Domů     Jáchymov: Město, které místo stříbra vsadilo na čertův kámen
Jáchymov: Město, které místo stříbra vsadilo na čertův kámen

Stříbrné hornické město, konkurující i samotné Praze, zažilo vzestupy i pády, a nakonec našlo své poslání v léčení lidí. A z každé ze svých slavných dob nám zanechalo něco, co i po staletích můžeme obdivovat.

Když se v roce 1516 majitel ostrovského panství Štěpán Šlik rozhodl, že v údolí na místě zaniklé osady Konradsgrün založí nové město, měl pro to jasný důvod.

Naleziště stříbra v okolí se zdála být bohatá, a tak už po čtyřech letech král Ludvík Jagellonský povýšil nově založené sídlo, zvané Thal neboli údolí, na město.

Brzy se mu začalo říkat na počest svatého Jáchyma Joachimsthal a jen se do něj hrnuly zástupy horníků a podnikavců všeho druhu. Zakrátko už Jáchymov tvořilo prvních 400 domů.

Neuplynula ani dvě desetiletí, těch domů už bylo 1200 a ve městě žilo 18 000 obyvatel, čímž se Jáchymov stal druhým nejlidnatějším městem v Čechách. Stříbrem Jáchymov žil v mnoha ohledech.

Razily se tu z něj i mince, kterým se říkalo thaler, což se později nenápadně změnilo na tolar a kdesi daleko odtud se jednou zrodil i dolar.

Lékárník, který miluje horniny

Tak významné a bohaté město samozřejmě lákalo i zajímavé osobnosti. Usadil se tu i německý lékař a učenec Georgius Agricola. V Jáchymově vykonával nejen lékařskou praxi, ale působil i jako lékárník.

Kromě toho byla ovšem jeho koníčkem mineralogie, ostatně napsal dvanáct knih o hornictví. První z nich vydal už během pobytu v Jáchymově.

Kniha sice vyšla v Basileji, ale je to historicky první spis, který o Jáchymově pojednává, věnuje se jeho rozvoji, a dokonce ho přirovnává k Praze nebo Boloni.

Jmenuje se Bermannus neboli Dialog o hornictví a jméno Bermannus není zvoleno náhodou – Vavřinec Bermann byl zkušený havíř a hutní kontrolor, s nímž Agricola trávil hodně času a vyzvídal všechny podrobnosti o tomto oboru.

Agricola s vydáním váhal, nebyl si jist kvalitou svého díla, ale po uznalé pochvale od slavného humanisty Erasma Rotterdamského se naštěstí k vydání odhodlal.

Není stříbro, není Jáchymov?

Těžba stříbra proslavila Jáchymov po celé Evropě. ostatně důl Svornost neboli Einigkeitschacht vznikl už v roce 1525 a je dnes nejstarším dosud využívaným dolem na kontinentu.

Jenže Štěpán Šlik se při svém odhadu zásob stříbra přepočítal a vzácný kov začal už na konci 16. století v podzemí docházet. Množství domů se najednou snížilo na 500, počet obyvatel klesl na dva tisíce a zdálo se, že slavný Jáchymov je odsouzen k zapomnění.

Přispěla k tomu i politická situace, protože zakladatelův potomek Jáchym Ondřej Šlik se stal jedním z českých pánů, popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí a v reakci na snahy katolizovat město ho opustila většina protestantských německých horníků.

Všechno zachrání čertův kámen

V Jáchymově sice působila od roku 1716 báňská škola, zřízená císařským dekretem jako první svého druhu v habsburské monarchii, ale bývalé velkoměsto už bylo jen odleskem své zašlé slávy.

Horníci byli otrávení z toho, že stříbra ubývá, ve štolách stále častěji naráželi spíš na kobalt či nikl. Ale přibývalo také smolince, kterému se říkalo smolné blejno nebo čertův kámen. Tehdy ještě neměli důvod z něj mít radost.

V roce 1789 ale německý chemik a mineralog Martin Heinrich Klaproth objevil oxid uranu a připravil uranové soli, umožňující barvení skla na žluto a na zeleno. A od roku 1843 se horníci mohli vrátit.

Rozběhla se těžba smolince pro potřeby nově založené továrny na uranové barvy Adolfa Patery, který proces barvení skla zdokonalil. Ročně se tu těžilo na 50 tun uranové rudy.

Paterova moderní jáchymovská chemička byla na 37. zasedání německých lékařů a přírodovědců v roce 1862 v Karlových Varech vysoce oceněna pro svoji bezkonkurenčně nejvyšší úroveň technického vybavení.

Návrat na výsluní zajišťují lázně

Když se trh barevného skla nabažil, Jáchymov se opět dostal na vedlejší kolej.

„Škoda že nepodařilo se dosud užíti uranu měrou ještě rozsáhlejší, aby z tak bohatých rud uranových, ukrytých v lůně zemském, i nadále mohlo se čerpati,“ povzdechl si časopis Vesmír v roce 1884. Ale naštěstí se objevili manželé Curieovi, kteří v roce 1898 z jáchymovského smolince izolovali cenné radium a polonium.

Jáchymov ale ještě čekal objev zcela nového způsobu obživy. V roce 1905 byla ve třech jáchymovských minerálních pramenech objevena radioaktivita a rychle se přišlo na to, že se tato voda dá použít při balneologii. Léčivé prameny vrátily Jáchymov na výsluní.

V roce 1906 tu byly založeny první radonové lázně na světě. Voda se zpočátku používala jen k pitné kúře, později přibyly i koupele. V roce 1911 byla otevřena první lázeňská budova.

Doly lákají i po staletích

Vydat se do Jáchymova je i dnes součástí blahodárné lázeňské terapie, ale město si zaslouží návštěvu, i když kurýrovat nepotřebujete. Na prvním místě jsou samozřejmě zajímavosti, vztahující se k dlouhé historii těžby stříbra.

Vynechat bychom neměli především Štolu č. 1 vedle historického dolu Svornost. Štola č. 1 je dlouhá 230 metrů, v roce 2008 byla zpřístupněna veřejnosti a v současnosti je v ní expozice důlní techniky. Podívat se ale můžeme i do dalších dolů.

Určitě nás zaujme třeba štola Astoria, věrná kopie dolu Svornost včetně výztuh, výdřev, vrtů, závalů, šachetních zdviží i dobové důlní techniky.

Vzpomínky na dobré i zlé

Rozvoj města v dobách jeho největší slávy ale dal vzniknout i výjimečným stavbám na povrchu. Od 16. století se tu tak rodil unikátní soubor pozdně gotické a renesanční městské i církevní architektury.

Pro celkový přehled o historii Jáchymova nejlépe poslouží návštěva místního muzea v historicky cenné budově Královské mincovny, postavené v renesančním slohu.

Zachovala se naštěstí dodnes, i když ji postihly ničivé požáry v letech 1538, 1782 a 1873. V povrchových i podzemních částech se tu dozvíme mnohé nejen o dolování stříbra, ale i o ražbě jáchymovských tolarů, o rozkvětu zdejší kultury v dobách renesance nebo o proměně hornického města v lázeňské centrum.

Za povšimnutí stojí rekonstrukce dobové balneologické ordinace. Vzpomínkou na neblahé roky, kdy zde uranovou rudu museli těžit političtí vězni, je i expozice o táborech nucených prací.

Kostelní věž, která roste

Při procházce městem nás zaujmou četné výstavné patricijské domy, často se pyšnící ojedinělými vstupními portály z první poloviny 16. století. Na jejich tvorbě se podíleli italští kameníci.

Bývaly opatřeny barevnou omítkou, ale dnes je nejčastěji můžeme spatřit v původní surové kamenné podobě, v níž ještě lépe vynikne zručnost mistrů.

Vynechat bychom rozhodně neměli kostel svatého Jáchyma, první luteránský kostel v českých zemích, postavený v letech 1534 až 1540. Velikost stavby vypovídá o bohatství Jáchymova.

Jeho věž měřila původně 45 metrů, přestavba v pseudogotickém stylu provedená v roce 1875 ji ale ještě o 11 metrů zvýšila. Také na kostele najdeme zajímavý historický portál.

Jmenuje se Hornický, objevíme ho na západní straně objektu a pozorný zrak na něm odhalí i portrét zakladatele města Štěpána Šlika. V interiéru zaujmou nástěnné malby z poloviny 16. století.

Před jižním průčelím pak můžeme obdivovat barokní sloup se sousoším Nejsvětější trojice z roku 1703.

Tesařské tajemství jménem volská krev

Obdiv si zaslouží také budova radnice. Ta sloužila svému účelu už v roce 1531 a i ona prodělala několik požárů, které její podobu průběžně měnily. Dnešní podobu získala na počátku 20. století.

Zvýšila se o jedno patro a proměnila se i věž, která místo starého cimbuří dostala novou střechu.

Slavnou dobu rozvoje jáchymovského lázeňství připomíná také výstavný palác Radium, lázeňská budova z roku 1912. Ve své době patřila mezi deset nejluxusnějších hotelů v celé Evropě a byla určena pro nejvybranější zahraniční klientelu.

Naopak mnohem starší je další významná jáchymovská stavba – kostel Všech svatých, zvaný také Špitální kostel. Založen byl už v roce 1516, je tak nejstarší dochovanou stavební památkou města a patří k nejstarším hrázděným sakrálním stavbám v regionu.

Jeho pýchou jsou stále původní krovy, napuštěné volskou krví jako izolací proti dřevokaznému hmyzu. Také zvon pochází ze stejné doby, je jen o čtyři roky mladší, Interiéru pak vévodí oltář z dílny německého malíře a rytce Lucase Cranacha.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organizace UNESCO totiž v roce 2010 Průhonický park zařadila do sezna
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
epochalnisvet.cz
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje.
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
skutecnepribehy.cz
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
Byla to černá ovce naší rodiny. Všichni jsme nad ním postupně zlomili hůl. Odešel do světa, a když se po letech vrátil, byl z něho někdo úplně jiný. O tom, že se člověk může změnit, jsem přesvědčená. Dokázal mi to můj mladší bratr Štěfan. Od dětství s ním byly jen samé problémy, ve škole se pral, odmlouval a byl neposlušný.
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
enigmaplus.cz
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
Početná flotila sumatránského prince Sang Nila Utamy (†1347) přiráží k písčitým břehům neznámého ostrova. Plachty většiny lodí jsou roztrhané na cáry a visí z ráhnoví. [gallery ids="152898,152895,
7 snadných kroků, jak na pedikúru
nejsemsama.cz
7 snadných kroků, jak na pedikúru
Kůže na chodidlech je každý den vystavena velké zátěži, proto byste ji měla pravidelně ošetřovat. Pouhé mazání krémem ale nestačí. Zanedbaná péče o chodidla totiž může vést k nepříjemným následkům, jako jsou bolestivé praskliny, záděry nebo zarůstající nehty. Jakou péči byste měla svým nožkám věnovat? 1) Relaxační koupel Základem každé pedikúry je změkčení pokožky chodidel, které lze
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
iluxus.cz
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
Společnost DS Automobiles je již deset let aktivním účastníkem šampionátu ABB FIA Formule E, ve kterém se stala lídrem nejen díky sportovním výsledkům, ale především díky intenzivnímu přenosu technolo
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
nasehvezdy.cz
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
O svém milostném životě hovoří Jiřina Bohdalová (93) jen zřídkakdy. Tentokrát ale udělala výjimku a otevřeně se rozpovídala o své tajné lásce, kterou nebyl nikdo jiný než nedávno zesnulý Alois Švehl
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
21stoleti.cz
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dub
Co rozhodně nepatří do myčky
panidomu.cz
Co rozhodně nepatří do myčky
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
epochaplus.cz
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím,
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
historyplus.cz
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
Čeští a moravští páni roztrpčeně hledí jeden na druhého. „Ten si snad z nás dělá legraci,“ honí se jim hlavami. Římský král mezitím symbolicky předává českou korunu nejen svému synovi Rudolfovi – nedávno zvolenému českému králi, nýbrž i svým dalším synům. To je proti všem zárukám, které jim slíbil! Mnozí šlechtici začínají pochybovat, zda-li se
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz