Domů     Běžecké tratě v Jeseníkách
Běžecké tratě v Jeseníkách
od 7.3.2022
1

Mnozí věří, že Jeseníky jsou nejkrásnější právě v zimě. Když jsou celé oblečené do čerstvě napadaného sněhu, ve kterém se třpytí paprsky odpoledního slunce.

Vychutnat si ten klid a načerpat duševní energii můžete například na jedné z mnoha běžkařských tras, které se v oblasti nachází. A začneme hned tou královskou.

Vzhůru na Magistrálu! 

Jesenická běžecká magistrála nabízí běžkařské výlety na pár hodin i na celý den a kvůli různorodému terénu plnému plání, lesů, převýšení a sjezdů není úplně ideální pro nezkušené běžkaře.

Na středně náročnou 14,5 kilometru dlouhou trasu nastupujeme na Ramzovském sedle, kam se snadno dostaneme vlakem. Jde mimochodem o nejvýše položenou rychlíkovou stanici u nás.

Po dobře značené trase se vydáme na vrchol Šerák (lze využít i lanové dráhy) s občerstvovací stanicí, dále na vrch Keprník s nádherným kruhovým výhledem na okolní hory.

Z jeho holého temene sjíždíme po poměrně náročném terénu k rozcestí Trojmezí a dále k legendami opředené Vřesové studánce pod Vrcholem Červené hory s výškou 1337 metrů. Do Červenohorského sedla, kde naše cesta končí, už je to pak jen kousek.

Více informací se dozvíte na: www.lanovka-ramzova.cz

Za krásou jižního hřebenu

S Jesenickou běžeckou magistrálou se ještě neloučíme. Milovníci náročnějších tras se totiž mohou vydat na téměř 33 kilometrů dlouhý úsek s členitým terénem a nádherným okolím.

Startujeme v Červenohorském sedle a volíme modrou trasu, která nás zasněženou přírodou vede až k vrchu Kamzík.

Z něj následně sjíždíme k Ovčárně, kde na nás čeká občerstvení a případně i kyvadlové autobusy, ale ještě předtím odbočíme na nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd s restaurací a unikátní rozhlednou do širokého okolí.

Z Ovčárny (kde lze případně trasu také ukončit) nás čeká stoupání na tajemné Petrovy kameny. Právě na nich se dle pověstí odehrávaly ve středověku čarodějnické sabaty a rituály. Následuje podle mnohých nejkrásnější část magistrály po jižním hřebeni.

Nádherné rozhledy a naprostý klid, který svádí k nepozornosti a odbočení ze značené trasy. Přes několik vrcholů a po prudkém sjezdu nás cesta přivádí až do sedla Skřítek, kolem kterého se rozkládají unikátní rašeliniště.

Výlet můžeme zakončit třeba jídlem v motorestu, od kterého pravidelně jezdí autobusy.

Více informací se dozvíte na: skritek.jeseniky.com, hotelpradedvysilac.cz

Pohádkový okruh Rychlebkami

Jako v romantickém zimním příběhu si budete připadat, pokud se vypravíte na běžkách do Rychlebských hor. I tuto 9,5 kilometru dlouhou středně náročnou trasu začínáme v Ramzovském sedle.

Vedeni červenými značkami míříme mírným stoupáním až k nejvyššímu vrcholu pohoří, který nese název Smrk. V jeho blízkosti se nachází vrchoviště Malení s chráněnými rašeliništi.

Odpočívadlo tam však bývá v zimně často zcela zasypané sněhem, takže raději od rozcestníku zamíříme po zeleně značené stopě kopírující státní hranici. Nacházíme se na okruhu zvaném Pohádka a je to název příznačný.

Doprovází nás totiž zasněžené lesy, paseky nebo třpytící se skalky. Objíždíme vrch Brousek a stoupáme kolem rozcestníku na další tisícovku – Travnou horu. Z ní nás čeká velmi příjemné klesání a jen minimálně členitý terén.

Po 1,5 kilometru na rozcestí Palaš odbočíme k asi 400 metrů vzdálené historické chatě Paprsek, kde se můžeme najíst a odpočinout si a odkud můžeme vyrazit na skibus do nedalekého Velkého Vrbna nebo pokračovat na nějakou z dalších tras.

Více informací se dozvíte na: www.paprsek.cz

Po rejvízských loukách

Pokud hledáte jen krátký odpočinkový výlet vhodný i pro nejmenší lyžaře, doporučujeme například kratší trasy nacházející se v okolí krásného městečka Rejvíz jen pár kilometrů od Jeseníku. Právě zde se nachází největší rašeliniště na severní Moravě.

Nejkratší 4,5 kilometru dlouhá trasa s názvem Po rejvízských loukách nás vede od Penzionu Rejvíz. Vyrážíme rovinatým terénem a po pár stovkách metrů odbočujeme směrem do polí.

Čeká nás klidná a příjemná cesta doprovázená výhledem do okolních zasněžených luk i do členitějšího terénu po pravé straně – Jde právě o část unikátního rašeliniště, ve kterém se téměř ztrácí Malé mechové jezírko.

Po dvaceti minutách cesty protínáme cíp lesa a po jeho obvodu míříme k rozcestníku. Odtamtud se vydáváme zpátky do našeho výchozího bodu – městečka Rejvíz.

Výlet můžeme zakončit například dobrým jídlem ve zmíněném Penzionu Rejvíz, který nabízí i ubytování a velké slevy pro děti.

Více informací se dozvíte na: www.rejviz.com

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
16.7.2024
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní rozlehlou Pivovarskou zahradou, která
15.7.2024
Právě vyšlo letošní osmé číslo vašeho oblíbeného časopisu Můj čas na kafíčko pro vaše hobby a volný čas! A stejně jako obvykle, je i nyní plné zajímavých článků ze světa hobby, kreativity a zahradničení. Tentokrát jsme se zaměřili hlavně na léto na zahradě a grilování. Co si budeme povídat, v posledních letech nám letní měsíce trochu ztrpčují neúnosná vedra. Pokud chcete, aby vám na zahradě neb
12.7.2024
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají k Benátské více než srdečný
10.7.2024
Každý kout České republiky má své gastronomické speciality, které jsou pro něj typické. Jak jistě víte, v Karlovarském kraji je ve velké míře zastoupeno lázeňství. Gastronomii tohoto místa, proslulého léčivými prameny, tak vytvářely mlsné jazýčky lázeňských hostů. Za uzdravením a relaxací sem přijížděli lidé různých národností a profesí, a právě odtud se odvíjí lokální gastronomie, která vychází
1.7.2024
Při přípravě tradiční výstavy současného výtvarného umění ve Zbrašovských aragonitových jeskyních (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku sáhli pořadatelé letos opět do osvědčených vod. Již poosmé zde vystavují svá díla skláři, protože právě sklo je ideálním materiálem pro prezentaci v prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí a působivě komunikuje se strukturou zdejších skalních stěn. Na výstav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo