Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi
Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi

Prašné a hlučné lomy určitě nejsou místem, kam by to milovníky výletů nějak zvlášť táhlo. Pokud ale těžba skončí, příroda se rychle ujme zpět své vlády a zpravidla s trochou lidské dopomoci vytvoří krásná romantická zákoutí, která pak ohromují všechny příchozí.

Velká Amerika

Kaňon Limonádového Joea

Ano, to je to místo, kudy projíždí na koni zpívající Limonádový Joe. Vápencových lomů je v oblasti kolem obce Mořina víc, ale Velká Amerika je největší. Je dlouhý tři čtvrtě kilometru, na šířku měří 150 metrů a jeho hloubka dosahuje až 80 metrů.

Těžba tu skončila už v 60. letech a od té doby platí lom za jedno z nejkouzelnějších míst široko daleko. Zatopená je pouze polovina impozantního kaňonu a jezírko dosahuje až dvacetimetrové hloubky. Jak už to bývá u výjimečně romantických míst, i Velkou Ameriku provázejí různé pověsti a legendy.

Ta nejznámější vypráví o německém vojákovi jménem Hans Hagen, který zde údajně bloudí skalními štolami už od válečných dob a děsí všechny, kdo do lomu zavítají. Lom je veřejnosti nepřístupný, takže koupání v křišťálově čisté a docela studené vodě si užijí jen hazardéři, slézající po strmých stěnách, nebo členové filmových štábů, které se tu střídají jako ne běžícím pásu.

A proč se vlastně lom jmenuje Amerika? K takovému pojmenování samozřejmě svádí vzdálená podobnost s americkými kaňony, ale vysvětlení je o něco prozaičtější. Vápenec se tu totiž těžil takzvaným americkým způsobem pomocí odboček z hlavní chodby.

Borek

Potápěči, nastupte do autobusu!

V lomu o rozloze dvou hektarů mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se od války těžil serpentinit neboli hadec, hornina s vysokým obsahem hořčíku. Těžba ale v roce 1992 skončila a od té doby se tu ujala vlády příroda.

Koupání je tu zakázáno stejně jako rybolov, takže zde žijící okouni, perlíni, kapři, štiky, candáti i sumci jsou v bezpečí. Zdejší jezero, hluboké až čtyřicet metrů, je ale hojně využíváno k potápění.

Majitelé pro potápěče ostatně připravili různé atrakce. mezi něž patří od roku 2003 třeba potopený kloubový autobus. Na dně je možné objevit i vrak starého wartburgu nebo v hloubce 15 metrů ponorku zvanou Stejskanik, vyrobenou ze staré cisterny, která jako by vypadla s klasických filmů Karla Zemana na motivy slavných verneovek.

Potápět zde je ale možné jen s platnou potápěčskou kvalifikací a samozřejmě po uhrazení příslušného poplatku. Do lomu vede jen jedna strmá přístupová cestička a vzhledem k tomu, že je obklopen skalami, je vhodný přístup do vody také jen na jediném místě.

Zajímavostí Borku je i to, že jezírko je napájeno přírodním pramenem a jeho maximální hloubka je každý rok o něco větší. Pokud nepatříme mezi vyznavače potápění, můžeme si užít alespoň přírodní památku Borecká skalka na západním okraji lomu, kde se vyskytují chráněné suchomilné rostliny.

Rampa

Romantika nedotčená komercí

V oblasti Jesenicka bychom zatopených lomů objevili několik. Kámen se ve zdejší oblasti tradičně těžil už ve středověku, největší rozvoj tu ale kamenoprůmysl zaznamenal až na přelomu 19. a 20. století, kdy se odtud kámen vyvážel do celého světa.

V celé oblasti tehdy fungovalo 160 lomů. Jeden z největších, zvaný Rampa, u obce Černá Voda trochu doplatil na svou nepřístupnost. Koňské povozy nezvládaly vytáhnout kámen do kopce k nejbližšímu nádraží v Žulové, a když se majitelé lomu nakonec rozhodli investovat do postavení tříkilometrové železniční vlečky, projekt zkrachoval a lom byl nakonec opuštěn.

Rampu na první pohled poznáme podle typické kolmé skalní stěny, tyčící se nad vodou. Skalní stěna, která dala lomu jméno, se v nejvyšším bodě vypíná 16,5 metru nad hladinou, což do lomu láká i milovníky extrémních skoků do vody.

Koupání je v lomu povoleno na vlastní nebezpečí, zaparkovat je možné zhruba sto metrů od lomu. Sympatické je, že zdejší romantika prozatím unikla komerčnímu využití, takže nemůžeme čekat žádné stánky s občerstvením nebo vodní atrakce.

Janičův vrch

Kouzlo moravského Jadranu

Ještě v polovině minulého století bychom na tomto místě našli vápencový kopec, zvaný Janičův vrch. Pak se do něj ale zakously těžební stroje, a když ho v roce 2004 opustily, zanechaly po sobě místo jako stvořené pro odpočinek.

Romantické zákoutí u Mariánského mlýna v chráněné krajinné oblasti Pálava, jen co by kamenem dohodil k cestě na Svatý kopeček nad Mikulovem, si od té doby získalo i přezdívku Moravský Jadran. Lom protáhlého oválného tvaru se totiž rychle zaplnil křišťálově čistou vodou, která vytvořila jezero o rozměrech 300 x 100 metrů.

Na jeho okraji je dnes kamenitá pláž, od mělčiny ale dno prudce klesá a nikdo prozatím nedokázal přesně určit, jak hluboké jezero vlastně je. Koupání je tu ovšem jen na vlastní nebezpečí, protože nezpevněné skalní stěny kolem břehů se mohou kdykoli zřítit.

I tak se sem v létě stahují tisíce rekreantů a začíná se uvažovat o omezení přístupu v zájmu zachování nedotčené přírody. Už od loňského roku bylo zavedeno opatření, podle něhož smí do lomu vstoupit maximálně sto lidí najednou.

Ostatně zatopený vápencový lom u Mariánského mlýna a jeho nejbližší okolí jsou od května 2014 přírodní památkou s názvem Lom Janičův vrch.

Kujalův lom

Ráj odvážných skokanů

Za první republiky dodával majitel lomu ve středočeských Hříměždicích nedaleko Příbrami, pan Kujala, svou žulu do celé republiky. Přestože lom je na vyvýšenině nad obcí, někdy v období války se pak naplnil vodou a těžba tím navždycky skončila.

Lidé ale na Kujalův lom nezapomněli. Nejprve dlouhá léta sloužil k výcviku armádních potápěčů, potom ho objevili milovníci krásné přírody a rekreace, a zejména vyznavači extrémních sportů. Skály kolem vodní hladiny nesou označení 1 až 10 podle výšky a obtížnosti skoku a odvážlivci zde mohou vyzkoušet skok až z deseti metrů.

Pro ty, kdo se chtějí raději jen dívat, je pak určen každoročně v červenci zdejší festival extrémních skoků High Jump. Při koupání se můžeme pokusit v třímetrové hloubce zahlédnout dochovaný důlní vozík.

Jen na jednu věc si musíme dát pozor: v lomu platí přísný zákaz koupání psů.

Lom Drysice

Kde Majka chodila po vodě

Zatopené lomy bývají vděčnými kulisami známých filmů, a tak i lom ležící mezi obcemi Drysice a Želeč na Vyškovsku přivítal filmaře docela často. Po hladině se tu procházela mimozemšťanka Majka ze seriálu Spadla z oblakov, točily se tu Četnické humoresky nebo pohádky Za humny je drak a Strašidla z vikýře. Není divu, lom působí opravdu romanticky. Z poloviny je obklopen až osmnáctimetrovými skalními stěnami, na zbývajících místech se ale dá pohodlně dojít až k vodní hladině. Lom sice má v nájmu potápěčský klub, ale vstup pro návštěvníky, kteří najdou nenápadnou odbočku kamenitou cestičkou, to nijak neomezuje.

Také ve zdejším lomu se snaží skokani prokazovat svou odvahu, a tak si na skalách označili místa podle obtížnosti. Nejtěžší a nejnebezpečnější skok je prý z dvacítky.

Foto: Shutterstock, Unsplash, PX FUEL

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva

Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva

Výšlap na Praděd

Výšlap na Praděd

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Západní Čechy: Pěší výlety pro každého

Západní Čechy: Pěší výlety pro každého

RÁJ PRO CYKLISTY: LYSÁ HORA A JEJÍ KRÁSY

RÁJ PRO CYKLISTY: LYSÁ HORA A JEJÍ KRÁSY

Vodní radovánky v srdci přírody

Vodní radovánky v srdci přírody

Nenechte si ujít další zajímavé články

Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Jaro a játra? Ano! O jeden z nejvýkonnějších orgánů však pečujte celý rok
21stoleti.cz

Jaro a játra? Ano! O jeden z...

Játra – druhý největší orgán našeho těla a po mozku...
Sen o kočáru se zopakoval hned třikrát
skutecnepribehy.cz

Sen o kočáru se zopakoval...

Probudila jsem se hrůzou. Kočár...
Vztah v ohrožení kvůli seriálu!
nasehvezdy.cz

Vztah v ohrožení kvůli...

Role v seriálu ZOO ...
Jídelna podle soudobých trendů
rezidenceonline.cz

Jídelna podle soudobých trendů

Prostor v moderních interiérech, určený ke...
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance prozrazuje potenciál Mission R
iluxus.cz

Porsche 718 Cayman GT4...

Od studie na závodní trať....
Lékařka Vlasta Kálalová: Štěstí nalezla až v Orientu
epochalnisvet.cz

Lékařka Vlasta Kálalová:...

Zapsat se na studium medicíny za první republiky...
Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
epochaplus.cz

Úsvit ponorek: Němci...

Myslíte si, že využití ponorek pro válečné...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Podivuhodní delfíni: Opičí se víc, než opice – a paměť mají lepší, než slon
epochaplus.cz

Podivuhodní delfíni: Opičí se víc,...

Mít paměť jako slon není zase takové terno....
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...