Domů     Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi
Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi
od 19.1.2022
1

Prašné a hlučné lomy určitě nejsou místem, kam by to milovníky výletů nějak zvlášť táhlo.

Pokud ale těžba skončí, příroda se rychle ujme zpět své vlády a zpravidla s trochou lidské dopomoci vytvoří krásná romantická zákoutí, která pak ohromují všechny příchozí.

Velká Amerika

Kaňon Limonádového Joea

Ano, to je to místo, kudy projíždí na koni zpívající Limonádový Joe. Vápencových lomů je v oblasti kolem obce Mořina víc, ale Velká Amerika je největší. Je dlouhý tři čtvrtě kilometru, na šířku měří 150 metrů a jeho hloubka dosahuje až 80 metrů.

Těžba tu skončila už v 60. letech a od té doby platí lom za jedno z nejkouzelnějších míst široko daleko. Zatopená je pouze polovina impozantního kaňonu a jezírko dosahuje až dvacetimetrové hloubky.

Jak už to bývá u výjimečně romantických míst, i Velkou Ameriku provázejí různé pověsti a legendy. Ta nejznámější vypráví o německém vojákovi jménem Hans Hagen, který zde údajně bloudí skalními štolami už od válečných dob a děsí všechny, kdo do lomu zavítají.

Lom je veřejnosti nepřístupný, takže koupání v křišťálově čisté a docela studené vodě si užijí jen hazardéři, slézající po strmých stěnách, nebo členové filmových štábů, které se tu střídají jako ne běžícím pásu. A proč se vlastně lom jmenuje Amerika?

K takovému pojmenování samozřejmě svádí vzdálená podobnost s americkými kaňony, ale vysvětlení je o něco prozaičtější. Vápenec se tu totiž těžil takzvaným americkým způsobem pomocí odboček z hlavní chodby.

Borek

Potápěči, nastupte do autobusu!

V lomu o rozloze dvou hektarů mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se od války těžil serpentinit neboli hadec, hornina s vysokým obsahem hořčíku. Těžba ale v roce 1992 skončila a od té doby se tu ujala vlády příroda.

Koupání je tu zakázáno stejně jako rybolov, takže zde žijící okouni, perlíni, kapři, štiky, candáti i sumci jsou v bezpečí. Zdejší jezero, hluboké až čtyřicet metrů, je ale hojně využíváno k potápění. Majitelé pro potápěče ostatně připravili různé atrakce.

mezi něž patří od roku 2003 třeba potopený kloubový autobus.

Na dně je možné objevit i vrak starého wartburgu nebo v hloubce 15 metrů ponorku zvanou Stejskanik, vyrobenou ze staré cisterny, která jako by vypadla s klasických filmů Karla Zemana na motivy slavných verneovek.

Potápět zde je ale možné jen s platnou potápěčskou kvalifikací a samozřejmě po uhrazení příslušného poplatku. Do lomu vede jen jedna strmá přístupová cestička a vzhledem k tomu, že je obklopen skalami, je vhodný přístup do vody také jen na jediném místě.

Zajímavostí Borku je i to, že jezírko je napájeno přírodním pramenem a jeho maximální hloubka je každý rok o něco větší.

Pokud nepatříme mezi vyznavače potápění, můžeme si užít alespoň přírodní památku Borecká skalka na západním okraji lomu, kde se vyskytují chráněné suchomilné rostliny.

Rampa

Romantika nedotčená komercí

V oblasti Jesenicka bychom zatopených lomů objevili několik. Kámen se ve zdejší oblasti tradičně těžil už ve středověku, největší rozvoj tu ale kamenoprůmysl zaznamenal až na přelomu 19. a 20. století, kdy se odtud kámen vyvážel do celého světa.

V celé oblasti tehdy fungovalo 160 lomů. Jeden z největších, zvaný Rampa, u obce Černá Voda trochu doplatil na svou nepřístupnost.

Koňské povozy nezvládaly vytáhnout kámen do kopce k nejbližšímu nádraží v Žulové, a když se majitelé lomu nakonec rozhodli investovat do postavení tříkilometrové železniční vlečky, projekt zkrachoval a lom byl nakonec opuštěn.

Rampu na první pohled poznáme podle typické kolmé skalní stěny, tyčící se nad vodou. Skalní stěna, která dala lomu jméno, se v nejvyšším bodě vypíná 16,5 metru nad hladinou, což do lomu láká i milovníky extrémních skoků do vody.

Koupání je v lomu povoleno na vlastní nebezpečí, zaparkovat je možné zhruba sto metrů od lomu. Sympatické je, že zdejší romantika prozatím unikla komerčnímu využití, takže nemůžeme čekat žádné stánky s občerstvením nebo vodní atrakce.

Janičův vrch

Kouzlo moravského Jadranu

Ještě v polovině minulého století bychom na tomto místě našli vápencový kopec, zvaný Janičův vrch. Pak se do něj ale zakously těžební stroje, a když ho v roce 2004 opustily, zanechaly po sobě místo jako stvořené pro odpočinek.

Romantické zákoutí u Mariánského mlýna v chráněné krajinné oblasti Pálava, jen co by kamenem dohodil k cestě na Svatý kopeček nad Mikulovem, si od té doby získalo i přezdívku Moravský Jadran.

Lom protáhlého oválného tvaru se totiž rychle zaplnil křišťálově čistou vodou, která vytvořila jezero o rozměrech 300 x 100 metrů.

Na jeho okraji je dnes kamenitá pláž, od mělčiny ale dno prudce klesá a nikdo prozatím nedokázal přesně určit, jak hluboké jezero vlastně je. Koupání je tu ovšem jen na vlastní nebezpečí, protože nezpevněné skalní stěny kolem břehů se mohou kdykoli zřítit.

I tak se sem v létě stahují tisíce rekreantů a začíná se uvažovat o omezení přístupu v zájmu zachování nedotčené přírody. Už od loňského roku bylo zavedeno opatření, podle něhož smí do lomu vstoupit maximálně sto lidí najednou.

Ostatně zatopený vápencový lom u Mariánského mlýna a jeho nejbližší okolí jsou od května 2014 přírodní památkou s názvem Lom Janičův vrch.

Kujalův lom

Ráj odvážných skokanů

Za první republiky dodával majitel lomu ve středočeských Hříměždicích nedaleko Příbrami, pan Kujala, svou žulu do celé republiky. Přestože lom je na vyvýšenině nad obcí, někdy v období války se pak naplnil vodou a těžba tím navždycky skončila.

Lidé ale na Kujalův lom nezapomněli. Nejprve dlouhá léta sloužil k výcviku armádních potápěčů, potom ho objevili milovníci krásné přírody a rekreace, a zejména vyznavači extrémních sportů.

Skály kolem vodní hladiny nesou označení 1 až 10 podle výšky a obtížnosti skoku a odvážlivci zde mohou vyzkoušet skok až z deseti metrů. Pro ty, kdo se chtějí raději jen dívat, je pak určen každoročně v červenci zdejší festival extrémních skoků High Jump.

Při koupání se můžeme pokusit v třímetrové hloubce zahlédnout dochovaný důlní vozík. Jen na jednu věc si musíme dát pozor: v lomu platí přísný zákaz koupání psů.

Lom Drysice

Kde Majka chodila po vodě

Zatopené lomy bývají vděčnými kulisami známých filmů, a tak i lom ležící mezi obcemi Drysice a Želeč na Vyškovsku přivítal filmaře docela často.

Po hladině se tu procházela mimozemšťanka Majka ze seriálu Spadla z oblakov, točily se tu Četnické humoresky nebo pohádky Za humny je drak a Strašidla z vikýře. Není divu, lom působí opravdu romanticky.

Z poloviny je obklopen až osmnáctimetrovými skalními stěnami, na zbývajících místech se ale dá pohodlně dojít až k vodní hladině.

Lom sice má v nájmu potápěčský klub, ale vstup pro návštěvníky, kteří najdou nenápadnou odbočku kamenitou cestičkou, to nijak neomezuje. Také ve zdejším lomu se snaží skokani prokazovat svou odvahu, a tak si na skalách označili místa podle obtížnosti. Nejtěžší a nejnebezpečnější skok je prý z dvacítky.

Foto: Shutterstock, Unsplash, PX FUEL

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
1.12.2023
Až do února 1945 stával na pravém břehu Vltavy, na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, běžný činžovní dům, který ale na sklonku války zničila americká bomba. Od té doby vzniklá proluka neustále lákala architekty, aby právě tady postavili něco výjimečného. Podařilo se to až po padesáti letech. Období 90. let minulého století myšlence konečně zaplnit proluku u Vltavy nebývale přálo. Byly tu
30.11.2023
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na Havlíčkobrodsku nedaleko Ledče nad Sázavou dostal v polovině 18.
28.11.2023
Všichni známe legendu, podle níž v útrobách posvátné hory Blaník spí neporazitelné vojsko svatého Václava, které svému národu přispěchá na pomoc v nejtěžších chvílích. Pověst se zrodila pravděpodobně někdy v průběhu 15. století a nás určitě uklidňuje, že vojsko dosud nevyjelo, takže ještě není nejhůř. A tak se můžeme v poklidu vydat na výšlap na vrchol této pověstmi tak opředené hory. Ti, kdo se
22.11.2023
Vítejte v Táboře, městě, které je všem známé především svou husitskou minulostí. A je veřejným tajemstvím, že Tábor už je také proslulý i díky nezvykle bohaté nabídce restauračních zařízení. Ať už máte chuť na cokoliv, v Táboře si vždycky vyberete. Je tu restaurace umístěná ve stylových prostorách bývalých pivovarských sklepů i restaurace, v níž naleznete jídla plná chutí, vůní a barev Indie. Och
16.11.2023
Jako každý kraj i ten Zlínský nabízí nespočet zajímavostí přírodních i architektonických, ale stejně tak i krajové speciality. Zrovna v tomto regionu se šťastně potkaly hned tři etnografické oblasti - Slovácko, Valašsko a Haná, tak si tu určitě každý vybere podle své chuti. Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm je největším a nejstarším středoevropským skanzenem a je určitě první, které
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s