Domů     Bahamy: Bezstarostné ostrovy
Bahamy: Bezstarostné ostrovy

Třicet větších, sedm set menších a více než dva tisíce malinkých ostrůvků tvoří Bahamy, ostrovní stát v Karibiku vzdálený od americké Floridy jen zhruba 100 km. Kdysi tu bylo eldorádo pirátů, dnes eldorádo turistů a podnikatelů, kteří tu neplatí žádné daně! Každý ostrov tu má své osobité kouzlo.

Bělostné pláže, heboučký písek, karibské slunce, tyrkysové moře, spousta potopených lodí a to nejlepší koupání, a nejen to, také šnorchlování.

Opravdu, k půvabným vrakům se tu v mělké, průzračné vodě potápějí i turisté-důchodci s výměnou kyčle, a náramně si to pochvalují! Zrovna ostrov New Providence s hlavním městem Nassau býval pirátstvím proslulý, dnes je proslulý turistickými radovánkami.

Najdete tu třeba superhotel Atlantis na severovýchodním pobřeží s vlastními pobřežními lagunami a vodním světem ve stylu mayských pyramid. Pobřežní pevnosti, kdysi chránící ostrov, dnes turistické atrakce. A hlavně, pláže, pláže, pláže!

Který je největší?

Největším ostrovem Baham je Andros, vzdálený od New Providence 20 km, protkaný množstvím zátok, lagun a průlivů. Více než polovinu (6070 km2) zabírá národní park West Side, typický přílivovým prostředím s „kráčejícími“ mangrovovými lesy.

Výlety na člunech přiblíží turistovi nejen zdejší vodní tvory, želvy, žraloky a žáby, ale i exotické ptactvo a velké motýly. Milovníci suvenýrů si mohou odvézt textilie s bahamskými motivy, vyráběnými jen zde.

Nejsevernějším bahamským ostrovem je Grand Bahama, známý obrovským jeskynním systémem v národním parku Lucayan. Zatopené jeskyně si lze částečně prohlédnout, větší část parku se ale prochází na povrchu po dřevěných chodníčcích džunglí nebo proplouvá na loďce.

A který nejhezčí?

Možná nejkrásnější ostrov Baham je Long Island, který leží na jihovýchodě souostroví. Ostrov je pouze 7 kilometrů široký a 130 kilometrů dlouhý a je to ráj pro rybaření, potápění i koupání.

Zdejší pláže se mohou krásnou bílou a růžovou barvou, romantika největší! Nad ním leží dlouhý, úzký a členitý ostrov Eleutera, který díky kopcům nabízí krásné výhledy a pláže zase s pozvolným vstupem do vody.

Za návštěvu stojí velký jeskyní systém Hatchet Bay Caves, a skalnatý val Glass Window Bridge, spojující sever a jih ostrova, ze kterého vidíte na jedné straně Karibik a na druhé Atlantik. Ideální způsob poznávání Baham je trajekty a pěkně po svých. Těch krásných ostrovů je tu tolik…!

Bahamské laskominy

Conch – karibský měkkýš s ulitou, konzumovaný jako salát v limetové šťávě, olivovém oleji, octě, česneku, zelené papričce a cibuli, popř. pečený nebo jako polévka.

Guava Duff – sladká roláda pudinkovité konzistence s ovocem guave, přelitá omáčkou z rumu či brandy.

Bahama Mama – tropický koktejl z rumu, kávového likéru a ovocných šťáv, v nichž hrají prim citrusy. Někdy se přidává kokosové mléko či ananas. Grouper – mořský okoun, podávaný grilovaný, vařený, dušený nebo opékaný.

Switcha – ledový nápoj z citronu, vody a cukru. „Rybí guláš“ – směs ryb, langusty, hrachu a rýže. Nassau Royal rum – jeden z mnoha zdejších skvělých rumů. Jiné se přidávají do koktejlů, tento pouze do kávy nebo se pije samotný.

Bahama Breeze – směs výtečného tmavého a kokosového rumu, banánového likéru, brandy, grenadiny, medu, citronového, ananasového a pomerančového džusu, rozmixovaná s kostkami ledu.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá nazvat i cyklist
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí s italským šarmem. Dlouhá sezóna, jist
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charismatický šansoniér GAROU se vrací do Prahy
iluxus.cz
Charismatický šansoniér GAROU se vrací do Prahy
Kanadský zpěvák GAROU vystoupí s velkou kapelou v rámci evropského tour „The Best of“ na jediném koncertě, a to 2. 10. 2026 v Kongresovém centru Praha. GAROU je jedním z nejzářivějších a nejcharismati
Bakterie od rána do večera
panidomu.cz
Bakterie od rána do večera
Každodenní život se svou rutinou všedního dne přináší opakovaná setkání s choroboplodnými zárodky na těch samých místech. Někdy i na místech, kde byste to nečekali. Bakterie, s nimiž se denně potkáváme, náš imunitní systém zná a prohrává s nimi jen v případě, že jsme oslabení a nemocní. V jistém smyslu je potřebuje jako cvičný
Našla jsem si na dovolené kouzelné mušle
skutecnepribehy.cz
Našla jsem si na dovolené kouzelné mušle
Byla jsem bez energie, a poté dokonce onemocněla. Nikdy by mě nenapadlo, že mi pomohou mušle vyplavené z moře. Dodnes je mám ve vitríně. Když se dostane člověk do velkých zdravotních potíží, měl by sebrat své síly a vydat se k moři. Tam je ta největší síla, protože z moře, mořské vody, jsme se zrodili všichni. Tam je život! Bylo
Karlsruhe: Město ve tvaru vějíře vyrostlo nejen kvůli tulipánům
epochalnisvet.cz
Karlsruhe: Město ve tvaru vějíře vyrostlo nejen kvůli tulipánům
Strávil odpoledne ve své oblíbené oboře nedaleko Durlachu. Unavený Karel Vilém si na chvíli zdřímne pod stromem. Zdá se mu sen o paláci zalitém sluncem, od něhož se jako z vějíře rozbíhají městské ulice. Tak zní jedna z pověstí o vzniku Karlsruhe… Řadu let sloužil v císařské armádě. Zasáhl i do války o španělské
Zmizel v oblacích jako Malý princ. Záhada smrti Antoina de Saint-Exupéryho  klade nezodpovězené otázky
enigmaplus.cz
Zmizel v oblacích jako Malý princ. Záhada smrti Antoina de Saint-Exupéryho klade nezodpovězené otázky
Když se 31. července 1944 nad Středozemním mořem ztratí letoun Antoina de Saint-Exupéryho, mizí nejen zkušený pilot, ale i muž, který dal světu Malého prince. Autor, jenž ve svých knihách píše o odvaz
Myslí Etzler stále na bývalku?
nasehvezdy.cz
Myslí Etzler stále na bývalku?
To jsou ale věci! Hvězda seriálu Polabí Miroslav Etzler (61) po boku přítelkyně Heleny Bartalošové (44) působí jako oddaný partner a milující otec jejich syna Samuela (7). Jaké to ale překvapení, kdy
5 nejmocnějších pánů z Růže: Usilovali králové o jejich přízeň?
historyplus.cz
5 nejmocnějších pánů z Růže: Usilovali králové o jejich přízeň?
Zdatný diplomat Vítek se na dvoře krále Vladislava II. cítí jako ryba ve vodě. Nezaskočí ho ale ani jeho nástupci, knížata Soběslav II. a Bedřich. Zažívá vrchol kariéry jako správce Prácheňského kraje a kastelán zdejšího hradu. Ukousne si pořádný díl jižních Čech…   První doložený královský stolník Vítek I. z Prčice (†1194), významný dvořan krále Vladislava
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Makrela s rebarborou a rozmarýnem
nejsemsama.cz
Makrela s rebarborou a rozmarýnem
Spojení ryb s kyselými tóny je osvědčenou gastronomickou kombinací. Na 2 porce potřebujete: ✿ 2 makrely ✿ 4–5 řapíků rebarbory ✿ 2 snítky rozmarýnu ✿ 2 lžíce másla ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 100 ml smetany ke šlehání ✿ hladkou mouku ✿ sůl, pepř 1. Makrely očistěte, osušte, rozkrojte na poloviny, osolte a opepřete. Lehce je obalte v mouce. Rebarboru očistěte a nakrájejte
Proč je fotbalové MS stále největší sportovní událostí planety?
epochaplus.cz
Proč je fotbalové MS stále největší sportovní událostí planety?
Červenec 1930, Montevideo. Třináct zemí, žádná televizní kamera, žádný internet. A přesto první finále mistrovství světa ve fotbale sledovalo přes 68 000 lidí, kteří se mačkali na stadionu Centenario. Tehdy nikdo netušil, že právě začíná něco, co o sto let později pohltí celou planetu. Hra, které rozumí každý Žádný jiný sport nedokáže to, co fotbal.
Tatarák z lososa s avokádem
tisicereceptu.cz
Tatarák z lososa s avokádem
Suroviny 250 g čerstvého lososa ½ lžičky čerstvého zázvoru ½ limety 2 lžíce sekané pažitky ½ avokáda 1 lžička octu balsamico tabasco (nemusí být) sůl Postup Lososa zbavíme kůže a nakrá
Koala: Medvídek, co vůbec není medvídek
21stoleti.cz
Koala: Medvídek, co vůbec není medvídek
Co jsou vlastně koalové zač? Ačkoli správný název jejich druhu zní koala medvídkovitý, nemají se šelmami z čeledi medvědovitých pranic společného. [caption id="attachment_93146" align="alignnone" w
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz