narození.

Letos, kdy si připomínáme výročí po dalším století, se bude situace tak trochu opakovat. Skladatelův rodný byt právě prochází závěrečnou fází kompletní rekonstrukce. Z bytu bude možné vstoupit do prostor pivovaru, proměněných dnes na multifunkční sály.

Expozice poskytne hudební zážitky propojené s vizuálními dojmy, ale provede návštěvníky také autentickými prostorami Smetanovy rodiny včetně originálního zařízení ve stylu biedermeieru a skladatelova psacího stolu.

Expozice bude otevřena letos v červnu, kdy budou ve městě vrcholit oslavy 200. výročí Smetanova narození.

Otec národa se narodil ve škole

František Palacký, Hodslavice

Učitel z Hodslavic v moravskoslezských Beskydech Jiří Palacký jen tak tak stačil dostavět dům se školou, a už do něj 14. června 1798 v malé světnici vedle učebny přibyl další obyvatel.

Chlapec jménem František byl pátým z dvanácti dětí, ale svým talentem to dotáhl zdaleka nejdál. Jeho rodný dům s číslem 108 nedaleko kostela sv.

Ondřeje je dlouhý 18 metrů a široký 8 metrů, zahrnoval kromě hlavní místnosti i dvě světničky a dvě komůrky a má sedlovou střechu pokrytou šindelem.

Zde narozen František Palacký, historiograf království českého dne 14. června 1798, informuje mramorová deska u hlavního vchodu už od roku 1868. Před vchodem stojí Palackého socha, která je ale mnohem mladší – umístěna sem byla až v roce 1968, kdy byl dům upraven na památník s expozicí o životě a díle Otce národa, jak se Palackému přezdívá.

Palackého rodný dům v poslední době prošel nákladnou a citlivou rekonstrukcí.

Vidět můžeme nejen jeho vyřezávanou kolébku, ale třeba si i vyzkoušet tradiční hodslavský kroj, a především se dozvědět o Palackém informace, které jinde neuslyšíme, získané z jeho osobního deníku i od jeho potomků.

V sezoně o sobotách navíc hned vedle domku funguje samoobslužná kavárna Café František, kde si můžeme sami připravit pravé hodslavské kafe a ochutnat hodslavský perník.

Foto: Archiv institucí
Štítky:
Lokalita:
Související články
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Je to jen technické zařízení, nebo už umělecké dílo? Poděbradská hydroelektrárna kombinuje novoklasicismus a kubismus a na první pohled by nikdo netušil, že v jejím nitru už sto let pracují naplno čtyři historické Francisovy turbíny. Letopočet se přehoupl do 20. století a prudký rozvoj průmyslu se začínal projevovat i na vodní dopravě. Upravovat se musel i tok Labe, kde pravoúhlý meandr pod poděb
Jméno architekta Dušana Jurkoviče bylo vždy nejen zárukou kvality, ale také symbolem umělecké originality, vycházející z lidových tradic. To vše umělec dokázal i na jednom z nejposvátnějších míst na našem území. Mariánské poutní místo v Hostýnských vrších má tradici už od dob středověku. Hora Hostýn má dva vrcholy a na jižním, o něco nižším, byl v polovině 18. století dokončen poutní chrám s kapl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
epochaplus.cz
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
enigmaplus.cz
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
Humoristický román Jaroslava Haška (1883-1923) dobyl svět a představil v něm jednoho dobře známého českého vojína rakousko-uherské armády. Do více než padesáti jazyků byly přeloženy Osudy dobrého vojá
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
iluxus.cz
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
Sklářský výtvarník, designér a malíř skla František Jungvirt, jenž se od letošního roku, věnuje výhradně své vlastní značce františek jungvirt., navázal novou spolupráci. Pražské kadeřnictví Red salon
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Dáte si kaki?
panidomu.cz
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
21stoleti.cz
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Je
Krémové těstoviny s hříbky
tisicereceptu.cz
Krémové těstoviny s hříbky
Výtečné rychlé těstoviny se smetanovou omáčkou si zamilujete. Suroviny 1 balení vašich oblíbených těstovin hrst čerstvých nebo sušených hříbků 250 ml smetany ke šlehání 4 trojhránky taveného
Bernášková to rozjíždí s muži
nasehvezdy.cz
Bernášková to rozjíždí s muži
V poslední době je herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky jako utržená ze řetězu! Rozchod s manželem, scenáristou Rudolfem Merknerem (52), jí zřejmě prospěl a znovu se jí vrátila
Něžné růžové pohlazení
nejsemsama.cz
Něžné růžové pohlazení
Není divu, že zakletá princezna tak dlouho spala. Omamná vůně růží jistě podpořila její klidný spánek a krásné sny. I my ale můžeme využít sílu růží pro svou krásu i duševní harmonii. Růžová voda i olej je takový malý zázrak pro pleť i vlasy, pomáhá také při problémech se spaním. Vzácný olej i voda Čistý růžový olej býval velmi ceněný
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
skutecnepribehy.cz
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
Na miminko jsme čekali s přítelem dlouho. Pak mi na jarmarku koupil krásný náhrdelník a ty růžové kamínky, které jsem nosila na krku, asi skutečně splnily můj sen. Ty růžové kamínky na šňůrce jsem si koupila na jednom masopustním jarmarku. V malém městečku na jihu Čech jsme se ocitli s přítelem náhodou. Jeli jsme kolem a řekli si, že se
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
epochalnisvet.cz
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus,
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
historyplus.cz
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz