Domů     Brno: Město, které vás probere
Brno: Město, které vás probere
od 25.5.2022
1

Brno nikdy nespí. Toto tvrzení platilo i v uplynulých dvou letech díky místním, kteří drželi gastronomické podniky i kulturní producenty nad vodou. Síla brněnské komunity se prokázala a cestovní ruch tak nezačíná od nuly, ale řadí na vyšší rychlost.

A letošní sezóna bude opravdu výjimečná – téměř by se dalo říct, že co víkend, to akce. V Brně toho můžete zažít ještě mnohem víc, třeba když vyrazíte rovnou na prodloužený víkend.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se turistický ruch kvůli pandemii covidu-19 a probíhající válce na Ukrajině dostal na okraj zájmu města. Opak je ale pravdou.

Již v prvním čtvrtletí roku 2022 evidujeme v porovnání s loňskem nárůst turistů o více jak 80 procent, u zahraničních je tento nárůst téměř devadesátiprocentní.

Naším cílem je se postupně přiblížit úrovni návštěvnosti srovnatelné se zatím nejsilnější sezónou 2019 a podnikáme k tomu konkrétní kroky, které fungují – podporujeme bohatou nabídku akcí v centru města a vznik nových turistických atraktivit, zkvalitňujeme služby pro návštěvníky města a o Brnu dáváme vědět v České republice i zahraničí díky úspěšné destinační kampani Brno True Story,” říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kampaň Brno True Story je založena na emocích, které jsou s Brnem spojeny. Pojďme se na novinky v turistickém ruchu podívat touto optikou.

Festival Maraton hudby
Festival Maraton hudby

Rytmus – kultura, která ti nedá spát

V centru Brna to žije. Neustálý frmol, přátelská setkávání, moře letních zahrádek i festivaly plní ulice hudbou a rozverným povídáním místních i turistů. Panuje zde autentická atmosféra, za kterou se lidé rádi vrací.

Ne nadarmo nese Brno titul Kreativní město hudby UNESCO. Uslyšíte zde snad vše, od Janáčka až po klubovou scénu plnou současné hudby.

Ale nejsou zde jen koncertní sály a divadla, řada festivalů rozeznívá nečekaná zákoutí, architektonické skvosty i centrální náměstí,” říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

V ulicích prázdninového města po celé léto potkáte festival UPROSTŘED. Rozhýbejte se v rytmu festivalu Ibérica nebo Brasil Fest Brno, užijte si progresivní Pop Messe, multižánrový Maraton hudby Brno, klasický Mezinárodní hudební festival Špilberk, woodstockový Trutnoff Brnoon Open Air Festival nebo folklorní F SCÉNU.

Letní kino Art
Letní kino Art

Pozadu nezůstávají ani divadla, která se přemístí na letní scény na Biskupském dvoře, amfiteátru na Kraví hoře nebo na hrad Špilberk v rámci Letních shakespearovských slavností.

Centrum promění v otevřenou scénu festival živého umění Na prknech, dlažbě i trávě, který pobaví děti i dospělé. Milovníky historie i rodiny nadchne srpnový Den Brna, připomínající úspěšnou obranu města před švédskými vojsky.

Kulturní nabídku doplňují různé tančírny a letní kina. I ta najdete na zajímavých místech – například letní kino Nová Zbrojovka nebo páteční kino ve Vile Löw-Beer.

Zvídavost – věda, která tě inspiruje

Od doby průmyslové revoluce, kdy se stalo významným strojírenským centrem země, má Brno prsty v mnoha pokročilých technologických oblastech. Nejen že je otevřeným univerzitním městem s kreativní atmosférou, která podporuje rozvoj talentů.

Počínaje světově proslulým genetikem Mendelem, je Brno dodnes na poli vědy uznávaným centrem inovací. A je to právě Mendel, génius své doby známý po celém světě, který by letos oslavil 200 let od svého narození.

K oslavám tohoto významného výročí se přidává Magistrát města Brna i mnoho brněnských institucí, které v průběhu celého roku připravují tematické programy a akce.

Pomyslným vrcholem však bude 20.–24. 7. Mendel festival.

Kromě něj se odehraje v termínu 20.–23. 7. také významná Mezinárodní genetická konference. V Augustiniánském opatství bude odhalena Mendelova socha, obnovuje se Mendelův pokusný skleník, již nyní si můžete projít Mendelovu stezku Brnem.

Místa v Brně spojená s Mendelem zachycuje také trasa v aplikaci Loxper doplněná o zábavní herní prvky. TIC BRNO dále připravuje sérii designových suvenýrů s motivem hrachu a včel od ilustrátorky Kamily Rokytové.

Na výběr bude několik kousků z porcelánové kolekce, poznámkové bloky nebo eko ubrousek.

Překvapení – památky, které tě baví

V novém hávu letos uvidíme Brněnské podzemí. Největší novinkou je otevření multimediální expozice s názvem Ohnivý kůň a drak ve Sklepě pod Novou radnicí.

Jejím hlavním cílem je připomenout dějiny i pověsti Brna formou, která návštěvníky nadchne a ohromí. Vtipně a zábavně a zároveň v konfrontaci se současnými umělci a technologiemi.

Zajímavý je i kontrast starého sklepa a nových moderních technologií,” vysvětluje Janulíková.

Koncept celé expozice řídí historik Michal Konečný ve spolupráci s TIC BRNO, na výtvarné stránce pracuje Veronika Vlková, animace a rozhýbané veduty připravuje kolektiv studentů a pedagogů brněnské FaVU. Expozice má dvě hlavní roviny, za prvé historickou – seznamuje s minulostí samotného sklepa, dále se zaměřuje na období středověku, renesance a baroka v Brně a velká pozornost je věnována 30leté válce v Brně i v širším evropském měřítku.

Druhou rovinou jsou pak brněnské pověsti, jako jsou například legendy o vodnících, brněnském drakovi, kole, Šemberovi z Boskovic, Antonu Pilgramovi a mnohé další.

Jakubské náměstí
Jakubské náměstí

Moderním trendem nejen v turismu jsou aplikace, jakou je například Play Brno – interaktivní hra s prvky rozšířené reality, která zábavným způsobem představuje dominanty města i střípky z jeho historie.

„Aplikaci jsme spustili loni a hned jsme s ní slavili úspěch, získala první místo v soutěži TURISTPROPAG v kategorii Aplikace. Pro letošní rok jsme nachystali její vylepšení, zůstává stále 8 top míst, ale nově přidáváme hry a vědomostní kvíz.

Hráči budou sbírat mince, šplhat nahatým mužíčkem do výšin kostela sv.

Jakuba, procházet se s brněnským drakem nebo chránit poklady před zlodějem v Labyrintu pod Zelným trhem,” přibližuje Kristýna Černá, zastupitelka pro oblast marketingu a cestovního ruchu.

Neodmyslitelnou součástí Brna jsou památky moderní architektury. Nový zážitkový balíček, který vytvořil TIC BRNO, propojuje hned 4 ikonické brněnské vily – Vilu Tugendhat, Vilu Löw-Beer, Vilu Stiassni a Jurkovičovu vilu.

Zájemci se přednostně dostanou nejen na prohlídku největšího lákadla, Vily Tugendhat, ale poznají další, možná méně známé, architektonické skvosty. „Tři zážitkové víkendy, které jsme nabídli, byly vyprodány během prvního dne, další dva přidané termíny také.

Je vidět, že tato nabídka v Brně chyběla,” pochvaluje si zájem Zbyněk Šolc, ředitel Muzea města Brna a autor nápadu.

„Zároveň jsme na začátku května ve Vile Tugendhat otevřeli dva nové prohlídkové okruhy, a to Vila zvenku a Večerní prohlídky, abychom tak uspokojili opravdu velký zájem veřejnosti o Vilu Tugendhat a ukázali ji zase v trochu jiném světle,“ doplňuje Šolc.

Novinky pro letošní sezónu ale nabízí i hrad Špilberk pod jeho vedením. „Především se snažíme udržovat hrad Špilberk jako opravdu živou národní kulturní památkou. Během sezóny chystáme uvedení několika nových výstav.

V dubnu se naše nabídka rozšířila o nový prohlídkový okruh Příběh hradu, který je pro turisty brněnské i mimobrněnské velkým lákadlem. Během letních měsíců prakticky nebude dne, kdy by se na hradě něco nedělo, ať už na velkém nádvoří nebo letní scéně.

A nebude chybět ani tradiční zářijová akce pro celou rodinu Špilberk žije, letos s pohádkovým pokladem.“

Lužánky
Lužánky

Právě o hrad Špilberk se také rozšiřuje seznam pěti brněnských TOP cílů, které lze navštívit zdarma s turistickou kartou BRNOPAS. Ta návštěvníkům města šetří peníze a dobře radí už pátým rokem.

„V současnosti BRNOPAS sdružuje 45 cílů v Brně a dalších 10 na jižní Moravě. Novinkou je také přechod na technologii QR kódu, který po zakoupení obdržíte na e-mail a ve všech objektech se nadále prokazujete jen jím.

Tím se výrazně zjednodušuje nákup a turistická karta se stává zase dostupnější,” popisuje Kristýna Černá.

Autentické poznávání města

Prohlídky města nemusí být jen o historických datech.

Autentické prohlídky TIC BRNO již několik let představují město z jiné perspektivy, otevírají běžně nedostupné památky, objevují zapomenutá místa i ta, která často míjíme bez povšimnutí, a připomínají mnohdy dávno zapomenuté lidské osudy.

„Novinkou tohoto roku jsou prohlídky brněnského výstaviště, které je zajisté fenoménem světového měřítka. Prohlídky uspořádané díky otevřenému přístupu společnosti Veletrhy Brno, a.s. si své zájemce najdou v řadách místních i v řadách návštěvníků Brna.

Po výstavišti si na jedné z tras dokonce můžete i zaběhat s výkladem profesionálního průvodce.

Trochu těžší téma přináší nové trasy městem se souhrnným názvem Stezky třetího odboje, které vznikly ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Občanským sdružením Paměť, a přenesou nás do období let 19481989,” zve na prohlídky Jana Janulíková.

Již třetím rokem objevujeme zapomenutou industriální historii města s projektem Brno INdustrial.

„Dnešní Brno by nebylo takové, jaké je, bez své průmyslové historie, která je plná obdivuhodných vzestupů i bolestných pádů a fascinujících lidských příběhů.

Žily zde své životy významné osobnosti, které ovlivnily, v jakém městě žijeme dnes my,” uvádí Jana Janulíková a dodává:

„V tomto roce přicházíme s novými náměty – strojírenským, slévárenským a chemickým průmyslem, přesto ještě nezapomeneme ani na průmysl textilní, jenž byl náplní prvních dvou let projektu.” Brno INdustrial má několik programových linek, patří mezi ně komentované prohlídky, přednášky s odborníky, publikace nebo propagační předměty.

Letos se pozornost projektu obrací také na areál bývalé Zbrojovky Brno. Ocenění získal projekt i v řadách odborné veřejnosti, za loňský rok získal cenu v kategorii Turistický produkt v soutěži Velká cena cestovního ruchu.

Vyhlídkové jízdy Brnem jsou určeny těm, kteří uvítají, že je za novými zážitky doveze pohodlný minibus.

Na své si přijdou fanoušci architektury – vyrazí minibusem za poznáním brněnského funkcionalismu, slavných vil a za paláci průmyslové aristokracie.

Další okruh nadchne milovníky krásných vyhlídek, sportovní fanoušky pak trasa mapující legendární místa brněnského sportu. Úplnou novinkou v nabídce je trasa o historii dělnických kolonií.

Příjemný chlad najdete v letních měsících ve zpřístupněných kostelích s projektem Brno a jeho chrámy.

Sakrální stavby i významné osobnosti spojené s církví můžete zdarma poznávat i na speciálních procházkách s průvodci, a to od poloviny června do poloviny září.

Nabídku autentického poznávání s TIC BRNO uzavírá projekt Poslouchejte Brno. Na tvorbě neotřelé audio mapy se podíleli lidé, kteří jsou s danými místy spjatí, ať již profesně nebo životně, a chtěli se podělit o své osobní zážitky.

Poslechnout si můžete o 21 různých místech, v letošním roce přibudou témata jako Židovská obec, hala Vodova nebo Masarykova čtvrť.

Vybrané letní festivaly a akce:

Léto na Biskupském dvoře

(28. 5. – 28. 8, letonabiskupskemdvore.cz)

Jakubák 2022

(červen – září, jakubak.cz)

Outdoor stage nezávislé kultury

(červen – srpen, colabs.cz)

Festival UPROSTŘED

(červen – srpen, festivaluprostred.cz)

Brno Art Open

(8. 6. – 28. 8., dum-umeni.cz)

IGNIS BRUNENSIS

(11. 6. – 23. 7., ignisbrunensis.cz)

Letní scéna Divadla Bolka Polívky

(11. 6. – 14. 8., letniscena.divadlobolkapolivky.cz)

Festival Ibérica

(16. – 26. 6., iberica.cz)

Měsíc autorského čtení

(červenec, autorskecteni.cz)

Festival Planet

(11. – 17. 7. a 4. – 11. 8., hvezdarna.cz)

Letní shakespearovské slavnosti

(16. 7. – 9. 8., brno.shakespeare.cz)

Mendel Festival

(20. – 24. 7., mendelje.cz)

Meeting Brno

(22. – 31. 7., meetingbrno.cz)

Pop Messe

(29. – 30. 7., popmesse.cz)

Brasil Fest Brno

(5. – 7. 8., brasilfestbrno.cz)

Maraton hudby Brno

(11. – 14. 8., maratonhudby.cz)

Den Brna

(12. – 14. 8., denbrna.cz)

Na prknech, dlažbě i trávě

(14. – 21. 8., fb.com/prknadlazbatrava)

Mezinárodní hudební festival Špilberk

(15. – 25. 8., fb.com/spilberkfestival)

TRUTNOFF BRNOON Open Air Festival

(18. – 21. 8., trutnoffbrnoon.cz)

F-Scéna

(25. – 28. 8., fosjanosik.cz)

Více na www.GOtoBRNO.cz.

Foto:
reklama
Související články
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
7.6.2024
Ve výklencích na průčelí baziliky stálo od 17. století osm barokních soch světců, jejichž autorství je připisováno významnému baroknímu sochaři Michaelu Mandíkovi. Tři metry vysoké skulptury byly uspořádány po dvojicích a vedle sebe tedy stáli sv. Benedikt a Bernard, sv. Jan Křtitel a Jan evangelista, sv. Petr a Pavel a sv. Cyril a Metoděj. Při opravách fasády v roce 1900 bylo rozhodnut
3.6.2024
Benátská! s Impulsem, jubilejní 30. ročník populárního hudebního festivalu, odhalila své zahraniční hvězdy. Od 25. do 28. července 2024 se ve sportovním areálu Vesec v Liberce představí kapely Scooter, Suzi Quatro a Slade. Kromě těchto zahraničních hvězd se návštěvníci mohou těšit i na nejvýznamnější jména české hudební scény. Tento kulatý ročník festivalu bude oslavován ve znamení trojek: 3 dn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což