Moravské tradice, ty lákají velice
Moravské tradice, ty lákají velice

Jen těžko byste hledali rozmanitější region, než je Zlínsko. Zdejší převážně hornatá krajina bývá každoročně obdivována mnoha turisty, kteří se v rámci návštěvy mohou těšit na jedinečný folklór, ke kterému bezpochyby patří i skvělé víno.

Jestliže toužíte po parádní zimní dovolené, určitě vyrazte za krásami Bílých Karpat, konkrétně na jejich severní polovinu, kde můžete vaše lyže řádně provětrat. Stačí si vybrat některý z areálů na Uherskobrodsku, Luhačovicku nebo v oblasti jižního Valašska.

Mezi nejoblíbenější střediska sjezdového i běžeckého lyžování patří například Mikulčin Vrch, nacházející se ve výšce 799 m n. m. v chráněné krajinné oblasti 20 km od Uherského Brodu směrem na Trenčín.

Chata Meglovka

Vzhůru do pralesa

Bílé Karpaty si však dosyta užijete i v teplejších měsících. Kdo chce protáhnout své tělo, může pojmout jako výzvu Javořinskou naučnou stezku, jejíž cílem je nejvyšší hora tohoto pohoří Velká Javořina (970 m n. m.). Ideální start vaší výpravy je u vlakového nádraží ve Velké nad Veličkou, odkud se po modré značce vydejte do Javorníku a následně po zelené do Filipovského údolí k chatě Megovka, kde se můžete podívat na pamětní desku J. M. Hurbana, připomínající schůzky „uherských a moravských Slováků“. Poté směle pokračujte po lesní cestě ke slovenské hranici na Kubíkův vrch a od něj po zelené k Dibrovu pomníku a dále po červené na Velkou Javořinu. Nyní se nacházíte v národní přírodní rezervaci, kde vás oslní pralesovitý porost zastoupený především bukem, jasanem a javorem.

Fascinující jsou kromě výšky a šířky kmenů také jejich bizarní tvary.

Ledové království

Doslova ledový poklad objevíte v momentě, kdy navštívíte Pulčínské skály v jihozápadní části pohoří Javorníky na pomezí Moravy a Slovenska. V období od ledna do března, kdy se mrazy střídají s oblevami, se tam totiž vytvářejí unikátní oranžové ledopády a rampouchy, které dosahují až čtyřmetrové výšky.

Tento přírodní „zázrak“ způsobuje mikroskopická sněžná řasa, která je umístěna ve sněhu a ledu, což se vědcům podařilo zjistit až v roce 2008. Pokud si tento výlet dopřejete autem, tak odbočte z vesnice Lidečko směrem na Pulčín, kde je vyhrazené parkoviště.

K samotnému cíli však už musíte zhruba 600 metrů pěšky po červeně značené stezce.

Jako za starých časů

Historii reprezentuje například zámek Buchlovice, který patří k nejvýznamnějším barokním sídlům na našem území, archeologický skanzen Modrá u Uherského Hradiště nebo ojedinělý soubor vinných sklepů v Mařaticích, který je ozdobou známé Uherskohradišťské vinařské stezky.

Nejen fanoušky letectví určitě okouzlí strhující expozice legendárního Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku, která dokumentuje historii a výrobu, jež hraje na východní Moravě stále významnou roli.

K vidění zde jsou unikátní vojenské, sportovní a dopravní letouny včetně ex-vládního speciálu Tupolev TU-154M, který na své palubě hostil naše olympijské hokejové šampióny při návratu z Nagana v roce 1998!

Foto: Zlínský kraj

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Královský Tachov nadchne opevněním

Královský Tachov nadchne opevněním

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin

Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Krásná procházka na Plzeňsku: Krasíkov–Ovčí vrch

Krásná procházka na Plzeňsku: Krasíkov–Ovčí vrch

Nenechte si ujít další zajímavé články