Domů     Do Himalájí se můžete vydat s neziskovkou
Do Himalájí se můžete vydat s neziskovkou

Neziskovka Brontosauři v Himalájích pravidelně organizuje cesty do Malého Tibetu (Ladakh, sev. Indie), kde se udržela tradiční tibetská kultura až do dnešních dnů.

Ve vesnici Mulbekh pomáhají dobrovolníci mimo jiné s výukou dětí v místní škole. Jak vypadá takové dobrodružství a poznávání dalekých míst?

Proč to v té Evropě děláte tak složitě, když my to děláme úplně jinak?

Během dvoutýdenní prázdninové výuky je úkolem dobrovolníků studium řádně oživit a nabídnout předměty a znalosti, které školáci běžně nezískají. Samotná výuka dětí je nejlepším způsobem, jak poznat kulturu, která je té naší na hony vzdálená.

Na mnoho věcí se tyto děti rády ptají a tyto drobné otázky „proč?“ jen posilují nevšední zážitek a činí pobyt unikátním.

Těžko se například vysvětluje, že používání NPK hnojiv může zvýšit výtěžnost polí, když se NPK dá koupit jen stěží, a navíc svou úrodu z pole mají Mulbečané jen pro sebe a rodinu.

Prostředí malé vesnice uprostřed Himalájí skrývá nejednu výzvu. „Nevěřil jsem tomu, že bez teploměru a pouze od oka zvládnu nachystat na plynové plotně kultivační média. Jedné kamarádce jsme zase upekli dort. I bez pece.

Nakonec se dá zvládnout spousta věcí, jen to chce chtít a dobře plánovat,“ říká Vašek Šturza, jeden z dobrovolníků, kteří se cesty zúčastnili v roce 2019.

Je libo maso?

Protože se Ladakh nachází v Indii, každý jako první řeší kvalitu vody. Je pravda, že čím výš jdete, tím je voda bezpečnější, nicméně i přesto je doporučené pít během pobytu jen čaj nebo balené tekutiny. Opravdu důležité je vyhnout se masu.

Místní maso příliš nejedí, a to nejen z náboženských důvodů. Pro Evropany rozhodně není důvěryhodné jíst maso, které celý den visí na sluníčku a lítají na něj mouchy.

Masožravci se však rozhodně nemusí bát, že by v horách bez masa strádali, protože tamní strava je velmi bohatá na koření a masná bílkovina je nahrazena sýrem (nejčastěji paneerem) a vejci.

Kdo se přesto bojí, tak není nic lehčího, než si s sebou vzít trošku toho sušeného hovězího a lahvičku soli, protože v Indii oproti nám solí minimálně. „Jako zarytý konzument masa jsem si nasušil téměř kilo hovězího masa a zavakuoval na menší balíčky.

A nakonec jsem za celou dobu neměl potřebu maso jíst. Dokonce to vypadalo, že polovinu mých zásob přivezu zpět do ČR,“ směje se Šturza.

3500 metrů nad mořem

Oblast, kde se dobrovolníci pohybují většinu času, je přibližně ve výšce 3500 metrů nad mořem, přičemž hned po příletu se pár dní aklimatizují v hlavním městě Léhu. Nemusíte se příliš bát výškové nemoci, ale už je to dost vysoko na poměrně zkrácený dech.

„Nezapomenu na svůj první den, kdy jsem po příletu nemohl do deseti minut popadnout dech, jako bych uběhl patnáct kilometrů po krabičce cigaret.

Dokonce ke mně na letišti přiskočila pohotová paní a nabízela mi malou kyslíkovou lahvičku, abych se nesesypal, což jsem odmítnul, protože jsem věřil, že se aklimatizuji,“ uvádí Šturza.

Na druhou stranu po návratu do nižších nadmořských výšek se nezadýcháte ani při vyběhnutí po schodech.

Vzhůru na cestu

Dvoutýdenní dobrovolnictví se zakončuje velkým „assembly,“ kde děti předvádějí své projekty. Pěvecký sbor zpívá, menší děti tancují, větší děti předvádí hlavně svoje nově nabité znalosti.

Nakonec dobrovolníkům zapůjčí tradiční ladacké kroje a naučí je základy jejich tanců.

Někteří jen těžko zadrží slzy dojetí, když za nimi děti přijdou a věnují jim nějaké drobné dary, objetí a velké poděkování za krásné dva týdny plné zábavy a nové schopnosti a vědomosti.

Na znamení vděku je zvykem v Ladakhu předat okolo krku hedvábný šátek, který se nazývá Gatak. V takový den jich dostanete třeba osm.

Po ukončení dobrovolnické části programu zbývá spoustu dní na cestování. Většina dobrovolníků se vrací zpět do hlavního města Léh, ale někteří míří na opačný konec do Šrínagaru, hlavního města Kašmíru. Zkrátka všichni se vydávají už vlastní cestou.

Jako první jsme ještě skoro celá skupina vyrazili sjet na raftech Indus. Pak už šli někteří okusit krásy místních hor a horských stezek, zatímco jiní využili cestování s taxi do zajímavých chrámů a jiných pamětihodností.

Já si spolu s dalšími dvěma kamarády pronajal motorku a vyrazili jsme drandit místní cesty-necesty až do odlehlých koutů. Ať už jsme vyrazili jakýmkoliv směrem, tak i následné dovolenkování po Ladakhu jsme si každý užili. Už jsme znali místní kulturu.

Pochopili jsme nikdy nekončící usměvavost místních prostých obyvatel. Ale hlavně každý z nás jsme se vrátili domů stejní, přesto jiní.“

Ať chcete, nebo ne, ať tomu jdete, nebo nejdete naproti, pobyt mezi budhisty v Ladakhu vám dá několik věcí.

Je to určitě klid, změna priorit, celkový pocit zpomalení (proč se taky pořád jenom v životě hnát, ne?), materiální hodnoty ztratí na důležitosti a významnými se stanou ty morální a nehmotné. „Letos se chci vrátit do Mulbekhu znovu. Už nic nehledám.

Nepotřebuji nalézt klid tak, jako v roce 2019. Teď už jedu znovu vidět svoje ladacké přátele a předat svou špetku znalostí místním dětem, abych je nadchnul pro vyšší cíle,“ uzavírá Vašek Šturza.

Přihlášky na cestu v roce 2022 lze posílat do konce ledna.

Foto: Katka Pruskova

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné k
Jasná záře odrážejících se slunečních paprsků od mrazem stvořených vloček čerstvé sněhové pokrývky není jedinou věcí, která vás na jihu Rakouska oslní. Možná, že až doposud jste si neuvědomili, že krásná krajina Korutan je od českých hranic doslova za humny a nabízí nepřeberné množství zasněžených svahů, snoubené s vyhlášenou jižanskou pohostinností a korutanskou alpsko-jadranskou kuchyní…
Za opravdovým rájem na zemi vyráží stále více turistů do Indického oceánu. Stovky malých ostrůvků lákají svými bílými plážemi, průzračným mořem a tropickou vegetací, přitom ale nabízejí i dostatek soukromí a často také neopakovatelné kulinářské zážitky. Ráj pro bohaté na Maledivách Rozloha pevniny: 298 km2 Hlavní město: Male Zřízení: republika Stát oficiálně zvaný Maledivská republika je as
Pokud vás neustálé sjíždění zasněžených kopců unaví, můžete se vypravit na výlet. Malá Fatra nabízí celou řadu míst, kam by se správný turista měl podívat. Pro výletní nadšence Mezi ta nejvýznamnější bezesporu patří oblíbená expozice Muzea slovenské dědiny, která je největší národopisnou expozicí v přírodě v celém Slovensku. Nachází se ve městě Martin, takže pokud jste ubytováni ve středisku Wi
Nejmenší velehory světa – tak je přezdívána pohádková krajina plná vodopádů, vysokohorských ples, skalnatých štítů i tajuplných údolí. Nedotčená příroda Nízkých a Vysokých Tater, rozkládající se na severu Slovenska, láká každý rok více a více tuzemských i zahraničních turistů. Již po několik generací jsou slovenské Tatry oblíbenou zimní destinací především díky neodolatelným výhledům, ale i skvě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
panidomu.cz
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz