Co ještě navštívit, než bude zima
Co ještě navštívit, než bude zima

Letos už se asi příliš hezkých dnů nedočkáme, a proto každý jeden z nich musíme využít naplno. Mějte proto v záloze naplánované výlety, které se dají ještě během podzimu uskutečnit. Vždyť krásná procházka v přírodě je ten nejlepší lék na zlepšení nálady ale i posilnění imunity!

Les Prašivice – Vydejte se na pohádkovou cestu k drakovi

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840 Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka a celý les je protkaný řadou cest a stezek, takže v

něm určitě nezabloudíte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem, v jehož těsné blízkosti objevíte i kamenného draka, želvu a rozpadlé zbytky dalších kamenných zvířat.

Místní pamětníci vzpomínají nejen na čápa, ale i na obrovské dřevěné muchomůrky a trpaslíky, volně rozmístěné v prostoru mezi hradem a altánkem v zarostlé lesní aleji.

Ruiny pravého hradu Bhaile an Mhóta neboli Ballymote můžete v Irsku vidět dodnes. Leží 15 mil jižně od města Sligo. Celý les na vás dýchne pohádkovou pohodu. Park je přístupný z městečka Nalžovské Hory po modré turistické značce.

Nejlepší je zaparkovat v centru města a k lesu dojít kilometr a půl pěšky. U lesa není místo k zaparkování.

Cesta je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely.

Modlivý důl – Poutní místo provázané mnohými pověstmi

Modlivý důl je asi 1 km dlouhé romantické skalnaté údolí, hluboce zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojtkova.

Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti. Své jméno získal důl díky vyslyšeným modlitbám zbožných poutníků, kteří chodili na toto místo rozjímat.

Poprvé sem v roce 1704 pověsil svatý obrázek pomocník ve svojkovském pivovaru Melzer, aby zaplašil duchy na tomto místě. Vrchnost pak nechala hustý les trochu prosvětlit a u obrázku se začali zastavovat pocestní.

Počet návštěvníků tohoto místa se zvětšoval a z okolí sem mířila celá procesí a tak se místo stalo poutním místem. Koncem 18. století byla dřevěná kaplička zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli do skalní stěny.

Modlitby za navrácení zdraví zde byly údajně vyslyšeny i v letech 1832 a 1850 během epidemií cholery.

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové.

Hromnické jezírko – Tajemné jezírko plné mrtvé vody

Pokud chcete vidět jeden z dalších českých unikátu, rozhodně se vydejte k Hromnickému jezírku nedaleko Plzně. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života.

Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem. Jezírko o šířce 130 m, délce 190 m a hloubce až 18 m vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice.

Je památkou na těžbu břidlice, která je zmiňována již roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě.

Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých – Johana, Jakuba a Krista, nechal ho postavit majitel dolů, když tu tragicky zahynuli dva horníci. Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo Hromnické červené jezírko.

Z kolébky chemického průmyslu je dnes přírodní památka.

Riegrova stezka – Projděte si naučnou stezku v údolí Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery.

Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi. Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov – Semily do Spálova. Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizerya prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semila Bítouchova.

Uděláte si tu jednu z nejzajímavějších fotek z vašich výletů.

Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku.

V roce 1901 měla být stezka prodloužena do Semil, ale navrhovatelé narazili na odpor tehdejšího majitele pozemků, který neměl s městem dobré vztahy. Až v roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil.

Rozhledna Děčínský SněžníkNadýchejte se na úžasné pískovcové rozhledně

Víte, že tomuto místu se také říká vzdušné lázně? Vyražte na Sněžník a pochopíte proč. Nejen nádherné výhledy do okolí, ale také uděláte něco pro své zdraví. Rozhledna Děčínský Sněžník patří k těm nejkrásnějším rozhlednám v Česku.

Naleznete ji v oblasti Tisá, ve stejnojmenné obci Sněžník. Leží v nadmořské výšce 723 metrů a na vrchol vede celkem 153 schodů. Na vrcholu je plošina s romantickým cimbuřím a je zní monumentální kruhový výhled do kraje.

Z rozhledny uvidíte Ještěd, Milešovku i České středohoří. Rozhlednu nechal v roce 1864 postavit majitel zdejšího panství František Antonín Thun. Patří mezi nejstarší rozhledny v Česku a dříve sloužila pouze pro geografické měření.

Nejsnadnější přístup je od osady. Na okraji Děčínského Sněžníku můžete navštívit také Drážďanskou vyhlídku a švédský hřbitov z doby třicetileté války, v nejvýchodnější části hory je skalní útvar Koňská hlava.

Obří stůl a židle na Lánském vrchu – Objevte fascinující výhled a unikátní výtvor

Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled. Lánský vrch (423 m n.

m.) se nachází u osady Sedm Lánů v Žulovské pahorkatině.

Uděláte si tu jednu z nejzajímavějších fotek z vašich výletů.

Jeho nepřehlédnutelnou dominantou je obří stůl a dvě židle, které sem umístil neznámý recesista v roce 2007. Z vrcholu se mimo to můžete kochat krásnými výhledy především na Rychlebské hory, ale i část Hrubého Jeseníku či Žulovské pahorkatiny.

Dohlédnete například na Kaní horu, Smolný vrch s Venušinými miskami, Boží horu a Borový vrch nad Žulovu. Lánský vrch je zároveň jedním z nejlepších příkladů působení plošné ledovcové eroze pevninského ledovce na našem území.

Jedná se o oblík, který vznikl přemodelováním skalního podloží ledovcem.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Vyrazte si na Valentýna do Rudolfina! Na večer s Filmovou filharmonií

Vyrazte si na Valentýna do Rudolfina! Na večer s Filmovou filharmonií

Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!

Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!

Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi

Lomy v Česku: Přírodní krása, vytvořená lidmi

Běžecké trasy v Kašperských horách. Proběhněte Královskou cestu

Běžecké trasy v Kašperských horách. Proběhněte Královskou cestu

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Sjezdové trasy v Orlických horách

Sjezdové trasy v Orlických horách

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapečená houska s vajíčkem
tisicereceptu.cz

Zapečená houska s vajíčkem

Nevíte co rychle ke snídani nebo večeři?...
Tak existuje tajemný Jamall?!
nasehvezdy.cz

Tak existuje tajemný Jamall?!

A je to tady! Ve spojitosti...
Pokojové rostliny: 9 nezmarů do tmavých koutů
panidomu.cz

Pokojové rostliny: 9 nezmarů...

Samozřejmě že všechny rostliny potřebují světlo, a...
Kolonizátoři podcenili kartografii: Fiasku Italů pomohla špatná mapa
epochaplus.cz

Kolonizátoři podcenili...

Nejslabší z evropských koloniálních mocností je...
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...
Prázdninový komfort v monochromatické paletě
rezidenceonline.cz

Prázdninový komfort v...

Bílá, šedá a černá s proteplujícími dřevěnými prvky –...
Povstání Níká: Vzpouru v Konstantinopoli zažehli sportovní fanoušci
epochalnisvet.cz

Povstání Níká: Vzpouru v...

Dva chuligáni, odsouzení za vraždu v pouliční bitce, šlapou...
Medvědi mění svá stanoviště
epochaplus.cz

Medvědi mění svá stanoviště

Medvědi hnědí (Ursus arctos) na jaře, po...
Webbův teleskop je na místě
21stoleti.cz

Webbův teleskop je na místě

Ačkoliv se to již nějakou dobu zdálo...
Věštby z knihoven palmových listů: Unikne lidstvo jen těsně obrovské katastrofě?
enigmaplus.cz

Věštby z knihoven palmových...

Vzácné knihovny palmových listů vyrůstají ve...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
Flek na zdi mění tvar
skutecnepribehy.cz

Flek na zdi mění tvar

Po rozchodu s přítelem jsem se...