Pokud ve Františkových Lázních stojí Nová kolonáda, každého jistě napadne, že by měla existovat také nějaká Stará. Skutečně tu bývala, vedla od Společenského domu k pavilonu Františkova pramene, ale na podzim roku 18914 ji bohužel pohltil ničivý požár.
Zdejší Plynový pramen, pro svou hlučnost přezdívaný také Hřmotící, je znám už od středověku.
Dřevěná kolonáda tu stála už v roce 1811, v následujícím desetiletí ji ale nahradily zděné lázně se společenskou místností a několika koupelnami.
Teprve v roce 1912 se město dočkalo nového pavilonu Plynových lázní, neoklasicistní stavby s antickou střechou a egyptskými sfingami, které střeží její vchod.
Architektem sousední Nové kolonády i Plynových lázní byl stavitel Gustav Wiedermann, mimo jiné i starosta města. V prostorách kolonády pod sedlovou střechou s toskánskými sloupy najdeme obchůdky se suvenýry.
Tři pavilony pro dva prameny
Oba prameny byly objeveny už krátce po příchodu 19. století a nějakou dobu strávily zakryty jen dřevěnými pavilony.
Kolonádu tu město hodlalo postavit už v roce 1826, ale dřevěnou stavbu se sloupy opatřenými zasklením strhla vichřice, a tak se muselo začít znovu. Velkorysé stavby se tak město dočkalo až na přelomu třicátých a čtyřicátých let 19. století.
Stavitelé poučeni předchozí katastrofou zapustili do mokrého podloží 1116 pilotů a na nich pak plzeňský stavitel František Filous dokázal kolonádu dokončit během jediného roku.
Klasicistní kolonádu v parku tvoří tři pavilony propojené v ose. Dominantou je centrální, vyšší pavilon s galerií, v severním pavilonu vyvěrá Solný pramen, v jižním Luční pramen.
Centrální pavilon byl hned po svém vzniku společenským centrem města, pořádaly se tu koncerty a také bohoslužby pro zahraniční návštěvníky lázní. Jen kilometr východním směrem pak musíme ujít, abychom mezi stromy objevili nejmladší františkolázeňskou kolonádu.
Trojkřídlá kolonáda Nataliina pramene pochází z roku 1930 a vyvěrá v ní pramen pojmenovaný podle srbské královny, která patřila k významným lázeňským hostům.
Natáliin pramen je považován za výjimečně chutný, ostatně za první republiky se vyvážel dokonce i do Spojených států.