Domů     Běžecké trasy v Kašperských horách. Proběhněte Královskou cestu
Běžecké trasy v Kašperských horách. Proběhněte Královskou cestu

Důležité město pro všechny milovníky bílé stopy v této oblasti je město Javorník na Šumavě. Nástupní místo na celou řadu tras se nachází v centru Javorníka u sochy K. Klostermanna.

Od této sochy se vydáme technicky udržovanou cestou, která vede podél lyžařského areálu.

Ve chvíli, kdy dojedeme ke stanici menšího vleku se dáme na východ a pokračujeme tak dlouho, než se dostaneme ke Královské cestě. Trasa poté odbočuje vlevo až ke křižovatce „Nad Krankoty“. Nyní si můžeme vybrat, jakou trasou budeme pokračovat.

My se vydáme dále po stopách králů. Pokračujeme tedy severním směrem po úbočí Královského kamene, pozorujeme nádhernou zasněženou krajinu, až dorazíme ke Žďánovskému okruhu. Nyní se nám opět nabízí dvě varianty.

Pozitivní je, že se nemůžeme splést, obě cesty totiž míří do stejného cíle, tedy do bývalé vesnice Žďánov. Tady máme opět na výběr, buď se vydáme přes louky dolů přímo do Kašperských hor, nebo budeme pokračovat rovně a dorazíme až ke královskému hradu Kašperk.

Pro ty, kterým už kručí v břiše, může být ideálním cílem proslavená restaurace v penzionu Rychta na Račánku. Délka této tratě v jednom směru je 10 km, při nejdelší variantě je trasa tam i zpět dlouhá 24,6 km.

Kubova huť
Kubova huť

Ve stopách Olympijské vítězky

Jedním z nejznámějších lyžařských areálů na Šumavě je dozajista Zadov – Churáňov.

Tento areál je mezi běžkaři dobře znám hlavně z toho důvodu, že se zde pravidelně konají různé závody a donedávna byly tyto tratě i druhým domovem naší nejznámější běžkyně na lyžích, Kateřiny Neumannové.

První Světový pohár se zde jel již v roce 1983. Celková délka zdejších tratí dosahuje až 50 km. Největší výhodou zdejších tratí je upravenost a návaznost.

Výhodou areálu je zase skvělé dopravní napojení a moderní služby s pestrou paletou hotelů a služeb všeho druhu. Cílů jsme si mohli vybrat vskutku mnoho, ale nakonec zvítězila stará známá Kvilda.

Celá trasa měří 10 kilometrů, je skvěle upravovaná a zvládnout by ji měl i méně zdatný běžkař. Zhruba 200 metrů od stadionu se napojíme na modrou turistickou značku, jenž nás dovede až na křižovatku nazvanou poeticky „Zlatá studna“.

Když po chvíli vyjedeme z lesa, naskytne se nám nádherný pohled na pláně u Horské Kvildy. Pod námi se rozprostírá zasněžená krajina, z níž se hrdě tyčí vrchy zdejších kopců.

Poté co přejdeme Kvildu – Zhůří nás trasa navede na cestu kolem potoka a skrz překrásné pláně. Zde máme možnost vystoupat na dřevěnou rozhlednu, a ještě jednou se pokochat pohledem na okolní krajinu.

Až se rozhodneme pokračovat, bude nám trvat už jen necelé tři kilometry, abychom dorazili do Kvildy. Zajímavostí je, že tato obec, ležící 1065 m.n.m. je nejvýše položenou obcí v České Republice.

Kvilda je plně vybavená obec, která nám nabízí řadu možností na občerstvení a několik zajímavých budov, mezi nimiž ční kostel sv. Štěpána. Cest zpět do Churáňova je hned několik, můžeme si vybrat dle délky i obtížnosti;

my si zvolili tu nejkratší a nejjednodušší, vedoucí přes Nové Hutě. Výlet na Kvildu můžeme jen doporučit, úprava je skvělá, občerstvení podél trati je výborné a každý by přece aspoň jednou měl zavítat do nejvýše položené obce v České Republice.

Z Modravy až k Březníku

Tato trasa patří k těm lehčím, kterou by měl zvládnout prakticky každý. Celková délka je 17 km. Výlet zahájíme v obci Modrava, odkud se vydáme po modré, směr „Březník“. Čeká nás skoro osmikilometrové, ale mírné, stoupání.

Cestou pozorujeme typickou šumavskou krajinu, protkanou hustými lesy a průzračnými potůčky a projedeme i přes Modravský most. Lesy postupně řídnou a před námi se otevře široké Luzenské údolí, které nás dovede až k samotě Březník.

O osudech obyvatel této samoty psal Karel Klostermann ve svém stěžejním díle „Ze světa lesních samot“. Z Březníku se vrátíme 2 km zpět k rozcestí „Na Ztraceném“, kde se dáme vpravo po žluté.

Poté stoupáme zhruba další 2 km k dalšímu rozcestníku a dáme se na Filipovu Huť. Terén je mírně zvlněný, zajímavostí je, že v této oblasti roste velmi kvalitní dřevo používající se na výrobu hudebních nástrojů.

Poté co projedeme malebnou Filipovu Huť, nás čeká již pouze finální 2,5 kilometrové klesání až do Modravy.

Objevme legendární Pancířský hřbet

Jak už název napovídá, tento výlet není pro úplné nováčky, kteří se chystají projet svou první stopu, nýbrž pro trochu zkušenější lyžníky. Oblast, kterou si chceme prohlédnout, se nazývá Železnorudsko. Celková délka této trasy je kolem 32 km.

Tuto misi odstartujeme na odstavném parkovišti v Nové Hůrce. Vyjedeme po modré, směr Slatinný potok, po pravé straně silnice najdeme stopu, z které asi po 1,5 km odbočíme vlevo a po modré pokračujeme dále.

Po krátkém stoupání do sedla pod Gerlovou pasekou spatříme první krásný výhled této vyjížďky. Odtud sjedeme do krásného údolí Křemelné. Stoupajíc po modré se blížíme k Hadímu vrchu.

Během stoupání si už můžeme všimnout, jak se před námi rozprostírá Pancířský hřbet – cíl naší trasy.

Nejdříve odbočíme na zelenou lyžařskou trasu, směr Můstek a z Hadího vrchu sjíždíme po louce k silnici E 53. Musíme si dávat pozor, abychom neodbočili do lesa, kam nás lákají další běžkařské trasy. Za silnicí pokračujeme rovně ke křižovatce U obrázku.

Nenechte se zmást krátkým stoupáním, protože následuje opatrný sjezd. Nyní jsme se ocitli pod mohutným Pancířským hřbetem. Při mírném sjezdu si užíváme pohled na přírodní rezervaci „Městské rokle“.

Ano, jak se mohlo zdát, toto byl klid před příslovečnou bouří. Čeká nás totiž největší výšlap přímo k nejvyššímu místu našeho výletu, kterým je vrchol Můstku měřící 1234 metrů.

Teď je na čase dát si hřebenovku kolem Habru a hned poté finální, pouhých 500 metrů dlouhý výšlap na Pancíř. Zde nás čeká milé přivítání, rozhledna i upravená horská chata.

Z rozhledny doporučujeme pohled na jih, jelikož při dobrém počasí můžete spatřit samotné Alpy. Po občerstvení sjíždíme podél lanovky. Pokud ještě nemáme dost krásných scenérií, zastavíme se u hotelu a prohlédneme si pohraniční hory.

Pod hotelem se napojíme na lyžařskou trasu ve směru Nový Brunst – Háj, na rozcestí u Nového Brunstu – zadní hájovna sjedeme přes louky k hájovně a pokračujeme až ke Gerlově Huti. Za silnicí E 53 se vydáme podél Hůrecké silnice.

Závěr naší trasy je ve znamení lehkého klesání. Musíme říci, že výlet to je náročnější, ale stojí rozhodně za to!

Ubytování Šumava a ubytování Beskydy Vám nabízí chalupy pro menší i větší skupiny hostů.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a chuti, které mají blahodárné
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtm
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem v čele a někomu se možná vybaví mnohadenní p
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Milosrdná lež měla udržet rodinu v klidu
skutecnepribehy.cz
Milosrdná lež měla udržet rodinu v klidu
Rodiče nám kladli na srdce, že lhát se nemá. Jenže pravda byla krutá! Dlouho jsem všem namlouvala, jak se mám dobře. Přitom jsem bojovala o život. Jako malá jsem byla zdravá holčička. Zato moje mladší sestra Vendula byla každou chvíli nemocná. Proto se všichni točili kolem ní, u mě si zvykli, že mi nikdy nic není. Neuměla
Sea Rover: Nebeský Wellness na vlnách
epochalnisvet.cz
Sea Rover: Nebeský Wellness na vlnách
Plovoucí krása jménem Sea Rover je splněným snem každého, kdo touží po prvotřídním komfortu, dokonalé relaxaci a širokých možnostech aktivního vyžití. Toto vizionářské plavidlo, vyráběné v limitované sérii pouhých deseti kusů, je jedinou superjachtou zaměřenou na wellness – nabízí luxusní lázně i víceúčelové sportovní hřiště.   Přepychové jachty už dávno nejsou jen symbolem společenského statusu. Stávají
Mají hlavy obrovské jako melouny: Kdo jsou tajemné bytosti z amerických lesů?
enigmaplus.cz
Mají hlavy obrovské jako melouny: Kdo jsou tajemné bytosti z amerických lesů?
„Melounové hlavy“. Tak zní přezdívka podivných bytostí, jež patří mezi děsivé mýty Severní Ameriky. Někteří tvrdí, že žijí jen v představách lidí, jiní proklamují, že je opravdu viděli. [gallery i
Odvrátil schopný finančník králův bankrot?
historyplus.cz
Odvrátil schopný finančník králův bankrot?
Anglie se topí v dluzích. Králi Edwardovi VI. reálně hrozí, že zbankrotuje. „Gresham by nás mohl zachránit!“ napadne kohosi. Obratný obchodník prokázal nejednu dobrou službu už Jindřichovi VIII. a momentálně úspěšně hájí anglické zájmy na burze v Antverpách. Nadmíru těžký úkol ho nezaskočí a během krátké doby dá Edwardovy finance do pořádku.   Zasedá v
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice, přímořské čtvrti Los Angeles v kalifornii, vypadá pozemek s číslem 1234 spíše jako pěnící příboj oceánu. Tekoucí hmota střechy se zvedá do výšky a zaplavuje rodinný dům s příhodným jménem The wave house. Stavba, nebo možná spíše vlnící se socha je dílem kalifornského designéra, umělce a architekta Maria
Byly vikinské ženy zdatné bojovnice, nebo má nález zbraní v jejich hrobech jiné vysvětlení?
21stoleti.cz
Byly vikinské ženy zdatné bojovnice, nebo má nález zbraní v jejich hrobech jiné vysvětlení?
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se
Galen Clinic přináší zdravotní péči bez kompromisů
iluxus.cz
Galen Clinic přináší zdravotní péči bez kompromisů
Ve světě, kde je zdraví stále více vnímáno jako největší luxus, přichází MUDr. Kmeť, zakladatel kliniky, s vizí skutečně individuální a neomezené lékařské péče. Tato exkluzivní klinika v srdci Prahy r
Po rozchodu Jirešová neustále bojuje se samotou
nasehvezdy.cz
Po rozchodu Jirešová neustále bojuje se samotou
Je to už půl roku, co se herečka ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Ivana Jirešová (47) rozešla se svým zatím posledním přítelem. Bolest, jež měla už dávno odeznít, ji ale přesto pořád ničí a be
Co má bábovka společného s bábou?
epochaplus.cz
Co má bábovka společného s bábou?
Není to jen tak obyčejná buchta, je to bábovka! Proč se ale tak zvláštně jmenuje? Souvisí nějak s bábou? A jak je to s dalšími slovy, která nám připomínají něco jiného? Pečená hromádka s dírou uvnitř se v dřívějších dobách jmenuje právě bába. Bábovka je jen pekáč, neboli tedy forma, která se při pečení báby
Jako v řecké taverně
panidomu.cz
Jako v řecké taverně
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře,
Jarní krása na dosah: Nejkrásnější naučné stezky v Česku
nejsemsama.cz
Jarní krása na dosah: Nejkrásnější naučné stezky v Česku
Naučné stezky jsou venkovní turistické trasy, které seznamují návštěvníky s přírodními i kulturními krásami okolí. Po celém Česku je jich přes 2500! Pojďte se spolu s námi seznámit s nejzajímavějšími z nich. Kladská – Karlovarský kraj Jedna z nejkrásnějších, největších a zároveň nejstarších naučných stezek v Karlovarském kraji leží v samém srdci chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Svůj název dostala podle historické osady Kladská, v jejíž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz