Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem
Plzeň: Nádech dějin, provoněný pivem

Vydejte se vstříc kraji, jehož metropole byla titulována jako Evropské hlavní město kultury roku 2015. Plzeňsko nabízí zajímavou sondu do české historie v podobě hradů, zámků, klášterů a mnoha dalších kulturních památek, stejně tak ale široký prostor pro zábavu, sport nebo relaxační procházky přírodou.

Mnozí považují zdejší pivo za nejlepší na světě, Plzeň ale zdaleka není jen o prvotřídním zlatavém moku. Tamní region využijí v hojné míře milovníci pěší turistiky, cyklisté a stejně tak i běžkaři. Podél česko-německých hranic na vás například čeká ráj turistů, jak se také přezdívá vyhlášenému pohoří Český les. V malebné krajině křivoklátských lesů pak stojí určitě za návštěvu naše nejstarší šlechtické sídlo, kterým je zámek Zbiroh.

Vzhůru na Čerchov

Jsou-li vaše boty toulavé, pak pojměte jako výzvu pěší výpravu na nejvyšší vrchol a dominantu Českého lesa – Čerchov (1042 m n. m.). Vyplatí se dojít až nahoru, za odměnu se totiž můžete pokochat výhledem z Kurzovy rozhledny, ze které se otevírá pohled na Přimdu, Slavkovský les, Doupovské hory, Plzeň, Brdy, ale také na Šumavu a za dobré viditelnosti odtud spatříte i Alpy nebo Krušné hory.

K Čerchovu vedou vyznačené turistické značky. Po cestě se můžete zastavit například u Tří znaků, kde strhává největší pozornost turistů skalka, do které byly v roce 1766 vytesány znaky tří historických území, jejichž hranice se zde setkávaly (Kurfiřství bavorské, Koruna česká a Vévodství falcké).

Hraniční smlouvu uzavřela v roce 1764 Marie Terezie s bavorským kurfiřtem Maxmiliánem Josefem III.

Církevní skvosty

Západočeská metropole Plzeň je zdrojem rozmanité zábavy pro všechny věkové kategorie. Historickému centru dominuje gotická katedrála sv. Bartoloměje, jejíž 102 metrů vysoká kostelní věž je nejvyšší v Česku.

Mezi další církevní památky, které byste neměli minout, patří bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Jana Nepomuckého na Jižním předměstí nebo kostel sv. Jiří na soutoku Úslavy a Berounky, jenž patří k nejstarším v Čechách.

Nejen muže bude určitě zajímat návštěva slavného pivovaru. V rámci prohlídkové trasy se dostanete na místo, kde legendární mok vzniká, a také do historických pivovarských sklepů. Samozřejmě nemůže chybět ani ochutnávka.

V kontextu pivní tematiky se určitě podívejte i do Pivovarského muzea.

Plzeň baví malé i velké

Z návštěvy Plzně se dá ale vytěžit mnohem více. Úchvatný zážitek představuje prohlídka Velké synagogy, která je největší v České republice. Zde se pravidelně konají koncerty a výstavy. Fascinující cestu labyrintem chodeb, sklepů a studní nabízí plzeňské středověké podzemí, budované od 14. století.

V bývalých halách Škodovky pak milovníci automobilů ocení Techmania Science Center s celou řadou interaktivních prvků. Jestliže cestujete s dětmi, určitě je musíte vzít do místní zoologické zahrady, která má největší počet živých exponátů ze všech tuzemských zoo.

K ní je přímo napojen DinoPark, který kombinuje naučné stezky, dětské atrakce a herní prvky. Zábava na vás čeká také v areálu Škodaland, a to formou in-line dráhy, skate parku nebo jezírka s plovárnou.

Legendární sídlo

Vypravíte-li se z Plzně směrem na východ, dojedete na Rokycansko, kde se v malebné krajině křivoklátských lesů nachází zámek Zbiroh. Mezi jeho vlastníky v minulosti patřili čeští velikáni, jako například Přemysl Otakar II., Karel IV., Zikmund Lucemburský nebo Rudolf II. Zámek se pyšní hned několika „nej“. No považte, je nejstarším šlechtickým sídlem u nás, původní hradní části dominuje nejstarší hlásná věž na našem území, místní studna je nejhlubší v Evropě a hradní kaple patří mezi nejstarší v Čechách.

Expozice v renesančním křídle objektu představí zájemcům dobově laděné salonky a komnaty v souvislosti s poutavým příběhem o rytířích templářského řádu. V zámeckém parku si pak můžete zahrát třeba obří šachy nebo minigolf.

Nejen děti se zde také mohou vyřádit v lanovém centru. Až vám začne kručet v břiše, zastavte se ve středověké krčmě U Rudolfovy kratochvíle, kde kromě české kuchyně ochutnáte i speciality z dob Rakouska-Uherska.

Kozel

Tradice řemesel

Mezi další oblíbená místa rodin s dětmi patří bezpochyby zřícenina hradu Radyně, kterou doprovází pověsti o strašlivém Radoušovi. Nejmladší generace jistě uvítá expozici strašidel, ti starší zase vyhlídkovou věž.

Lidé s romantickou duší si pak určitě zamilují barokní zámeček Nebílovy, renesanční zámek v Horšovském Týně nebo klasicistní lovecký zámek Kozel. Právě tam se před staletími sjížděla na hony šlechta z celých Čech.

Chcete-li proniknout do tajů tradičních řemesel, vypravte se do muzea techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku. V expozicích jsou zastoupena všechna řemesla a živnosti, která se na vesnici praktikovala.

Muzeum patří v rámci dané tematiky k nejobsáhlejším v zemi

Cyklovýlet kolem Otavy

Jestliže jste vyznavači cykloturistiky, zpozorněte. Plzeňsko nabízí širokou škálu možností, kde do toho můžete pořádně „šlápnout“. Romantickou projížďku například zažijete podél řeky Otavy. Jako startovací místo zvolte třeba obec Rejštejn nebo Annín. Odtud vyrazte na sever po proudu řeky. Projedete Dlouhou Vsí, kde najedete na stezku č. 331, která vás provede městem Sušice, odkud lze pokračovat dále po proudu. Po cestě se určitě zastavte na hradu Rábí. Jedná se totiž o jednu z nejkrásnějších hradních zřícenin v Česku. Kousek od hradu, v obci Žichovice, pak začíná stezka č. 312. Jestliže vás tady ještě „netlačí sedlo“ můžete pokračovat v jízdě až do Horažďovic.

Magnet pro sportovce

Sportovní zážitky, na které se nezapomíná, můžete zažít ve Ski&Bike parku Špičák v Železné Rudě. Toto šumavské sportovní a turistické středisko využijete během celého roku. V zimě na vás čekají sjezdovky různých náročností a samozřejmě také běžecké tratě.

V letních měsících se pak můžete projet v místním bikeparku nebo se jen tak projít na rozhlednu, případně se vydat po Zajícově či Datlíkově stezce. Samozřejmostí jsou dětské hřiště, lanová dráha, půjčovna kol, sportovní areál a bohatá gastronomická nabídka.

Stromy, kam se podíváš

Milovníci přírody by si neměli nechat ujít Americkou zahradu u Chudenic. Toto arboretum, nacházející se pár kilometrů od Klatov, je vyhlášeno za národní přírodní památku. Není se čemu divit. Najdete zde 200 druhů jehličnatých i listnatých stromů, mezi nimiž převažují dřeviny původem ze Severní Ameriky.

Nechybí však ani druhy z Evropy či Asie. K nejzajímavějším exemplářům patří Douglasova jedle, která zde byla poprvé vysazena v roce 1827. Dalším unikátem je pak liliovník tulipánokvětý celolistý, který zde roste jako jediný v rámci střední Evropy.

Vzácné jsou také dva jalovce virginské.

Foto: Plzeňský kraj

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

PROCHÁZKA ÚDOLÍM ŘEKY LUŽNICE

PROCHÁZKA ÚDOLÍM ŘEKY LUŽNICE

VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů

VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů

KARLŠTEJNSKÁ PROCHÁZKA: I S LOMEM VELKÁ AMERIKA

KARLŠTEJNSKÁ PROCHÁZKA: I S LOMEM VELKÁ AMERIKA

Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst

Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst

Ústí nad Labem: Na své si přijde každý

Ústí nad Labem: Na své si přijde každý

Vydejte se do Děčína!

Vydejte se do Děčína!

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác má stropy vysoké i 20 metrů
epochaplus.cz

Odkaz nenáviděného diktátora:...

Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší....
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Operaci šedého zákalu je bezpečné podstoupit i v létě
epochaplus.cz

Operaci šedého zákalu je...

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...