Domů     Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi
Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi
od 19.1.2022
1

Prašné a hlučné lomy určitě nejsou místem, kam by to milovníky výletů nějak zvlášť táhlo.

Pokud ale těžba skončí, příroda se rychle ujme zpět své vlády a zpravidla s trochou lidské dopomoci vytvoří krásná romantická zákoutí, která pak ohromují všechny příchozí.

Velká Amerika

Kaňon Limonádového Joea

Ano, to je to místo, kudy projíždí na koni zpívající Limonádový Joe. Vápencových lomů je v oblasti kolem obce Mořina víc, ale Velká Amerika je největší. Je dlouhý tři čtvrtě kilometru, na šířku měří 150 metrů a jeho hloubka dosahuje až 80 metrů.

Těžba tu skončila už v 60. letech a od té doby platí lom za jedno z nejkouzelnějších míst široko daleko. Zatopená je pouze polovina impozantního kaňonu a jezírko dosahuje až dvacetimetrové hloubky.

Jak už to bývá u výjimečně romantických míst, i Velkou Ameriku provázejí různé pověsti a legendy. Ta nejznámější vypráví o německém vojákovi jménem Hans Hagen, který zde údajně bloudí skalními štolami už od válečných dob a děsí všechny, kdo do lomu zavítají.

Lom je veřejnosti nepřístupný, takže koupání v křišťálově čisté a docela studené vodě si užijí jen hazardéři, slézající po strmých stěnách, nebo členové filmových štábů, které se tu střídají jako ne běžícím pásu. A proč se vlastně lom jmenuje Amerika?

K takovému pojmenování samozřejmě svádí vzdálená podobnost s americkými kaňony, ale vysvětlení je o něco prozaičtější. Vápenec se tu totiž těžil takzvaným americkým způsobem pomocí odboček z hlavní chodby.

Borek

Potápěči, nastupte do autobusu!

V lomu o rozloze dvou hektarů mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se od války těžil serpentinit neboli hadec, hornina s vysokým obsahem hořčíku. Těžba ale v roce 1992 skončila a od té doby se tu ujala vlády příroda.

Koupání je tu zakázáno stejně jako rybolov, takže zde žijící okouni, perlíni, kapři, štiky, candáti i sumci jsou v bezpečí. Zdejší jezero, hluboké až čtyřicet metrů, je ale hojně využíváno k potápění. Majitelé pro potápěče ostatně připravili různé atrakce.

mezi něž patří od roku 2003 třeba potopený kloubový autobus.

Na dně je možné objevit i vrak starého wartburgu nebo v hloubce 15 metrů ponorku zvanou Stejskanik, vyrobenou ze staré cisterny, která jako by vypadla s klasických filmů Karla Zemana na motivy slavných verneovek.

Potápět zde je ale možné jen s platnou potápěčskou kvalifikací a samozřejmě po uhrazení příslušného poplatku. Do lomu vede jen jedna strmá přístupová cestička a vzhledem k tomu, že je obklopen skalami, je vhodný přístup do vody také jen na jediném místě.

Zajímavostí Borku je i to, že jezírko je napájeno přírodním pramenem a jeho maximální hloubka je každý rok o něco větší.

Pokud nepatříme mezi vyznavače potápění, můžeme si užít alespoň přírodní památku Borecká skalka na západním okraji lomu, kde se vyskytují chráněné suchomilné rostliny.

Rampa

Romantika nedotčená komercí

V oblasti Jesenicka bychom zatopených lomů objevili několik. Kámen se ve zdejší oblasti tradičně těžil už ve středověku, největší rozvoj tu ale kamenoprůmysl zaznamenal až na přelomu 19. a 20. století, kdy se odtud kámen vyvážel do celého světa.

V celé oblasti tehdy fungovalo 160 lomů. Jeden z největších, zvaný Rampa, u obce Černá Voda trochu doplatil na svou nepřístupnost.

Koňské povozy nezvládaly vytáhnout kámen do kopce k nejbližšímu nádraží v Žulové, a když se majitelé lomu nakonec rozhodli investovat do postavení tříkilometrové železniční vlečky, projekt zkrachoval a lom byl nakonec opuštěn.

Rampu na první pohled poznáme podle typické kolmé skalní stěny, tyčící se nad vodou. Skalní stěna, která dala lomu jméno, se v nejvyšším bodě vypíná 16,5 metru nad hladinou, což do lomu láká i milovníky extrémních skoků do vody.

Koupání je v lomu povoleno na vlastní nebezpečí, zaparkovat je možné zhruba sto metrů od lomu. Sympatické je, že zdejší romantika prozatím unikla komerčnímu využití, takže nemůžeme čekat žádné stánky s občerstvením nebo vodní atrakce.

Janičův vrch

Kouzlo moravského Jadranu

Ještě v polovině minulého století bychom na tomto místě našli vápencový kopec, zvaný Janičův vrch. Pak se do něj ale zakously těžební stroje, a když ho v roce 2004 opustily, zanechaly po sobě místo jako stvořené pro odpočinek.

Romantické zákoutí u Mariánského mlýna v chráněné krajinné oblasti Pálava, jen co by kamenem dohodil k cestě na Svatý kopeček nad Mikulovem, si od té doby získalo i přezdívku Moravský Jadran.

Lom protáhlého oválného tvaru se totiž rychle zaplnil křišťálově čistou vodou, která vytvořila jezero o rozměrech 300 x 100 metrů.

Na jeho okraji je dnes kamenitá pláž, od mělčiny ale dno prudce klesá a nikdo prozatím nedokázal přesně určit, jak hluboké jezero vlastně je. Koupání je tu ovšem jen na vlastní nebezpečí, protože nezpevněné skalní stěny kolem břehů se mohou kdykoli zřítit.

I tak se sem v létě stahují tisíce rekreantů a začíná se uvažovat o omezení přístupu v zájmu zachování nedotčené přírody. Už od loňského roku bylo zavedeno opatření, podle něhož smí do lomu vstoupit maximálně sto lidí najednou.

Ostatně zatopený vápencový lom u Mariánského mlýna a jeho nejbližší okolí jsou od května 2014 přírodní památkou s názvem Lom Janičův vrch.

Kujalův lom

Ráj odvážných skokanů

Za první republiky dodával majitel lomu ve středočeských Hříměždicích nedaleko Příbrami, pan Kujala, svou žulu do celé republiky. Přestože lom je na vyvýšenině nad obcí, někdy v období války se pak naplnil vodou a těžba tím navždycky skončila.

Lidé ale na Kujalův lom nezapomněli. Nejprve dlouhá léta sloužil k výcviku armádních potápěčů, potom ho objevili milovníci krásné přírody a rekreace, a zejména vyznavači extrémních sportů.

Skály kolem vodní hladiny nesou označení 1 až 10 podle výšky a obtížnosti skoku a odvážlivci zde mohou vyzkoušet skok až z deseti metrů. Pro ty, kdo se chtějí raději jen dívat, je pak určen každoročně v červenci zdejší festival extrémních skoků High Jump.

Při koupání se můžeme pokusit v třímetrové hloubce zahlédnout dochovaný důlní vozík. Jen na jednu věc si musíme dát pozor: v lomu platí přísný zákaz koupání psů.

Lom Drysice

Kde Majka chodila po vodě

Zatopené lomy bývají vděčnými kulisami známých filmů, a tak i lom ležící mezi obcemi Drysice a Želeč na Vyškovsku přivítal filmaře docela často.

Po hladině se tu procházela mimozemšťanka Majka ze seriálu Spadla z oblakov, točily se tu Četnické humoresky nebo pohádky Za humny je drak a Strašidla z vikýře. Není divu, lom působí opravdu romanticky.

Z poloviny je obklopen až osmnáctimetrovými skalními stěnami, na zbývajících místech se ale dá pohodlně dojít až k vodní hladině.

Lom sice má v nájmu potápěčský klub, ale vstup pro návštěvníky, kteří najdou nenápadnou odbočku kamenitou cestičkou, to nijak neomezuje. Také ve zdejším lomu se snaží skokani prokazovat svou odvahu, a tak si na skalách označili místa podle obtížnosti. Nejtěžší a nejnebezpečnější skok je prý z dvacítky.

Foto: Shutterstock, Unsplash, PX FUEL

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
20.6.2024
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou neb
19.6.2024
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představuje téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění jsou do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců. Jak s
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
epochaplus.cz
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po
Salát s avokádem a kuřetem
tisicereceptu.cz
Salát s avokádem a kuřetem
Někdy přijde vhod i salát typu „co dům dal“. Základem je listový salát, dobrá zálivka a poté přidejte ingredience, které máte po ruce. Zpracujete tak veškeré zbytky zeleniny i masa. Ingredience na
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
skutecnepribehy.cz
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
Nevím, proč jsem si toho světélkujícího kostlivce koupil. Pověsil jsem si ho na zpětné zrcátko přes odpor svých dětí. Vzápětí jsme havarovali. Kostlivce z hmoty, která když se nasvítí, nazelenale světélkuje, jsem pořídil na benzince. Bude dobrý jako tretka, zavěšená na zpětném zrcátku, říkal jsem si. Jeli jsme na návštěvu k mé tchyni přes polovinu republiky. Už
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
enigmaplus.cz
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
Obraz Mona Lisa je jedním z nejdiskutovanějších uměleckých děl historie. Koho na něm vlastně slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci vyobrazil? Proč se Mona Lisa tak záhadně usmívá? A z jakého důvo
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.
Pomazánka s avokádem a ořechy
nejsemsama.cz
Pomazánka s avokádem a ořechy
Tahle pomazánka se skvěle hodí i na jednohubky. Ingredience: 2 zralá avokáda 2 lžičky citronové šťávy 1 malá chilli paprička 1 malá cibule 1 stroužek česneku 2 uvařená vejce 2 lžíce zakysané smetany hrst vlašských ořechů sůl pepř pečivo Postup: Avokáda rozpůlíme, vyjmeme pecky a dužinu vydlabeme. Dáme do misky, zakapeme citronovou šťávou, přidáme smetanu, nakrájená vejce, nasekanou cibulku
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
historyplus.cz
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
V mondénním pařížském nevěstinci je při zahájení Světové výstavy nabito. Střídají se tu ministři a velvyslanci z celého světa. Ve svých diářích si tento povedený večer přitom zaznamenali jako „návštěvu předsedy senátu“. Kdo by se nechtěl přijet pobavit do hlavního města rozkoší a luxusu. Paříž konce 19. století nabízí rafinovaná potěšení, lákající smetánku. Králové i princové se
Vignerová je opět na dně?
nasehvezdy.cz
Vignerová je opět na dně?
Modelka Aneta Vignerová (36) se nedávno svěřila, že je pod dohledem psycholožky. Krásná tmavovláska tak možná prožívá se svým manželem, scenáristou Petrem Kolečkem (40), další složité období. Povídá
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
21stoleti.cz
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo