Domů     Inspirativní Bratislava: 5 důvodů, proč si zamilujete Bratislavu
Inspirativní Bratislava: 5 důvodů, proč si zamilujete Bratislavu
od 29.11.2021
1

Druhé nejzelenější hlavní město v Evropě, moderní čtvrti navržené světovými architekty, špičkové umění a množství kaváren a restaurací v historickém centru. To vše je součástí jedinečné atmosféry moderního města na Dunaji.

Jen málokterá středoevropská metropole prochází tak intenzivním vývojem. V Bratislavě se staví a inovuje, město se proměňuje a je čím dál atraktivnější nejen pro své obyvatele, ale také pro své návštěvníky.

Co podniknout výlet za naši východní hranici a jet se přesvědčit? Možností, jak zde příjemně trávit čas, najdete dostatek i v zimě!

1. Skvělé jídlo v UFO, 85 metrů nad zemí

Známý Most SNP v Bratislavě nemusíte obdivovat jen zvenčí. Dopravte se na jeho vrchol, kde se ve výšce 85 metrů nad hladinou Dunaje nachází restaurace UFO, specializovaná na středomořskou a asijskou kuchyni. Přímo od stolu máte město jako na dlani.

Historické budovy v objetí Dunaje a moderních výškových staveb mají zejména večer obzvláště silnou atmosféru.

2. Světové umění ve spojení s přírodou

Dramatická poloha galerie Danubiana stejně jako atraktivní výstavy jsou dvěma hlavními důvody, proč Danubianu doporučují nejprestižnější světové bedekry a turistické portály. Svá díla zde vystavovali světoví umělci jako Joan Miró, Sam Francis či Lucebert.

Výjimečná je také procházka po střeše muzea. Pohled na Bratislavu, Malé Karpaty a majestátní tok Dunaje při západu slunce je nezapomenutelným zážitkem.

3. Oblíbené město Marie Terezie

Bratislavský hrad ve tvaru obráceného stolečku byl svědkem mnoha historických událostí. Po rozsáhlé rekonstrukci má dnes opět podobu barokního reprezentačního sídla, kterou mu vtiskla Marie Terezie ve druhé polovině 18. století.

Jeho nádvoří dnes ožívají koncerty klasické hudby, ale i divadelními představeními. Jeden z nejkrásnějších výhledů na město si užijete z jeho východní terasy.

Od ní je to jen skok do barokní francouzské zahrady, obnovené podle původních plánů architekta Marie Terezie.

4. Druhá nejzelenější metropole Evropy

Již v minulosti byla zeleň pro Bratislavu prioritou. Jeden z nejstarších veřejných parků ve střední Evropě se dnes jmenuje Sad Janka Kráľa a najdete ho na petržalské straně Dunaje.

Můžete se v něm toulat stezkami, obdivovat mohutné dvousetleté platany nebo najít sochu svého znamení zvěrokruhu. Mezi další parky v centru města, které navazují na dlouhou tradici, patří i Medická zahrada, Horský park nebo Prezidentská zahrada.

5. Tradiční umění v moderní čtvrti

Spojení promenády při obchodním centru, nábřeží a náměstí směřujícího k divadlu je výjimečným městským prvkem.

Součástí čtvrti, která se rozrůstá na moderní centrum Bratislavy, je i nová budova Slovenského národního divadla, obložená bílým travertinem, a nákupní středisko Eurovea.

Najdete zde nejen vychytané módní značky, ale během nákupů se můžete občerstvit v kavárnách a restauracích na příjemné promenádě na nábřeží Dunaje s výhledem na Bratislavský hrad.

Bratislava v zimě

Leden a únor jsou bez pochyby nejchladnějšími měsíci v roce. Teploty sice klesají pod bod mrazu, Bratislava ale i tak nabízí návštěvníkům řadu příležitostí, jak aktivně využít čas v ní strávený.

Kromě již zmíněné Slovenské národní galerie zavítejte do Galerie města Bratislavy v Mirbachově paláci nebo se pokochejte její expozicí také v krásném Pálffyho paláci.

Původně gotický palác ze 14. století prošel zdařilou rekonstrukcí a dnes ukrývá bohatou sbírku umění.

Máte-li radši slovenské umění ne starší 19. století, rozhodně navštivte Galerii Nedbalka. Její architektonické řešení se často přirovnává ke Guggenheimovu muzeu v New Yorku!

Galerie Nedbalka
Galerie Nedbalka

Při putování za uměním nezanevřete na dobrou kávu. Právě kavárny připomínají dávné časy Bratislavy, kdy se místní setkávali na ulicích a mluvili spolu slovensky, maďarsky i německy a město ještě nebylo poznamenané dvěma světovými válkami a komunismem.

V posledních letech se přitom kavárny rozšířily takřka po celém městě. Každá z nich vytváří speciální atmosféru s vlastními recepturami a pulzujícím životem.

V kavárně si kromě kávy pochutnáte na zákuscích – nezapomeňte při tom na tradiční bratislavské rohlíčky.

Toto jemné pečivo ve tvaru půlměsíce s makovou nebo ořechovou náplní a lesklým mramorovaným povrchem je dokonce zapsáno jako Zaručená tradiční specialita mezi chráněné výrobky v rámci Evropské unie!

A pozor! Milovníci sportů se mohou každoročně zúčastnit přímo ve slovenské metropoli tradičního silvestrovského desetikilometrového běhu, který probíhá přes většinu bratislavských mostů přes Dunaj.

Malé Karpaty, co by kamenem dohodil

Nejbližšími horami slovenské metropole jsou malebné Malé Karpaty. Jsou členité, příkré a z větší části skalnaté a zalesněné. Navíc stále nejsou „masovou záležitostí“ jako například Tatry. Kromě toho je to k nim z Bratislavy opravdu kousíček.

Zochova chata
Zochova chata

Karpaty jsou vhodné i pro několikadenní jarní pěší túry, klasické zimní vyžití je zde ale také samozřejmostí. Skvělou lyžovačku a tu správnou zimní turistiku okuste v oblasti Penzinská Baba (což je také vyhlášený ráj běžkařů) nebo na Zochově chatě.

Foto a zdroj: Realizováno s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky (MS AGENCY)

Foto:
reklama
Související články
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém jezeře, z níž si budete moci prohlédnout magická zákout
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s