Domů     Dijon, město vévodů
Dijon, město vévodů

Když se řekne Dijon, asi každému se vybaví hořčice. A to je trochu málo. Městu na východě Francie spíš sluší přízvisko město burgundských vévodů nebo město sta zvonic.

Ale také nesmíme zapomenout na víno, jsme přece přímo v srdci Burgundska. Ale pojďme se nejdříve projít po městě. Ve dne pravda trochu ospalém, ale už zvečera plným života.

Okruh po historickém jádru města se jmenuje Soví (Parcours de la Chouette) a je vyznačený v dláždění zapuštěnými bronzovými deskami s vyobrazením místního maskota. Ostatně se sovičkami, ze všeho možného se tu setkáte na každém kroku.

Srdce města

Začněte u paláce burgundských vévodů a stavů na náměstí Osvobození. Na jeho místě původně stávala jednoduchá pevnost, kterou nechal v roce 1366 přestavět Filip II. Smělý, první vévoda z Valois a zakladatel burgundské dynastie, na velkolepý palác.

Je zvláštní stát na místech, kudy procházeli muži, jejichž jména mnohé vypovídají.

Jean sans Peur (Jan Nebojácný), Philip le Bon (Filip Dobrý), Philipe le Hardi (Filip Statečný) a Charles le Téméraire (Karel Odvážný)… V současnosti se v paláci nachází radnice a Musée des Beaux-Arts, které je jedním z nejstarších a vůbec nejvýznamnějších muzeí umění ve Francii.

I přesto, že v některých částech probíhá rekonstrukce (zato vstup zdarma), se můžete těšit na umělecké hody, které jinde jen tak nespatříte – zejména vrcholná díla středověkého malířství a sochařství a nebo hrobky burgundských vévodů.

Impozantní kostel Notre Dame patří k nejzajímavějším církevním stavbám v Burgundsku.
Impozantní kostel Notre Dame patří k nejzajímavějším církevním stavbám v Burgundsku.

Rozhlédněte se

Máte-li rádi pohledy z ptačí perspektivy, nelitujte námahy a vystoupejte po 316 schodech na přilehlou věž Filipa Dobrého. Nemůžete ji přehlédnout, protože patří k dominantám města. Je vysoká 46 m a z její terasy budete mít Dijon jako na dlani.

Notre Dame

Impozantní gotický kostel ze 13. století, na jehož průčelí můžete obdivovat chrliče pravidelně se střídající se štíhlými sloupy a tzv. Jacquemartovy hodiny ze 14. století. Ty přivezl do Dijonu Filip II. Smělý jako válečnou trofej z Flander.

Pyšní se čtyřmi mechanickými postavami – dvě z nich, zvané Jacquemart a Jacqueline, udeří každou hodinu do velkého zvonu. Další dvě postavy, označované jako jejich děti Jacquelinet a Jacquelinette, udeří kladivem každých 15 minut do menšího zvonu.

Až budete z kostela odcházet, pamatujte si, že na severní fasádě ještě musíte vyhledat maskota, o kterém jsme mluvili. Pokud malou sovičku pohladíte levou rukou a něco si přejete, přinese vám štěstí. Tak nezapomeňte, štěstí přece není nikdy dost.

Mojžíš, Izajáš, Daniel, Zachariáš, Jeremiáš a David, proroci, kteří shlížejí z Mojžíšovy studny.
Mojžíš, Izajáš, Daniel, Zachariáš, Jeremiáš a David, proroci, kteří shlížejí z Mojžíšovy studny.

Po české stopě

Možná to nevíte, ale město je pro nás Čechy zajímavé také tím, že tu na Carnotově lyceu už v roce 1918 vznikla československá sekce, a tak sem mohli nastoupit na stipendium první studenti. Tato tradice trvá dodnes.

Studovali tu například Václav Černý, Jiří Voskovec, Čestmír Císař nebo herec Raoul Schránil.

Na skok do kláštera

Kartuziánský klášter Chartreuse de Champmol najdete na západním okraji města. Původně zde bylo pohřebiště vévodů z Valois a dnes zde sídlí psychiatrická klinika.

Nepodezříváme vás z duševního onemocnění, ale v areálu najdete jednu z nejznámějších atrakcí Dijonu – Mojžíšovu studnu (Puits de Moïse), která je vrcholným dílem burgundského sochařství.

Hexagonální studna je zdobená dekorativními sloupy, na kterých jsou sochy andělů a šesti starozákonních proroků.

Jen tak na procházku

V Dijonu se vám bude líbit, i když se vám třeba do galerií nechce. Samo město je totiž takovou galerií.

Neporušené historické jádro je chráněnou památkovou rezervací, ale samozřejmě tu lidé normálně žijí, pracují a bydlí, a courání po jeho kouzelných náměstích a v uličkách mezi hrázděnými domy ve stínu kostelních věží vás určitě nadchne.

Dijon je ale také městem zeleně s parky a zahradami a přístavem nazvaným Burgundský kanál (Canal de Bourgogne), z něhož se po Zelené pěšině (Coulée Verte) můžete pěšky nebo na kole vypravit do okolí.

V tržnici nakoupíte všechno od masa po sýry, víno i suvenýry.
V tržnici nakoupíte všechno od masa po sýry, víno i suvenýry.

Nezapomeňte na trhy

Jestliže je úterý, pátek nebo sobota, vydejte se do tržnice Halles du Marché. Na 4400 m2 najdete stánky místních farmářů i výrobců všeho možného. Až se dostatečně vynadíváte, dejte si něco dobrého a můžete nakoupit jedlé dárky.

Samozřejmě některou z dijonských hořčic, ovšem je jich tolik, že to nebude jednoduché. Další specialitou je perník. Přivezli ho sem vévodové z Burgund, poté, co jej ochutnali ve Flandrech.

Je vláčný a vyrábí se z pšeničné mouky a medu a později z něj vznikly nonnettes, malé perníčky plněné marmeládou. Samozřejmě musíte ochutnat sýry a také Creme de cassis, což je je likér z černého rybízu.

Možná to nevíte, ale dříve se černý rybíz pěstoval na okraji vinic, pouze jako přilepšení k výrobě vína, jenže obliba rostla, a tak ho bylo nutné vysadit i jinde. A jak se pije?

Buď samotný, ale většinou smíchaný s bílým vínem (nejlépe aligoté) – pak se tomuto nápoji říká Kir, nebo se šampaňským, pak pijeme Kir royal. Určitě ochutnejte.

Creme de cassis se také používá k dochucení sladkostí – na náplně do dortů, do makronek, nebo se jím přelije zmrzlina…

Chrliče jsou provedeny do všech detailů.
Chrliče jsou provedeny do všech detailů.

Mezi vinaře

Už to vypadalo, že na víno jsme zapomněli, ale spíš jsme si je nechali jako tečku. Na jih od Dijonu si totiž na své přijdou všichni, kteří víno milují.

Tamní svahy La Côte d’Or (Zlaté úbočí) jsou porostlé vyhlášenými vinicemi a co název každé místní vinařské vesničky, to světoznámé víno.

Chcete-li ochutnávat nebo nakoupit, nejlépe obojí dohromady, vyhněte se předraženým obchodům u silnic a zajeďte za místními vinaři. Rádi se pochlubí, a pokud umíte francouzsky, leccos se i dozvíte.

Foto: SHUTTERSTOCK
Štítky:
Lokalita:
Související články
Pro lidstvo byly egyptské pyramidy odedávna něčím fascinujícím a mystickým. Proto není divu, že již v minulosti daly podnět k mnoha spekulacím a domněnkám, které přetrvávají dodnes. Lidé dlouhou dobu nevěděli, za jakým záměrem byly tři velké pyramidy v egyptské Gíze vlastně postaveny a proč mají právě specifický jehlanový tvar. Bezesporu také patří mezi ty nejkrásnější památky, které můžeme na n
Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno. Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod. K moři byly Helsinky
Celkem 16 spolkových zemí, přes 82 milionů obyvatel a především tisíce historických a přírodních památek a krás. To je ve zkratce charakteristika našeho západního souseda. Německo čeští turisté znovu objevují po vlně nezájmu, která přišla v 90. letech. A následující výběr destinací dokazuje, že mají proč. Panenská příroda Saského Švýcarska Němci mu s oblibou říkají ráj turistů. Saské Švýcarsko (
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu nad levým břehem Dunaje se t
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko. V zimě za
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz