Domů     Rodné domy slavných: Přišli na svět v hospodě, pivovaru i ve škole
Rodné domy slavných: Přišli na svět v hospodě, pivovaru i ve škole

Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly.

Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí.

Narození ve víru tancovačky

Antonín Dvořák, Nelahozeves

V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemeslo hostinský a řezník František Dvořák, když se mu tu 8. září 1841 narodilo první z devíti dětí.

Desetiměsíčního Antonína pak otec odvážně vynesl ven při požáru, který hostinec zachvátil, a zachránil tak i mnoho krásné hudby pro celý národ.

V domě býval kromě hospody i taneční sál, a právě uprostřed jedné z vesnických tancovaček přišel budoucí světoznámý skladatel na svět.

Na dům byla v roce 1913 umístěna pamětní deska, připomínající narození jednoho z největších českých hudebních skladatelů, od roku 1951 je pak v domě otevřena expozice.

Ta se letos dočkala zásadní obnovy, která zahrnuje moderní technologie, zprovoznění návštěvnického centra nebo instalaci výtahu. Představuje se tak jedenáct zcela zrekonstruovaných místností.

„Chceme vytvořit z rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi muzeum úrovně, které bude hodno věhlasu jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob,“ říká zástupkyně současných vlastníků, Alexandra Lobkowicz.

I jabloň je na svém místě

Ferdinand Porsche, Liberec

Málokteré jméno znamená ve světě automobilů tolik jako Porsche. Konstruktér Ferdinand Porsche se jako syn místního klempíře a zástupce starosty 3. září 1875 narodil ve Vratislavicích nad Nisou, dnes součásti Liberce, v domě č. 38 v Tanvaldské ulici.

Prožil tu dětství i mládí a své technické dovednosti dokázal třeba úspěšnou elektrifikací objektu. Až v roce 1893, ve svých osmnácti letech, se přestěhoval do Vídně, ale do Vratislavic se ale tvůrce legendárního Volkswagenu Brouk za rodiči stále vracel.

Budovu Porscheho rodného domu v roce 1911 získala automobilka Škoda, která o pět let později dokončila celkovou rekonstrukci, aby dům vypadal přesně tak jako v době konstruktérova dětství.

K tomu bylo potřeba využít mnoha archivních informací a dobových fotografií. Dokonce i nově vysazená jabloň nyní zdobí předzahrádku přesně jako v posledních desetiletích 19. století.

Expozice představuje Ferdinandovu rodinu a kariéru, ale věnuje se i celkovému rozvoji automobilismu. Návštěvníci si k prohlídce mohou zapůjčit iPady s výkladem.

Pochmurný dům tvůrce Rychlých šípů

Jaroslav Foglar, Praha

Domu v Benátské ulici č. 3 proti pražské Botanické zahradě říkal spisovatel Jaroslav Foglar „pochmurný“ a s oblibou vyprávěl historky, které takové hodnocení podporovaly.

Například o sousedovi, který předstíral smrt, aby získal příspěvek pro rodinu od dobročinného spolku. Jaroslav Foglar se v domě narodil 6. července 1907 jako druhorozený syn, ale rodina se tu dlouho nezdržela.

Po třech letech se přestěhovala do Ústí nad Labem a pak do Poděbrad, až skončila opět v Praze. Ve Foglarově rodném domě nenajdeme žádné muzeum, ale jeho narození připomíná skleněná vitráž umístěná nad vchodem.

Slavnostně ji tu v roce 2007 odhalili členové Sdružení přátel Jaroslava Foglara u příležitosti 100. výročí jeho narození. Veřejně přístupný není ani byt v Křišťanově ulici na Žižkově, kde spisovatel bydlel v době své smrti. V současnosti slouží ke stipendijním pobytům překladatelů dětských knih.

Prohlídka za svitu obloukové lampy

František Křižík, Plánice

Budoucí světoznámý vynálezce a průmyslník František Křižík se narodil v malém roubeném domku v Plánici nedaleko Klatov, v rodině chudého ševce. V Plánici také začal chodit do školy, od devíti let ale ve školní docházce pokračoval v Klatovech.

V jeho rodném domku byla obytná světnice, černá kuchyně a velký pokoj, který ale rodina nevyužívala a příležitostně ho pronajímala letním hostům. V roce 2010 prošel domek kompletní rekonstrukcí, která se musela vypořádat mimo jiné s dřevokaznými houbami.

Oprava ale byla současně příležitostí k vytvoření zcela nové expozice, které vévodí oblouková lampa, jedna z pouhých dvou funkčních, které se dodnes dochovaly.

Navíc je stylově napojena na energetické soustrojí, které Křižík v roce 1901 nainstaloval v elektrárně v Čachrově na Šumavě.

Vystavené exponáty a dokumenty připomínají Křižíkovo osvětlení měst, budov či reprezentačních sálů, významné výstavy doma i v cizině, elektrické městské dráhy či první elektrickou železnici v Čechách z Tábora do Bechyně z roku 1903.

Důstojná oslava bude v novém

Bedřich Smetana, Litomyšl

Prostory služebního bytu v zámeckém pivovaru v Litomyšli, kde se 2. března 1824 do rodiny místního sládka narodil Bedřich Smetana, byly pro veřejnost poprvé otevřeny už u příležitosti stého výročí jeho narození.

Letos, kdy si připomínáme výročí po dalším století, se bude situace tak trochu opakovat. Skladatelův rodný byt právě prochází závěrečnou fází kompletní rekonstrukce. Z bytu bude možné vstoupit do prostor pivovaru, proměněných dnes na multifunkční sály.

Expozice poskytne hudební zážitky propojené s vizuálními dojmy, ale provede návštěvníky také autentickými prostorami Smetanovy rodiny včetně originálního zařízení ve stylu biedermeieru a skladatelova psacího stolu.

Expozice bude otevřena letos v červnu, kdy budou ve městě vrcholit oslavy 200. výročí Smetanova narození.

Otec národa se narodil ve škole

František Palacký, Hodslavice

Učitel z Hodslavic v moravskoslezských Beskydech Jiří Palacký jen tak tak stačil dostavět dům se školou, a už do něj 14. června 1798 v malé světnici vedle učebny přibyl další obyvatel.

Chlapec jménem František byl pátým z dvanácti dětí, ale svým talentem to dotáhl zdaleka nejdál. Jeho rodný dům s číslem 108 nedaleko kostela sv.

Ondřeje je dlouhý 18 metrů a široký 8 metrů, zahrnoval kromě hlavní místnosti i dvě světničky a dvě komůrky a má sedlovou střechu pokrytou šindelem.

Zde narozen František Palacký, historiograf království českého dne 14. června 1798, informuje mramorová deska u hlavního vchodu už od roku 1868. Před vchodem stojí Palackého socha, která je ale mnohem mladší – umístěna sem byla až v roce 1968, kdy byl dům upraven na památník s expozicí o životě a díle Otce národa, jak se Palackému přezdívá.

Palackého rodný dům v poslední době prošel nákladnou a citlivou rekonstrukcí.

Vidět můžeme nejen jeho vyřezávanou kolébku, ale třeba si i vyzkoušet tradiční hodslavský kroj, a především se dozvědět o Palackém informace, které jinde neuslyšíme, získané z jeho osobního deníku i od jeho potomků.

V sezoně o sobotách navíc hned vedle domku funguje samoobslužná kavárna Café František, kde si můžeme sami připravit pravé hodslavské kafe a ochutnat hodslavský perník.

Foto: Archiv institucí
Štítky:
Lokalita:
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz