Domů     Brusel: Babylon i město historie
Brusel: Babylon i město historie

Brusel se dnes skloňuje ve všech pádech především proto, že tu sídlí nejdůležitější úřady Evropské unie a centrála NATO, ale existuje i jiné město. To, které má svou historii, a kde lidé normálně žijí.

V největším belgickém městě pobývá téměř milion obyvatel. Ale jen přes den. To počet lidí narůstá a v noci naopak klesá dokonce o stovky tisíc. Každý všední den ráno sem totiž přijíždějí za prací lidé ze zahraničí a z celého zbytku země a večer zase mizejí.

Něco jako lidský příliv a odliv. Z toho plyne i to, že v Bruselu se domluvíte mnoha jazyky, i když těmi oficiálními jsou francouzština a vlámština.

A ta dvojjazyčnost se dodržuje všude, na nápisech, cedulích, i název města se píše Bruxelles ve francouzštině a Brussel ve vlámštině.

Nejkrásnější náměstí

Výhodou je, že zajímavá místa můžete klidně projít po svých. Centrum města se dělí na dolní a horní město.

To dolní bývalo chudší, bydleli tu dělníci, obchodníci i přistěhovalci, ale zato tu najdeme nejdůležitější památky, jako je například náměstí Grande-Place (Velké náměstí), kterému naopak Vlámové říkají Grote Markt, tedy Velký trh. Ten tu také původně byl.

Je jedinečné, a ať už na ně přijdete odkudkoliv, vždycky užasnete. Radnice patří k nejkrásnějším gotickým stavbám v Belgii. Původní středověké cechovní domy se bohužel nedochovaly, protože byly v roce 1695 z větší části zničeny francouzským dělostřelectvem.

Ty dnešní tedy pocházejí většinou ze 17.–18. století a byly obnoveny jednotlivými řemeslnickými cechy. Každý je jiný a přitom tvoří originální celek v duchu vlámské renesance.

Náš tip

Jednou za dva roky, vždy v polovině srpna, získá bruselský Grande-Place ještě větší šarm než obvykle. Ohromné prostranství totiž po několik dní zdobí impozantní květinový koberec složený z různobarevných květin.

Čurající chlapeček

Bez tohoto poněkud zvláštního symbolu si Brusel nedovedeme představit. A možná to nevíte, ale kromě pověstí, které se k ní váží, má i docela pohnutou historii. Sochu vytvořil v 17. století sochař Jérome Duquesnoy a netušil, že se hned stane předmětem krádeží.

Ukradli ji jak Angličané, tak o něco později Francouzi. Ludvík XV. se však za své krajany tak zastyděl, že Bruselu daroval kroj ze zlatého brokátu, zdobený křížem svatého Ludvíka. A tady možná začíná tradice chlapečkova oblékání.

Prý má na 800 kostýmů a ne jen tak ledajakých. Jsou zde uniformy všeho druhu, ale také podoba myšáka Mickeyho, nebo toreadora či samuraje. A oblékat ho při slavnostních příležitostech může jen ceremoniář, kterým se může stát jen bezúhonný krejčí.

Kdybyste si chtěli chlapečkův šatník prohlédnout, najdete ho v domě s názvem Maison du roi na Velkém náměstí. Pro úplnost musíme dodat, že bruselští mají ještě celkem novodobou čurající holčičku a psa, ale ti si takové slávy asi nikdy užívat nebudou.

Atomium

Chcete-li si prohlédnout Brusel z výšky, navštivte stavbu, která původně byla atrakcí světové výstavy Expo 1958. Její stavitel, inženýr André Waterkeyn, ji navrhl jako symbol rozvoje vědy po 2. světové válce.

Dnes je neuvěřitelné, že stavba trvala jen tři roky, spíš je příznačné, že Bruselané o svou pýchu málem přišli.

Během výstavby se totiž nepočítalo s tím, že by Atomium mělo zůstat zachováno, a když se tak stalo, hlodal zub času, tak dlouho, až se začalo mluvit o jeho konci. Vše zachránila velkorysá rekonstrukce.

Chcete-li se podívat dovnitř, přijďte nejlépe hned ráno, protože jinak se tvoří dlouhé fronty. Zpřístupněny jsou čtyři z devíti koulí Atomia.

Výtahem ve vertikální trubce se během pouhých 23 sekund dostanete až do vrchní koule, kde si vychutnáte panoramatický výhled na Brusel a okolí a v restauraci můžete ochutnat belgické speciality.

Kde pracuje král?

Ten belgický v královském zámku. Najdete ho v horním městě v Královské čtvrti. Už v 15. století tu stával sídelní hrad brabantských vévodů, který však ve třicátých letech 18. století shořel.

Na jeho místě vznikla majestátní budova, kterou můžeme obdivovat dodnes. Vzhledem k tomu, že král v paláci nebydlí, slouží budova paláce pouze reprezentativním a administrativním účelům.

Proto budovu můžete navštívit jen v období období od 21. července (belgický státní svátek) do začátku září. Návštěva je zdarma a rozhodně stojí za to.

Ohromí vás zejména nádherně vyzdobený Trůnní sál s basreliéfy od francouzského sochaře Augusta Rodina i Zrcadlový sál, ve kterém se konají slavnostní ceremonie nebo Goyův pokoj s malbami známého španělského malíře.

Co si dáte?

Určitě ochutnejte některé z mnoha druhů skvělého piva a výjimečně dejte zelenou i smaženým hranolkům. Tady je umějí perfektně.

Pokud zavítáte do restaurace, zkuste steaky, ardenskou šunku, zvěřinové paštiky či vydlabaná rajčata s garnáty, která jsou bruselskou specialitou. A nezapomeňte, že jste v zemi skvělé čokolády a v Bruselu ji uvidíte na každém kroku.

Stovky obchůdků s čokoládovými fontánkami vás budou lákat k ochutnávkám těch zaručeně nejlepších sladkostí a samozřejmě slavných belgických pralinek. Tak si to užijte, kdy jindy, když ne teď a tady.

Kromě čokolády uvidíte všude pravé belgické vafle, které se podávají buď s marmeládou, nebo jak jinak než s čokoládou.

Pivařův sen

Tady si pivo dá každý, dáma nebo pán. V Belgii se jich vyrábí nespočet druhů, takže si vyberete.

Možná vás překvapí, že Belgičané neznají půllitry ani tupláky, že jsou zvyklí pít každé pivo ze skleničky o obsahu asi našeho malého piva, na kterých je logo výrobce.

Silné pivo potřebuje, aby sklenice byla tlustostěnná a široká, u ovocného se má zužovat, aby vyniklo jeho aroma. A chuťově obohacená piva úmyslně servírují teplejší. A pozor, obvykle mají víc alkoholu, než jsme zvyklí u nás.

Foto: PX FUEL

Foto:
Lokalita:
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz