Domů     Do Himalájí se můžete vydat s neziskovkou
Do Himalájí se můžete vydat s neziskovkou

Neziskovka Brontosauři v Himalájích pravidelně organizuje cesty do Malého Tibetu (Ladakh, sev. Indie), kde se udržela tradiční tibetská kultura až do dnešních dnů.

Ve vesnici Mulbekh pomáhají dobrovolníci mimo jiné s výukou dětí v místní škole. Jak vypadá takové dobrodružství a poznávání dalekých míst?

Proč to v té Evropě děláte tak složitě, když my to děláme úplně jinak?

Během dvoutýdenní prázdninové výuky je úkolem dobrovolníků studium řádně oživit a nabídnout předměty a znalosti, které školáci běžně nezískají. Samotná výuka dětí je nejlepším způsobem, jak poznat kulturu, která je té naší na hony vzdálená.

Na mnoho věcí se tyto děti rády ptají a tyto drobné otázky „proč?“ jen posilují nevšední zážitek a činí pobyt unikátním.

Těžko se například vysvětluje, že používání NPK hnojiv může zvýšit výtěžnost polí, když se NPK dá koupit jen stěží, a navíc svou úrodu z pole mají Mulbečané jen pro sebe a rodinu.

Prostředí malé vesnice uprostřed Himalájí skrývá nejednu výzvu. „Nevěřil jsem tomu, že bez teploměru a pouze od oka zvládnu nachystat na plynové plotně kultivační média. Jedné kamarádce jsme zase upekli dort. I bez pece.

Nakonec se dá zvládnout spousta věcí, jen to chce chtít a dobře plánovat,“ říká Vašek Šturza, jeden z dobrovolníků, kteří se cesty zúčastnili v roce 2019.

Je libo maso?

Protože se Ladakh nachází v Indii, každý jako první řeší kvalitu vody. Je pravda, že čím výš jdete, tím je voda bezpečnější, nicméně i přesto je doporučené pít během pobytu jen čaj nebo balené tekutiny. Opravdu důležité je vyhnout se masu.

Místní maso příliš nejedí, a to nejen z náboženských důvodů. Pro Evropany rozhodně není důvěryhodné jíst maso, které celý den visí na sluníčku a lítají na něj mouchy.

Masožravci se však rozhodně nemusí bát, že by v horách bez masa strádali, protože tamní strava je velmi bohatá na koření a masná bílkovina je nahrazena sýrem (nejčastěji paneerem) a vejci.

Kdo se přesto bojí, tak není nic lehčího, než si s sebou vzít trošku toho sušeného hovězího a lahvičku soli, protože v Indii oproti nám solí minimálně. „Jako zarytý konzument masa jsem si nasušil téměř kilo hovězího masa a zavakuoval na menší balíčky.

A nakonec jsem za celou dobu neměl potřebu maso jíst. Dokonce to vypadalo, že polovinu mých zásob přivezu zpět do ČR,“ směje se Šturza.

3500 metrů nad mořem

Oblast, kde se dobrovolníci pohybují většinu času, je přibližně ve výšce 3500 metrů nad mořem, přičemž hned po příletu se pár dní aklimatizují v hlavním městě Léhu. Nemusíte se příliš bát výškové nemoci, ale už je to dost vysoko na poměrně zkrácený dech.

„Nezapomenu na svůj první den, kdy jsem po příletu nemohl do deseti minut popadnout dech, jako bych uběhl patnáct kilometrů po krabičce cigaret.

Dokonce ke mně na letišti přiskočila pohotová paní a nabízela mi malou kyslíkovou lahvičku, abych se nesesypal, což jsem odmítnul, protože jsem věřil, že se aklimatizuji,“ uvádí Šturza.

Na druhou stranu po návratu do nižších nadmořských výšek se nezadýcháte ani při vyběhnutí po schodech.

Vzhůru na cestu

Dvoutýdenní dobrovolnictví se zakončuje velkým „assembly,“ kde děti předvádějí své projekty. Pěvecký sbor zpívá, menší děti tancují, větší děti předvádí hlavně svoje nově nabité znalosti.

Nakonec dobrovolníkům zapůjčí tradiční ladacké kroje a naučí je základy jejich tanců.

Někteří jen těžko zadrží slzy dojetí, když za nimi děti přijdou a věnují jim nějaké drobné dary, objetí a velké poděkování za krásné dva týdny plné zábavy a nové schopnosti a vědomosti.

Na znamení vděku je zvykem v Ladakhu předat okolo krku hedvábný šátek, který se nazývá Gatak. V takový den jich dostanete třeba osm.

Po ukončení dobrovolnické části programu zbývá spoustu dní na cestování. Většina dobrovolníků se vrací zpět do hlavního města Léh, ale někteří míří na opačný konec do Šrínagaru, hlavního města Kašmíru. Zkrátka všichni se vydávají už vlastní cestou.

Jako první jsme ještě skoro celá skupina vyrazili sjet na raftech Indus. Pak už šli někteří okusit krásy místních hor a horských stezek, zatímco jiní využili cestování s taxi do zajímavých chrámů a jiných pamětihodností.

Já si spolu s dalšími dvěma kamarády pronajal motorku a vyrazili jsme drandit místní cesty-necesty až do odlehlých koutů. Ať už jsme vyrazili jakýmkoliv směrem, tak i následné dovolenkování po Ladakhu jsme si každý užili. Už jsme znali místní kulturu.

Pochopili jsme nikdy nekončící usměvavost místních prostých obyvatel. Ale hlavně každý z nás jsme se vrátili domů stejní, přesto jiní.“

Ať chcete, nebo ne, ať tomu jdete, nebo nejdete naproti, pobyt mezi budhisty v Ladakhu vám dá několik věcí.

Je to určitě klid, změna priorit, celkový pocit zpomalení (proč se taky pořád jenom v životě hnát, ne?), materiální hodnoty ztratí na důležitosti a významnými se stanou ty morální a nehmotné. „Letos se chci vrátit do Mulbekhu znovu. Už nic nehledám.

Nepotřebuji nalézt klid tak, jako v roce 2019. Teď už jedu znovu vidět svoje ladacké přátele a předat svou špetku znalostí místním dětem, abych je nadchnul pro vyšší cíle,“ uzavírá Vašek Šturza.

Přihlášky na cestu v roce 2022 lze posílat do konce ledna.

Foto: Katka Pruskova

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně určitě patří hlavní metropole - Tunis. Je
Řady lidí, kteří v létě vyrazí na dovolenou autem, se letos ještě rozšířily. Mohou za to především restrikce související s pandemií a nejistota spojená s leteckými a autobusovými zájezdy. Oblíbenou dovolenkovou destinací v přijatelné dojezdové vzdálenosti je Itálie, do které každoročně zamíří tisíce Čechů. Jak dojet hladce do cíle, které cesty můžete využít a na kolik vás přijdou nutné poplatky
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel,  je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak daleko
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz