Domů     Hora Blaník: Svatý Václav stále ještě spí
Hora Blaník: Svatý Václav stále ještě spí

Všichni známe legendu, podle níž v útrobách posvátné hory Blaník spí neporazitelné vojsko svatého Václava, které svému národu přispěchá na pomoc v nejtěžších chvílích.

Pověst se zrodila pravděpodobně někdy v průběhu 15. století a nás určitě uklidňuje, že vojsko dosud nevyjelo, takže ještě není nejhůř. A tak se můžeme v poklidu vydat na výšlap na vrchol této pověstmi tak opředené hory.

Ti, kdo se v kraji zvaném Podblanicko pouhých šedesát kilometrů jihovýchodně od Prahy vyznají, dobře vědí, že Blaníky jsou vlastně dva.

Kromě toho, o kterém vypráví pověst, tedy Velkého Blaníku vysokého 638 metrů nad mořem, je jen o kousek vedle také Malý Blaník, který vůbec není tak malý, jak by jméno napovídalo. Měří jen o pár desítek metrů méně, přesně 580 metrů.

Malý Blaník rozhodně nezůstával ve stínu svého o kousek většího souseda. Už v polovině 16. století sem mířily davy v rámci poutí ke kapli svaté Máří Magdalény. Stávala tu kaple z roku 1782, z níž se do dnešních časů dochovaly pouze ruiny.

Pohled z vrchu je pastvou pro oči.
Pohled z vrchu je pastvou pro oči.

Keltové se dobýt nenechají

Pokud se rozhodneme vystoupit na Blaník, můžeme si klidně říci, že jen opakujeme to, co dělali naši dávní předkové už před více než dvěma tisíci lety.

Archeologové totiž na samém vrcholu Blaníku objevili stopy keltského osídlení z doby až 440 let před naším letopočtem. Strážní hradiště bylo obklopeno hradbou z balvanů, konstrukce uvnitř byly ale dřevěné.

Hradiště podle všeho bylo jen nevelké, archeologové předpokládají, že zaujímalo prostor o rozloze 125 x 175 metrů, ale jeho obyvatelé si dali na opevnění záležet – vždyť do dnešních časů můžeme odhalit náznaky původního příkopu, obepínajícího hradby.

Rozhled z husitské hlásky

Svatováclavská tradice se začala více připomínat během národního obrození v 19. století. V roce 1851 se uskutečnila první pouť na Blaník, z této tajemné hory pochází také jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Turisté ale nejvíce ocení rozhlednu, která je oslavou krásného Podblanicka.

Původní dvacet metrů vysoká věž z konce 19. století je dávno zapomenuta, ostatně podlehla zubu času už v roce 1936, ta dnešní třicetimetrová pak vznikla za druhé světové války a v té době bylo určitě příjemné po povzbuzení národního sebevědomí, že dostala tvar husitské hlásky.

Klub českých turistů ji budoval tři roky a vybral opravdu vynikající místo, protože z ní můžeme dohlédnout nejen na nedaleké město Vlašim, ale při příznivém počasí až na Šumavu, do Prahy nebo na vysílač Cukrák.

Socha hlavy je další zajímavostí, kterou zde najdete.
Socha hlavy je další zajímavostí, kterou zde najdete.

Vycházka s rytířem

Vydat se vzhůru na Blaník je nejlepší od Louňovic. Parkoviště najdeme na silnici z Louňovic do Načeradce, a odtud už tu na vrchol je pouhý kilometr. Můžeme se ale také projít po delší, čtyřkilometrové trase po linii naučné stezky S rytířem na Blaník.

Ta nabízí 14 zastavení. Musíme ovšem počítat s tím, že pokud ji budeme chtít projít celou, nepřivede nás zpátky na parkoviště, ale k obci Kondrac, a k výchozímu bodu se tak budeme muset vrátit buď opět přes vrchol, nebo okružní cestou po obvodu hory.

Zato se můžeme zastavit v Domě přírody s geologickou expozicí hornin zdejšího kraje. Vznikl v roce 2015 a kromě přírodnin samozřejmě nezapomene ani na rytířskou legendu.

Přidejte se k Václavovu průvodu!

Svatováclavská tradice je díky legendě o Blanických rytířích ve zdejším kraji obzvlášť silná. Důkazem jsou i Svatováclavské slavnosti, které se každoročně konají na různých místech Podblanicka.

V Louňovicích pod Blaníkem se v sobotu 23. září koná slavný průvod vedený samotným svatým Václavem na koni, v obci je pak na náměstí na nádvoří zámku i v zámecké zahradě připraven kulturní program, stánky, pouťové atrakce.

Vyzkoušet můžeme ale třeba i Svatováclavské slavnosti v nedalekých Voticích 28. září. I tady prochází městem svatováclavská družina, u kostela sv. Václava čekají pouťové atrakce, u kláštera sv. Františka z Assisi se chystá divadlo pro děti.

A po celý den můžeme navštívit nejen klášterní expozice, ale také Václavku – vyhlídkovou kostelní věž.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i na kolena... Jurkovičův skvost Může vám tak trochu připomenout stavb
Nechte se okouzlit různorodostí Olomouckého kraje, pro který je charakteristická bohatá zemědělská tradice, z níž vycházejí jedinečné gastronomické lahůdky. Láska k tradicím se zde dědí z generace na generaci, což je na místních produktech znát. Nevěříte? Udělejte radost sami sobě a přijeďte se o tom přesvědčit! Užijte si cestu do pivního ráje Dalo by se říct, že Olomoucký kraj je doslova pivní
Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu… Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Byly krásné, sebevědomé a dobře věděly, co chtějí mocní muži slyšet. Usadily se v jejich ložnicích a z hedvábných podušek začaly zprvu nenápadně, později bez ostychu veřejně řídit jejich kroky a důležitá rozhodnutí. Takové byly mocichtivé milenky králů, které místo nich vládly světu. Vyhlášenými sukničkáři, proslulými galantními dobrodružstvími, jsou zejména panovníci Francie. Už od samých počá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
rezidenceonline.cz
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
Studio Saota Architects v případě rezidence v Kapském Městě ustoupilo od svého tradičního stylu hraničícího s purismem. Čisté linie třípatrové vily rozehrálo pestrou kombinací materiálů: dřeva, cihel, kamene, betonu a skla. Kapské Město, hlavní město Jihoafrické republiky, patří k nejkrásnějším městům na světě. V pozadí s impozantní Stolovou horou a naproti se symbolem mořeplavců, mysem Dobré naděje, láká turisty z celého
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
nasehvezdy.cz
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
Snad každá žena jí závidí. Alice Bendová (50) má postavu jako lusk a v plavkách vypadá jako bohyně. Přesto si však ještě nedávno nepřipadala tak dokonale, jak by chtěla. Proto podstoupila liposukci tu
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
21stoleti.cz
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
nejsemsama.cz
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
Ten starý strom stále stojí u našeho domu. V dětství jsem si k němu našel zvláštní vztah, když mi pomohl překonat rychle ošklivou nemoc. Stála v blízkosti našeho domu. Větvemi se skoro dotýkala stěny stavení. Více jak stoletá hrušeň byla podivným stromem. Kdysi dávno do ní uhodil blesk a polovinu jejího objemného těla spálil. Druhá polovina stromu však rostla dál,
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
epochaplus.cz
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
Mezi nejúčinnější bojovníky proti akné patří fenykl, kontryhel, měsíček, řepík, kopřiva, heřmánek, šalvěj či mateřídouška, ale dokonce i zelený čaj. Všechny bylinky mají protizánětlivé účinky a nejenže vyjdou mnohem levněji než drahé chemické přípravky, ale mohou být účinnější a bez nežádoucích vedlejších účinků. Fenykl obecný není jenom chutným kořením do pokrmů, ale i léčivou bylinu.
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
epochalnisvet.cz
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
Plameny rychle stravují připravenou hranici. Ve strašlivých bolestech na ní umírá domnělá čarodějnice. Jde o obyvatelku odbojné španělské vesnice Trasmoz. Podle církevních hodnostářů v ní řádí nekromanti, probíhají satanské obřady i čarodějnické sabaty. Je tomu tak? A je pravda, že obec byla prokleta se souhlasem samotného papeže? Na vrcholku kopce se tyčí zřícenina hradu a pod
Obětovala jsem naše přátelství
skutecnepribehy.cz
Obětovala jsem naše přátelství
S Mirkou jsme byly velké kamarádky už od školy. Bohužel nás rozdělilo pobláznění. Mé a jejího muže. Nestálo to za to. S Mirkou jsme se poznaly na základní škole, kdy jsme ani jedna neznala spolužáky, a tak jsme si k sobě sedly. A sedly jsme si i jako kamarádky. Dokonce jsme spolu pak obě šly na obchodku. Samozřejmě jsme se sobě svěřovaly, prožívaly jsme spolu
Čas svíček a lucerniček
panidomu.cz
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
enigmaplus.cz
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
V roce 1965 se do lesa u amerického města Kecksburg v Pensylvánii zřítí neznámý objekt velký jako autobus. Pád objektu zaznamenává řada přístrojů, civilisté i piloti letadel. Místo okamžitě uzavírá ar
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
iluxus.cz
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
Mercedes-Maybach posouvá hranice elegance a výkonu. Vytvořil SL 680 Monogram Series, který kombinuje nezaměnitelný styl, pokročilé technologie a sílu osmiválce tak, že vás dostane – ať už na silnici,
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
historyplus.cz
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej
Lahodné perníčky
tisicereceptu.cz
Lahodné perníčky
Perníčky patří mezi nejstarší cukroví v Česku. Dříve patřily především na stromeček, ale dnes mají své čestné místo na sváteční tabuli. Ingredience: na 50 kusů 220 g celozrnné špaldové mouky hla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz