Domů     Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
od 29.11.2021
1

Vydejte se vstříc kraji, jehož metropole byla titulována jako Evropské hlavní město kultury roku 2015. Plzeňsko nabízí zajímavou sondu do české historie v podobě hradů, zámků, klášterů a mnoha dalších kulturních památek, stejně tak ale široký prostor pro zábavu, sport nebo relaxační procházky přírodou.

Mnozí považují zdejší pivo za nejlepší na světě, Plzeň ale zdaleka není jen o prvotřídním zlatavém moku. Tamní region využijí v hojné míře milovníci pěší turistiky, cyklisté a stejně tak i běžkaři.

Podél česko-německých hranic na vás například čeká ráj turistů, jak se také přezdívá vyhlášenému pohoří Český les. V malebné krajině křivoklátských lesů pak stojí určitě za návštěvu naše nejstarší šlechtické sídlo, kterým je zámek Zbiroh.

Vzhůru na Čerchov

Jsou-li vaše boty toulavé, pak pojměte jako výzvu pěší výpravu na nejvyšší vrchol a dominantu Českého lesa – Čerchov (1042 m n. m.).

Vyplatí se dojít až nahoru, za odměnu se totiž můžete pokochat výhledem z Kurzovy rozhledny, ze které se otevírá pohled na Přimdu, Slavkovský les, Doupovské hory, Plzeň, Brdy, ale také na Šumavu a za dobré viditelnosti odtud spatříte i Alpy nebo Krušné hory.

K Čerchovu vedou vyznačené turistické značky.

Po cestě se můžete zastavit například u Tří znaků, kde strhává největší pozornost turistů skalka, do které byly v roce 1766 vytesány znaky tří historických území, jejichž hranice se zde setkávaly (Kurfiřství bavorské, Koruna česká a Vévodství falcké).

Hraniční smlouvu uzavřela v roce 1764 Marie Terezie s bavorským kurfiřtem Maxmiliánem Josefem III.

Církevní skvosty

Západočeská metropole Plzeň je zdrojem rozmanité zábavy pro všechny věkové kategorie. Historickému centru dominuje gotická katedrála sv. Bartoloměje, jejíž 102 metrů vysoká kostelní věž je nejvyšší v Česku.

Mezi další církevní památky, které byste neměli minout, patří bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Jana Nepomuckého na Jižním předměstí nebo kostel sv.

Jiří na soutoku Úslavy a Berounky, jenž patří k nejstarším v Čechách. Nejen muže bude určitě zajímat návštěva slavného pivovaru. V rámci prohlídkové trasy se dostanete na místo, kde legendární mok vzniká, a také do historických pivovarských sklepů.

Samozřejmě nemůže chybět ani ochutnávka. V kontextu pivní tematiky se určitě podívejte i do Pivovarského muzea.

Plzeň baví malé i velké

Z návštěvy Plzně se dá ale vytěžit mnohem více. Úchvatný zážitek představuje prohlídka Velké synagogy, která je největší v České republice. Zde se pravidelně konají koncerty a výstavy. Fascinující cestu labyrintem chodeb, sklepů a studní nabízí plzeňské středověké podzemí, budované od 14. století. V bývalých halách Škodovky pak milovníci automobilů ocení Techmania Science Center s celou řadou interaktivních prvků. Jestliže cestujete s dětmi, určitě je musíte vzít do místní zoologické zahrady, která má největší počet živých exponátů ze všech tuzemských zoo. K ní je přímo napojen DinoPark, který kombinuje naučné stezky, dětské atrakce a herní prvky. Zábava na vás čeká také v areálu Škodaland, a to formou in-line dráhy, skate parku nebo jezírka s plovárnou.
Z návštěvy Plzně se dá ale vytěžit mnohem více. Úchvatný zážitek představuje prohlídka Velké synagogy, která je největší v České republice. Zde se pravidelně konají koncerty a výstavy. Fascinující cestu labyrintem chodeb, sklepů a studní nabízí plzeňské středověké podzemí, budované od 14. století. V bývalých halách Škodovky pak milovníci automobilů ocení Techmania Science Center s celou řadou interaktivních prvků. Jestliže cestujete s dětmi, určitě je musíte vzít do místní zoologické zahrady, která má největší počet živých exponátů ze všech tuzemských zoo. K ní je přímo napojen DinoPark, který kombinuje naučné stezky, dětské atrakce a herní prvky. Zábava na vás čeká také v areálu Škodaland, a to formou in-line dráhy, skate parku nebo jezírka s plovárnou.

Legendární sídlo

Vypravíte-li se z Plzně směrem na východ, dojedete na Rokycansko, kde se v malebné krajině křivoklátských lesů nachází zámek Zbiroh.

Mezi jeho vlastníky v minulosti patřili čeští velikáni, jako například Přemysl Otakar II., Karel IV., Zikmund Lucemburský nebo Rudolf II. Zámek se pyšní hned několika „nej“.

No považte, je nejstarším šlechtickým sídlem u nás, původní hradní části dominuje nejstarší hlásná věž na našem území, místní studna je nejhlubší v Evropě a hradní kaple patří mezi nejstarší v Čechách.

Expozice v renesančním křídle objektu představí zájemcům dobově laděné salonky a komnaty v souvislosti s poutavým příběhem o rytířích templářského řádu. V zámeckém parku si pak můžete zahrát třeba obří šachy nebo minigolf.

Nejen děti se zde také mohou vyřádit v lanovém centru. Až vám začne kručet v břiše, zastavte se ve středověké krčmě U Rudolfovy kratochvíle, kde kromě české kuchyně ochutnáte i speciality z dob Rakouska-Uherska.

Kozel
Kozel

Tradice řemesel

Mezi další oblíbená místa rodin s dětmi patří bezpochyby zřícenina hradu Radyně, kterou doprovází pověsti o strašlivém Radoušovi. Nejmladší generace jistě uvítá expozici strašidel, ti starší zase vyhlídkovou věž.

Lidé s romantickou duší si pak určitě zamilují barokní zámeček Nebílovy, renesanční zámek v Horšovském Týně nebo klasicistní lovecký zámek Kozel. Právě tam se před staletími sjížděla na hony šlechta z celých Čech.

Chcete-li proniknout do tajů tradičních řemesel, vypravte se do muzea techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku. V expozicích jsou zastoupena všechna řemesla a živnosti, která se na vesnici praktikovala. Muzeum patří v rámci dané tematiky k nejobsáhlejším v zemi

Cyklovýlet kolem Otavy

Jestliže jste vyznavači cykloturistiky, zpozorněte. Plzeňsko nabízí širokou škálu možností, kde do toho můžete pořádně „šlápnout“. Romantickou projížďku například zažijete podél řeky Otavy. Jako startovací místo zvolte třeba obec Rejštejn nebo Annín.

Odtud vyrazte na sever po proudu řeky. Projedete Dlouhou Vsí, kde najedete na stezku č. 331, která vás provede městem Sušice, odkud lze pokračovat dále po proudu. Po cestě se určitě zastavte na hradu Rábí.

Jedná se totiž o jednu z nejkrásnějších hradních zřícenin v Česku. Kousek od hradu, v obci Žichovice, pak začíná stezka č. 312. Jestliže vás tady ještě „netlačí sedlo“ můžete pokračovat v jízdě až do Horažďovic.

Magnet pro sportovce

Sportovní zážitky, na které se nezapomíná, můžete zažít ve Ski&Bike parku Špičák v Železné Rudě. Toto šumavské sportovní a turistické středisko využijete během celého roku. V zimě na vás čekají sjezdovky různých náročností a samozřejmě také běžecké tratě.

V letních měsících se pak můžete projet v místním bikeparku nebo se jen tak projít na rozhlednu, případně se vydat po Zajícově či Datlíkově stezce. Samozřejmostí jsou dětské hřiště, lanová dráha, půjčovna kol, sportovní areál a bohatá gastronomická nabídka.

Stromy, kam se podíváš

Milovníci přírody by si neměli nechat ujít Americkou zahradu u Chudenic. Toto arboretum, nacházející se pár kilometrů od Klatov, je vyhlášeno za národní přírodní památku. Není se čemu divit.

Najdete zde 200 druhů jehličnatých i listnatých stromů, mezi nimiž převažují dřeviny původem ze Severní Ameriky.

Nechybí však ani druhy z Evropy či Asie. K nejzajímavějším exemplářům patří Douglasova jedle, která zde byla poprvé vysazena v roce 1827. Dalším unikátem je pak liliovník tulipánokvětý celolistý, který zde roste jako jediný v rámci střední Evropy. Vzácné jsou také dva jalovce virginské.

Foto: Plzeňský kraj

Foto:
reklama
Související články
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný