Domů     Dělostřelecká tvrz Stachelberg: Pevnost, která se nesměla bránit
Dělostřelecká tvrz Stachelberg: Pevnost, která se nesměla bránit

Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila.

Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za prusko-rakouské války.

A tak když byl v letech 1937 až 1938 budován systém československého opevnění, byla volba tohoto místa pro postavení dělostřelecké pevnosti logickou volbou.

Ze tří možných kót nakonec zvítězila ta s číslem 632 s názvem Stachelberg/Hřebínek, které se říkalo také Ježová hora.

Vzniknout tu měla největší československá obranná hradba, skládající se z 11 samostatných bunkrů, propojených navzájem systémem 3,5 kilometru dlouhých podzemních chodeb v až padesátimetrové hloubce pod povrchem.

Vojáci přicházejí jen na chvíli

Vzhledem k napjaté mezinárodní situaci se muselo se stavbou spěchat. Střídalo se tu ve třech směnách 1500 dělníků. Veškerá vytěžená zemina se využila k vyrovnání terénních vln, takže se okolí tvrze stalo přehlednou rovinou.

Stachelberg měl být opravdovou pevností. Jeho posádku mělo tvořit 778 mužů, místo tu ale bylo ještě pro dalších 240 příslušníků pěchoty pro boj v okolí. V případě obklíčení mohla tvrz odolávat až dva měsíce.

Vyzbrojena měla být deseti 100mm houfnicemi s dostřelem až 12 kilometrů, osmi protitankovými kanony a těžkými i lehkými kulomety. Všechno to mělo být, ale nebylo.

Tvrz ještě zdaleka nebyla dokončena, když byla 23. září 1938 vyhlášena všeobecná mobilizace a nedostavěná pevnost už byla obsazena vojáky. Možnost ověřit si, jak nedostavěná pevnost obstojí, ale nedostali.

Voda už prohlídce nebrání

Všechno se změnilo 29. září podepsáním Mnichovské dohody. Všechny zbraně byly z tvrze odvezeny, část pracně vybudovaných bunkrů a podzemních chodeb byla odstřelena, aby nepadla do rukou nepříteli. Podzemí se tak zaplavilo vodou.

Kvůli tomu a také pro nedokončení stavby neměli Němci o pevnost zájem, ani po válce už tvrz nebyla využívána a nový smysl dostala až v roce 1993, kdy tu bylo zřízeno muzeum československého opevnění.

V roce 2000 se konečně podařilo odčerpat vodu z podzemních chodeb a o deset let později se konečně zprovoznila celá podzemní kasárna, takže doba prohlídky tvrze se prodloužila na celou hodinu.

Vzhůru do podzemí!

Stachelberg je jediným pevnostním areálem v republice, který nabízí ukázky fungování a vyzbrojení předválečných pevnostních objektů.

Návštěvníci mají unikátní možnost spatřit nejen hotové části stavby, ale i ty nedokončené – vylámané prostory, které se nikdy nedočkaly plánovaného obetonování.

Průběh stavebních prací tu dnes představuje rozměrné dioráma, a co si nedokážeme představit s jeho pomocí, v tom nám pomohou informační panely a samozřejmě výklad průvodce. Hlavní část expozice čeká v objektu T-S 73, kde je také vstup do podzemního komplexu.

Při návštěvě se můžeme projít více než kilometrovou trasou podzemních chodeb a sálů, nebo se vypravit i k dalším částem areálu na povrchu.

Expozice se věnuje nejen budování pevnostního systému a situací v době Mnichova, ale i dalšími dramatickými okamžiky druhé světové války se vztahem k českým jednotkám včetně letecké bitvy o Anglii nebo formování našeho armádního sboru na východní frontě.

Co nesmíte minout: Procházka dějinami opevnění

Chceme-li se o historii pohraničního opevnění dozvědět víc, můžeme se projít naučnou stezkou Opevněné Trutnovsko. Začíná u pevnostního objektu T-S 82, zvaného V končinách, provede nás kolem Stachelbergu a skončí u objektu T-S 63 v Libči.

Celkem na 11kilometrové trase uvidíme 12 betonových bunkrů a mnoho menších opevnění, zvaných řopíky. Pokud bychom se chtěli na stezku napojit přímo u Stachelbergu, můžeme si vybrat, na kterou stranu se pustíme.

K Libči je to osm kilometrů, k T-S 82 na jihovýchodním svahu Dvorského lesa tři kilometry.

Foto: Shutterstock
Související články
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organizace UNESCO totiž v roce 2010 Průhonický park zařadila do sezna
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Bataanský pochod smrti: 105 kilometrů krutosti
epochaplus.cz
Bataanský pochod smrti: 105 kilometrů krutosti
Zástupy zubožených pomalu jdou. Krok za krokem. Bez zastavení. Protože kdo zastaví nebo padne, ten je zastřelen. Jak kilometry přibývají, mnozí jsou vyčerpaní tak, že jim kulka začíná připadat jako vysvobození. Po čtyřech měsících intenzivních bojů je 9. dubna 1942 obležená americká a filipínská armáda bránící bataanský poloostrov nucena kapitulovat a vzdát se japonské armádě.
Prolomení Enigmy trvalo roky, dnes by to umělá inteligence zvládla „za chvilku“
21stoleti.cz
Prolomení Enigmy trvalo roky, dnes by to umělá inteligence zvládla „za chvilku“
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s
Beneš dezertérům z Klapálkova praporu odpustil
historyplus.cz
Beneš dezertérům z Klapálkova praporu odpustil
„Čekat, pořád čekat. Proč a na co? Zpropadení Němci obsadili naši vlast a my budeme jenom trpně přihlížet, jak si ji přivlastňují, až už nezbude vůbec nic českého? To přece ne!“ bouchne jeden z českých vojáků do stolu. Trpělivost zrovna není jeho silnou stránkou.   „Chceme bojovat,“ zní jednomyslně z úst československých vojáků, kteří v
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Michal Sendivoj: Alchymista, který záhadně zbohatl
enigmaplus.cz
Michal Sendivoj: Alchymista, který záhadně zbohatl
Nadaný polský alchymista, který na dvoře Rudolfa II. působí od roku 1595, se odmlada snaží přijít na kloub tomu, jak vyrobit zlato. Žádný z jeho pokusů však nikdy nevyšel. Michal Sendivoj (1566–1636)
O filipojakubské noci jsem uviděla čarodějnici
skutecnepribehy.cz
O filipojakubské noci jsem uviděla čarodějnici
Pálení čarodějnic je u nás tradicí. Seděli jsme kolem ohně a popíjeli, po půlnoci mě ale napadl pták jako z hororu. Poslala ho na mě zlá sousedka? Pálení čarodějnic pro nás vždycky znamená velkou zábavu a radost až do rána. Tuto tradici se snažili v naší vsi místní držet i v době mého dětství, i když tomu nebyl minulý režim zrovna nakloněný. Dodnes
Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos
epochalnisvet.cz
Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice.   S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Postlerová pro něj udělala všechno
nasehvezdy.cz
Postlerová pro něj udělala všechno
Třebaže Simona Postlerová (†59) nepatřila k těm, kteří musejí za každou cenu hrát prim, byla nepřehlédnutelná. Nejen pro svou zajímavou tvář, ale především pro své procítěné herectví. A taková byla i
Probuďte v sobě bohyni!
nejsemsama.cz
Probuďte v sobě bohyni!
Květen přináší energii svěžesti a lásky, což je ideální čas pro propojení se s naší ženskou silou. Po staletí lidé uctívali bohyně spojené s životodárnou magií, kterou můžeme využít i dnes. Ponořme se do jejich tajemství. Květen je měsíc, kdy příroda rozkvétá v plné síle a i naše duše touží po obnově a růstu. Tento čas je prosycený energií jara a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz