Domů     Co ještě navštívit, než bude zima
Co ještě navštívit, než bude zima

Letos už se asi příliš hezkých dnů nedočkáme, a proto každý jeden z nich musíme využít naplno. Mějte proto v záloze naplánované výlety, které se dají ještě během podzimu uskutečnit.

Vždyť krásná procházka v přírodě je ten nejlepší lék na zlepšení nálady ale i posilnění imunity!

Les Prašivice – Vydejte se na pohádkovou cestu k drakovi

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840 Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte.

K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka a celý les je protkaný řadou cest a stezek, takže v

něm určitě nezabloudíte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem, v jehož těsné blízkosti objevíte i kamenného draka, želvu a rozpadlé zbytky dalších kamenných zvířat.

Místní pamětníci vzpomínají nejen na čápa, ale i na obrovské dřevěné muchomůrky a trpaslíky, volně rozmístěné v prostoru mezi hradem a altánkem v zarostlé lesní aleji.

Ruiny pravého hradu Bhaile an Mhóta neboli Ballymote můžete v Irsku vidět dodnes. Leží 15 mil jižně od města Sligo. Celý les na vás dýchne pohádkovou pohodu. Park je přístupný z městečka Nalžovské Hory po modré turistické značce.

Nejlepší je zaparkovat v centru města a k lesu dojít kilometr a půl pěšky. U lesa není místo k zaparkování.

Cesta je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely.
Cesta je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely.

Modlivý důl – Poutní místo provázané mnohými pověstmi

Modlivý důl je asi 1 km dlouhé romantické skalnaté údolí, hluboce zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojtkova.

Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti. Své jméno získal důl díky vyslyšeným modlitbám zbožných poutníků, kteří chodili na toto místo rozjímat.

Poprvé sem v roce 1704 pověsil svatý obrázek pomocník ve svojkovském pivovaru Melzer, aby zaplašil duchy na tomto místě. Vrchnost pak nechala hustý les trochu prosvětlit a u obrázku se začali zastavovat pocestní.

Počet návštěvníků tohoto místa se zvětšoval a z okolí sem mířila celá procesí a tak se místo stalo poutním místem. Koncem 18. století byla dřevěná kaplička zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli do skalní stěny.

Modlitby za navrácení zdraví zde byly údajně vyslyšeny i v letech 1832 a 1850 během epidemií cholery.

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové.
Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové.

Hromnické jezírko – Tajemné jezírko plné mrtvé vody

Pokud chcete vidět jeden z dalších českých unikátu, rozhodně se vydejte k Hromnickému jezírku nedaleko Plzně. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života.

Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.  Jezírko o šířce 130 m, délce 190 m a hloubce až 18 m vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice.

Je památkou na těžbu břidlice, která je zmiňována již roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě.

Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých – Johana, Jakuba a Krista, nechal ho postavit majitel dolů, když tu tragicky zahynuli dva horníci. Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo Hromnické červené jezírko. Z kolébky chemického průmyslu je dnes přírodní památka.

Riegrova stezka – Projděte si naučnou stezku v údolí Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery.

Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi. Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov – Semily do Spálova.

Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizerya prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semila Bítouchova.

Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku.

V roce 1901 měla být stezka prodloužena do Semil, ale navrhovatelé narazili na odpor tehdejšího majitele pozemků, který neměl s městem dobré vztahy. Až v roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil.

Rozhledna Děčínský SněžníkNadýchejte se na úžasné pískovcové rozhledně

Víte, že tomuto místu se také říká vzdušné lázně? Vyražte na Sněžník a pochopíte proč. Nejen nádherné výhledy do okolí, ale také uděláte něco pro své zdraví. Rozhledna Děčínský Sněžník patří k těm nejkrásnějším rozhlednám v Česku.

Naleznete ji v oblasti Tisá, ve stejnojmenné obci Sněžník. Leží v nadmořské výšce 723 metrů a na vrchol vede celkem 153 schodů. Na vrcholu je plošina s romantickým cimbuřím a je zní monumentální kruhový výhled do kraje.

Z rozhledny uvidíte Ještěd, Milešovku i České středohoří. Rozhlednu nechal v roce 1864 postavit majitel zdejšího panství František Antonín Thun. Patří mezi nejstarší rozhledny v Česku a dříve sloužila pouze pro geografické měření.

Nejsnadnější přístup je od osady. Na okraji Děčínského Sněžníku můžete navštívit také Drážďanskou vyhlídku a švédský hřbitov z doby třicetileté války, v nejvýchodnější části hory je skalní útvar Koňská hlava.

Obří stůl a židle na Lánském vrchu – Objevte fascinující výhled a unikátní výtvor

Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled. Lánský vrch (423 m n. m.) se nachází u osady Sedm Lánů v Žulovské pahorkatině.

Jeho nepřehlédnutelnou dominantou je obří stůl a dvě židle, které sem umístil neznámý recesista v roce 2007. Z vrcholu se mimo to můžete kochat krásnými výhledy především na Rychlebské hory, ale i část Hrubého Jeseníku či Žulovské pahorkatiny.

Dohlédnete například na Kaní horu, Smolný vrch s Venušinými miskami, Boží horu a Borový vrch nad Žulovu. Lánský vrch je zároveň jedním z nejlepších příkladů působení plošné ledovcové eroze pevninského ledovce na našem území. Jedná se o oblík, který vznikl přemodelováním skalního podloží ledovcem.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz