Domů     Na pomezí Moravy a Slezska je dovolená hezká
Na pomezí Moravy a Slezska je dovolená hezká
od 30.11.2021
1

Místem mnoha kontrastů a příležitostí je geograficky velice pestrý Moravskoslezský kraj. Jeho přírodní krásy objevíte třeba ve třech chráněných krajinných oblastech.

Romantické Poodří si zamilujete díky unikátní krajině lužních lesů, meandrující Odře a soustavě rybníků. Beskydy a Jeseníky potom představují výzvu pro všechny nadšence horské turistiky.

Historická tradice regionu se pak přímo odráží v široké plejádě stavebních a technických památek.

Jen výjimečně byste hledali místo, odkud uvidíte panorama krajiny hned tří států. Trojmezí u obce Hrčava v Těšínských Beskydech však tuto jedinečnou možnost poskytuje. Právě zde se totiž potkávají hranice Česka, Polska a Slovenska.

V Hrčavě, která leží v nejvýchodnější části naší země, se určitě zajděte podívat do místního muzea, dřevěného kostelíka sv. Cyrila a Metoděje a také na Lurdskou jeskyni se studánkou. Z centra až k samotnému Trojmezí je to pak dva kilometry po žluté značce.

V cíli vás přivítají tři symbolické žulové monolity o výšce 210 cm, které znázorňují jednotlivé státy. Zasloužený oddech si pak můžete dopřát v krytém odpočívadle.

Parádní výhled

Další metou vaší výpravy může být Javorový vrch, nacházející se asi 10 km jihozápadně od Třince. Z výšky 968 m n. m. se zde můžete pokochat výhledem do širého okolí, jehož součástí je polská strana Beskyd, Jeseníky nebo slovenské Tatry.

Během zimní sezony se tu prohánějí lyžaři a snowboardisté na třech sjezdovkách o celkové délce 1,5 km. V letních měsících je pak Javorový vrch vyhlášeným centrem paraglidingu a najdete zde také lanové centrum.

Skvělou zprávou pro fanoušky pěší turistiky je, že odtud vede celá řada vyznačených tras. No a až se budete chtít dobře najíst, tak se zastavte v Turistické chatě z roku 1895, kde se o vás kuchaři z místní restaurace rádi postarají.

Až na vrcholky hor

Nejvyšším bodem Moravskoslezských Beskyd je Lysá hora (1323 m n. m.). V rámci vašeho putování by byl tedy věčný hřích, kdybyste ji nepoctili vaší návštěvou. Vydat se na ni můžete buď po svých či na kole.

Nejznámější turistické trasy vedou z Ostravice, Malenovic, Krásné a také z Visalají. Pro cyklisty je pak ideální volbou asfaltová cesta z Papežova.

Na samotném vrcholu objevíte meteorologickou stanici, telekomunikační věž, pamětní desku obětí 2. světové války a samozřejmě také restauraci.

Jako odměnu za váš sportovní výkon berte fascinující výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a při dobrých podmínkách i na Západní Tatry a Roháče. Také druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd jménem Smrk (1276 m n.

m.) by neměla chybět ve vašem turistickém plánu.

Výšlap můžete odstartovat v Ostravici, odkud vede k cíli červená trasa, další možností je pak cesta po modré, začínající v Podolánkách, jež se zhruba po dvou kilometrech napojuje na červenou značku, vedoucí z Horní Čeladné.

Nedaleko vrcholku můžete narazit také na dva pomníčky. Jeden je věnovaný památce Jana Palacha, druhý vznikl na počest Johna Lennona.

Pustevny
Pustevny

Stezka, která vzdělává

Beskydy nabízejí opravdu nepřeberné množství turistických možností a mezi ně patří také tradiční naučná stezka Čertův mlýn.

Během osmikilometrové trasy z Pusteven k horskému hotelu na Martiňáku vás čeká devět zastavení, při kterých se dozvíte spoustu přírodovědných i vlastivědných zajímavostí.

Stezka vede po červené turistické značce a je vhodná i pro cyklisty a během zimy rovněž pro běžkaře! Během výpravy se seznámíte například s historií místních poustevníků, se záhadným Mořským okem nebo s partyzánskými akcemi, které zde probíhaly.

K prvnímu panelu na Pustevnách se dostanete lanovkou z Trojanovic, případně autem či autobusem z Rožnova pod Radhoštěm a Prostřední Bečvy.

Po zdárném dokončení vašeho výletu si dopřejte relax v turistické chatě Martiňák, kde se můžete občerstvit, co hrdlo ráčí, a když budete hodně unaveni, tak můžete pochopitelně i přespat.

Zajímavostí je, že během druhé světové války chata představovala hlavní partyzánskou základnu.

Beskydské nebe
Beskydské nebe

Skokanská líheň

Stále se nacházíme v Beskydech, kde se na soutoku říček Lubiny a Lomné nachází jedna z kolébek českého lyžování Frenštát pod Radhoštěm.

Především díky místnímu rodákovi – olympijskému vítězi Jiřímu Raškovi zde na svazích kopce Horečky vznikl areál se čtyřmi skokanskými můstky.

V jejich blízkosti narazíte na naučnou stezku Beskydské nebe, v jejímž rámci se seznámíte s expozicí Život v korunách stromů. Vzdělání i zábavu následně najdete v místním muzeu a také v pohankovém mlýně.

Určitě se ale nezapomeňte podívat i na novorenesanční radnici s přístupnou věží, která je dominantou frenštátského náměstí.

Od hradu k vodopádům

Přesouváme se na rozhraní Nízkého a Hrubého Jeseníku, kde otvírá své brány podhorské městečko Rýmařov. V centru stojí rozhodně za návštěvu renesanční radnice, kostel sv. Michala, a hlavně Janovický zámek, který zde platí za nejhodnotnější historickou památku.

S kompletními dějinami města se pak seznámíte v místním muzeu. V blízkém okolí Rýmařova byste si určitě neměli nechat ujít hrad Sovinec. Jedná se o nejrozsáhlejší hradní komplex v Nízkém Jeseníku, založený začátkem 14. století.

Od roku 2016 je zde otevřen i nový okruh, díky němuž poznáte také hradní podzemí. Duši romantika určitě potěší Rešovské vodopády na říčce Huntavě, které objevíte asi 8 km od Rýmařova.

Vodopády tvoří 200 metrů dlouhá a 10 metrů široká kaňonovitá soutěska, jejíž stěny dosahují dvacetimetrové výšky.

Vzhledem k velké oblibě turistů vznikla v údolí trasa, která zájemce provádí nejkrásnějšími místy, což umožňuje systém dřevěných mostů, schodů a lávek v kombinaci s vyhlídkami na nejpozoruhodnější skvosty.

I cesta může být cíl

Vůbec nejvyšší moravskou horou a vyhledávaným turistickým cílem je Praděd (1492 m n. m.). K jeho vrcholu vede několik poutavých cest. Nejkrásnější je pravděpodobně ta, která vede z Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy.

V Karlově Studánce si ale dopřejte čas na prohlídku, jelikož na vás v parcích a na úbočích zalesněných svahů čekají lázeňské penziony a pavilony, geologická expozice hornin z oblasti Jeseníků, umělý vodopád a pochopitelně i kavárny a restaurace.

Lázně byly založeny v roce 1785 nejmladším synem Marie Terezie, Maxmiliánem II. Františkem. Svůj současný název však získaly až v roce 1803 podle habsburského vojevůdce Karla Ludvíka.

Praděd
Praděd

Oáza klidu

Až půjdete na Praděd kolem Bílé Opavy, určitě se zdržíte i na tomto kouzelném místě. Ve svrchní části toku stejnojmenné řeky totiž spatříte peřeje, kaskády a vodopády. Tato kombinace představuje doslova pohádkový obraz.

Ne náhodou je toto místo součástí Národní přírodní rezervace Praděd a dle názorů návštěvníků vůbec nejpůsobivějším skvostem Jeseníků. Pokud vás síly nezradí a dojdete až na vrchol Pradědu, uvidíte moderní 146 metrů vysoký televizní vysílač.

Doporučujeme vyjet výtahem na vyhlídkovou terasu, z níž si můžete užít skvělý výhled na Sněžku, Lysou horu i Radhošť. V případě jasného počasí ale dohlédnete i na Slovensko, konkrétně na Vysoké Tatry a Malou i Velkou Fatru.

To bude jízda

Velmi netradiční zážitek na vás čeká také v jesenickém podhůří na Osoblažsku v bruntálském okrese. Právě tam se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která vede z Třemešné přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Přestože celková vzdálenost činí vzdušnou čarou 13 kilometrů, vláčkem urazíte rovných 20 kilometrů, jelikož se dráha klikatí i v relativně rovných úsecích. Právě ono klikatění představuje zcela originální cestovatelský zážitek.

Nedaleko za Třemešnou, za vrcholem prvního stoupání, si všimněte, jak začne vlak nápadně zpomalovat. Dojel totiž do místa, kde je dovolená rychlost pouze 20 km/h. Důvod? Nachází se zde nejprudší oblouk na českých veřejných železnicích o poloměru pouhých 75 m.

Klasický provoz zde zajišťují České dráhy letitými lokomotivami řady 705.9, během letní sezony zde ale zájemci mohou vidět turistické vlaky Slezských zemských drah, vedené parní lokomotivou.

Foto: Moravskoslezský kraj

Foto:
reklama
Související články
27.11.2023
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami dětem představí lesní zvířata, zejmé
15.11.2023
Naším prvním tipem je Ježíškova cesta. Boží Dar je znám vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Na obou stezkách jsou malé domečky s atrakcemi pro děti. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m, je tedy pro zdatné turisty. Na cestu vyrazí děti se svým doprovodem od Infocentra v městečku Boží Dar. Cesta má 13 zastávek, v k
10.11.2023
Bývá zvykem zakládat v moderní době muzea připomínající život v dávno minulých časech. Hornické muzeum v Příbrami postupovalo jinak. Bylo totiž založeno už na sklonku 19. století. V té době už totiž existovaly jak rozsáhlé mineralogické sbírky zdejšího horního závodu, tak exponáty příbramského Krajinského muzea zahrnující památky na středověké i modernější doby. Sto tisíc lidí ve štolách K s
30.10.2023
Jeden z největších zážitkových parků v republice najdete na Vysočině nedaleko Rokytnice nad Rokytnou. Resort Březová nabízí zázemí pro tábory, školní výlety i školy v přírodě a lyžařské kurzy. Bazén, rybník, boulderovací kameny, posezení, diskoplácek, a to není všechno. V areálu stojí malebné až budovy, vodopády, skalky a mostky. Ročně resort láká tisíce dětí na programy i adrenalinové atrakce:
24.10.2023
Vyhlídky jsou v Krkonoších úžasné takřka odkudkoliv, ale každý pohled je jiný. Za vyzkoušení stojí rozhlédnout se z Hnědého vrchu jihozápadně od Pece pod Sněžkou, kde ve výšce 1207 metrů nad mořem stojí dřevěná vyhlídková věž s ocelovým vnitřním schodištěm. Je vysoká přes 30 metrů a na nejvyšší ze tří vyhlídkových plošin ve výšce 27 metrů vede 138 schodů. Dokončena byla v roce 2009, je zdarma p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s