Domů     Chrám sv. Víta: Gotická střecha české země
Chrám sv. Víta: Gotická střecha české země
od 8.3.2021
1

Mnohé z evropských metropolí se mohou pyšnit výstavnými katedrálami tyčícími se k obloze a vyvolávajícími úžas mezi lidskými mravenečky. Málokterá z těchto monumentálních památek se ale budovala tak dlouho jako nejslavnější český chrám.

Postavit velkolepou katedrálu, která by se vyrovnala těm nejúžasnějším ve světovém měřítku, to už vyžaduje silnou osobnost, která se o takový počin zasadí. Nejlépe panovníka, v tomto případě Jana Lucemburského.

Možná to ale nebyl ani tak jeho nápad jako spíš myšlenka jeho syna Karla IV., který měl za svých studií ve Francii dostatek příležitostí obdivovat úchvatná díla tamních stavitelů.

Když pak Jan Lucemburský 21. listopadu 1344 pokládal základní kámen katedrály, stál mu mladý, teprve osmadvacetiletý Karel IV. po boku.

Pokloňme se třem světcům

Zatímco nejvýznačnější evropské katedrály se vypínaly zpravidla uprostřed městských center, u nás se přímo nabízel jiný přístup.

Vždyť může být pro katedrálu lepší místo než zdaleka viditelný kopec majestátně se tyčící nad Prahou, a navíc v těsném sousedství královského Pražského hradu? Právě chrám na takovém místě se nejlépe mohl stát srdcem českých zemí a symbolem národní identity.

Foto: Creative Commons / Alves Gaspar / CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons / Alves Gaspar / CC BY-SA 4.0

Přestože býváme zvyklí katedrále říkat Chrám sv. Víta, světců, jimž je zasvěcen, je ve skutečnosti víc. Již v roce 929 stál na tomto místě kostelík ve tvaru rotundy zasvěcený sv. Vítu, italskému světci, jehož relikvii získal zakladatel kostela kníže Václav.

Po jeho smrti byly v kostele uloženy jeho ostatky. Když pak v roce 1038 do kostela přibyly i ostatky sv. Vojtěcha, druhého pražského biskupa, byla jména tří světců pro budoucí katedrálu pohromadě. Správný název tak zní Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Katedrála ukrytá za plotem

Stavitelem chrámu se stal Francouz Matyáš z Arrasu, kterého poznal Karel IV. u papežského dvora v Avignonu.

V následujících letech se tento významný architekt a kameník věnoval nejen katedrále, ale podílel se také na stavbě Karlova mostu, kostela matky Boží před Týnem nedaleko Staroměstského náměstí a zanechal nejspíš svou stopu i na hradě Karlštejn.

Matyáš dokonce na Hradčanech založil vlastní stavební huť. Věnovat se chrámu mu osud bohužel dopřál jen osm let. Po jeho smrti převzal rostoucí katedrálu o dvě generace mladší Petr Parléř, jeden z nejvýznačnějších umělců evropské gotiky.

Ve stavbě pokračoval i po smrti Karla IV., ale když v roce 1399 zemřel i on, jako by si na dovršení stavby nikdo netroufal. Prozatím dokončené prostory byly zazděny a staveniště se ukrylo za bytelnou prkennou ohradou. Ne na pár měsíců či let. Na pět století.

Foto: Oliver Beckstein Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Oliver Beckstein Creative Commons / CC BY 2.0

Duchovní místo i turistická atrakce

Během nich došlo k několika pokusům katedrálu oživit, ale opravdu vážně to stavitelé začali brát až v poslední čtvrtině 19. století. Konečně se nad Prahou vztyčily dvě osmdesátimetrové věže, dokončena byla západní část lodi a majestátní průčelí.

Za hotovou byla katedrála prohlášena až za účasti prezidenta Masaryka v září 1929, u příležitosti tisícího výročí smrti svatého Václava a téměř šest set let od položení základního kamene.

Konečně tak katedrála začala sloužit účelu, pro který byla původně navržena.

Je hrobkou patronů české země, českých králů a arcibiskupů, místem uložení vzácných relikvií včetně posvátných korunovačních klenotů, sídelním chrámem pražského arcibiskupa a samozřejmě také duchovním prostorem spjatým s nejslavnostnějšími chvilkami dějin českého národa.

A nesmíme zapomenout ani na to, že je dnes bezesporu jedním z nejpřitažlivějších turistických cílů Prahy i celých Čech. Denně ji navštíví kolem čtyř tisíc turistů.

Umělci cestující časem

Nesmírně dlouhá doba, která uplynula od založení chrámu po jeho dokončení, dnes přispívá k výjimečnosti stavby. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je vlastně praktickým průvodcem dějinami architektury na našem území.

Chrám během věků plynule vstřebával nejnovější stavitelské trendy a v každé historické době vždy přitahoval nejvýznačnější architekty, malíře a sochaře.

Posunutí dokončení až do 20. století umožnilo přidat svůj podíl k výzdobě středověké katedrály také mistrům moderní doby. A tak gotická katedrála nese i podpisy osobností, které se narodily až staletí po položení základního kamene.

Sám císař Karel IV. jako znalec umění by jistě dokázal ocenit například návrhy vitrážových oken v postranních kaplích, kterými přispěli Karel Svolinský nebo Alfons Mucha.

Chrám, sám o sobě symbol hrdosti českého národa, je tak zároveň i připomínkou umění a dovedností jeho nejvýraznějších osobností.

Úvodní foto: Lynx 1211 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Foto: Creative Commons (úvodní foto: Lynx 1211 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Lokalita:
reklama
Související články
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájily jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřely dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špič
Zvolen, malebné město v srdci Slovenska, představuje dokonalou směs historie, kultury a přírodní krásy, která čeká, aby byla objevena. Umístěné na rozhraní řek Hron a Slatina, Zvolen zaujme návštěvníky svou bohatou historií, která sahá až do středověku, a jeho významnými památkami, které jsou svědky dlouhé a pestré minulosti města. Jednou z nejvýznamnějších památek je Zvolenský hrad, renesanční
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude