Co ještě navštívit, než bude zima
Co ještě navštívit, než bude zima

Letos už se asi příliš hezkých dnů nedočkáme, a proto každý jeden z nich musíme využít naplno. Mějte proto v záloze naplánované výlety, které se dají ještě během podzimu uskutečnit. Vždyť krásná procházka v přírodě je ten nejlepší lék na zlepšení nálady ale i posilnění imunity!

Les Prašivice – Vydejte se na pohádkovou cestu k drakovi

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840 Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka a celý les je protkaný řadou cest a stezek, takže v

něm určitě nezabloudíte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem, v jehož těsné blízkosti objevíte i kamenného draka, želvu a rozpadlé zbytky dalších kamenných zvířat.

Místní pamětníci vzpomínají nejen na čápa, ale i na obrovské dřevěné muchomůrky a trpaslíky, volně rozmístěné v prostoru mezi hradem a altánkem v zarostlé lesní aleji.

Ruiny pravého hradu Bhaile an Mhóta neboli Ballymote můžete v Irsku vidět dodnes. Leží 15 mil jižně od města Sligo. Celý les na vás dýchne pohádkovou pohodu. Park je přístupný z městečka Nalžovské Hory po modré turistické značce.

Nejlepší je zaparkovat v centru města a k lesu dojít kilometr a půl pěšky. U lesa není místo k zaparkování.

Cesta je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely.

Modlivý důl – Poutní místo provázané mnohými pověstmi

Modlivý důl je asi 1 km dlouhé romantické skalnaté údolí, hluboce zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojtkova.

Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti. Své jméno získal důl díky vyslyšeným modlitbám zbožných poutníků, kteří chodili na toto místo rozjímat.

Poprvé sem v roce 1704 pověsil svatý obrázek pomocník ve svojkovském pivovaru Melzer, aby zaplašil duchy na tomto místě. Vrchnost pak nechala hustý les trochu prosvětlit a u obrázku se začali zastavovat pocestní.

Počet návštěvníků tohoto místa se zvětšoval a z okolí sem mířila celá procesí a tak se místo stalo poutním místem. Koncem 18. století byla dřevěná kaplička zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli do skalní stěny.

Modlitby za navrácení zdraví zde byly údajně vyslyšeny i v letech 1832 a 1850 během epidemií cholery.

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové.

Hromnické jezírko – Tajemné jezírko plné mrtvé vody

Pokud chcete vidět jeden z dalších českých unikátu, rozhodně se vydejte k Hromnickému jezírku nedaleko Plzně. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života.

Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem. Jezírko o šířce 130 m, délce 190 m a hloubce až 18 m vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice.

Je památkou na těžbu břidlice, která je zmiňována již roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě.

Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých – Johana, Jakuba a Krista, nechal ho postavit majitel dolů, když tu tragicky zahynuli dva horníci. Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo Hromnické červené jezírko.

Z kolébky chemického průmyslu je dnes přírodní památka.

Riegrova stezka – Projděte si naučnou stezku v údolí Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery.

Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi. Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov – Semily do Spálova. Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizerya prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semila Bítouchova.

Uděláte si tu jednu z nejzajímavějších fotek z vašich výletů.

Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku.

V roce 1901 měla být stezka prodloužena do Semil, ale navrhovatelé narazili na odpor tehdejšího majitele pozemků, který neměl s městem dobré vztahy. Až v roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil.

Rozhledna Děčínský SněžníkNadýchejte se na úžasné pískovcové rozhledně

Víte, že tomuto místu se také říká vzdušné lázně? Vyražte na Sněžník a pochopíte proč. Nejen nádherné výhledy do okolí, ale také uděláte něco pro své zdraví. Rozhledna Děčínský Sněžník patří k těm nejkrásnějším rozhlednám v Česku.

Naleznete ji v oblasti Tisá, ve stejnojmenné obci Sněžník. Leží v nadmořské výšce 723 metrů a na vrchol vede celkem 153 schodů. Na vrcholu je plošina s romantickým cimbuřím a je zní monumentální kruhový výhled do kraje.

Z rozhledny uvidíte Ještěd, Milešovku i České středohoří. Rozhlednu nechal v roce 1864 postavit majitel zdejšího panství František Antonín Thun. Patří mezi nejstarší rozhledny v Česku a dříve sloužila pouze pro geografické měření.

Nejsnadnější přístup je od osady. Na okraji Děčínského Sněžníku můžete navštívit také Drážďanskou vyhlídku a švédský hřbitov z doby třicetileté války, v nejvýchodnější části hory je skalní útvar Koňská hlava.

Obří stůl a židle na Lánském vrchu – Objevte fascinující výhled a unikátní výtvor

Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled. Lánský vrch (423 m n.

m.) se nachází u osady Sedm Lánů v Žulovské pahorkatině.

Uděláte si tu jednu z nejzajímavějších fotek z vašich výletů.

Jeho nepřehlédnutelnou dominantou je obří stůl a dvě židle, které sem umístil neznámý recesista v roce 2007. Z vrcholu se mimo to můžete kochat krásnými výhledy především na Rychlebské hory, ale i část Hrubého Jeseníku či Žulovské pahorkatiny.

Dohlédnete například na Kaní horu, Smolný vrch s Venušinými miskami, Boží horu a Borový vrch nad Žulovu. Lánský vrch je zároveň jedním z nejlepších příkladů působení plošné ledovcové eroze pevninského ledovce na našem území.

Jedná se o oblík, který vznikl přemodelováním skalního podloží ledovcem.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

MUZEUM HOŘICE: Mezinárodní festival krásných umění Německo – život v megapolis

MUZEUM HOŘICE: Mezinárodní festival krásných umění Německo – život v megapolis

Procházka krajem Rožmberků

Procházka krajem Rožmberků

Léto poznávací a s chutí piva!

Léto poznávací a s chutí piva!

LÁZEŇSKÁ POHODA V JESENÍKU

LÁZEŇSKÁ POHODA V JESENÍKU

TicketPack: Navštivte jednoduše 5 ústeckých cílů

TicketPack: Navštivte jednoduše 5 ústeckých cílů

ZA DOBRÝM PIVEM V JIŽNÍCH ČECHÁCH

ZA DOBRÝM PIVEM V JIŽNÍCH ČECHÁCH

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zubní kartáček: V sarkofágu ho má každá mumie!
epochalnisvet.cz

Zubní kartáček: V sarkofágu ho...

Nejstarší důkazy o stomatologických zákrocích pocházejí z...
Zachrání jejich vztah třetí dítě?
nasehvezdy.cz

Zachrání jejich vztah třetí...

Vztah s ONDŘEJEM...
Jak mohl vypadat jeden den v životě staroegyptského dělníka
21stoleti.cz

Jak mohl vypadat jeden den v...

Ani otroci, ba ani mimozemšťané. Za to, že do...
Zhrzená Žilková se s odchodem Stropnického nesrovná!
nasehvezdy.cz

Zhrzená Žilková se s odchodem...

Herečce Veronice...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Koláč s mascarpone
tisicereceptu.cz

Koláč s mascarpone

Stačí upéct korpus a koláč pak už jen naplnit....
Oris uvádí: Wings of Hope Limited Edition
iluxus.cz

Oris uvádí: Wings of Hope...

Švýcarská hodinářská značka Oris oznámila novou...
Ve zřícenině jsem slyšela nářek a vytí
skutecnepribehy.cz

Ve zřícenině jsem slyšela...

Na ten hrad jsem se...
Smrtonosné pohlednice: Touha po pomstě přinesla smrt
enigmaplus.cz

Smrtonosné pohlednice: Touha...

Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného...
Sevřeni v šiku, zoceleni bojem
epochaplus.cz

Sevřeni v šiku, zoceleni bojem

Přesný čtverec, v němž vedle sebe pochodují pikenýři...
Tiskárna poslouží školákovi i celé rodině
panidomu.cz

Tiskárna poslouží školákovi i...

Pokud chystáte pokojíček pro školáka nebo...
Chcete bezpečný mobil? Laciné androidy z Číny propadly v testu
epochaplus.cz

Chcete bezpečný mobil? Laciné...

V bezpečnosti operačních systémů...