Nevíte, kam byste v zimě zašli na zajímavý výlet? Zkuste skleníky. Otevřeno mají celoročně, nabízejí pastvu pro oči, dozvíte se něco poučného o rostlinách… a ještě se zahřejete.
Do Lednice za romantikou
Nemusíte být zaníceným biologem, aby vás návštěva zámeckého skleníku v Lednici nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností. Jako všechno na Lednickém zámku – prostě romantika!
Nejlepší zahradníci putovali napříč Jižní Amerikou, aby sesbírali vhodná semen tropické a subtropické vegetace, která by byla krásou a elegancí hodna Lichtenštejnského panství.
Expozici skleníku zařizovali kvalifikovaní zahradníci, kteří nakombinovali vhodnou tropickou a subtropickou vegetaci tak, aby zde rostliny kvetly po celý rok.
A zejména v chladnějších dnech se tady můžete i příjemně ohřát, teploty dosahují tropických hodnot.
Do Hodonína za starobylými rostlinami
I když se hodonínský skleník svou rozlohou nemůže vyrovnat ostatním expozicím u nás, okouzlí vás již po vstupu výjimečný prostor utvářený věkovitými rostlinami.
Však je také jedinečný pravděpodobně nejpočetnější a nejbohatší veřejnou sbírkou cykasovitých rostlin u nás, která se nachází na výstavní ploše 385 m2. Čeleď cykasovitých představuje starobylou skupinu rostlin, které na Zemi rostly už před 250 milióny let.
Nejvzácnější rostlinou v Hodoníně je druh cycasu ceratozamia kuesteriana, najdete tady i jeden z nejstarších českých stromů oblíbeného cycasu (cycas revoluta) a obří rostliny druhu cycas rumphii.
Vše je samozřejmě označeno jmenovkami, abyste si názvy přiradili k té správné rostlině. Moc zajímavá je i šedesátiletá sbírka velkých kosterních rostlin jako jsou ficusy (např.: ficus lyrata). Navíc má nevyčíslitelnou hodnotu.
Do metropole na noční výpravu
Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin.
Procházka přes exotické hory, lesy a polopouště tak může v jakoukoliv roční dobu potěšit každého zvídavého návštěvníka skleníku s názvem Fata Moragana, který je považován za evropský unikát.
Najdete ho v pražské botanické zahradě nedaleko ZOO. Oblíbené jsou tady jarní výpravy za exotickými motýly, ale i zimní noční procházky. Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte.
Přijďte se projít džunglí, která nespí (noční provázení je naplánováno od 12. ledna do 23. března (v lednu pouze v pátek, v únoru a březnu i v sobotu).
Liberec nabízí 13 témat
Hned devět skleníků v botanické zahradě v Liberci s výstavní plochou zhruba 3 tisíce m2 dává jistotu, že si tady na své přijde každý. Rozhodnutím Ministerstva životního prostředí ČR bylo roku 2003 v botanické zahradě zřízeno tzv.
záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa před vyhubením.
Doménou skleníkového areálu jsou sbírky tropických rostlin. Najdete tady toho ale mnohem víc. Vedle masožravých rostlin (Pavilon D) si nenechte ujít expozici Pravěk (Pavilon H) nebo obří americké kaktusy (Pavilon F).
Redakčně upravila Dana Pešková,