Domů     Inspirativní Bratislava: 5 důvodů, proč si zamilujete Bratislavu
Inspirativní Bratislava: 5 důvodů, proč si zamilujete Bratislavu
od 29.11.2021
1

Druhé nejzelenější hlavní město v Evropě, moderní čtvrti navržené světovými architekty, špičkové umění a množství kaváren a restaurací v historickém centru. To vše je součástí jedinečné atmosféry moderního města na Dunaji.

Jen málokterá středoevropská metropole prochází tak intenzivním vývojem. V Bratislavě se staví a inovuje, město se proměňuje a je čím dál atraktivnější nejen pro své obyvatele, ale také pro své návštěvníky.

Co podniknout výlet za naši východní hranici a jet se přesvědčit? Možností, jak zde příjemně trávit čas, najdete dostatek i v zimě!

1. Skvělé jídlo v UFO, 85 metrů nad zemí

Známý Most SNP v Bratislavě nemusíte obdivovat jen zvenčí. Dopravte se na jeho vrchol, kde se ve výšce 85 metrů nad hladinou Dunaje nachází restaurace UFO, specializovaná na středomořskou a asijskou kuchyni. Přímo od stolu máte město jako na dlani.

Historické budovy v objetí Dunaje a moderních výškových staveb mají zejména večer obzvláště silnou atmosféru.

2. Světové umění ve spojení s přírodou

Dramatická poloha galerie Danubiana stejně jako atraktivní výstavy jsou dvěma hlavními důvody, proč Danubianu doporučují nejprestižnější světové bedekry a turistické portály. Svá díla zde vystavovali světoví umělci jako Joan Miró, Sam Francis či Lucebert.

Výjimečná je také procházka po střeše muzea. Pohled na Bratislavu, Malé Karpaty a majestátní tok Dunaje při západu slunce je nezapomenutelným zážitkem.

3. Oblíbené město Marie Terezie

Bratislavský hrad ve tvaru obráceného stolečku byl svědkem mnoha historických událostí. Po rozsáhlé rekonstrukci má dnes opět podobu barokního reprezentačního sídla, kterou mu vtiskla Marie Terezie ve druhé polovině 18. století.

Jeho nádvoří dnes ožívají koncerty klasické hudby, ale i divadelními představeními. Jeden z nejkrásnějších výhledů na město si užijete z jeho východní terasy.

Od ní je to jen skok do barokní francouzské zahrady, obnovené podle původních plánů architekta Marie Terezie.

4. Druhá nejzelenější metropole Evropy

Již v minulosti byla zeleň pro Bratislavu prioritou. Jeden z nejstarších veřejných parků ve střední Evropě se dnes jmenuje Sad Janka Kráľa a najdete ho na petržalské straně Dunaje.

Můžete se v něm toulat stezkami, obdivovat mohutné dvousetleté platany nebo najít sochu svého znamení zvěrokruhu. Mezi další parky v centru města, které navazují na dlouhou tradici, patří i Medická zahrada, Horský park nebo Prezidentská zahrada.

5. Tradiční umění v moderní čtvrti

Spojení promenády při obchodním centru, nábřeží a náměstí směřujícího k divadlu je výjimečným městským prvkem.

Součástí čtvrti, která se rozrůstá na moderní centrum Bratislavy, je i nová budova Slovenského národního divadla, obložená bílým travertinem, a nákupní středisko Eurovea.

Najdete zde nejen vychytané módní značky, ale během nákupů se můžete občerstvit v kavárnách a restauracích na příjemné promenádě na nábřeží Dunaje s výhledem na Bratislavský hrad.

Bratislava v zimě

Leden a únor jsou bez pochyby nejchladnějšími měsíci v roce. Teploty sice klesají pod bod mrazu, Bratislava ale i tak nabízí návštěvníkům řadu příležitostí, jak aktivně využít čas v ní strávený.

Kromě již zmíněné Slovenské národní galerie zavítejte do Galerie města Bratislavy v Mirbachově paláci nebo se pokochejte její expozicí také v krásném Pálffyho paláci.

Původně gotický palác ze 14. století prošel zdařilou rekonstrukcí a dnes ukrývá bohatou sbírku umění.

Máte-li radši slovenské umění ne starší 19. století, rozhodně navštivte Galerii Nedbalka. Její architektonické řešení se často přirovnává ke Guggenheimovu muzeu v New Yorku!

Galerie Nedbalka
Galerie Nedbalka

Při putování za uměním nezanevřete na dobrou kávu. Právě kavárny připomínají dávné časy Bratislavy, kdy se místní setkávali na ulicích a mluvili spolu slovensky, maďarsky i německy a město ještě nebylo poznamenané dvěma světovými válkami a komunismem.

V posledních letech se přitom kavárny rozšířily takřka po celém městě. Každá z nich vytváří speciální atmosféru s vlastními recepturami a pulzujícím životem.

V kavárně si kromě kávy pochutnáte na zákuscích – nezapomeňte při tom na tradiční bratislavské rohlíčky.

Toto jemné pečivo ve tvaru půlměsíce s makovou nebo ořechovou náplní a lesklým mramorovaným povrchem je dokonce zapsáno jako Zaručená tradiční specialita mezi chráněné výrobky v rámci Evropské unie!

A pozor! Milovníci sportů se mohou každoročně zúčastnit přímo ve slovenské metropoli tradičního silvestrovského desetikilometrového běhu, který probíhá přes většinu bratislavských mostů přes Dunaj.

Malé Karpaty, co by kamenem dohodil

Nejbližšími horami slovenské metropole jsou malebné Malé Karpaty. Jsou členité, příkré a z větší části skalnaté a zalesněné. Navíc stále nejsou „masovou záležitostí“ jako například Tatry. Kromě toho je to k nim z Bratislavy opravdu kousíček.

Zochova chata
Zochova chata

Karpaty jsou vhodné i pro několikadenní jarní pěší túry, klasické zimní vyžití je zde ale také samozřejmostí. Skvělou lyžovačku a tu správnou zimní turistiku okuste v oblasti Penzinská Baba (což je také vyhlášený ráj běžkařů) nebo na Zochově chatě.

Foto a zdroj: Realizováno s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky (MS AGENCY)

Foto:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu