Běžecké tratě v Jeseníkách
Běžecké tratě v Jeseníkách

Mnozí věří, že Jeseníky jsou nejkrásnější právě v zimě. Když jsou celé oblečené do čerstvě napadaného sněhu, ve kterém se třpytí paprsky odpoledního slunce.

Vychutnat si ten klid a načerpat duševní energii můžete například na jedné z mnoha běžkařských tras, které se v oblasti nachází. A začneme hned tou královskou.

Vzhůru na Magistrálu!

Jesenická běžecká magistrála nabízí běžkařské výlety na pár hodin i na celý den a kvůli různorodému terénu plnému plání, lesů, převýšení a sjezdů není úplně ideální pro nezkušené běžkaře. Na středně náročnou 14,5 kilometru dlouhou trasu nastupujeme na Ramzovském sedle, kam se snadno dostaneme vlakem.

Jde mimochodem o nejvýše položenou rychlíkovou stanici u nás. Po dobře značené trase se vydáme na vrchol Šerák (lze využít i lanové dráhy) s občerstvovací stanicí, dále na vrch Keprník s nádherným kruhovým výhledem na okolní hory.

Z jeho holého temene sjíždíme po poměrně náročném terénu k rozcestí Trojmezí a dále k legendami opředené Vřesové studánce pod Vrcholem Červené hory s výškou 1337 metrů. Do Červenohorského sedla, kde naše cesta končí, už je to pak jen kousek.

Více informací se dozvíte na: www.lanovka-ramzova.cz

Za krásou jižního hřebenu

S Jesenickou běžeckou magistrálou se ještě neloučíme. Milovníci náročnějších tras se totiž mohou vydat na téměř 33 kilometrů dlouhý úsek s členitým terénem a nádherným okolím. Startujeme v Červenohorském sedle a volíme modrou trasu, která nás zasněženou přírodou vede až k vrchu Kamzík.

Z něj následně sjíždíme k Ovčárně, kde na nás čeká občerstvení a případně i kyvadlové autobusy, ale ještě předtím odbočíme na nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd s restaurací a unikátní rozhlednou do širokého okolí.

Z Ovčárny (kde lze případně trasu také ukončit) nás čeká stoupání na tajemné Petrovy kameny. Právě na nich se dle pověstí odehrávaly ve středověku čarodějnické sabaty a rituály. Následuje podle mnohých nejkrásnější část magistrály po jižním hřebeni.

Nádherné rozhledy a naprostý klid, který svádí k nepozornosti a odbočení ze značené trasy. Přes několik vrcholů a po prudkém sjezdu nás cesta přivádí až do sedla Skřítek, kolem kterého se rozkládají unikátní rašeliniště.

Výlet můžeme zakončit třeba jídlem v motorestu, od kterého pravidelně jezdí autobusy.

Více informací se dozvíte na: skritek.jeseniky.com, hotelpradedvysilac.cz

Pohádkový okruh Rychlebkami

Jako v romantickém zimním příběhu si budete připadat, pokud se vypravíte na běžkách do Rychlebských hor. I tuto 9,5 kilometru dlouhou středně náročnou trasu začínáme v Ramzovském sedle. Vedeni červenými značkami míříme mírným stoupáním až k nejvyššímu vrcholu pohoří, který nese název Smrk.

V jeho blízkosti se nachází vrchoviště Malení s chráněnými rašeliništi. Odpočívadlo tam však bývá v zimně často zcela zasypané sněhem, takže raději od rozcestníku zamíříme po zeleně značené stopě kopírující státní hranici.

Nacházíme se na okruhu zvaném Pohádka a je to název příznačný. Doprovází nás totiž zasněžené lesy, paseky nebo třpytící se skalky. Objíždíme vrch Brousek a stoupáme kolem rozcestníku na další tisícovku – Travnou horu.

Z ní nás čeká velmi příjemné klesání a jen minimálně členitý terén. Po 1,5 kilometru na rozcestí Palaš odbočíme k asi 400 metrů vzdálené historické chatě Paprsek, kde se můžeme najíst a odpočinout si a odkud můžeme vyrazit na skibus do nedalekého Velkého Vrbna nebo pokračovat na nějakou z dalších tras.

Více informací se dozvíte na: www.paprsek.cz

Po rejvízských loukách

Pokud hledáte jen krátký odpočinkový výlet vhodný i pro nejmenší lyžaře, doporučujeme například kratší trasy nacházející se v okolí krásného městečka Rejvíz jen pár kilometrů od Jeseníku. Právě zde se nachází největší rašeliniště na severní Moravě.

Nejkratší 4,5 kilometru dlouhá trasa s názvem Po rejvízských loukách nás vede od Penzionu Rejvíz. Vyrážíme rovinatým terénem a po pár stovkách metrů odbočujeme směrem do polí. Čeká nás klidná a příjemná cesta doprovázená výhledem do okolních zasněžených luk i do členitějšího terénu po pravé straně – Jde právě o část unikátního rašeliniště, ve kterém se téměř ztrácí Malé mechové jezírko.

Po dvaceti minutách cesty protínáme cíp lesa a po jeho obvodu míříme k rozcestníku. Odtamtud se vydáváme zpátky do našeho výchozího bodu – městečka Rejvíz. Výlet můžeme zakončit například dobrým jídlem ve zmíněném Penzionu Rejvíz, který nabízí i ubytování a velké slevy pro děti.

Více informací se dozvíte na: www.rejviz.com

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Motýlí dům Žírovice

Motýlí dům Žírovice

LESNÍ BAR HORNÍ LIPOVÁ: UNIKÁTNÍ OBČERSTVENÍ

LESNÍ BAR HORNÍ LIPOVÁ: UNIKÁTNÍ OBČERSTVENÍ

Muzeum olomouckých tvarůžků

Muzeum olomouckých tvarůžků

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

Halda Ema: Ostravský Vesuv nikdy nespí

Halda Ema: Ostravský Vesuv nikdy nespí

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hliněné tabulky z Glozelu: Podvod, nebo pozůstatky keltského centra?
epochaplus.cz

Hliněné tabulky z Glozelu:...

Sedmnáctiletý Émile Fradin vyvede 1....
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
V posteli měl prý 5000 žen, nevydržela s ním žádná
epochaplus.cz

V posteli měl prý 5000 žen,...

Dvojnásobná nominace na ceny Emmy a Zlatý glóbus z roku...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...