Domů     Dijon, město vévodů
Dijon, město vévodů

Když se řekne Dijon, asi každému se vybaví hořčice. A to je trochu málo. Městu na východě Francie spíš sluší přízvisko město burgundských vévodů nebo město sta zvonic.

Ale také nesmíme zapomenout na víno, jsme přece přímo v srdci Burgundska. Ale pojďme se nejdříve projít po městě. Ve dne pravda trochu ospalém, ale už zvečera plným života.

Okruh po historickém jádru města se jmenuje Soví (Parcours de la Chouette) a je vyznačený v dláždění zapuštěnými bronzovými deskami s vyobrazením místního maskota. Ostatně se sovičkami, ze všeho možného se tu setkáte na každém kroku.

Srdce města

Začněte u paláce burgundských vévodů a stavů na náměstí Osvobození. Na jeho místě původně stávala jednoduchá pevnost, kterou nechal v roce 1366 přestavět Filip II. Smělý, první vévoda z Valois a zakladatel burgundské dynastie, na velkolepý palác.

Je zvláštní stát na místech, kudy procházeli muži, jejichž jména mnohé vypovídají.

Jean sans Peur (Jan Nebojácný), Philip le Bon (Filip Dobrý), Philipe le Hardi (Filip Statečný) a Charles le Téméraire (Karel Odvážný)… V současnosti se v paláci nachází radnice a Musée des Beaux-Arts, které je jedním z nejstarších a vůbec nejvýznamnějších muzeí umění ve Francii.

I přesto, že v některých částech probíhá rekonstrukce (zato vstup zdarma), se můžete těšit na umělecké hody, které jinde jen tak nespatříte – zejména vrcholná díla středověkého malířství a sochařství a nebo hrobky burgundských vévodů.

Impozantní kostel Notre Dame patří k nejzajímavějším církevním stavbám v Burgundsku.
Impozantní kostel Notre Dame patří k nejzajímavějším církevním stavbám v Burgundsku.

Rozhlédněte se

Máte-li rádi pohledy z ptačí perspektivy, nelitujte námahy a vystoupejte po 316 schodech na přilehlou věž Filipa Dobrého. Nemůžete ji přehlédnout, protože patří k dominantám města. Je vysoká 46 m a z její terasy budete mít Dijon jako na dlani.

Notre Dame

Impozantní gotický kostel ze 13. století, na jehož průčelí můžete obdivovat chrliče pravidelně se střídající se štíhlými sloupy a tzv. Jacquemartovy hodiny ze 14. století. Ty přivezl do Dijonu Filip II. Smělý jako válečnou trofej z Flander.

Pyšní se čtyřmi mechanickými postavami – dvě z nich, zvané Jacquemart a Jacqueline, udeří každou hodinu do velkého zvonu. Další dvě postavy, označované jako jejich děti Jacquelinet a Jacquelinette, udeří kladivem každých 15 minut do menšího zvonu.

Až budete z kostela odcházet, pamatujte si, že na severní fasádě ještě musíte vyhledat maskota, o kterém jsme mluvili. Pokud malou sovičku pohladíte levou rukou a něco si přejete, přinese vám štěstí. Tak nezapomeňte, štěstí přece není nikdy dost.

Mojžíš, Izajáš, Daniel, Zachariáš, Jeremiáš a David, proroci, kteří shlížejí z Mojžíšovy studny.
Mojžíš, Izajáš, Daniel, Zachariáš, Jeremiáš a David, proroci, kteří shlížejí z Mojžíšovy studny.

Po české stopě

Možná to nevíte, ale město je pro nás Čechy zajímavé také tím, že tu na Carnotově lyceu už v roce 1918 vznikla československá sekce, a tak sem mohli nastoupit na stipendium první studenti. Tato tradice trvá dodnes.

Studovali tu například Václav Černý, Jiří Voskovec, Čestmír Císař nebo herec Raoul Schránil.

Na skok do kláštera

Kartuziánský klášter Chartreuse de Champmol najdete na západním okraji města. Původně zde bylo pohřebiště vévodů z Valois a dnes zde sídlí psychiatrická klinika.

Nepodezříváme vás z duševního onemocnění, ale v areálu najdete jednu z nejznámějších atrakcí Dijonu – Mojžíšovu studnu (Puits de Moïse), která je vrcholným dílem burgundského sochařství.

Hexagonální studna je zdobená dekorativními sloupy, na kterých jsou sochy andělů a šesti starozákonních proroků.

Jen tak na procházku

V Dijonu se vám bude líbit, i když se vám třeba do galerií nechce. Samo město je totiž takovou galerií.

Neporušené historické jádro je chráněnou památkovou rezervací, ale samozřejmě tu lidé normálně žijí, pracují a bydlí, a courání po jeho kouzelných náměstích a v uličkách mezi hrázděnými domy ve stínu kostelních věží vás určitě nadchne.

Dijon je ale také městem zeleně s parky a zahradami a přístavem nazvaným Burgundský kanál (Canal de Bourgogne), z něhož se po Zelené pěšině (Coulée Verte) můžete pěšky nebo na kole vypravit do okolí.

V tržnici nakoupíte všechno od masa po sýry, víno i suvenýry.
V tržnici nakoupíte všechno od masa po sýry, víno i suvenýry.

Nezapomeňte na trhy

Jestliže je úterý, pátek nebo sobota, vydejte se do tržnice Halles du Marché. Na 4400 m2 najdete stánky místních farmářů i výrobců všeho možného. Až se dostatečně vynadíváte, dejte si něco dobrého a můžete nakoupit jedlé dárky.

Samozřejmě některou z dijonských hořčic, ovšem je jich tolik, že to nebude jednoduché. Další specialitou je perník. Přivezli ho sem vévodové z Burgund, poté, co jej ochutnali ve Flandrech.

Je vláčný a vyrábí se z pšeničné mouky a medu a později z něj vznikly nonnettes, malé perníčky plněné marmeládou. Samozřejmě musíte ochutnat sýry a také Creme de cassis, což je je likér z černého rybízu.

Možná to nevíte, ale dříve se černý rybíz pěstoval na okraji vinic, pouze jako přilepšení k výrobě vína, jenže obliba rostla, a tak ho bylo nutné vysadit i jinde. A jak se pije?

Buď samotný, ale většinou smíchaný s bílým vínem (nejlépe aligoté) – pak se tomuto nápoji říká Kir, nebo se šampaňským, pak pijeme Kir royal. Určitě ochutnejte.

Creme de cassis se také používá k dochucení sladkostí – na náplně do dortů, do makronek, nebo se jím přelije zmrzlina…

Chrliče jsou provedeny do všech detailů.
Chrliče jsou provedeny do všech detailů.

Mezi vinaře

Už to vypadalo, že na víno jsme zapomněli, ale spíš jsme si je nechali jako tečku. Na jih od Dijonu si totiž na své přijdou všichni, kteří víno milují.

Tamní svahy La Côte d’Or (Zlaté úbočí) jsou porostlé vyhlášenými vinicemi a co název každé místní vinařské vesničky, to světoznámé víno.

Chcete-li ochutnávat nebo nakoupit, nejlépe obojí dohromady, vyhněte se předraženým obchodům u silnic a zajeďte za místními vinaři. Rádi se pochlubí, a pokud umíte francouzsky, leccos se i dozvíte.

Foto: SHUTTERSTOCK
Štítky:
Lokalita:
Související články
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Tak třeba Arlberg! Největší a nejluxusnější ski areál Rakouska Arlberg spojuje střediska St. Anton, Lech/Zürs a Warth-Schröcken, který patří také mezi TOP 5 na celém světě. Čeká na vás neuvěřitelných 305 kilometrů po většinou lehkých až středně náročných sjezdových tratí. Denně přepravuje návštěvníky 88 lanovek a vleků, z nichž nejznámější je Flexenbahn. Loni otevřená okružní trasa Run
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz