Domů     Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
od 29.11.2021
1

Vydejte se vstříc kraji, jehož metropole byla titulována jako Evropské hlavní město kultury roku 2015. Plzeňsko nabízí zajímavou sondu do české historie v podobě hradů, zámků, klášterů a mnoha dalších kulturních památek, stejně tak ale široký prostor pro zábavu, sport nebo relaxační procházky přírodou.

Mnozí považují zdejší pivo za nejlepší na světě, Plzeň ale zdaleka není jen o prvotřídním zlatavém moku. Tamní region využijí v hojné míře milovníci pěší turistiky, cyklisté a stejně tak i běžkaři.

Podél česko-německých hranic na vás například čeká ráj turistů, jak se také přezdívá vyhlášenému pohoří Český les. V malebné krajině křivoklátských lesů pak stojí určitě za návštěvu naše nejstarší šlechtické sídlo, kterým je zámek Zbiroh.

Vzhůru na Čerchov

Jsou-li vaše boty toulavé, pak pojměte jako výzvu pěší výpravu na nejvyšší vrchol a dominantu Českého lesa – Čerchov (1042 m n. m.).

Vyplatí se dojít až nahoru, za odměnu se totiž můžete pokochat výhledem z Kurzovy rozhledny, ze které se otevírá pohled na Přimdu, Slavkovský les, Doupovské hory, Plzeň, Brdy, ale také na Šumavu a za dobré viditelnosti odtud spatříte i Alpy nebo Krušné hory.

K Čerchovu vedou vyznačené turistické značky.

Po cestě se můžete zastavit například u Tří znaků, kde strhává největší pozornost turistů skalka, do které byly v roce 1766 vytesány znaky tří historických území, jejichž hranice se zde setkávaly (Kurfiřství bavorské, Koruna česká a Vévodství falcké).

Hraniční smlouvu uzavřela v roce 1764 Marie Terezie s bavorským kurfiřtem Maxmiliánem Josefem III.

Církevní skvosty

Západočeská metropole Plzeň je zdrojem rozmanité zábavy pro všechny věkové kategorie. Historickému centru dominuje gotická katedrála sv. Bartoloměje, jejíž 102 metrů vysoká kostelní věž je nejvyšší v Česku.

Mezi další církevní památky, které byste neměli minout, patří bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Jana Nepomuckého na Jižním předměstí nebo kostel sv.

Jiří na soutoku Úslavy a Berounky, jenž patří k nejstarším v Čechách. Nejen muže bude určitě zajímat návštěva slavného pivovaru. V rámci prohlídkové trasy se dostanete na místo, kde legendární mok vzniká, a také do historických pivovarských sklepů.

Samozřejmě nemůže chybět ani ochutnávka. V kontextu pivní tematiky se určitě podívejte i do Pivovarského muzea.

Plzeň baví malé i velké

Z návštěvy Plzně se dá ale vytěžit mnohem více. Úchvatný zážitek představuje prohlídka Velké synagogy, která je největší v České republice. Zde se pravidelně konají koncerty a výstavy. Fascinující cestu labyrintem chodeb, sklepů a studní nabízí plzeňské středověké podzemí, budované od 14. století. V bývalých halách Škodovky pak milovníci automobilů ocení Techmania Science Center s celou řadou interaktivních prvků. Jestliže cestujete s dětmi, určitě je musíte vzít do místní zoologické zahrady, která má největší počet živých exponátů ze všech tuzemských zoo. K ní je přímo napojen DinoPark, který kombinuje naučné stezky, dětské atrakce a herní prvky. Zábava na vás čeká také v areálu Škodaland, a to formou in-line dráhy, skate parku nebo jezírka s plovárnou.
Z návštěvy Plzně se dá ale vytěžit mnohem více. Úchvatný zážitek představuje prohlídka Velké synagogy, která je největší v České republice. Zde se pravidelně konají koncerty a výstavy. Fascinující cestu labyrintem chodeb, sklepů a studní nabízí plzeňské středověké podzemí, budované od 14. století. V bývalých halách Škodovky pak milovníci automobilů ocení Techmania Science Center s celou řadou interaktivních prvků. Jestliže cestujete s dětmi, určitě je musíte vzít do místní zoologické zahrady, která má největší počet živých exponátů ze všech tuzemských zoo. K ní je přímo napojen DinoPark, který kombinuje naučné stezky, dětské atrakce a herní prvky. Zábava na vás čeká také v areálu Škodaland, a to formou in-line dráhy, skate parku nebo jezírka s plovárnou.

Legendární sídlo

Vypravíte-li se z Plzně směrem na východ, dojedete na Rokycansko, kde se v malebné krajině křivoklátských lesů nachází zámek Zbiroh.

Mezi jeho vlastníky v minulosti patřili čeští velikáni, jako například Přemysl Otakar II., Karel IV., Zikmund Lucemburský nebo Rudolf II. Zámek se pyšní hned několika „nej“.

No považte, je nejstarším šlechtickým sídlem u nás, původní hradní části dominuje nejstarší hlásná věž na našem území, místní studna je nejhlubší v Evropě a hradní kaple patří mezi nejstarší v Čechách.

Expozice v renesančním křídle objektu představí zájemcům dobově laděné salonky a komnaty v souvislosti s poutavým příběhem o rytířích templářského řádu. V zámeckém parku si pak můžete zahrát třeba obří šachy nebo minigolf.

Nejen děti se zde také mohou vyřádit v lanovém centru. Až vám začne kručet v břiše, zastavte se ve středověké krčmě U Rudolfovy kratochvíle, kde kromě české kuchyně ochutnáte i speciality z dob Rakouska-Uherska.

Kozel
Kozel

Tradice řemesel

Mezi další oblíbená místa rodin s dětmi patří bezpochyby zřícenina hradu Radyně, kterou doprovází pověsti o strašlivém Radoušovi. Nejmladší generace jistě uvítá expozici strašidel, ti starší zase vyhlídkovou věž.

Lidé s romantickou duší si pak určitě zamilují barokní zámeček Nebílovy, renesanční zámek v Horšovském Týně nebo klasicistní lovecký zámek Kozel. Právě tam se před staletími sjížděla na hony šlechta z celých Čech.

Chcete-li proniknout do tajů tradičních řemesel, vypravte se do muzea techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku. V expozicích jsou zastoupena všechna řemesla a živnosti, která se na vesnici praktikovala. Muzeum patří v rámci dané tematiky k nejobsáhlejším v zemi

Cyklovýlet kolem Otavy

Jestliže jste vyznavači cykloturistiky, zpozorněte. Plzeňsko nabízí širokou škálu možností, kde do toho můžete pořádně „šlápnout“. Romantickou projížďku například zažijete podél řeky Otavy. Jako startovací místo zvolte třeba obec Rejštejn nebo Annín.

Odtud vyrazte na sever po proudu řeky. Projedete Dlouhou Vsí, kde najedete na stezku č. 331, která vás provede městem Sušice, odkud lze pokračovat dále po proudu. Po cestě se určitě zastavte na hradu Rábí.

Jedná se totiž o jednu z nejkrásnějších hradních zřícenin v Česku. Kousek od hradu, v obci Žichovice, pak začíná stezka č. 312. Jestliže vás tady ještě „netlačí sedlo“ můžete pokračovat v jízdě až do Horažďovic.

Magnet pro sportovce

Sportovní zážitky, na které se nezapomíná, můžete zažít ve Ski&Bike parku Špičák v Železné Rudě. Toto šumavské sportovní a turistické středisko využijete během celého roku. V zimě na vás čekají sjezdovky různých náročností a samozřejmě také běžecké tratě.

V letních měsících se pak můžete projet v místním bikeparku nebo se jen tak projít na rozhlednu, případně se vydat po Zajícově či Datlíkově stezce. Samozřejmostí jsou dětské hřiště, lanová dráha, půjčovna kol, sportovní areál a bohatá gastronomická nabídka.

Stromy, kam se podíváš

Milovníci přírody by si neměli nechat ujít Americkou zahradu u Chudenic. Toto arboretum, nacházející se pár kilometrů od Klatov, je vyhlášeno za národní přírodní památku. Není se čemu divit.

Najdete zde 200 druhů jehličnatých i listnatých stromů, mezi nimiž převažují dřeviny původem ze Severní Ameriky.

Nechybí však ani druhy z Evropy či Asie. K nejzajímavějším exemplářům patří Douglasova jedle, která zde byla poprvé vysazena v roce 1827. Dalším unikátem je pak liliovník tulipánokvětý celolistý, který zde roste jako jediný v rámci střední Evropy. Vzácné jsou také dva jalovce virginské.

Foto: Plzeňský kraj

Foto:
reklama
Související články
„Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách. Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete. Brno je zlatá loď Bývalým hlavním městem Moravy je Brn
Je největší z deseti židovských obcí v České republice a její historie sahá více než tisíc let do minulosti. Od roku 1215 žili pražští židé v ghettu, které se nacházelo na území dnešního Josefova. Vedle Starého židovského hřbitova a několika dochovaných synagog, které slouží jako expozice Židovského muzea, jsou nejvýznamnějšími památkami na kdysi tajemné židovské město Staronová synagoga a přile
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Město s historií sahající do 12. století vzniklo na zemské stezce přes řeku Ohři. Od počátků bylo vnímáno jako významné kulturní a hospodářské středisko. Nebylo proto žádným překvapením, že o století později byla Kadaň panovníkem Přemyslem Otakarem II. povýšena na královské město. Samotné centrum dodnes představuje jednu z nejmalebnějších památkových zón u nás. Dominanty města Kadaň P
Když existuje Nový Jičín, musí existovat i starý. Obec Starý Jičín leží jen kousek jihozápadně od Nového Jičína a i ona se může pochlubit starou architektonickou památkou. Možná už na konci 12. století tu na místě původní dřevěné tvrze vznikl hrad, který měl za úkol chránit Jantarovou stezku vedoucí do Polska. Na počátku 14. století vlastnil hrad stejně jako ten v Novém Jičíně Vok z Kravař,
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov