Domů     Zámek Hrádek u Nechanic: Červený skvost jako z pohádky
Zámek Hrádek u Nechanic: Červený skvost jako z pohádky

Na první pohled jako by tenhle nádherný romantický zámek ani do české krajiny nepatřil. Však má také anglický rodokmen a je plný rakouských a italských starožitností. Ale na jeho prohlídku budeme rozhodně dlouho vzpomínat.

Každý významný šlechtický rod vždy toužil po velkém reprezentativním sídle, a rod Harrachů významný rozhodně byl.

A tak velkostatkář a pozdější poslanec Českého zemského sněmu František Arnošt Harrach zakoupil rozsáhlé panství kolem Lubenského vrchu u Nechanic a rozhodl, že Harrrachové se budou pyšnit novým zámkem.

Nechat si postavit drahý a náležitě vyzdobený zámek si mohli dovolit. Starý šlechtický rod šel totiž s dobou a finance získával ze svých sklářských a textilních manufaktur. Jejich zdejší sídlo dnes patří k nejmladším zámeckým stavbám na našem území.

Stavělo se od roku 1839 patnáct let a najdeme na něm mnoho zajímavostí. Už jen půdorys můžeme považovat za výjimečný. Dvojice zámeckých křídel, vybíhajících z ústřední části, připomíná široce otevřené písmeno V.

Vybavení starší než zámek sám

Ani projekt nebyl nijak tuctový. Harrachové zvolili plány anglického architekta Edwarda Lamba, které připravil pro zámek Crewe Hall v severozápadní Anglii, ale na jejichž realizaci nikdy nedošlo.

Podoba zámku je typickou ukázkou takzvané tudorovské gotiky, kterou dobře známe třeba ze slavného anglického Windsoru nebo z naší jihočeské Hluboké.

Nechybí tedy nezbytné cimbuří a další prvky připomínající obranné detaily starých hradů, na zámku ovšem plnící už pouze funkci romanticky okrasnou.

Hrádek působí zajímavě i tím, že stavitelé zvolili docela ploché střechy, z velké části navíc skryté za zvýšenými zdmi. O celou stavbu se staral uznávaný rakouský stavitel Karel Fischer, který dohlížel i na veškeré interiéry.

Aby vypadaly náležitě reprezentativně, svezli sem Harrachové to nejvzácnější ze svých dalších sídel v Rakousku nebo Itálii.

Pojali to tehdy tak důsledně, že se nespokojili jen s cenným dobovým nábytkem, ale neváhali ani rozmontovat a dopravit na Hrádek kompletní vyřezávané stropy nebo portály, mnohdy až ze 16. století.

Pohodlí, a hlavně teploučko

Současně se zámkem se začala měnit i okolní krajina. Harrachové okolí zámku upravili na anglický park původně na rozloze téměř třiceti hektarů, vybudovali i oboru a bažantnici. O zámek i rozlehlý park se za harrachovských dob staralo osmnáct zaměstnanců.

Zámek v Hrádku se pyšnil nejen romantickým vzhledem, ale Harrachové při jeho zakládání dbali i na praktičnost. Do reprezentačních prostor proto zavedli v trubkách ve zdech i podlahách horkovzdušné topení.

Zámek muselo obsluhovat sedm kotelen, v nichž se topilo dřevem. Jen pár let po dobudování zámku načas nedobrovolně změnil účel.

Nedaleko se totiž odehrála velká a slavná bitva u Hradce Králové, v níž se střetla pruská armáda s rakousko-saským vojskem, jíž se na obou stranách účastnilo přes 400 000 mužů, 50 000 jezdců a přes 1500 děl. Hrádek u Nechanic se tenkrát proměnil v lazaret.

Čas se řídí podle orlice

Krátce po svém znárodnění v roce 1945 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a dnes sem proudí davy turistů obdivujících vkus a nápaditost jeho dávných majitelů. Ze vstupní haly zkrášlené sbírkou zbraní vstoupíme rovnou do důležitého prostoru zvaného Rytířský sál.

Pokud tam zámecký pán někoho pozval, už to něco znamenalo. Zpravidla mu tam představil celou slavnou historii svého rodu. Na stěnách jsou k tomuto účelu vystaveny portréty významných příslušníků rodu.

Nejdeme tu ale třeba i jeden z nejcennějších předmětů na zámku – hodiny ze 17. století ve tvaru orlice. Kdysi je ruský car daroval císaři Leopoldovi I. a teprve později se dostaly do majetku Harrachů.

Když odbíjí celá, začne orlice mávat křídly a klapat zobákem. Existují pouze dva exempláře těchto hodin, druhé má ve svých sbírkách petrohradská Ermitáž. Hned vedle se můžeme pokochat Zlatým sálem, který si své jméno vskutku zaslouží. Získal ho totiž díky zlaceným koženým tapetám ze 17. století na stěnách.

Rakouská knihovna s českými knihami

Bez povšimnutí nelze minout ani proslulou harrachovskou knihovnu, čítající pět a půl tisíce svazků. Výjimečná je zejména tím, že jsou v ní v neobvykle vysokém počtu zastoupeny knihy tištěné v českém a slovenském jazyce.

Je to především díky synovi zakladatele zámku Janu Nepomukovi Harrachovi, který – ač Rakušan – byl znám náklonností k českému národu, a dokonce aktivně podporoval obrozenské hnutí ve druhé polovině 19. století. Knihovna ale neobsahuje jen knihy.

Nad policemi se ještě našlo místo pro galerii nezvyklých obrazů neznámého autora z 18. století. Pro svá díla si vybral zvláštní téma – anatomické anomálie.

Diamant jako odměna pro opilce

Prohlídka zámku nás poté stále ještě v přízemí zavede do jídelny, kde si můžeme prohlédnout jeden z dalších zdejších unikátů. Velká skleněná číše, stará 400 let, zvaná vítací pohár, je spjata se zajímavou legendou.

Hostitel ji svému návštěvníkovi naplnil vínem, a pokud ten dokázal obsah naráz vypít, získal za odměnu diamantový prsten, jímž směl vyrýt své jméno do poháru. Pečlivý pozorovatel na něm dokáže rozlišit zhruba pětatřicet podpisů, bohužel už dávno nečitelných.

Pak pokračujeme do herny nebo kanceláře správce a samozřejmě také do kaple sv. Anny. Tam uvidíme třeba vzácnou románskou kropenku. Je sice nenápadná, zato ale tisíc let stará.

Výstup na věž řídí počasí

Vystoupíme-li do patra, čekají nás pokoje panstva, tedy soukromá apartmá hraběnky a hraběte s ložnicí, salonem a pracovnou, patří sem i dětský pokoj a pokojík pro komornou. V západním křídle jsou pak pokoje pro hosty.

Ne vždy se poštěstí absolvovat výstup na dominantu zámku – na Hodinovou věž. Je přes 26 metrů vysoká a vede na ni 138 schodů. Z ochozu můžeme spatřit třeba hrad Trosky nebo vrchol Ještědu. Za nepříznivého počasí nebo silného větru však věž bývá uzavřena.

Vezmou vás děti s sebou?

Samostatnou prohlídkovou trasu pak tvoří zámecké sklepy, kde se skrývají překvapivé technické vymoženosti včetně původních kotlů z 19. století nebo přes sto let staré elektrické rozvody.

A že na zámku myslí i na malé návštěvníky, o tom svědčí takzvané prohlídky s hraběnkou či komtesou. Průvodkyně v historickém kostýmu dětem zábavnou formou vyloží vše o historii zámku. Dospělé ale budeme muset zklamat.

S hraběnkou či komtesou se budou smět do zámku vypravit pouze v doprovodu svých ratolestí.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

Foto:
Související články
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku. Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídl
Navštívit vesničku Štěpánovice jen kousek severně od Klatov možná každého při výletu na Šumavu nenapadne. V okolí ale najdeme spoustu zajímavých turistických cílů a přímo v obci stojí stavba, která si pozornost určitě zaslouží. A kromě té pozornosti možná i zvláštní cenu za nezdolnost. Pánové ze Štěpánovic si tvrz postavili v polovině 14. století a z dobových pramenů víme, že měla v přízemí dva p
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým současným děním
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaná zelenina
nejsemsama.cz
Grilovaná zelenina
Grilovat můžete podle libosti téměř jakoukoli zeleninu: kukuřici, lilek, cuketu, zelený chřest… Potřebujete: ✿ 1 lilek ✿ 1 cuketu ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 oranžovou papriku ✿ 1 mrkev ✿ 1 červenou cibuli ✿ olivový olej ✿ lžičku citronové šťávy ✿ středomořské koření ✿ čerstvé bylinky 1. Lilek nakrájejte na
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
epochalnisvet.cz
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
Polytechnické vzdělávání propojuje technické, praktické i tvořivé dovednosti. V dnešní době je důležité porozumět moderním technologiím, jelikož jsou stále běžnější součástí každodenního života. Komplexní řešení nabízí výuka robotiky. Začátek v útlém věku Robotika pro děti může být relativně jednoduchá – zaujme, zabaví a naučí přitom cenné dovednosti. Spojuje hru a učení, děti jsou aktivní, musí zapojit logické
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
historyplus.cz
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
„Proč jsi přestal psát?“ ptá se vyčítavě mladý Havlíček přítele Jirgla. „Bolí mě ruka,“ zasténá dotázaný a promne si namožené zápěstí. Nato Havlíček pouze obrátí oči v sloup. Snad aspoň druhý kamarád dělá, co má nakázáno. Havlíček ví, že s lajdačením by to daleko nedotáhli, a chce z nich přece vychovat řádné vlastence.   Legenda
Dokonalá proměna belgického statku
rezidenceonline.cz
Dokonalá proměna belgického statku
Bydlení pro úspěšného mladého podnikatele v zemědělství má punc komfortu a domácké pohody. Příjemná atmosféra vyzařuje především z vysoce kvalitních přírodních materiálů, použitých k realizaci. Vášnivě zaujatá ukrajinská návrhářka Mila Podiablonska si poměrně rycpodlahovéhle vybudovala pevnou pozici nejen na domácím, ale také na mezinárodním trhu. Patří k designérům, jež bohatí klienti vyhledávají kvůli jejich neochvějnému
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
enigmaplus.cz
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
V létě je to nenápadný vrch nedaleko Lovosic, v zimě je zde však možno pozorovat zajímavý geologický jev, který se zasloužil o to, že se vrchu Boreč říká „kouřová hora“. Podle legendy zaujal i myticko
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
nasehvezdy.cz
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
Krásná blondýnka ze seriálu ZOO Nové začátky a její manžel, herec Tomáš Matonoha (54), mají podle některých lidí už v podstatě oddělené domácnosti. Nějakou dobu se spekulovalo o jejich rozvodu, zl
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
21stoleti.cz
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
Je to vztah starý čtvrt milionu let. A přestože je jednostranný, je stále pevný. Štěnice domácí (Cimex lectularius), drobný parazit, který leckomu po nocích pije krev, je s lidmi už tak dlouho, že se
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
skutecnepribehy.cz
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
Babička plakala, máma byla zoufalá a táta si otevřel lahev, když jsem je seznámila s Romanem. Byl to výstředně oblečený hudebník. Měla jsem potíže s rodiči, kteří stále nějak nemohli uvěřit, že mému nápadníkovi buší pod drsnou skořápkou srdce hodného a laskavého člověka. Babička z něj málem dostala šok. Předtím mi pořád říkali: „Holka nešťastná, tak už si rychle najdi
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
epochaplus.cz
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života
Doplňte vitamin D
panidomu.cz
Doplňte vitamin D
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
iluxus.cz
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
Milovníci mechanických hodinek a investičního potenciálu by si měli poznačit datum 26. června 2025. Právě tehdy proběhne ve vídeňském Paláci Dorotheum další aukce hodinek a doplňků, kterou pořádá jede
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz