Domů     Andalusie, země slunce
Andalusie, země slunce

Jaro a teplíčko přichází do Andalusie jako první ze všech koutů Evropy, a je dobré tam vyrazit, než se příjemné klima změní v letní vedro. Najdete tu všechno: Romantiku památek, dlouhé pláže, vysoké hory, i ospalost středověkých městeček.

Už balíte kufry? Velkou výhodou je už to, že se do Andalusie hojně a levně létá hned do tří měst, Malagy, Sevilly a Granady.

Asi nejhezčí je právě Granada, kterou v roce 1492 dobyl španělský král Ferdinand na Maurech a rezidenci Alhambra ve zdejší pevnosti učinil svým letním sídlem. Sami uvidíte, proč.

Zdejší palác z červeného kamene je nádherný, vyhovoval by i dnešním hollywoodským hvězdám. Leží na náhorní plošině obklopený parkem a je odtud krásný výhled. Nechybí kamenný bazén.

Zajímavý je kontrast mezi později postaveným královským palácem, který od původního maurského paláce dělí Lví dvůr s kašnou s dvanácti lvy, kteří odměřovali čas – podle toho, kolik bylo hodin, stříkala voda z tlamy příslušného lva.

Jedeme do hor a na pláž

Alhambra je úžasná a pěkné je i staré město v podhradí s mohutnou katedrálou.

Z Granady můžete zamířit za čistou přírodou pohoří Sierra Nevada a střihnout si tu výlet zdejšími borovicovými lesy mezi horskými říčkami anebo po úpatí zdejšími olivovníkovými a fíkovými háji.

Narazit můžete na kamzíky a divoké kočky, na nebi jistě uvidíte orla, jestřába nebo supa.

Výhoda je, že odtud je blízko na jižní španělské pobřeží, tvožené předlouhými plážemi Costa Tropical, na níž jsou jako korálky navlečené rybářské vesnice a rekreační letoviska.

Západním směrem leží na pobřeží město Málaga, i to má pláží habaděj, a k tomu nad městem pevnost Alcobaza a hrad Gibralfaro s nádhernými výhledy.

Cesta nikdy nekončí

Z Cádizu kdysi vyplouvala španělská válečná flotila, dnes je to ospalé město s dvěma hrady a katedrálou, zato si tu lze v restauraci u pláže dát levně langusty a opravdu dobré víno.

Sto kilometrů severně leží atraktivní Sevilla, středověké univerzitní město, které nikdy nespí.

Přes den určitě navštivte nádhernou katedrálu Panny Marie s hrobkou Kryštofa Kolumba a obrazy od Murilla, vynechat nelze královský palác Alcázar a tzv. Indický archiv.

Dále stometrovou věž Giraldu, kdysi minaret, dnes křesťanskou zvonici, a Torre del Oro, Zlatou věž, kde sídlí Námořní muzeum. O noční život se stará 70 tisíc studentů čtyř sevillských univerzit. Občas dělají bugr, ale díky nim se tu i po půlnoci výborně najíte!

Co dobrého si dát v Andalusii?

Velice levnou a chutnou večeři lze pořídit v četných tapas barech, kdy vám přinesou pivo nebo víno a základní jídlo, většinou opečenou bagetu s talířem oliv, někde ovšem i celé jídlo s přílohou pro 3-4 osoby.

Na promenádách u moře vás jistě z místních malých restaurací chiringuitos udeří do nosu vůně drobných smažených rybek boquerones.

Velmi osvěžující je typická studená polévka gaspacho z česneku, rajčat, okurky, olivového oleje plus pečivo, ale pozor, může být i pěkně ostrá!

Výborná specialita je rabo de toro, hovězí oháňka nakrájená na kostičky ve vlastní šťávě, většinou s bagetou nebo smaženým bramborem, ke které se doporučuje bílé víno.

Zasytí i andaluská paella, jinak celošpanělský pokrm typu rizota, zde směs rýže, slepičího masa, šunky, slaniny, klobásy, vajec, cibule a směsi koření. Mimo diskusi je skvělé andaluské víno, brandy a sherry!

Foto: Wikipedia, archiv
Lokalita:
Související články
Hornorakouský region Donau představuje dovolenou, která zpomaluje tempo a zanechává trvalý dojem. Mezi řekami, zvlněnou krajinou a mírnými rovinami se zde propojují pohyb, příroda, gastronomie a kultura v zážitky, které mají skutečnou hodnotu. Nejde tu o to být stále výš, rychleji a dál, ale o výjimečné okamžiky – při cyklistických výletech podél řek, pěších túrách s dalekými výhledy, rodinnýc
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá nazvat i cyklist
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Utěšuje Batulkovou teď po rozchodu rodina?
nasehvezdy.cz
Utěšuje Batulkovou teď po rozchodu rodina?
Tohle už začíná být vážně divné. Jsou spolu? Nejsou spolu? O vztahu herečky známé ze seriálu Ulice Dany Batulkové (68) a režiséra Ondřeje Zajíce (56) se vedou už dlouho diskuse. Dokonce měla proběhn
Co se dělo v německém Schwalmtalu? Vraždili tu nacisté děti?
enigmaplus.cz
Co se dělo v německém Schwalmtalu? Vraždili tu nacisté děti?
Křik a pláč se rozléhá chodbami chátrající budovy. Lidí uvnitř se zmocňují nepříjemné pocity, jako by je z temných koutů místností cosi pozorovalo. A noc se tu může snadno změnit v děsivý zážitek na c
Životabudič jménem sprcha
rezidenceonline.cz
Životabudič jménem sprcha
Dopřeje relax a nabije energií, představuje soukromé útočiště, je zdrojem wellness prožitků. Nejmodernější hygienické oázy, jež sprchování pozvedají na dokonalý očistný rituál těla i mysli, potěší prvotřídním designem, prémiovými materiály a technologiemi. Moderní sprchové kouty nebo panely na první pohled zaujmou jednoduchým designem, inspirovaným nejčastěji minimalismem, kde každý prvek v prostoru má své místo a
Tři české zoo kooperují při záchraně supů!
21stoleti.cz
Tři české zoo kooperují při záchraně supů!
Supi nemají obecně příliš dobrou pověst. Nutno ovšem podotknout, že jde o úchvatné a také důležité zástupce živočišné říše. Coby mrchožrouti mají totiž v přírodě úlohu pomyslných čističů, kteří zamezu
Nejzáhadnější výstava všech dob právě otevřela
iluxus.cz
Nejzáhadnější výstava všech dob právě otevřela
Výstava Sherlock Holmes: The Exhibition, která bude slavnostně zahájena 25. 6. 2026 v galerii Bílá Labuť na pražské Florenci, vtáhne doslova každého návštěvníka do světa kriminalistických stop a mistr
Léčebná metoda Su Jok: Skutečný průlom, nebo jen dobře fungující placebo?
epochalnisvet.cz
Léčebná metoda Su Jok: Skutečný průlom, nebo jen dobře fungující placebo?
Na první pohled obyčejná ruka, podle zastánců metody Su Jok však skrývá přesnou mapu celého lidského těla. Stimulace konkrétních bodů na dlaních a chodidlech má údajně ovlivňovat jednotlivé orgány i zmírňovat bolest bez použití léků. Zůstává ale otázkou, zda jde o skutečný léčebný princip, nebo efekt, který zatím neumíme spolehlivě vysvětlit.   Bolest se někdy
Nördlingen: Kráter pro město vyhloubil meteorit
historyplus.cz
Nördlingen: Kráter pro město vyhloubil meteorit
Tuší, že by to mohla být senzace. Než však tu úžasnou zprávu „pustí do světa“, chce získat nějaký důkaz. Proto se americký geolog Eugene Shoemaker do bavorského Nördlingenu rozjede. Při prohlídce místního kostela zběžně prozkoumá jeho zdi a… „Měl jsem pravdu!“ vydechne užasle!   Římané zde v 1. století n. l. zakládají osadu, kterou zhruba o
7 talentů sody bicarbony
panidomu.cz
7 talentů sody bicarbony
Jedlá soda nepatří jen do těsta. Hodí se i pro zlepšení zdraví. Jaká má léčivá použití? Úplně na začátku je důležité si to ujasnit. Existují dva typy sody. * Jedlá soda (pro úplnost je to hydrogenuhličitan sodný s chemickou značkou NaHCO3) je ten bílý, ve vodě rozpustný prášek, kterému říkáme bicarbona. Je součástí kypřicího prášku
Ta magická noc v jeskyni vyléčila mé zlomené srdce
skutecnepribehy.cz
Ta magická noc v jeskyni vyléčila mé zlomené srdce
Cítila jsem se hrozně. Trápila mě nešťastná láska. Padaly na mě deprese. Kamarádka mě tehdy vytáhla na výlet, a já tam získala chuť do života. Každý si určitě prošel těžkým životním obdobím, kdy se mu nechtělo žít. Ty největší deprese často přicházejí v mládí, když se rozejdeme se svou první láskou a přijde strašlivé zklamání. Se mnou to
Podivné vášně Habsburků: Císař sbíral krokodýly, král lovil kamzíky
epochaplus.cz
Podivné vášně Habsburků: Císař sbíral krokodýly, král lovil kamzíky
Vládnout říši sahající od Severního moře po Jadran je náročná práce. Habsburkové si proto hledají způsoby, jak vypnout. Jenže zatímco obyčejný člověk si zajde na ryby nebo na houby, habsburský panovník si pořídí alchymistickou laboratoř, sbírku rohů jednorozčů nebo tisíce loveckých trofejí. Jejich záliby jsou často stejně fascinující jako podivné. Největším podivínem habsburské dynastie na
Léto s plným nosem? Ne!
nejsemsama.cz
Léto s plným nosem? Ne!
Kýchání, oči jako angorský králík. Nos ucpaný tak, že by neprošel ani komár. Senná rýma a letní alergie dokážou zkazit den, noc i romantickou procházku parkem. Co s tím, abyste se z toho nezbláznila? Každé jaro a léto se vzduchem šíří pyl stromů, trav a plevelů. Imunitní systém alergika ale reaguje přehnaně. Místo klidného nadechnutí spustí poplach.
Luxusní vepřová paštika
tisicereceptu.cz
Luxusní vepřová paštika
Chuťově výraznější a máslově jemná konzistence vás překvapí. Ingredience 250 g vepřových jater 200 g másla 1 cibule 1 stroužek česneku 1 dl brandy 2 snítky rozmarýnu (čerstvého) sůl, pepř,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz