Jako návrat ke starým známým můžete pojmout dovolenou na bulharském Slunečném pobřeží.
Písečný půlkruh u Černého moře, od městečka Sveti Vlas na severu až po Nesebar na jihu, má stále stejné panorama, jako když tu v 60. letech vyrostly vysoké hotely.
Od éry socialismu se však letovisko znatelně rozrostlo. Služby zkvalitnily a na děravý chodník tu už nenarazíte, zato výhod je tu nespočet.
Slunečné pobřeží vás přivítá přes osm kilometrů dlouhou a místy až dvě stě metrů širokou pláží s hotely těsně u moře. Tato zlatá pláž pravidelně získává modrou vlajku za čistotu vody.
Vstup do vody je přitom velmi pozvolný, vhodný i pro děti a neplavce.
Atrakcí je malý vláček, který obstarává dopravu po celém rekreačním komplexu. Městečkem se táhne i živá promenáda s množstvím kaváren a pouličních umělců, která se soumrakem rozhodně nejde spát.
Starší tak mohou vysedávat a večeřet, zatímco mladší zmizí pod neónem některé z diskoték.
Z pláže rovnou do akvaparku
Ležet celý den na písku či na lehátku vydrží málokdo.
Aktivnější jedinci vyrazí za atrakcemi jednoho ze dvou aquaparků, z nichž ten větší, Action aqvapark, opravdu stojí za to. Nabízí devět tobogánů plus nejrychlejší klouzačku, na které odvážlivec sviští šedesátikilometrovou rychlostí! Zklidnění nabízí 330 metrů dlouhá Líná řeka, která se vine celým areálem.
Pro starší je tu klidnější zábava, třeba minigolf. Milovníci nákupů mohou navštívit tradiční místní trh, kde je k dostání proslulý růžový olej nebo lidová keramika.
Mlsouny potěší ceny v restauracích, kde za dobrou večeři zaplatíte o třetinu méně než doma, nehledě na to, že už na ulici si lze dát palačinky, grilovanou rybu, prasátko, či pečené brambory.
Místo jako z pohádky
Zejména ženy určitě potěší možnost zajít si rovnou z pláže na masáž, pedikúru, manikúru, kosmetiku či aromaterapii. Milovníci přírody určitě po pár dnech vyrazí na výlet.
Hned na jižním okraji resortu leží starobylé městečko Nesebar, které na poloostrově vybíhajícím do moře založili staří Řekové.
Uzounké uličky kamenných domů s dřevěnými pavlačemi jsou zapsané v UNESCO, stejně jako malebné kostelíky Krista Pantokrata, archandělů Gabriela a Michaela a svaté Paraskevy.
Naopak severně od Slunečného pobřeží za městečkem Sveti Vlas stojí za návštěvu stará kamenná pevnost na kopci nad dalším rekreačním resortem Elenite. Je odtud krásný výhled na moře.
Co si přivézt z Bulharska?
Zajásají zejména gurmáni, je toho hodně.
Masorádi ocení bulharské klobásy sušenica, sudžuk a lukanka, odlišuje je od sebe druh masa i koření. Třeba lukanka je směs vepřového a telecího, kořeněného černým pepřem a kmínem, připomíná trochu náš „lovečák“. Vynechat byste neměli bulharský sýr, např. kaškaval, a ve sklenici jogurt z buvolího mléka. Do kuchyně zásobu koření zvaného saturejka, kterou lze použít na maso, do polévky i do pomazánek.
Přidává se do směsi koření zvané čubrica, která je výborná do mletého masa. K pití lze doporučit některé z typických silných bulharských suchých červených vín.
Dobrý prezent jsou bulharské koňaky (brandy), nejznámější je Pliska nebo Sljančev brjag, rakija (pálenka z hroznového vína) a ke koupi je i velmi kvalitní trojanská slivovice.
Dovézt si můžete i skvělé bulharské pivo Kamenica či Zagorka. Určitě si pochutnáte.