Domů     Jízdárna Světce u Tachova: Generálův odkaz světu
Jízdárna Světce u Tachova: Generálův odkaz světu
od 20.5.2023
1

Na západním předměstí Tachova stojí překrásná budova, kterou by každý na první pohled odhadoval na honosné šlechtické sídlo. Od počátku však nebylo určeno aristokratům, nebo alespoň ne pouze jim. Hlavními obyvateli této skvostné stavby totiž byli koně.

Majitel tachovského panství kníže Alfred Windischgrätz se během svého života věnoval převážně válčení a v čele císařské armády potlačil i několik povstání ve Vídni, v Praze nebo v Uhrách.

V polovině 19. století už to byl starý pán na penzi, ale života v něm stále bylo za několik mladíků.

Bylo mu sedmdesát, když se rozhodl nákladně přebudovat 200 let starý bývalý klášter ve Světcích na výstavný romantický zámek, snad aby po sobě zanechal i něco krásného.

Dokončení přestavby se nedožil, zemřel v roce 1862, když bylo hotové pouze severní zámecké křídlo se dvěma nárožními věžemi.

Jeho potomci už nehodlali na pokračování rekonstrukce věnovat další prostředky, a tak ve Světcích dnes stojí jen ruiny nedokončeného velkolepého projektu, který mohl směle konkurovat slavnému zámku v Hluboké.

Jen ve Vídni měli větší jízdárnu

Něco však kníže Alfréd přece jen stihnul. Souběžně s rekonstrukcí zámku se totiž pustil také do budování velkolepé jízdárny v novorománském stylu. Slovo velkolepé je zcela na místě.

Jízdárna je dlouhá 60 metrů, široká 26 metrů a šestadvaceti metrů dosahuje i její výška. Centrální patrová budova o půdorysu kříže je obklopena stájemi pro 24 koní a strop tvoří unikátní klenba se střešní lucernou poskytující dostatek osvětlení.

Je to největší česká jízdárna a po Španělské dvorní jízdárně ve vídeňském Hofburgu druhá největší ve střední Evropě. Stavitelé v ní dokázali spojit prvky průmyslové architektury s honosností aristokratické stavby. To si vyžádalo i originální technický přístup a pečlivé statické výpočty.

Krásné prostředí i pro koně

Projekt samozřejmě pamatoval i na to, že na koních se tu bude nejen jezdit, ale také bude chtít tomu ježdění leckdo přihlížet.

K tomu účelu jsou tu ochozy s lóžemi včetně té luxusní knížecí, z níž je samozřejmě nejlepší výhled, a dokonce i obytné pokoje vybavené toaletami a kachlovými kamny.

O tom, že kníže na ničem nešetřil, svědčí i to, že dokonce i stáje se dočkaly výzdoby v podobě terakotových hlav jelenů a daňků.

Kultura všeho druhu je tu doma

Když byl majetek Windischgrätzů po válce zestátněn, nikdo z nových pánů o ježdění na koni neprojevoval zájem. Budova postupně chátrala a dokonce město na čas dosáhlo jejího vyřazení ze seznamu chráněných památek. Demolice byla blizoučko.

V takovém stavu dosáhla jízdárna konce tisíciletí a hrozilo, že v tom dalším už se na ni bude jenom vzpomínat. Teprve v roce 2000 konečně došlo na celkovou rekonstrukci.

Jízdárna se od počátku měla proměnit ve víceúčelový kulturní areál pro výstavy a koncerty, i když koně by se sem určitě vrátili také.

Jízdárna je prozatím vzhledem ke stále probíhající rekonstrukci k prohlídkám nepřístupná, podívat se do ní ovšem můžeme v rámci některého z probíhajících kulturních pořadů nebo při prohlídkách pořádaných Městským kulturním střediskem v Tachově.

Potom se návštěvníci dočkají i odborného výkladu o stavbě i o jejím zakladateli knížeti Windischgrätzovi, projdou se hlavní halou, nahlédnou do stájí a samozřejmě i do honosné knížecí lóže.

Dveře jízdárny dokořán

Jízdárna byla už před 2. světovou válkou proslulá svou skvělou akustikou a pořádaly se v ní příležitostné koncerty. V roce 2001 po zahájení rekonstrukce byla v jízdárně zavedena nová tradice.

od té doby se tu každoročně koná hudební festival Dveře jízdárny dokořán. Program je věnován především klasické hudbě a od té doby tu vystoupila řada významných našich i zahraničních umělců.

Letošní ročník bude v pořadí jubilejní dvacátý a na začátku června ho svým vystoupením zahájí houslový virtuos Václav Hudeček.

Foto:
reklama
Související články
20.6.2024
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou neb
19.6.2024
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představuje téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění jsou do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců. Jak s
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc