Když je zima, není moc nálada na cestování, ale určitě jste si už i vy všimli, že stále více lidí se v zimě vydává za teplem. Kam se dá vyrazit třeba do Asie?
Asie: Bali – Pohostinnost, bohatý průvod strašidel a meditace
Skutečně krásným indonéským ostrovem je Bali. Zimní teploty se tu pohybují okolo 30 stupňů Celsia, můžete se tedy spokojeně věnovat koupání a podmořským aktivitám.
Pokud byste rádi okusili něco z místní kultury, není zde ze strany místních obyvatel problém, jsou velice pohostinní.
Můžete si zajít na některou z hinduistických ceremonií a projít třeba očistnou koupelí v chrámu Tirta Emplu nebo si užít oslav nového roku, který Balijci slaví průvodem barevných strašidel.
Místní kuchyně je zde opravdu pestrá a nabízí mnohao specialit jako ,, Babi Gulik “ (masitý pokrm s rýži). Místním centrem, kam se určitě musíte vydat, je městečko Ubud. Toto městečko je vhodné k relaxaci, józe, meditaci. Turistům zde rádi nabídnou řadu řezbářských a rukodělných výrobků.
Asie: Maledivy – Ráj tyrkysových vod
Maledivy jsou souostrovím ,,atolů“ (korálových ostrovů) v Indickém oceánu. Podnebí je zde po celý rok horké a vlhké. Můžete zde vidět nádherné bílé pláže a průzračně modré laguny se vzácnými pestrobarevnými rybami.
Z celkově 1200 ostrovů je jich asi jen 200 obydleno a většina ostrovů jen ční malý kousek nad hladinou oceánu. Obyvatelé se zde plně soustředí na cestovní ruch, kdy v posledních letech nahrazují zahraniční firmy vlastními rekreačními zařízeními pro turisty.
Kromě pohoštění v podobě místní ryby bonito a jamu tu nezapomínají nabízet ani tradiční rukodělné výrobky. Můžete si tak vybrat například náhrdelník z lastur nebo vyřezávaných dřevěných ryb.
Asie: Omán – Země rozmanitých chutí
Pokud vám nevadí horké pouštní klima, pak si zajeďte do Ománu. Počasí je zde teplé po celý rok a jen v lednu se teplota pohybuje okolo 20 stupňů Celsia.
Protože jedním z hlavních zdrojů příjmů byl námořní obchod a rybářství, můžete dodnes vidět v ománských přístavech arabské plachetnice dhau.
K místní kuchyni neodmyslitelně patří laban (podmáslí se slanou chutí) nebo kahwa (místní pražená káva). K jakémukoliv chodu se zde jako příloha objevuje ruchal (tradiční chléb).
Pro zájemceje tu řada památek neodmyslitelně spjatých s islámskou kulturou.
Takovými památkami jsou třeba na seznamu UNESCO zapsané palác Al Alam a Mešita sultána Kábuse, dále pevnosti Nazvá, Bahla nebo v roce 2007 vyškrtnuté útočiště přímorožce arabského v poušti Džiddat al-Harasis.
Asie: Spojené arabské emiráty – Bohatství petrodolaru
Jeden ze skutečně nejbohatších států světa jsou určitě Spojené arabské emiráty. Ty přitom neměly až do objevu ropy v šedesátých letech co nabídnout. Obyvatelé se živili převážně rybolovem, pěstováním datlí nebo chovem velbloudů.
Dnes díky nálezu ropy lidé žijí a pracují hlavně ve městech , kam směřuje i turistický ruch. Šejk za těžbu ropy vybudoval nejen moderní nemocnice a školy, ale také silnice a dálnice, takže s dopravou tu není opravdu problém.
Ve městech najdete všechny kategorie ubytování včetně dokonce až sedmihvězdičkového hotelu, jakým je třeba Burdž al-Arab v Dubaji. V dubajském přístavu se nachází původní arabské plachetnice dhau, za návštěvu určitě stojí i historická čtvrť Baskíja.
Asi nejzajímavější atrakcí budou umělé prázdninové ostrovy s rekreačními zařízení budované pro zámožné turisty v přístavu. Milovníci dostihů pak mohou vyrazit na slavnou Dubajskou dostihovou dráhu.
Asie: Srí Lanka – Domov čaje, skořice a lvů
Srí Lanka je domovinou čaje. Pokud se rádi v zimě zahřajete tímto teplým nápojem, není nic jednoduššího, než zavítat právě sem.
Místní raději než název Ceylon, používají označení Srí Lanka (Zářící ostrov) Ceylon je naproti tomu odvozen z místního slova sinh (Lví) Podnebí je zde po celý rok tropické a monzunové a průměrná teplota se tu pohybuje okolo 26 stupňů Celsia.
Za pravý ceylonský čaj, na který jsou místní náležitě pyšní, se dá považovat černý čaj z čajovníku uva. Tento čaj je charakteristický svou jemnou chutí. Místní si také potrpí na palmové víno toddy.
V nádherném průlivu Palk můžete vidět řadu ostrůvků a korálových útesů. Na jihu centrálního pohoří ostrova se nachází Adamova hora, poutní místo buddhistů, hinduistů i muslimů. K pamětihodnostem patří bývalá královská města Polonnaruwa a Sigiriya. Dalším poutním místem místních buddhistů je Kandy.
Asie: Thajsko – Krása umění, strava pro gurmány a plovoucí trhy
Rádi se dobře najíte, chcete si prohlédnout klasické umění Asie, nebo si zajít na kuriózní trh? Pak je Thajsko místo pro vás. Do Thajska je nejlepší cestovat od listopadu do února.
Po celé zemi můžete navštívit plovoucí trhy, kde se zboží prodává přímo na člunech obchodníků. Co se týče ubytování, najdete i v hlavním městě hotely všech kategorií a pokud vám nevadí dávat spropitné, učiňte tak, pro místní personál je to jako dar z nebes.
Na ulicích můžete vidět křehké tanečnice předvádějící místní tance. Právě kvůli nim sem příjíždějí turisté z celého světa. Na jídle si tu nechávají záležet.
Thajci jsou skuteční kulinářští specialisté, kteří jsou schopni připravit tradiční i celosvětově známé pokrmy doslova umělecky. A pokud obdivujete umění, navštivte hlavní město Bangkok. Chrám a sochy Wat Phra Kea v Bangkoku jsou dalším vyhledávaným místem.
K nejstarším budovám patří korunovační palác s bohatě zdobenými stěnami, kde jsou znázorněni andělé. Právě kvůli nim se hlavní město někdy nazývá Krung The (Město andělů).
Foto: Shutterstock