Délka trasy: 72 km
Náročnost trasy: vysoká, s převýšením
Povrch trasy: asfaltové, šotolinové cesty
Doprava: téměř žádná
Doporučené kolo: horské, trekingové
Cyklotrasa, která je vzhledem ke své délce určena spíše zdatným cyklistům (pokud si ji zkrátíme, můžeme ji absolvovat i s dětmi), nás zavede na nejkrásnější místa hřebene Orlických hor a bude tak pro nás doslova královským zážitkem.
Od května do září nás z mnoha míst v podhůří na hřeben vyvezou cyklobusy. Vydat se můžeme i na vícedenní trek od chaty k chatě.
Výlet můžeme zahájit např. v Olešnici v Orlických horách u Horské boudy Čihalka nebo v tradičním turistickém centru Orlických hor, tedy v Deštné.
Zde můžeme navštívit Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, lanový park nebo se oddáme chutím staročeské kuchyně v penzionu Kozí chlívek.
Brzy jsme na vrcholu
Z Deštné pokračujeme po cyklotrase 22 až na rozcestník v sedle Šerlich. Zde se dáme doprava na cyklotrasu 4071, jíž se budeme držet až do konce našeho výletu.
Ani ne po dvou kilometrech se dostáváme na nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou (1 115 metrů nad mořem). Pak pokračujeme dále na rozhlednu Anenský vrch, z níž za dobré viditelnosti spatříme Praděd i Sněžku.
Krásné výhledy do Čech i Polska nás však provázejí po celou dobu výletu, protože hřeben Orlických hor je z části odlesněn.
Pevnost Hanička
Pokračujeme po stejné trase až k pevnosti Hanička, jedné z nejvýznamnějších vojenských památek přímo na hřebeni Orlických hor.
Hanička má ve své sestavě kubaturou největší vybetonovaný objekt v ČR a patří ke stavebně nejzachovalejším objektům pohraničního opevnění u nás. Najdete zde rozsáhlé muzeum.
Unikátní postavení má pevnost i z pohledu novodobé historie, neboť jako jediná sloužila rovněž jako tajné pracoviště rozvědky v rámci akce zvané Objekt Kahan.
Vstupné: 65 Kč; děti 45 Kč
Cíl je v dohlednu
Opět šlápneme do pedálů a zhruba po deseti kilometrech přijíždíme na krásnou Zemskou bránu. Jde o průlomové údolí Divoké Orlice, které protíná hřeben hor a v letních parnech je obzvláště příjemným osvěžením. Pokračujeme po trase hřebenovky.
Našimi tichými společníky jsou mnohé řopíky, pozorovatelny, sruby, ale také masivní železobetonové objekty a tvrze, se kterými nás seznámí i naučné stezky. Konečně se dostáváme až na rozhlednu Suchý vrch.
Pokud nám zbývá ještě trocha sil, neměli bychom v této oblasti vynechat ani prohlídku tvrze Bouda.