Druhé nejzelenější hlavní město v Evropě, moderní čtvrti navržené světovými architekty, špičkové umění a množství kaváren a restaurací v historickém centru. To vše je součástí jedinečné atmosféry moderního města na Dunaji.
Jen málokterá středoevropská metropole prochází tak intenzivním vývojem. V Bratislavě se staví a inovuje, město se proměňuje a je čím dál atraktivnější nejen pro své obyvatele, ale také pro své návštěvníky.
Co podniknout výlet za naši východní hranici a jet se přesvědčit? Možností, jak zde příjemně trávit čas, najdete dostatek i v zimě!
1. Skvělé jídlo v UFO, 85 metrů nad zemí
Známý Most SNP v Bratislavě nemusíte obdivovat jen zvenčí. Dopravte se na jeho vrchol, kde se ve výšce 85 metrů nad hladinou Dunaje nachází restaurace UFO, specializovaná na středomořskou a asijskou kuchyni. Přímo od stolu máte město jako na dlani.
Historické budovy v objetí Dunaje a moderních výškových staveb mají zejména večer obzvláště silnou atmosféru.
2. Světové umění ve spojení s přírodou
Dramatická poloha galerie Danubiana stejně jako atraktivní výstavy jsou dvěma hlavními důvody, proč Danubianu doporučují nejprestižnější světové bedekry a turistické portály. Svá díla zde vystavovali světoví umělci jako Joan Miró, Sam Francis či Lucebert.
Výjimečná je také procházka po střeše muzea. Pohled na Bratislavu, Malé Karpaty a majestátní tok Dunaje při západu slunce je nezapomenutelným zážitkem.
3. Oblíbené město Marie Terezie
Bratislavský hrad ve tvaru obráceného stolečku byl svědkem mnoha historických událostí. Po rozsáhlé rekonstrukci má dnes opět podobu barokního reprezentačního sídla, kterou mu vtiskla Marie Terezie ve druhé polovině 18. století.
Jeho nádvoří dnes ožívají koncerty klasické hudby, ale i divadelními představeními. Jeden z nejkrásnějších výhledů na město si užijete z jeho východní terasy.
Od ní je to jen skok do barokní francouzské zahrady, obnovené podle původních plánů architekta Marie Terezie.
4. Druhá nejzelenější metropole Evropy
Již v minulosti byla zeleň pro Bratislavu prioritou. Jeden z nejstarších veřejných parků ve střední Evropě se dnes jmenuje Sad Janka Kráľa a najdete ho na petržalské straně Dunaje.
Můžete se v něm toulat stezkami, obdivovat mohutné dvousetleté platany nebo najít sochu svého znamení zvěrokruhu. Mezi další parky v centru města, které navazují na dlouhou tradici, patří i Medická zahrada, Horský park nebo Prezidentská zahrada.
5. Tradiční umění v moderní čtvrti
Spojení promenády při obchodním centru, nábřeží a náměstí směřujícího k divadlu je výjimečným městským prvkem.
Součástí čtvrti, která se rozrůstá na moderní centrum Bratislavy, je i nová budova Slovenského národního divadla, obložená bílým travertinem, a nákupní středisko Eurovea.
Najdete zde nejen vychytané módní značky, ale během nákupů se můžete občerstvit v kavárnách a restauracích na příjemné promenádě na nábřeží Dunaje s výhledem na Bratislavský hrad.
Bratislava v zimě
Leden a únor jsou bez pochyby nejchladnějšími měsíci v roce. Teploty sice klesají pod bod mrazu, Bratislava ale i tak nabízí návštěvníkům řadu příležitostí, jak aktivně využít čas v ní strávený.
Kromě již zmíněné Slovenské národní galerie zavítejte do Galerie města Bratislavy v Mirbachově paláci nebo se pokochejte její expozicí také v krásném Pálffyho paláci.
Původně gotický palác ze 14. století prošel zdařilou rekonstrukcí a dnes ukrývá bohatou sbírku umění.
Máte-li radši slovenské umění ne starší 19. století, rozhodně navštivte Galerii Nedbalka. Její architektonické řešení se často přirovnává ke Guggenheimovu muzeu v New Yorku!
Při putování za uměním nezanevřete na dobrou kávu. Právě kavárny připomínají dávné časy Bratislavy, kdy se místní setkávali na ulicích a mluvili spolu slovensky, maďarsky i německy a město ještě nebylo poznamenané dvěma světovými válkami a komunismem.
V posledních letech se přitom kavárny rozšířily takřka po celém městě. Každá z nich vytváří speciální atmosféru s vlastními recepturami a pulzujícím životem.
V kavárně si kromě kávy pochutnáte na zákuscích – nezapomeňte při tom na tradiční bratislavské rohlíčky.
Toto jemné pečivo ve tvaru půlměsíce s makovou nebo ořechovou náplní a lesklým mramorovaným povrchem je dokonce zapsáno jako Zaručená tradiční specialita mezi chráněné výrobky v rámci Evropské unie!
A pozor! Milovníci sportů se mohou každoročně zúčastnit přímo ve slovenské metropoli tradičního silvestrovského desetikilometrového běhu, který probíhá přes většinu bratislavských mostů přes Dunaj.
Malé Karpaty, co by kamenem dohodil
Nejbližšími horami slovenské metropole jsou malebné Malé Karpaty. Jsou členité, příkré a z větší části skalnaté a zalesněné. Navíc stále nejsou „masovou záležitostí“ jako například Tatry. Kromě toho je to k nim z Bratislavy opravdu kousíček.
Karpaty jsou vhodné i pro několikadenní jarní pěší túry, klasické zimní vyžití je zde ale také samozřejmostí. Skvělou lyžovačku a tu správnou zimní turistiku okuste v oblasti Penzinská Baba (což je také vyhlášený ráj běžkařů) nebo na Zochově chatě.
Foto a zdroj: Realizováno s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky (MS AGENCY)