Domů     Památková zóna v Kamenickém Šenově: Skleněné město zve k procházce výjimečnou historií
Památková zóna v Kamenickém Šenově: Skleněné město zve k procházce výjimečnou historií

Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny.

Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třicetileté válce se tu sklářství začalo dařit.

Z kronik známe třeba slavného místního obchodníka Jiřího Františka Kreibicha, který na přelomu 17. a 18. století vyrážel na obchodní cesty až do Stockholmu, Londýna či Cařihradu.

Šenov se postupně měnil a v roce 1787 už v něm stálo 222 domů, převážně zabydlených sklářskými řemeslníky. O pár let později už byly v Šenově čtyři desítky sklářských firem.

Rozvoj města se samozřejmě odrazil i na zástavbě, a i když se Kamenický Šenov vyvíjel poněkud specifickým stylem, kde záplava sklářských dílen netvořila pravidelné ulice s centrálním náměstím, vznikla tu řada pozoruhodných staveb.

V roce 1992 byl Kamenický Šenov vyhlášen městskou památkovou zónou, kterou stojí za to projít a připomenout si zdejší slavnou historii.

Také kostel se leskne sklem

Výchozím bodem se nám může stát zdaleka viditelný orientační bod – barokní kostel svatého Jana Křtitele na Náměstí Míru.

Na místě původního dřevěného kostelíka ho v roce 1718 postavil italský architekt Pietro Paolo Columbani, hranolová věž získala konečnou podobu až po několika desetiletích, když byla původní dřevěná zvonice nahrazena kamennou stavbou.

Z věže dnes zní dva zvony – větší byl ulit v roce 1610. menší je jen o půlstoletí mladší. Zajímavý interiér většinou pochází z 19. století a nebylo by to sklářské město, kdyby sklo nehrálo významnou roli i tady.

Svatostánku totiž vévodí skleněný lustr, který mu v roce 1856 věnovala firma Elias Palme.

Hned vedle kostela nás zaujme patrová fara, která dnešní podobu získala po požáru v roce 1908, kdy nahradila historickou stavbu z roku 1728, a především monumentální památník, využívající podoby čedičových sloupů, připomínající nedalekou přírodní památku Panská skála.

Osmimetrový pomník byl v roce 1912 postaven na počest císaře Františka Josefa I., na vrcholku nejvyššího sloupu tehdy stála plastika dvouhlavého orla. Tu už dnes nahoře neuvidíme, zato je památník doplněn pamětní deskou, připomínající oběti fašismu.

Domov mecenáše umění

V ulici 9. května stojí pozoruhodný dům čp. 221 s mansardovou střechou, patrem obloženým dřevem a dřevěnou pavlačí.

Majitel zdejší továrny na skleněné lustry Elias Palme, ten, který věnoval obří lustr kostelu, v roce 1881 odkoupil starší stavbu na tehdejší ulici Alleestrasse a postaral se o její přestavbu v bavorském stylu.

Později tu bydlel Eliasův syn Franz Friedrich, který stál jako významný sběratel a mecenáš umění také v roce 1923 u založení městského muzea.

Mahárádžovo skleněné posezení

A šenovské sklářské muzeum při své prohlídce města rozhodně vynechat nemůžeme. Vlastní budovu na náměstí získalo už v roce 1927, ale dnes už dávno sídlí v rekonstruované budově na ulici Osvobození, v jednom z typických patricijských domů z 60. let 18. století.

Tehdy ho vlastnila sklářská rodina Johanna Vogela, ale sklářští mistři a obchodníci se v ní pak střídali i v dalších a dalších desetiletích.

Sbírky muzea se specializují na to nejnáročnější ze sklářského řemesla – na ryté a broušené sklo, a to až od 17. století.

Nechybějí samozřejmě klasické ověskové lustry, překvapením pro návštěvníky možná bude unikátní skleněná židle, kterou firma Eliase Palmeho na sklonku 19. století vyrobila pro palác mahárádži v indickém Hajdárábádu.

V letošním roce muzeum zahajuje náročnou rekonstrukci, která se projeví v omezení provozu.

Dva parky září novotou

Pro odpočinek po náročné procházce můžeme využít hned dva městské parky, které se dočkaly obnovy společně v roce 2009. Dvořáčkův park o rozloze 0,86 hektaru vznikl po druhé světové válce, ale nedostatečná péče ho postupně téměř vymazala z městské mapy.

Revitalizace trvala čtyři roky a park se rychle stal jedním z center života obce. Je tu dětské hřiště, hřiště na pétanque, kamenné stolky s šachovnicemi i prostorný dřevěný altán k pořádání koncertů.

Janurův park na březích Šenovského potoka má rozlohu poloviční a jméno dostal po místním učiteli Josefu Janurovi, který park začal budovat v 60. letech minulého století se svými žáky.

Také Janurův park prošel náročnou obnovou, dostal terasu s vyhlídkou, dětské hřiště s vodní kaskádou a jeho součástí je i historická stará studna, objevená při revitalizaci prostoru.

Co nesmíte minout: Sklářská lokálka jezdit nepřestala

Horská železniční trať z Kamenického Šenova do České Kamenice byla uvedena do provozu v únoru 1886, na počátku následujícího století byla pak prodloužena až do české Lípy.

V roce 19912 byl pro technickou nezpůsobilost ukončen i tak stále omezovaný provoz a zdálo se, že horská železnice je odsouzena k zapomnění.

Naštěstí se jí ujal Klub přátel lokálky a podařilo se obnovit příležitostné jízdy historických vlaků, tažených parní lokomotivou řady 422.025 „Arcivévoda Karel“.

Dnes je pět kilometrů dlouhá muzejní železnice, oficiálně trať 082, jinak ale pro všechny sklářská lokálka Šenovka, turistickou atrakcí s víkendovým provozem od dubna do října, na trase stojí čtyři historická mechanická návěstidla a nádraží v Kamenickém Šenově se změnilo v malé železniční muzeum

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz