Domů     Asie v zimě nebo začátkem jara: Kam vyrazit za teplem?
Asie v zimě nebo začátkem jara: Kam vyrazit za teplem?
od 21.3.2022
1

Když je zima, není moc nálada na cestování, ale určitě jste si už i vy všimli, že stále více lidí se v zimě vydává za teplem. Kam se dá vyrazit třeba do Asie?

Asie: Bali – Pohostinnost, bohatý průvod strašidel a meditace

Skutečně krásným indonéským ostrovem je Bali. Zimní teploty se tu pohybují okolo 30 stupňů Celsia, můžete se tedy spokojeně věnovat koupání a podmořským aktivitám.

Pokud byste rádi okusili něco z místní kultury, není zde ze strany místních obyvatel problém, jsou velice pohostinní.

Můžete si zajít na některou z hinduistických ceremonií a projít třeba očistnou koupelí v chrámu Tirta Emplu nebo si užít oslav nového roku, který Balijci slaví průvodem barevných strašidel.

Místní kuchyně je zde opravdu pestrá a nabízí mnohao specialit jako ,, Babi Gulik “ (masitý pokrm s rýži). Místním centrem, kam se určitě musíte vydat, je městečko Ubud. Toto městečko je vhodné k relaxaci, józe, meditaci. Turistům zde rádi nabídnou řadu řezbářských a rukodělných výrobků.

Asie: Maledivy – Ráj tyrkysových vod

Maledivy jsou souostrovím ,,atolů“ (korálových ostrovů) v Indickém oceánu. Podnebí je zde po celý rok horké a vlhké. Můžete zde vidět nádherné bílé pláže a průzračně modré laguny se vzácnými pestrobarevnými rybami.

Z celkově 1200 ostrovů je jich asi jen 200 obydleno a většina ostrovů jen ční malý kousek nad hladinou oceánu. Obyvatelé se zde plně soustředí na cestovní ruch, kdy v posledních letech nahrazují zahraniční firmy vlastními rekreačními zařízeními pro turisty.

Kromě pohoštění v podobě místní ryby bonito a jamu tu nezapomínají nabízet ani tradiční rukodělné výrobky. Můžete si tak vybrat například náhrdelník z lastur nebo vyřezávaných dřevěných ryb.

Asie: Omán – Země rozmanitých chutí

Pokud vám nevadí horké pouštní klima, pak si zajeďte do Ománu. Počasí je zde teplé po celý rok a jen v lednu se teplota pohybuje okolo 20 stupňů Celsia.

Protože jedním z hlavních zdrojů příjmů byl námořní obchod a rybářství, můžete dodnes vidět v ománských přístavech arabské plachetnice dhau.

K místní kuchyni neodmyslitelně patří laban (podmáslí se slanou chutí) nebo kahwa (místní pražená káva). K jakémukoliv chodu se zde jako příloha objevuje ruchal (tradiční chléb).

Pro zájemceje tu řada památek neodmyslitelně spjatých s islámskou kulturou.

Takovými památkami jsou třeba na seznamu UNESCO zapsané palác Al Alam a Mešita sultána Kábuse, dále pevnosti Nazvá, Bahla nebo v roce 2007 vyškrtnuté útočiště přímorožce arabského v poušti Džiddat al-Harasis.

Asie: Spojené arabské emiráty – Bohatství petrodolaru

Jeden ze skutečně nejbohatších států světa jsou určitě Spojené arabské emiráty. Ty přitom neměly až do objevu ropy v šedesátých letech co nabídnout. Obyvatelé se živili převážně rybolovem, pěstováním datlí nebo chovem velbloudů.

Dnes díky nálezu ropy lidé žijí a pracují hlavně ve městech , kam směřuje i turistický ruch. Šejk za těžbu ropy vybudoval nejen moderní nemocnice a školy, ale také silnice a dálnice, takže s dopravou tu není opravdu problém.

Ve městech najdete všechny kategorie ubytování včetně dokonce až sedmihvězdičkového hotelu, jakým je třeba Burdž al-Arab v Dubaji. V dubajském přístavu se nachází původní arabské plachetnice dhau, za návštěvu určitě stojí i historická čtvrť Baskíja.

Asi nejzajímavější atrakcí budou umělé prázdninové ostrovy s rekreačními zařízení budované pro zámožné turisty v přístavu. Milovníci dostihů pak mohou vyrazit na slavnou Dubajskou dostihovou dráhu.

Asie: Srí Lanka – Domov čaje, skořice a lvů

Srí Lanka je domovinou čaje. Pokud se rádi v zimě zahřajete tímto teplým nápojem, není nic jednoduššího, než zavítat právě sem.

Místní raději než název Ceylon, používají označení Srí Lanka (Zářící ostrov) Ceylon je naproti tomu odvozen z místního slova sinh (Lví) Podnebí je zde po celý rok tropické a monzunové a průměrná teplota se tu pohybuje okolo 26 stupňů Celsia.

Za pravý ceylonský čaj, na který jsou místní náležitě pyšní, se dá považovat černý čaj z čajovníku uva. Tento čaj je charakteristický svou jemnou chutí. Místní si také potrpí na palmové víno toddy.

V nádherném průlivu Palk můžete vidět řadu ostrůvků a korálových útesů. Na jihu centrálního pohoří ostrova se nachází Adamova hora, poutní místo buddhistů, hinduistů i muslimů. K pamětihodnostem patří bývalá královská města Polonnaruwa a Sigiriya. Dalším poutním místem místních buddhistů je Kandy.

Asie: Thajsko – Krása umění, strava pro gurmány a plovoucí trhy

Rádi se dobře najíte, chcete si prohlédnout klasické umění Asie, nebo si zajít na kuriózní trh? Pak je Thajsko místo pro vás. Do Thajska je nejlepší cestovat od listopadu do února.

Po celé zemi můžete navštívit plovoucí trhy, kde se zboží prodává přímo na člunech obchodníků. Co se týče ubytování, najdete i v hlavním městě hotely všech kategorií a pokud vám nevadí dávat spropitné, učiňte tak, pro místní personál je to jako dar z nebes.

Na ulicích můžete vidět křehké tanečnice předvádějící místní tance. Právě kvůli nim sem příjíždějí turisté z celého světa. Na jídle si tu nechávají záležet.

Thajci jsou skuteční kulinářští specialisté, kteří jsou schopni připravit tradiční i celosvětově známé pokrmy doslova umělecky. A pokud obdivujete umění, navštivte hlavní město Bangkok. Chrám a sochy Wat Phra Kea v Bangkoku jsou dalším vyhledávaným místem.

K nejstarším budovám patří korunovační palác s bohatě zdobenými stěnami, kde jsou znázorněni andělé. Právě kvůli nim se hlavní město někdy nazývá Krung The (Město andělů).

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Černý kašel: Probuzený zabiják!
epochaplus.cz
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte.
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus