Brno: Město, které vás probere
Brno: Město, které vás probere

Brno nikdy nespí. Toto tvrzení platilo i v uplynulých dvou letech díky místním, kteří drželi gastronomické podniky i kulturní producenty nad vodou. Síla brněnské komunity se prokázala a cestovní ruch tak nezačíná od nuly, ale řadí na vyšší rychlost.

A letošní sezóna bude opravdu výjimečná – téměř by se dalo říct, že co víkend, to akce. V Brně toho můžete zažít ještě mnohem víc, třeba když vyrazíte rovnou na prodloužený víkend.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se turistický ruch kvůli pandemii covidu-19 a probíhající válce na Ukrajině dostal na okraj zájmu města. Opak je ale pravdou. Již v prvním čtvrtletí roku 2022 evidujeme v porovnání s loňskem nárůst turistů o více jak 80 procent, u zahraničních je tento nárůst téměř devadesátiprocentní.

Naším cílem je se postupně přiblížit úrovni návštěvnosti srovnatelné se zatím nejsilnější sezónou 2019 a podnikáme k tomu konkrétní kroky, které fungují – podporujeme bohatou nabídku akcí v centru města a vznik nových turistických atraktivit, zkvalitňujeme služby pro návštěvníky města a o Brnu dáváme vědět v České republice i zahraničí díky úspěšné destinační kampani Brno True Story,” říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kampaň Brno True Story je založena na emocích, které jsou s Brnem spojeny. Pojďme se na novinky v turistickém ruchu podívat touto optikou.

Festival Maraton hudby

Rytmus – kultura, která ti nedá spát

V centru Brna to žije. Neustálý frmol, přátelská setkávání, moře letních zahrádek i festivaly plní ulice hudbou a rozverným povídáním místních i turistů. Panuje zde autentická atmosféra, za kterou se lidé rádi vrací.

Ne nadarmo nese Brno titul Kreativní město hudby UNESCO. Uslyšíte zde snad vše, od Janáčka až po klubovou scénu plnou současné hudby. Ale nejsou zde jen koncertní sály a divadla, řada festivalů rozeznívá nečekaná zákoutí, architektonické skvosty i centrální náměstí,” říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

V ulicích prázdninového města po celé léto potkáte festival UPROSTŘED. Rozhýbejte se v rytmu festivalu Ibérica nebo Brasil Fest Brno, užijte si progresivní Pop Messe, multižánrový Maraton hudby Brno, klasický Mezinárodní hudební festival Špilberk, woodstockový Trutnoff Brnoon Open Air Festival nebo folklorní F SCÉNU.

Letní kino Art

Pozadu nezůstávají ani divadla, která se přemístí na letní scény na Biskupském dvoře, amfiteátru na Kraví hoře nebo na hrad Špilberk v rámci Letních shakespearovských slavností. Centrum promění v otevřenou scénu festival živého umění Na prknech, dlažbě i trávě, který pobaví děti i dospělé.

Milovníky historie i rodiny nadchne srpnový Den Brna, připomínající úspěšnou obranu města před švédskými vojsky. Kulturní nabídku doplňují různé tančírny a letní kina. I ta najdete na zajímavých místech – například letní kino Nová Zbrojovka nebo páteční kino ve Vile Löw-Beer.

Zvídavost – věda, která tě inspiruje

Od doby průmyslové revoluce, kdy se stalo významným strojírenským centrem země, má Brno prsty v mnoha pokročilých technologických oblastech. Nejen že je otevřeným univerzitním městem s kreativní atmosférou, která podporuje rozvoj talentů.

Počínaje světově proslulým genetikem Mendelem, je Brno dodnes na poli vědy uznávaným centrem inovací. A je to právě Mendel, génius své doby známý po celém světě, který by letos oslavil 200 let od svého narození.

K oslavám tohoto významného výročí se přidává Magistrát města Brna i mnoho brněnských institucí, které v průběhu celého roku připravují tematické programy a akce.

Pomyslným vrcholem však bude 20.–24. 7. Mendel festival.

Kromě něj se odehraje v termínu 20.–23. 7. také významná Mezinárodní genetická konference. V Augustiniánském opatství bude odhalena Mendelova socha, obnovuje se Mendelův pokusný skleník, již nyní si můžete projít Mendelovu stezku Brnem.

Místa v Brně spojená s Mendelem zachycuje také trasa v aplikaci Loxper doplněná o zábavní herní prvky. TIC BRNO dále připravuje sérii designových suvenýrů s motivem hrachu a včel od ilustrátorky Kamily Rokytové.

Na výběr bude několik kousků z porcelánové kolekce, poznámkové bloky nebo eko ubrousek.

Překvapení – památky, které tě baví

V novém hávu letos uvidíme Brněnské podzemí. Největší novinkou je otevření multimediální expozice s názvem Ohnivý kůň a drak ve Sklepě pod Novou radnicí. Jejím hlavním cílem je připomenout dějiny i pověsti Brna formou, která návštěvníky nadchne a ohromí.

Vtipně a zábavně a zároveň v konfrontaci se současnými umělci a technologiemi. Zajímavý je i kontrast starého sklepa a nových moderních technologií,” vysvětluje Janulíková.

Koncept celé expozice řídí historik Michal Konečný ve spolupráci s TIC BRNO, na výtvarné stránce pracuje Veronika Vlková, animace a rozhýbané veduty připravuje kolektiv studentů a pedagogů brněnské FaVU.

Expozice má dvě hlavní roviny, za prvé historickou – seznamuje s minulostí samotného sklepa, dále se zaměřuje na období středověku, renesance a baroka v Brně a velká pozornost je věnována 30leté válce v Brně i v širším evropském měřítku.

Druhou rovinou jsou pak brněnské pověsti, jako jsou například legendy o vodnících, brněnském drakovi, kole, Šemberovi z Boskovic, Antonu Pilgramovi a mnohé další.

Jakubské náměstí

Moderním trendem nejen v turismu jsou aplikace, jakou je například Play Brno – interaktivní hra s prvky rozšířené reality, která zábavným způsobem představuje dominanty města i střípky z jeho historie.

„Aplikaci jsme spustili loni a hned jsme s ní slavili úspěch, získala první místo v soutěži TURISTPROPAG v kategorii Aplikace. Pro letošní rok jsme nachystali její vylepšení, zůstává stále 8 top míst, ale nově přidáváme hry a vědomostní kvíz.

Hráči budou sbírat mince, šplhat nahatým mužíčkem do výšin kostela sv. Jakuba, procházet se s brněnským drakem nebo chránit poklady před zlodějem v Labyrintu pod Zelným trhem,” přibližuje Kristýna Černá, zastupitelka pro oblast marketingu a cestovního ruchu.

Neodmyslitelnou součástí Brna jsou památky moderní architektury. Nový zážitkový balíček, který vytvořil TIC BRNO, propojuje hned 4 ikonické brněnské vily – Vilu Tugendhat, Vilu Löw-Beer, Vilu Stiassni a Jurkovičovu vilu.

Zájemci se přednostně dostanou nejen na prohlídku největšího lákadla, Vily Tugendhat, ale poznají další, možná méně známé, architektonické skvosty. „Tři zážitkové víkendy, které jsme nabídli, byly vyprodány během prvního dne, další dva přidané termíny také.

Je vidět, že tato nabídka v Brně chyběla,” pochvaluje si zájem Zbyněk Šolc, ředitel Muzea města Brna a autor nápadu. „Zároveň jsme na začátku května ve Vile Tugendhat otevřeli dva nové prohlídkové okruhy, a to Vila zvenku a Večerní prohlídky, abychom tak uspokojili opravdu velký zájem veřejnosti o Vilu Tugendhat a ukázali ji zase v trochu jiném světle,“ doplňuje Šolc. Novinky pro letošní sezónu ale nabízí i hrad Špilberk pod jeho vedením. „Především se snažíme udržovat hrad Špilberk jako opravdu živou národní kulturní památkou. Během sezóny chystáme uvedení několika nových výstav.

V dubnu se naše nabídka rozšířila o nový prohlídkový okruh Příběh hradu, který je pro turisty brněnské i mimobrněnské velkým lákadlem. Během letních měsíců prakticky nebude dne, kdy by se na hradě něco nedělo, ať už na velkém nádvoří nebo letní scéně.

A nebude chybět ani tradiční zářijová akce pro celou rodinu Špilberk žije, letos s pohádkovým pokladem.“

Lužánky

Právě o hrad Špilberk se také rozšiřuje seznam pěti brněnských TOP cílů, které lze navštívit zdarma s turistickou kartou BRNOPAS. Ta návštěvníkům města šetří peníze a dobře radí už pátým rokem. „V současnosti BRNOPAS sdružuje 45 cílů v Brně a dalších 10 na jižní Moravě.

Novinkou je také přechod na technologii QR kódu, který po zakoupení obdržíte na e-mail a ve všech objektech se nadále prokazujete jen jím. Tím se výrazně zjednodušuje nákup a turistická karta se stává zase dostupnější,” popisuje Kristýna Černá.

Autentické poznávání města

Prohlídky města nemusí být jen o historických datech. Autentické prohlídky TIC BRNO již několik let představují město z jiné perspektivy, otevírají běžně nedostupné památky, objevují zapomenutá místa i ta, která často míjíme bez povšimnutí, a připomínají mnohdy dávno zapomenuté lidské osudy.

„Novinkou tohoto roku jsou prohlídky brněnského výstaviště, které je zajisté fenoménem světového měřítka. Prohlídky uspořádané díky otevřenému přístupu společnosti Veletrhy Brno, a.s. si své zájemce najdou v řadách místních i v řadách návštěvníků Brna.

Po výstavišti si na jedné z tras dokonce můžete i zaběhat s výkladem profesionálního průvodce. Trochu těžší téma přináší nové trasy městem se souhrnným názvem Stezky třetího odboje, které vznikly ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Občanským sdružením Paměť, a přenesou nás do období let 1948–1989,” zve na prohlídky Jana Janulíková.

Již třetím rokem objevujeme zapomenutou industriální historii města s projektem Brno INdustrial. „Dnešní Brno by nebylo takové, jaké je, bez své průmyslové historie, která je plná obdivuhodných vzestupů i bolestných pádů a fascinujících lidských příběhů.

Žily zde své životy významné osobnosti, které ovlivnily, v jakém městě žijeme dnes my,” uvádí Jana Janulíková a dodává: „V tomto roce přicházíme s novými náměty – strojírenským, slévárenským a chemickým průmyslem, přesto ještě nezapomeneme ani na průmysl textilní, jenž byl náplní prvních dvou let projektu.

” Brno INdustrial má několik programových linek, patří mezi ně komentované prohlídky, přednášky s odborníky, publikace nebo propagační předměty. Letos se pozornost projektu obrací také na areál bývalé Zbrojovky Brno.

Ocenění získal projekt i v řadách odborné veřejnosti, za loňský rok získal cenu v kategorii Turistický produkt v soutěži Velká cena cestovního ruchu.

Vyhlídkové jízdy Brnem jsou určeny těm, kteří uvítají, že je za novými zážitky doveze pohodlný minibus. Na své si přijdou fanoušci architektury – vyrazí minibusem za poznáním brněnského funkcionalismu, slavných vil a za paláci průmyslové aristokracie.

Další okruh nadchne milovníky krásných vyhlídek, sportovní fanoušky pak trasa mapující legendární místa brněnského sportu. Úplnou novinkou v nabídce je trasa o historii dělnických kolonií.

Příjemný chlad najdete v letních měsících ve zpřístupněných kostelích s projektem Brno a jeho chrámy. Sakrální stavby i významné osobnosti spojené s církví můžete zdarma poznávat i na speciálních procházkách s průvodci, a to od poloviny června do poloviny září.

Nabídku autentického poznávání s TIC BRNO uzavírá projekt Poslouchejte Brno. Na tvorbě neotřelé audio mapy se podíleli lidé, kteří jsou s danými místy spjatí, ať již profesně nebo životně, a chtěli se podělit o své osobní zážitky.

Poslechnout si můžete o 21 různých místech, v letošním roce přibudou témata jako Židovská obec, hala Vodova nebo Masarykova čtvrť.

Vybrané letní festivaly a akce:

Léto na Biskupském dvoře

(28. 5. – 28. 8, letonabiskupskemdvore.cz)

Jakubák 2022

(červen – září, jakubak.cz)

Outdoor stage nezávislé kultury

(červen – srpen, colabs.cz)

Festival UPROSTŘED

(červen – srpen, festivaluprostred.cz)

Brno Art Open

(8. 6. – 28. 8., dum-umeni.cz)

IGNIS BRUNENSIS

(11. 6. – 23. 7., ignisbrunensis.cz)

Letní scéna Divadla Bolka Polívky

(11. 6. – 14. 8., letniscena.divadlobolkapolivky.cz)

Festival Ibérica

(16. – 26. 6., iberica.cz)

Měsíc autorského čtení

(červenec, autorskecteni.cz)

Festival Planet

(11. – 17. 7. a 4. – 11. 8., hvezdarna.cz)

Letní shakespearovské slavnosti

(16. 7. – 9. 8., brno.shakespeare.cz)

Mendel Festival

(20. – 24. 7., mendelje.cz)

Meeting Brno

(22. – 31. 7., meetingbrno.cz)

Pop Messe

(29. – 30. 7., popmesse.cz)

Brasil Fest Brno

(5. – 7. 8., brasilfestbrno.cz)

Maraton hudby Brno

(11. – 14. 8., maratonhudby.cz)

Den Brna

(12. – 14. 8., denbrna.cz)

Na prknech, dlažbě i trávě

(14. – 21. 8., fb.com/prknadlazbatrava)

Mezinárodní hudební festival Špilberk

(15. – 25. 8., fb.com/spilberkfestival)

TRUTNOFF BRNOON Open Air Festival

(18. – 21. 8., trutnoffbrnoon.cz)

F-Scéna

(25. – 28. 8., fosjanosik.cz)

Více na www.GOtoBRNO.cz.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Nenápadně kouzelná Mimoň

Nenápadně kouzelná Mimoň

7. ročník Poutě Českého Anděla s výstupem na horu Říp

7. ročník Poutě Českého Anděla s výstupem na horu Říp

V Mostě se nudit nebudete

V Mostě se nudit nebudete

Romantika starých lomů

Romantika starých lomů

Jizerské hory, ráj turistů

Jizerské hory, ráj turistů

Klínovec a Fichtelberg: Vydejte se pokořit nejvyšší vrchol!

Klínovec a Fichtelberg: Vydejte se pokořit nejvyšší vrchol!

Nenechte si ujít další zajímavé články

Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
6x nejděsivější městské legendy, které jsou založeny na skutečných hrůzných událostech
enigmaplus.cz

6x nejděsivější městské legendy,...

Měl to být příběh sloužící pro pobavení či spíše postrašení....
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
Vraky lodí skrývají zlato i nádoby na přepravu vína
epochaplus.cz

Vraky lodí skrývají zlato i...

Poklady na mořském dně nejsou z říše pohádek....
Manžel zpřetrhal mé kořeny
skutecnepribehy.cz

Manžel zpřetrhal mé kořeny

Narodila jsem se v Praze, studovala jsem v Praze...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Největší morové pohřebiště v Evropě najdete v Sedlci u Kutné Hory
epochaplus.cz

Největší morové pohřebiště v...

Návštěvníci zatají dech. Zírají do...