Domů     Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku

Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní.

Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostatek času oželet?

Milovníci cestování by ovšem neměli vynechat několik největších bratislavských stálic. U nich můžeme s malou nadsázkou prohlásit, že kdo je neviděl, v Bratislavě vlastně ani nikdy nebyl.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

Zdvihněte zrak ke královské koruně

Na prvním místě samozřejmě vždy bude Bratislavský hrad. Rezidence panovníků a dnes sídlo Historického muzea stále zůstává symbolem města.

Z jeho 47 metrů vysoké věže, v níž se kdysi uchovávaly i královské korunovační klenoty, dohlédneme nejen na celou Bratislavu, ale i do dalekého okolí. Můžeme si tak hned zaměřit další cíl našeho bratislavského putování.

Je jím Dóm sv. Martina, gotický trojlodní kostel z 15. století. Připomínkou dob, kdy v něm probíhaly královské korunovace, je dodnes 150 kg vážící pozlacená replika korunovační koruny na vrcholu věže ve výšce 85 metrů.

Stará radnice
Stará radnice

Palác zasvěcený míru

Ani ne půl kilometru od dómu nás čeká další z významných bratislavských památek – Stará radnice, kdysi sídlo městské samosprávy, dnes Muzea města Bratislavy.

I odtud je zajímavý rozhled, pokud nelitujeme námahy a vystoupíme po úzkém schodišti na 45 metrů vysokou věž. Od Staré radnice to pak k dalšímu cíli trvá už jen minutku.

Milovníci historie asi budou vědět, že klasicistní Primaciální palác z 18. století se po Napoleonově vítězství u Slavkova v roce 1805 stal místem, kde byl podepsán takzvaný Prešpurský mír.

Dnes tu sice rakouské ani francouzské válečné diplomaty nepotkáme, zato si můžeme prohlédnout sbírku anglických tapisérií ze 17. století.

Grasalkovičův palác
Grasalkovičův palác

Procházka pod dohledem císařovny

V naší historické procházce Bratislavou můžeme pokračovat směrem na sever. Čeká nás Grasalkovičův palác, místo, kde si po staletí podávala dveře společenská smetánka a koncertoval tu mimo jiné i skladatel Joseph Haydn.

Významný pro Slovensko je palác i dnes, své sídlo zde má totiž slovenská prezidentka.

Každý všední den v celou hodinu si můžeme počkat na slavnostní střídání stráží v historických uniformách a čekání si můžeme zpříjemnit procházkou v přilehlých palácových zahradách se sochou Marie Terezie.

Svatba je nejlepší v modrém

Vrátit se po vlastních stopách budeme trochu muset, abychom si mohli vychutnat pohled na nevšední stavební památku – Modrý kostelík. Říká se tak secesnímu kostelu sv. Alžběty ze začátku 20. století s neopakovatelnou zdobenou fasádou.

Modrý kostelík je i populárním místem pro významné životní události, a tak zřejmě nebudeme muset čekat dlouho, než se objeví další z četných svatebčanů.

Nábřeží Eurovea
Nábřeží Eurovea

Tady servírují nejkrásnější západ slunce

Bratislava má ale i svou moderní historii. Dokladem je třeba nevšední nábřeží Eurovea, jehož dominantou je kromě obchodního střediska i nová budova Slovenského národního divadla obložená bílým travertinem.

Na promenádě podél Dunaje ale najdeme také množství oblíbených restaurací a kaváren.

A důkazem o spojení historie a současnosti v Bratislavě pak může být i Most Slovenského národního povstání se svou jedinečnou vyhlídkovou restaurací UFO na pylonu ve výšce 95 metrů.

Říká se, že je odtud vidět až do vzdálenosti 100 kilometrů a že právě odtud je nejkrásnější pohled na západ slunce. Je velice snadné a zároveň příjemné si toto tvrzení turistických průvodců ověřit na vlastní oči.

Po vodě z metropole do metropole

Jak nejlépe trávit volný čas v Bratislavě? Naše procházky po pamětihodnostech nás vždycky nakonec zavedly k Dunaji, a tak proč v tom nepokračovat?

Můžeme vyzkoušet třeba plavbu parníkem na trase Bratislava – Devín – Bratislava, díky níž navštívíme nejen zříceniny devínského hradu, ale poznáme i soutok Dunaje s Moravou.

A za vyzkoušení stojí i katamarán, který na své pravidelné trase spojuje dvě nejblíže ležící hlavní města světa – Bratislavu a Vídeň.

Závodiště se plní každý víkend

Milovníci aktivního trávení volného času ale třeba dají přednost zábavě, která je v Bratislavě tradicí už od 19. století.

Ve čtvrti Petržalka se totiž už od roku 1826 konaly koňské dostihy, a na počátku minulého století se město dočkalo i vlastní dostihové dráhy. I letos každý víkend závodiště ožívá dalším dostihovým dnem. A třeba Slovenský St.

Leger v neděli 24. září nebo Velká říjnová cena 29. 10. jsou zárukou, že hlediště bude opět plné.

Kuchyně tří chutí v jedné

K dobrému výletu samozřejmě patří i výtečné jídlo. To jsme ale v Bratislavě opravdu správně! Právě tady se odnepaměti originálně mísily vlivy slovenské, rakouské a maďarské kuchyně.

Navštívit Bratislavu a nevyzkoušet bryndzové halušky, lokše nebo rožky z máslového těsta s ořechovou nebo makovou náplní, to je naprosto nepředstavitelná věc.

Tradice dodržují i bratislavské pivovary, které i dnes nabízejí zlatavý mok podle prešpurských receptur.

Tradice založená na ústupu

A nakonec bychom rozhodně neměli zapomenout zajít si na dobrou kávu. Tahle tradice se ve městě udržuje už od dob, kdy se ještě jmenovalo Přešpork.

Tak trochu nedobrovolně ji vlastně založili Turci, kteří za sebou při ústupu od obléhané Vídně na konci 17. století zanechali i pytlíky s tehdy u nás nepříliš známou kávou.

První kavárnu ovšem v Bratislavě neotevřel Slovák, Vídeňák ani Turek, ale Polák jménem Kartsoly v roce 1730. Počet kaváren od té doby neustále stoupal a i dnes je tradice pití kávy v Bratislavě nesmírně oblíbená.

Některé z podniků dnes lákají nejen na dobrou kávu, ale i na nevšední prostředí.

A tak můžeme vyzkoušet třeba originálně řešenou kavárnu Grão v Jesenského ulici, na úpatí hradního kopce vyhlášenou kavárnu Mandla nebo kavárnu Emil v Mirbachově paláci na Františkánském náměstí které se říká nejtišší bratislavská kavárna.

Foto: Shutterstock
Související články
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Tak třeba Arlberg! Největší a nejluxusnější ski areál Rakouska Arlberg spojuje střediska St. Anton, Lech/Zürs a Warth-Schröcken, který patří také mezi TOP 5 na celém světě. Čeká na vás neuvěřitelných 305 kilometrů po většinou lehkých až středně náročných sjezdových tratí. Denně přepravuje návštěvníky 88 lanovek a vleků, z nichž nejznámější je Flexenbahn. Loni otevřená okružní trasa Run
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz