Domů     Expozice v domě Antonína Dvořáka: „Každá symfonie potřebuje svůj čas”.
Expozice v domě Antonína Dvořáka: „Každá symfonie potřebuje svůj čas”.
od 8.7.2024
1

Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu. 

Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka.

Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kterém strávil své dětství.

Expozice je široké veřejnosti oficiálně otevřena od 28. června, o den dříve celý projekt na tiskové konferenci představili William E. Lobkowicz, hlavní kurátorka a programová manažerka muzea Eleonore Kinsky a ředitelka Správy Lobkowiczkých sbírek a edukačních programů Dita Baker.

Rodný dům Antonína Dvořáka je nejen národní kulturní památkou, ale už nyní slouží také jako muzeum a kreativní centrum určené pro pořádání mnoha hudebních, komunitních a vzdělávacích programů, koncertů a kreativních dílen určených všem generacím.

„Takto důležitá iniciativa světového významu zvýší turistickou atraktivitu regionu a vytvoří nové ekonomické, vzdělávací, kulturní a společenské příležitosti,” řekl William E. Lobkowicz.

Ocenil také, že do projektu vložily velkou důvěru různé státní a nadnárodní instituce, což se odrazilo v podobě grantů od regionálních, českých a evropských poskytovatelů.

K financování projektu přispěly grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP, grant Středočeského kraje a také evropský grant Národního plánu obnovy.

Intenzivním fundraisingem v USA přispěla také nezisková organizace Friends of the Lobkowicz Collections, která získala nemalé prostředky od individuálních dárců a soukromých nadací. Rozpočet celého projektu se pohybuje v hodnotě přes 100 milionů Kč.

Důležitým partnerem nové expozice je také Národní muzeum. Zapůjčilo například modlitební knížku, která patřila přímo Antonínovi Dvořákovi. „Tuto knížku dostal od knížete Lobkowicze jako dárek k dokončení místní školy,“ popsala kurátorka Eleonore Kinsky.

Vysvětlila také, jak mohou návštěvníci zakusit atmosféru krčmy v polovině 19. století, která tehdy byla součástí domu, sednout si do školní lavice a zjistí na vlastní kůži, jaký mělo na Dvořáka v prvních letech jeho života vliv okolní prostředí.

Expozice se snaží co nejlepším způsobem využít předností samotného objektu a zvukových a hudebních vjemů. Návštěvníkům v tom nejlépe pomůže audioprůvodce, jehož technologie byla adaptována specificky pro Dvořákův rodný dům.

V expozici je více než 100 “terčíků”, jež spouští zvukové nahrávky, které dávají dohromady několik hodin poslechu. V českém jazyce zprostředkovávají unikátní zážitek svým vyprávěním např. herci Vasil Fridrich a Viktor Dvořák, nebo moderátor Marek Eben.

Ředitelka edukačních programů Dita Baker představila vzdělávací programy, které jsou důležitou součástí celého projektu a od nového školního roku se do nich mohou zapojit školy ze širokého okolí.

„Celé muzeum je koncipováno jako centrum vzdělávání a kultury, a to hravou formou,“ vysvětlila Dita Baker.

Krátce představila mimo jiné i mobilní aplikaci „Když Toník běhal po venku“, díky níž se budou moci návštěvníci individuálně nebo ve skupinách soutěžní formou seznámit s místy, která v Nelahozevsi mohla inspirovat malého Toníka.

Během letních měsíců se budou do expozice postupně doplňovat poslední exponáty a k českému audioprůvodci přibudou i verze v anglickém a německém jazyce. Všichni návštěvníci mohou v období zkušebního provozu využít zvýhodněné vstupné ve výši 90 Kč.

Mají také šanci poskytnout zpětnou vazbu, která umožní vše zdokonalit tak, aby byla expozice připravená na otevření v plném provozu.

V další fázi rekonstrukce areálu Dvořákova rodného domu se dokončuje edukační místnost zvaná Humoreska, která bude hotová v průběhu léta, a v následujících měsících se dokončí také práce na poslední části areálu, tedy návštěvnickém centru.

Foto: AD RD
reklama
Související články
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
PORT 1560 není jen historickým objektem, ale také kulturním a společenským centrem, jehož nedílnou součástí je novogotická Varna. Návštěvníci se v ní mohou díky stálé expozici ponořit nejen do historie pivovarnictví, ale také ochutnat piva značky Krumlov. Ta se zde vaří od roku 2015 pod dohledem zkušené sládkové Dagmar Vlkové. Vydáte-li se na tematickou návštěvu PORT 1560, cestu za pivem a jeho
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Černý kašel: Probuzený zabiják!
epochaplus.cz
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte.
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus