Domů     Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství

Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným.

S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno!

První hodnověrné zmínky o existenci Zvíkova můžeme nalézt již v roce 1234, kdy se o něm zmiňuje listina krále Václava I. (1205–1253). Tehdy již pravděpodobně stojí Hlízová věž i jižní křídlo hradu.

Jenže jaké je skutečné datum, kdy opravdu věž, které se často také kvůli barvě přezdívalo Černá, vznikla?

1

Skutečné stáří hradu Zvíkov zahaleno v mlze

Tajemství: kdo nechal hrad postavit

Domněnky: praotec Čech, Markomani, Keltové

Je to právě ta věž, která dominuje hradu. Majestátně se tyčí do nebes a ukazuje na jedinečnost celého gotického stavení. A je to právě ona, která motá hlavy badatelům ze širokého okolí! Kdo ji postavil a hlavně kdy?

Otázka šrotuje v myslích záhadologům, ale jasno nemají ani historikové! „Věž hlízová, hlízavá, hlízovitá nebo jak se jí vůbec říká Markomanka, jest zajisté nejpamátnější a nejstarší budova hradu.

O věži této kolují mezi lidem mnohé báje, a mezi učenými mnohé spory o původu jejím.

Věž sama má podobu hradebních věží Pompejských, jakož i věží římských, které se nalézají v Německu jižním v Mostu, na Litavě v Rakousech, z čehož mnozí římský původ její odvozují,“ píše o věži v Pamětech Zvíkovských František Tyl.

Vzhled nenapovídá

Kýženou nápovědou ohledně stáří věže není ani její vzhled. Ten je značně neobvyklý a vede záhadology k domněnkám, že stavba vznikla daleko dříve! Některé konkrétní pověsti dokonce přisuzují vznik její a celého hradu do doby působení praotce Čecha.

„Podle pověsti měl praotec dceru a ta se zasnoubila s mužem, kterého tatínek neměl příliš v lásce.

Milenci proto prchli do vzdálených krajů na jihu, kde si postavili prostou chatrč a tam vychovávali své děti,“ vypráví úryvky legendy přední český záhadolog Vladimír Šiška.

Na konci legendy je usmíření, ovšem pro nás je důležitý vznik sídla, které nechá praotec postavit a které dostane jméno Zvykov. „Z tohoto jména pochází Zvíkov,“ upřesňuje záhadolog. Kdy tedy tajemný hrad skutečně vznikl, když o něm hovoří i legendy?

Přiložili ruku k dílu Římané?

Domněnky nepřestávají vzrušovat badatele. Někteří kronikáři přisuzují stavbu dominanty tyčící se nad soutokem Vltavy a Otavy mytickému knížeti Nezamyslovi, který ji měl nechat postavit už v roce 760. Jiní vidí jako autory věže Římany.

Nechal ji zbudovat ve 2. století našeho letopočtu císař Marcus Aurelius (121–180), který rovněž nechal postavit „v barbarském území“ tvrze s posádkami?

„Hlízová věž se skutečně trochu podobá údajným římským stavbám u Dunaje,“ připouští Šiška, ale zároveň dodává, že výčet domnělých stavitelů věže zdaleka nekončí!

Spekuluje se i o možnosti, že Hlízová věž vznikla pod rukama germánského kmene Markomanů a odvážná tvrzení se dokonce nebojí přisoudit vznik stavby Keltům!

Neutěšené pátrání

Současná podoba hradu je výsledkem mnoha úprav v průběhu staletí. Ani podrobná zkoumaní nevedou k měřitelným veličinám, které by o stáří Zvíkova napověděly více. Navíc nemusí být ani pravdivý předpoklad, že Hlízová věž vznikla na zelené louce!

Co když tam před ní už nějaká stavba byla, ale nedochovala se? Není pochyb o tom, že středověká podoba hradu musela začít vznikat kolem roku 1226. Mohlo tam být ale ještě něco dávno před tím?

Působení Keltů v této oblasti je více než zřejmé, mohli to být oni, kdo dali vzniknout zvíkovské kráse, nebo byl pouze použit materiál z nedalekého keltského hradiště?

2

Koho střeží ozobené postavy?

Tajemství: kresby v hradní kapli

Domněnky: moroví doktoři, inspirace z Egypta

Nepozorný návštěvník je pravděpodobně přejde bez povšimnutí. Ovšem ti, kteří mají potřebné štěstí a tendence nasát co nejtajemnější atmosféru Zvíkova, je najdou! Řeč je o podivných malbách na zdi zvíkovské kaple. Komu patří postavy s dlouhými špičatými zobany svírající v rukou dlouhý meč?

Moroví doktoři

Obrysy zobáků jsou na stěnách zvíkovské kaple těžko rozeznatelné, přesto tam jsou. Postavy oděné do bílého hávu a místo hlavy mající masku s podlouhlými zobáky vyvolávají nejednu otázku.

Koho mohly symbolizovat a proč se vyskytují zrovna na freskách hradní kaple? Prvotní domněnky ukazují velmi konkrétním směrem. Mohlo snad jít o morové doktory, kteří pomáhali svým bližním ve chvílích nejtěžších?

„V době morových epidemií vycházeli lékaři pomáhat nemocným v dlouhém utěsněném koženém kabátci s kuklou přes obličej, také z kůže,“ popisují historikové a dodávají, že kukla byla opatřena jakýmsi zobákem, do kterého se vkládala hubka s octem.

Přes ni pak doktor dýchal jako přes jakýsi filtr. Mohly k ochrannému účelu sloužit i zobáky na fresce v kapli?

K čemu ty meče?

I přes jistou podobnost však na spojitosti s morovými doktory něco nesedí. Zobany, jimiž se mohou pochlubit kresby ve zvíkovské kapli, jsou dlouhé a tenké a ve zobrazení chybí i jakýkoliv jiný ústní otvor. Co má tedy symbolizovat malba?

Může se jednat o nějakou modifikaci morových doktorů? Proč by ale byli léčitelé vybaveni dlouhými meči? Nebo se snad může jednat o nějakou analogii ptačích božstev známých z Egypta?

Návštěvníci odjinud

Kdo by ale mohl přinést inspiraci až z daleké říše faraonů? Při podrobnějším prozkoumání se kromě podobně vysokých postav s ptačími zobany a nesoucích meč objeví ještě postava další. Ta je znatelně větší než ty ostatní.

Navíc nemá zobák a celá freska vypadá, jako by těm ostatním postavám nařizovala, co mají dělat! Co má tedy freska symbolizovat? Mohlo by dokonce jít o vyobrazení návštěvníků z jiného světa? Odkud její autoři načerpali tak zvláštní inspiraci?

3

Byla na Zvíkově uchovávána královská koruna?

Tajemství: svatováclavská koruna na hradě

Domněnky: klenoty, lustry

Díky své strategické poloze a skvělému opevnění je hrad Zvíkov jedním z mála českých hradů, který vlastně nikdy nebyl dobyt. Byl schopný odolat mnohem silnější přesile.

Není divu, že se brzy začaly objevovat spekulace, zda náhodou neskýtal domov českým korunovačním klenotům! Mohla být v prvním patře tajemné Hlízové věže – v Korunní síni – uchovávána česká královská koruna?

Místo Karlštejna Zvíkov

Byltě Zvíkov oblíbeným sídlem krále Václava I., za něhož byl vystavěn v nádherném slohu gotickém, tam také vězněn byl odbojný jeho syn Otakar, a chována byla i koruna Česká, dokud Karel IV. nevystavěl pro ni hrad Karlův Týn,“ dozvídáme se v knize Letem českým světem z roku 1898 od Josefa R. Vilímka.

Nicméně mezi první zprávy, které se zmiňují o královské koruně na Zvíkově, patří zmínka rožmberského kronikáře Václava Břežana z roku 1616, který napsal, že právě na tomto hradě byla uschována koruna českých králů spolu s dalšími královskými klenoty a listinami do doby, než se Karel IV. (1316–1378) dočkal Karlštejna.

Která koruna to byla?

Nabízí se palčivá otázka. Která koruna měla údajně najít útočiště za zdmi nedobytného hradu? Je nad slunce jasné, že knížata měla ke Zvíkovu vřelý vztah a v době, kdy byli poslední přemyslovští králové již korunováni českou královskou korunou, byl hrad hotov.

A svatováclavská koruna, již nechal vyrobit Otec vlasti, byla v té době ještě v plenkách. Koruny přemyslovských králů se nedochovaly, takže jejich vzhled se dá usuzovat jen dle vyobrazení na mincích, pečetích či kronikách.

Česká královská koruna vznikla v roce 1346 a má být podle Karlova přání uchovávána ve svatovítské katedrále. Proč by panovník změnil umístění klenotu, když pro něj bylo uložení koruny na lebku svatého Václava významným a nejen symbolickým aktem?

Bylo to všechno jinak!

Pro kterou korunu se tedy stal Zvíkov bezpečným útočištěm a zárukou, že se nedostane do nechtěných rukou? Jedná se podle legend o korunu, jež spočinula na hlavách posledních Přemyslovců, nebo o chloubu, již nechal zhotovit sám Karel IV.?

Nebo se dají zvěsti o královské koruně na Zvíkově vysvětlit ještě jinak? „Koruna prý byla uchovávána na kruhu, zavěšeném na řetězu spuštěném ze stropu Korunní síně v Hlízové věži.

Možná však jde v tomto případě o falešnou interpretaci – podobně totiž bývaly zavěšeny lustry se svíčkami. Těmto lustrům se totiž říkalo koruna!“ vysvětluje Vladimír Šiška, ovšem ani on nedokáže s jistotou říci, kde je pravda.

4

Zvíkovský purkrabí s podivným jménem

Tajemství: původ purkrabího

Domněnky: Švábsko, Francie

Mezi ty, kteří spravují hrad Zvíkov, se vmísí i člověk s velmi neobvyklým jménem. Patří mezi významné dvořany krále Václava I. a Přemysla Otakara II. (1233–1278). I kvůli tomu na sebe poutá víc pozornosti, než by chtěl.

Krajanům je navíc divné, jak se mohl neurozený stát oblíbencem králů a jak se ocitl na tajemném Zvíkově.

Pasuji tě na rytíře!

Hirzo, takové podivné jméno,“ pomyslí si jeden z poddaných, kterému leží oblíbenec „krále železného a zlatého“ v žaludku.

A skutečně, nováček, jemuž nechá král spravovat hrad Zvíkov, nese jméno vskutku netradiční – „Hrz, Hircz, Hersso, Hýř či Hereš,“ uvádějí další dobové prameny. Navíc rozhodně nepatří mezi šlechtice.

Do rytířského řádu jej musí pasovat až Přemysl Otakar II. Odkud se tajemný muž s cizím jménem vzal?

Do Čech z velké dálky

Hirzo z Klingenbergu rozhodně nepatří mezi místní. Dokonce se předpokládá, že se do Čech připlete z Porýní či Švábska. Odvážnější teorie jej zase spojují s Francií, kolébkou templářů!

A co napoví jméno tajemného muže, zejména jeho varianta Hrz? Ta připomíná jazyk, který v psané podobě samohlásky vynechává – hebrejštinu! Kým tedy je neurozený Hirzo z Klingenbergu?

Štědrý donátor

Aby tajemná rouška, která zahaluje tuto historickou postavu, byla ještě zajímavější, je na místě připomenout, že Hirzo je s dějinami Zvíkova, ale i dalších velmi významných památek spjat velmi těsně.

V roce 1249 získává od krále takzvaný Mokerský újezd, v němž zakládá několik nových sídel. Jeho jméno se navíc v roce 1263 objevuje na zakládací listině kláštera Zlatá koruna poblíž Českého Krumlova.

V roce 1265 Hirzo z Klingenbergu vyměří a založí město České Budějovice. Štědře dotuje rozličné stavby a těší se bezmezné důvěře panovníků!

I když to vypadá, že dobové prameny jsou téměř schopny převyprávět jeho život, při bližším pohledu zjistíme, že o záhadném Hirzovi to nejdůležitější stejně nevíme.

Kateřina Pelikánová

Označuje tajemný kříž únikovou chodbu?

Zvíkov je v minulosti několikrát neúspěšně obléhán. Při nájezdu nepřátel se zásoby tenčí, ovšem nikdy nedojdou! Jak to asi obránci udělali? Vydrželi tak dlouho, protože se uskromnili, nebo znali cestu z hradu, o které neměl nikdo jiný ani tušení?

Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví tajná hradní chodba. Jenže kudy vede? Nejnovější výzkumy se přiklání ke sklepu u hradní kuchyně ve východním křídle hradního paláce.

Je celý vytesaný do žulové skály a vede slušně hluboko,“ popisuje český záhadolog Pavel Miškovský.

Sklep navíc nese podivné označení, které nelze jen tak přehlédnout. „Jedná se o kříž a evidentně je to znak, který má na něco upozorňovat,“ pokračuje záhadolog s tím, že hned vedle začíná jakási podzemní chodba!

Foto: Shutterstock
Související články
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly. Přesto toto místo
Na Bacíně se v minulosti zřejmě odehrávaly obřady plné krve a utrpení. Dodnes zde mají návštěvníci zvláštní pocit, jako by je někdo sledoval… Bacín je jeden z nejtajemnějších vrchů Česka. Nachází se nad Vinařicemi (12 kilometrů od Berouna) a různé hypotézy uvádějí, že mohl být starobylou svatyní, rituálním obětištěm, či sídlem démonů. Z jakého důvodu? Berounsko je kdysi údajně kolébkou Keltů. Ti
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz