Domů     Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!
Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!

Pokud patříte mezi nadšence, kteří mají rádi přírodu, adrenalin a hory a po vynaložené námaze vyhledáváte i zaslouženou odměnu, rozhodně jste nalistovali tu správnou stránku.

Seznámíme vás totiž s nejmalebnějšími horskými chatami, ke kterým se však nedostanete jen tak.

Musíte k nim totiž vyšplhat! Odměnou vám pak bude pohled na krásnou krajinu a zasloužený odpočinek v neobyčejném a krásném prostředí. Která chata je pro vás ta pravá?

Nejvýše položená chata v Evropě? Luční bouda v Krkonoších

Jak už název napovídá, Luční bouda je jednou z nejvýše položených horských chat v Evropě. Poskytuje bezpečné přístřeší a příjemné prostředí ve výšce 1410 metrů nad mořem na jednom z nejvzácnějších míst – v Krkonošském národním parku. Tedy na plošině pod Luční a Studniční horou.

Chata na svém místě stojí od poloviny 17. století a již tři sta let poskytuje návštěvníkům krásný výhled na okolní krajinu.

V současné době v Luční boudě naleznete nejen stylovou restauraci, bufet a pivnici s historickými malbami, ale také více než padesát pokojů od turistických lůžek až po standardní pokoje.

Návštěvníci si po tak náročné cestě mohou užít odpočinek v nádherné, ničím nerušené přírodě.

Ekologicky šetrné ubytování ve Skotsku

Mezi nejznámější horské chaty patří také ​Glen Affric Youth ve Skotsku. Je totiž výjimečná tím, že je ekologicky šetrná k okolnímu prostředí, neboť využívá solární a větrnou energii.

Aby byli návštěvníci v teple, topí se zde dřevem v kamnech, stejně tak se řeší i ohřev vody. Cesta k chatce není zrovna jednoduchá. Od nejbližší silnice je hostel vzdálený asi třináct kilometrů a převýšení je 250 metrů.

Zájemci o ubytování ale mají jistotu, že prožijí neobyčejné chvíle v tamní přírodě.

Pohádková chaloupka v Kanadě

Pokud hledáte opravdu něco kouzelného, tak určitě navštivte kanadský národní park. Vysoko nad ním, v lesích u jezera Lake Louise se ukrývá pohádkové doupě – Skoki Lodge – unikátní stavba stojící uprostřed ničím nerušené krajiny.

Zajímavostí je, že v zimě se do chatky dostanete pouze na lyžích, v létě můžete podniknout cestu po klikaté horské cestě vzdálené od chatky přibližně jedenáct kilometrů.

Horská chata z ​Guinessovy knihy rekordů

V národním parku Sagarmatha v Nepálu ve výšce téměř 4 000 metrů nad mořem se nachází nejznámější horská chata na světě, která se díky svému umístění dokonce zapsala do Guinessovy knihy rekordů!

Její poloha nabízí úchvatný pohled na okolní krajinu a návštěvníci mají možnost lépe prozkoumat okolí z výšky. Přístup do luxusně zařízené chaty Everest View v Himalájích je ale poměrně náročný. Existují dvě možnosti, které mohou zájemci o ubytování využít.

K horské budově se dá pohodlně dostat letadlem a zbytek cesty dojít (přibližně 45 minut cesty), druhá možnost je o něco náročnější, neboť by se jednalo o třídenní výšlap.

Ochutnávka z hor pro náročné

Namáhavý výšlap, třeskutá zima a únava si zaslouží něco speciálního.

Pro cestovatele, kteří nedají dopustit na jistou dávku pohodlí, je ve Švýcarsku zřízena moderní chata ​Chalet Bella Coola, Verbier (celkový pohled na ni si můžete prohlédnout na úvodní fotce tohoto článku).

Promrzlí hosté zde mají možnost se zahřát například v arabských lázních, nebo ve vyhřívaném bazénu, který spolehlivě dokáže rozproudit krev v žilách. Rovněž nechybí krásná vyhlídka na malebnou švýcarskou krajinu.

Foto: Shutterstock, Creative Commons, archiv firem

Foto:
Související články
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Druhý ročník Velovisty proběhne dokonce ve dvojité nabídce. Bezvadný loňský rozjezd slibuje ještě lepší pokračování. Zahajte cyklistickou sezonu pětidenní vyhlídkovou jízdou kolem korutanských jezer v nejslunečnější části Rakouska. Jede se na pohodu, s komfortním a kompletním servisem včetně noclehů. Letos o tři týdny dříve, už mezi 25. dubnem a 3. květnem. Ano, Velovista se dá nazvat i cyklist
Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie s mnoha vyhlášenými lyžařskými areály, nechystá žádná omezení v průběhu blížících se zimních olympijských her (6.-22. 2.). Soutěže v biatlonu budou probíhat v Anterselvě/Antholzu, který je Mekkou tohoto sportu. Jedná se o 11 závodů ve dnech od 8. do 21. února. „Jižní Tyrolsko není hostitelem alpských lyžařských soutěží během zimních olympijských h
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí s italským šarmem. Dlouhá sezóna, jist
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kouzelné kytičky ze zbytků látek
panidomu.cz
Kouzelné kytičky ze zbytků látek
Původní tradiční japonská technika zvaná kanzashi sloužila k výrobě ozdobných spon do vlasů. Vy si s její pomocí můžete ze zbytků látek vyrobit roztomilé textilní kvítky. Technikou skládání kousků látek do tvaru květů si vytvoříte krásné šperky, ozdoby na šaty i na kabelky nebo polštářky. Chce to jen malinko praxe. Textilní kytičky vyrobíte i z těch nejmenších zbytků
Sebevědomá kněžna hned dvakrát ubránila Pražský hrad
historyplus.cz
Sebevědomá kněžna hned dvakrát ubránila Pražský hrad
Nemá to špatně vymyšlené. Počká, až kníže Bedřich odjede do Říše, a pak se svým vojskem oblehne Pražský hrad. Svržený Soběslav však vládu nad českým knížectvím nazpět nezíská. Podcenil totiž Bedřichovu energickou manželku, která jeho útok odrazí. Přemyslovský kníže a pozdější český král Vladislav II. (kolem r. 1110–1174) chce posílit vztahy s uherským panovníkem Gejzou
Česnekové krevety s těstovinami
nejsemsama.cz
Česnekové krevety s těstovinami
Rychlé těstoviny s krevetami jsou výtečné a připravíte je během krátké chvíle. Na 2 porce potřebujete: ✿ 200 g těstovin ✿ 24 krevet ✿ 1 stroužek česneku ✿ 1 lžíci olivového oleje ✿ 50 ml bílého vína ✿ špetku chilli ✿ sůl, pepř ✿ 1 lžíci limetkové šťávy ✿ čerstvou bazalku nebo petrželku 1. Těstoviny uvařte v osolené vodě podle návodu na obalu al dente. Pak
Vajíčková pomazánka s majonézou
tisicereceptu.cz
Vajíčková pomazánka s majonézou
Dokonalá svačinka nejen pro děti Suroviny na 4 porce ½ cibule 1 menší sklenice majonézy 1 lžíce plnotučné hořčice 1 kyselá okurka 6 vajec natvrdo Postup Uvaříme šest vajec natvrdo, n
Bývalou drogovou šéfku odklidí z cesty zabiják na motorce
epochaplus.cz
Bývalou drogovou šéfku odklidí z cesty zabiják na motorce
Jen co zabouchne dveře řeznictví a odvrátí hlavu od těhotné snachy, zamrzne ji krev v žilách. Opodál stojí muž s helmou na hlavě. Krutý závěr života, který připravovala ostatním, teď čeká ji. Dva výstřely ji zasáhnou přímo do hlavy. Od něžného pohlaví čeká člověk laskavý a až mateřský přístup. Pro Griseldu Blanco (1943–2012) to ale neplatí.
Horor v močálu Hockomock: Způsobuje indiánská kletba děsivé paranormální jevy?
enigmaplus.cz
Horor v močálu Hockomock: Způsobuje indiánská kletba děsivé paranormální jevy?
Duchové, děsivá monstra, tajemná světla, záhadná zmizení, nevysvětlitelná úmrtí, mrzačení dobytka a další paranormální jevy. Kolem močálu Hockomock byl zaznamenán snad každý druh záhadných úkazů, na k
Nechal stvořitel Pinocchia svého hrdinu zemřít?
epochalnisvet.cz
Nechal stvořitel Pinocchia svého hrdinu zemřít?
Pohrdne povoláním kněze, je zklamán politikou a sám velkovévoda mu zruší noviny. Pak ale najde smysl života a napíše jednu z nejobdivovanějších dětských knížek na světě.   Dlouho nic nenasvědčuje tomu, že by se z Carla Lorenziniho (1826–1890) z Florencie měla stát světová celebrita. Jeho matka Angiolina pracuje jako švadlena, otec Domenico je kuchař a z Carlových deseti sourozenců
Hodina má 60 minut, minuta 60 vteřin: Odkdy a proč tomu tak je?
21stoleti.cz
Hodina má 60 minut, minuta 60 vteřin: Odkdy a proč tomu tak je?
Šlo o systém, který fungoval věky. Nikdo se neptal, proč má týden sedm dní a jeden den 24 hodin. Prostě to tak bylo. Jenže pak se kdosi rozhodl, že to bude jinak. Že desítková soustava dává větší smys
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Rozvod Tomešové a hned další svatba? S kým asi?
nasehvezdy.cz
Rozvod Tomešové a hned další svatba? S kým asi?
Konec jedné pohádky a začátek další? Krize v manželství herečky ze seriálu ZOO Nové začátky Michaely Tomešové (34) a herce známého ze seriálu Slunečná Romana Tomeše (38) se poslední dobou skloňuje čím
Překvapení roku. G-Shock slaví 140 let značky Coca-Cola
iluxus.cz
Překvapení roku. G-Shock slaví 140 let značky Coca-Cola
Coca-Cola a G-SHOCK právě udělaly něco, co by normálně znělo jako nápad člověka po třetím bourbonu v tokijském karaoke baru. Vzaly nejodolnější digitální hodinky planety a oblékly je do estetiky limon
Nešťastné ženě pomohli krásní motýlci
skutecnepribehy.cz
Nešťastné ženě pomohli krásní motýlci
Prodavačka byla zoufalá a nemohla v prodejně se starožitnými věcmi vydržet. Byla velmi citlivá. Naštěstí jsme jí mohli pomoci a její duše pookřála. S dcerou máme společné hobby, a tím je procházet starožitnictví. Jednou jsme proto navštívily obchod se starožitným nábytkem v Praze. S nadšením jsme tu chodily, každou zaujalo něco jiného. Jak jsem tak upadla do zamyšlení, měla jsem náhle dojem,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz