Domů     Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku

Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní.

Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostatek času oželet?

Milovníci cestování by ovšem neměli vynechat několik největších bratislavských stálic. U nich můžeme s malou nadsázkou prohlásit, že kdo je neviděl, v Bratislavě vlastně ani nikdy nebyl.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

Zdvihněte zrak ke královské koruně

Na prvním místě samozřejmě vždy bude Bratislavský hrad. Rezidence panovníků a dnes sídlo Historického muzea stále zůstává symbolem města.

Z jeho 47 metrů vysoké věže, v níž se kdysi uchovávaly i královské korunovační klenoty, dohlédneme nejen na celou Bratislavu, ale i do dalekého okolí. Můžeme si tak hned zaměřit další cíl našeho bratislavského putování.

Je jím Dóm sv. Martina, gotický trojlodní kostel z 15. století. Připomínkou dob, kdy v něm probíhaly královské korunovace, je dodnes 150 kg vážící pozlacená replika korunovační koruny na vrcholu věže ve výšce 85 metrů.

Stará radnice
Stará radnice

Palác zasvěcený míru

Ani ne půl kilometru od dómu nás čeká další z významných bratislavských památek – Stará radnice, kdysi sídlo městské samosprávy, dnes Muzea města Bratislavy.

I odtud je zajímavý rozhled, pokud nelitujeme námahy a vystoupíme po úzkém schodišti na 45 metrů vysokou věž. Od Staré radnice to pak k dalšímu cíli trvá už jen minutku.

Milovníci historie asi budou vědět, že klasicistní Primaciální palác z 18. století se po Napoleonově vítězství u Slavkova v roce 1805 stal místem, kde byl podepsán takzvaný Prešpurský mír.

Dnes tu sice rakouské ani francouzské válečné diplomaty nepotkáme, zato si můžeme prohlédnout sbírku anglických tapisérií ze 17. století.

Grasalkovičův palác
Grasalkovičův palác

Procházka pod dohledem císařovny

V naší historické procházce Bratislavou můžeme pokračovat směrem na sever. Čeká nás Grasalkovičův palác, místo, kde si po staletí podávala dveře společenská smetánka a koncertoval tu mimo jiné i skladatel Joseph Haydn.

Významný pro Slovensko je palác i dnes, své sídlo zde má totiž slovenská prezidentka.

Každý všední den v celou hodinu si můžeme počkat na slavnostní střídání stráží v historických uniformách a čekání si můžeme zpříjemnit procházkou v přilehlých palácových zahradách se sochou Marie Terezie.

Svatba je nejlepší v modrém

Vrátit se po vlastních stopách budeme trochu muset, abychom si mohli vychutnat pohled na nevšední stavební památku – Modrý kostelík. Říká se tak secesnímu kostelu sv. Alžběty ze začátku 20. století s neopakovatelnou zdobenou fasádou.

Modrý kostelík je i populárním místem pro významné životní události, a tak zřejmě nebudeme muset čekat dlouho, než se objeví další z četných svatebčanů.

Nábřeží Eurovea
Nábřeží Eurovea

Tady servírují nejkrásnější západ slunce

Bratislava má ale i svou moderní historii. Dokladem je třeba nevšední nábřeží Eurovea, jehož dominantou je kromě obchodního střediska i nová budova Slovenského národního divadla obložená bílým travertinem.

Na promenádě podél Dunaje ale najdeme také množství oblíbených restaurací a kaváren.

A důkazem o spojení historie a současnosti v Bratislavě pak může být i Most Slovenského národního povstání se svou jedinečnou vyhlídkovou restaurací UFO na pylonu ve výšce 95 metrů.

Říká se, že je odtud vidět až do vzdálenosti 100 kilometrů a že právě odtud je nejkrásnější pohled na západ slunce. Je velice snadné a zároveň příjemné si toto tvrzení turistických průvodců ověřit na vlastní oči.

Po vodě z metropole do metropole

Jak nejlépe trávit volný čas v Bratislavě? Naše procházky po pamětihodnostech nás vždycky nakonec zavedly k Dunaji, a tak proč v tom nepokračovat?

Můžeme vyzkoušet třeba plavbu parníkem na trase Bratislava – Devín – Bratislava, díky níž navštívíme nejen zříceniny devínského hradu, ale poznáme i soutok Dunaje s Moravou.

A za vyzkoušení stojí i katamarán, který na své pravidelné trase spojuje dvě nejblíže ležící hlavní města světa – Bratislavu a Vídeň.

Závodiště se plní každý víkend

Milovníci aktivního trávení volného času ale třeba dají přednost zábavě, která je v Bratislavě tradicí už od 19. století.

Ve čtvrti Petržalka se totiž už od roku 1826 konaly koňské dostihy, a na počátku minulého století se město dočkalo i vlastní dostihové dráhy. I letos každý víkend závodiště ožívá dalším dostihovým dnem. A třeba Slovenský St.

Leger v neděli 24. září nebo Velká říjnová cena 29. 10. jsou zárukou, že hlediště bude opět plné.

Kuchyně tří chutí v jedné

K dobrému výletu samozřejmě patří i výtečné jídlo. To jsme ale v Bratislavě opravdu správně! Právě tady se odnepaměti originálně mísily vlivy slovenské, rakouské a maďarské kuchyně.

Navštívit Bratislavu a nevyzkoušet bryndzové halušky, lokše nebo rožky z máslového těsta s ořechovou nebo makovou náplní, to je naprosto nepředstavitelná věc.

Tradice dodržují i bratislavské pivovary, které i dnes nabízejí zlatavý mok podle prešpurských receptur.

Tradice založená na ústupu

A nakonec bychom rozhodně neměli zapomenout zajít si na dobrou kávu. Tahle tradice se ve městě udržuje už od dob, kdy se ještě jmenovalo Přešpork.

Tak trochu nedobrovolně ji vlastně založili Turci, kteří za sebou při ústupu od obléhané Vídně na konci 17. století zanechali i pytlíky s tehdy u nás nepříliš známou kávou.

První kavárnu ovšem v Bratislavě neotevřel Slovák, Vídeňák ani Turek, ale Polák jménem Kartsoly v roce 1730. Počet kaváren od té doby neustále stoupal a i dnes je tradice pití kávy v Bratislavě nesmírně oblíbená.

Některé z podniků dnes lákají nejen na dobrou kávu, ale i na nevšední prostředí.

A tak můžeme vyzkoušet třeba originálně řešenou kavárnu Grão v Jesenského ulici, na úpatí hradního kopce vyhlášenou kavárnu Mandla nebo kavárnu Emil v Mirbachově paláci na Františkánském náměstí které se říká nejtišší bratislavská kavárna.

Foto: Shutterstock
Další článek
Související články
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Praha, dne 15. dubna 2025 – Německá pohádková stezka (Deutsche Märchenstraße), jedna z nejmalebnějších turistických tras v Německu, slaví své 50. výročí. Tato ikonická cesta spojuje desítky historických míst, která inspirovala pohádky bratří Grimmů a oživuje kouzlo klasických příběhů, které znají celé generace dětí i dospělých. Jubilejní rok přinese řadu speciálních akcí, které umožní návštěvníkům
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz