Nejnavštěvovanější zoologickou zahradu, unikátní architekturu či přírodu s horskými pralesy, orchidejovými loukami a středověkými hrady. To vše a mnoho jiného nabízí metropole jihovýchodní Moravy – Zlín.
Město jako takové dostal na mapu světa zakladatel obuvnických závodů Tomáš Baťa a jeho odkaz tu samozřejmě potkáte na každém kroku.
Ať už v unikátní architektuře továrního areálu v centru města či v obytných čtvrtích, které jsou cennou architektonickou památkou.
Symbolem města je pak už více než 75 let takzvaný mrakodrap, tedy 21. správní budova firmy Baťa. Jednadvacítka byla totiž ve své době druhá nejvyšší budova v Evropě.
Město Zlín ale není jen Baťa, je také místem s mnoha mezinárodními akcemi a festivaly, ne náhodou se mu také říká město sportu, zeleně či designu.
Kultura i rychlá auta
Jednou z největších kulturních událostí je určitě tradiční Zlínský filmový festival zaměřený na snímky pro děti. Pořádá se ve městě už od roku 1961 a mezi podobnými akcemi po celém světě má nejdelší tradici.
Odehrává se vždy na přelomu května a června a na několik dní se tak Zlín stane hlavním městem nejmladších filmových fanoušků z celé planety.
Součástí festivalu je vedle přehlídek filmů a soutěží vždy i množství atraktivních doprovodných akcí pro děti i jejich rodiče, třeba festivalový půlmaraton, který vede zlínskými ulicemi a baťovským areálem.
Sportovním protikladem festivalu je pak špičkový závod rallye pořádaný v rámci evropského šampionátu i seriálu Intercontinental Rally Challenge.
Město koncem srpna rozechvěje zvuk silných motorů a největší atrakcí pro diváky je pak tradiční noční rychlostní zkouška, která se odehrává přímo v ulicích města.
Divadlo, hudba a design
Mezi velké tradiční akce ale patří i Mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae, který pravidelně pořádá na přelomu září a října zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.
Příznivci vážné hudby se tu mohou setkat s těmi největšími osobnostmi žánru, v minulosti to byly například pěvkyně Magdalena Kožená, Dagmar Pecková či světově proslulá sopranistka Gabriela Beňačková.
Pohled do budoucnosti pak přináší největší přehlídka designu na Moravě pojmenovaná Zlin Design Week. Nejnovější trendy tu představují nejen přední designérské firmy, ale i ateliéry vysokých uměleckých škol.
Další ceněný festival se pak odehrává i na zlínské divadelní scéně. Koncem května se sem totiž sjíždějí soubory na Mezinárodní divadelní festival Setkání – Stretnutie, který pořádá Městské divadlo Zlín.
Diváci tu tak mají možnost vidět nejnovější hry a adaptace v českých, slovenských, polských a maďarských premiérách.
Město nové i historické
Jedinečnou tvář ale městu nedodává jen unikátní architektura, pocházející ze začátku minulého století. Že Zlín neustrnul v historii, dokazuje třeba budova kongresového centra vytvořená v roce 2010 slavnou architektkou Evou Jiřičnou.
Originální střecha této stavby je inspirována diatomem, křemičitou schránkou jednobuněčné řasy ze skupiny rozsivek.
K naprosto mimořádným počinům patří i rekonstrukce 14. a 15. tovární budovy bývalého Baťova průmyslového areálu. Jejich přestavbou vznikl 14|15 BAŤŮV INSTITUT sloužící hned trojici kulturních institucí.
Uprostřed bývalé Baťovy fabriky tak mohou lidé nyní navštívit galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy i krajskou knihovnu.
Odpočinek v zeleni
O Zlíně se právem říká, že je městem zeleně. Město se totiž může pochlubit hned několika rozlehlými parky. Přímo v centru je to Sad Svobody i nově zrekonstruovaný Park Komenského, kde najdete kromě odpočinku i hřiště pro děti.
Nejsou to však jen izolovaná místa. Zelení můžete procházet od Památníku Tomáše Bati takzvaným Gahurovým prospektem až do centra města a dále k řece Dřevnici.
Samotný vodní tok pak lemují aleje stromů, kterými jsou osázeny prakticky všechny ulice. Najít příjemná místa k odpočinku je velmi snadné. Dokonce i velkou část sídliště Jižní Svahy zabírá městská zeleň.
Město a jeho okolí nabízí také hustou síť cyklostezek, jejichž délka přesahuje dvacet kilometrů. Na kole se tak můžete přímo z centra pohodlně vypravit až k zoologické zahradě a pak dále, třeba ke zřícenině hradu Lukov.
Vypravte se do zoo!
Rozhodně to stojí za to. Zlínská zoologická zahrada je totiž nejnavštěvovanějším turistickým cílem Zlínského kraje a druhou nejvyhledávanější zoo v republice. Zahradu netvoří klece, ale moderní biopark.
Ve zlínské zoo můžete zažít atmosféru tropického lesa, poznat jedinečnou typickou japonskou zahradu, navštívit africké domorodé chýše nebo si pohladit či nakrmit rejnoky.
Zoo se rozkládá v prostorách krásného historického parku, v pestrém přírodním prostředí s velkým
množstvím vodních ploch. Horní části parku dominuje pohádkový zámek z let 1887–1894 zdobený výjimečnými dřevořezbami. Bývalé šlechtické sídlo patřilo rakouskému rodu Seilernů.
Zlínská zoo samozřejmě také pořádá během roku celou řadu nejrůznějších akcí pro děti i celou rodinu.