Domů     Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka
Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka

Když je město prohlášeno za královské, dá se očekávat, že významem podstatně přesáhne své okolí. Kadani se to podařilo, o čemž svědčí i její zařazení mezi městské památkové rezervace. Při návštěvě tohoto města je tak pořád co objevovat.

Město Kadaň na břehu řeky Ohře bývalo vždycky strategickým místem, a také si ho považovali i sami panovníci. Už kolem roku 1260 byla Kadaň za Přemysla Otakara II. povýšena na královské město a o jeho významu svědčí i to, že se začal stavět také královský hrad.

Od počátku byl s městem propojen, ostatně městské opevnění na jeho hradby přímo navazovalo. Hrad byl pro jistotu opevněn i směrem k městu. To pro případ, že by město bylo dobyto a hrad se stal posledním útočištěm obránců.

Císařovna buduje kasárna

Raně gotický hrad dostal podobu takzvaného středoevropského kastelu, tedy areálu čtvercového půdorysu s věžemi v každém rohu. Takový ho už ale dnes nespatříme, i věž se dochovala pouze jediná.

V průběhu 16. století hrad absolvoval zásadní přestavbu v pozdně gotickém a renesančním slohu. Za významný stavební zásah můžeme bohužel považovat i téměř naprosté vyplenění švédskými vojsky za třicetileté války.

Až císařovně Marii Terezii o století později došlo, jaké potenciál hrad skrývá, nechala ho opravit a zřídila v něm kasárna.

Opravy se tenkrát ale nekonzultovaly s památkáři, a tak bylo mnoho historických středověkých prvků při necitlivé přestavbě nenávratně ztraceno. A velký požár v roce 1811 si stejně vyžádal další kompletní rekonstrukci.

Kasárna tehdy měla 18 světnic pro mužstvo, tři velké kuchyně, na nádvoří vznikly klenuté stáje. Hrad sloužil armádě celých 150 let a vystřídali se tu vojáci habsburské monarchie i socialistického Československa.

Hrad představuje své dějiny

Takhle jednoduše shrnuté dějiny hradu ale milovníci historie sotva ocení.

Napravit je to ale snadné přímo na hradě, přesněji řečeno v jeho gotických sklepeních, kde je instalována muzejní expozice s podrobnějším přehledem stavebního vývoje areálu a dějinných událostí, kterými za téměř osm století prošel.

Návštěvníci se dozvědí i o nejvýznamnějších královských návštěvách a bez zajímavosti rozhodně nejsou ani cenné archeologické nálezy, objevené při průzkumech během 70. let minulého století.

V současnosti hrad prochází rekonstrukcí, ale některé prostory už jsou návštěvníkům opět k dispozici. Otevřena je už například velká část hradebního okruhu, která se snaží navázat na dávno minulé doby, kdy prostor na hradbách žil společenským životem.

Městské opevnění svého času patřilo k nejmohutnějším v Českém království a tvoří nepravidelný obdélník o rozměrech zhruba 500 x 350 metrů se srdcem právě v kadaňském hradu.

Bunkr ve středověké baště

Ale samo město nabízí mnohem více zajímavých zastávek. Jednou z nich je třeba Katova ulička, vycházející z náměstí naproti městské radnici. V nejužším místě měří jen 66 centimetrů a je zapsána jako nejužší ulice v České republice.

Podle pověsti se někde ve zdech této uličky skrývají ostatky zaživa zazděné rouhavé jeptišky, jejíž duch o půlnoci vychází ven a v dojemné shodě prochází uličkou v družném rozhovoru s kadaňským katem Ignácem Kaylem.

Součástí městského opevnění byla i Minoritská bašta, jedna ze tří nejvýznamnějších ve městě.

Pozdně gotická stavba, která vznikla v období po husitských válkách, v 90. letech minulého století prošla celkovou rekonstrukcí a dnes v ní můžeme navštívit expozici Militaria, mapující vojenskou historii Kadaně, s replikami zbraní a zbroje od středověku až po období druhé světové války.

Najdeme tu třeba i maketu takzvaného řopíku – jednoho z bunkrů, které tvořily československé opevnění pohraničí za první republiky.

Pes, který krade peníze

Procházíme-li Kadaní, určitě nás zaujme nevšední stavba – unikátní bílá gotická radniční věž.

Pochází z počátku 16. století, svou výškou 53,7 metru je nejvyšší stavbou města a zajímavé na ní je mimo jiné to, že stavitelé nepotřebovali ani jedinou střešní tašku. Věž je totiž kamenná od základů až po špičku.

Na pětipatrovou věž vede 120 schodů a nachází se v ní i kaple, což historikové považují za doklad bohatství města v období středověku.

Na věžním ochozu si nezapomeňme všimnout sochy psa, která připomíná starou legendu o nepoctivém radním, který naučil svého psa krást peníze z obecní pokladny.

Můžeme se na místě sami rozhodnout, jestli budeme radši věřit pověsti, nebo střízlivému vysvětlení odborníků, podle nichž je psí soška jen svérázným podpisem stavitele Petra Hunda.

Klášter zasvěcený pivu i vínu

Kadaň je od roku 1978 městskou památkovou rezervací. Návštěvníci by neměli přehlédnout národní kulturní památku – františkánský klášter. Jeho prohlídka slibuje nevšední zážitky. Představuje totiž nejen historii města, ale přibližuje i všední život v klášteře.

Perlou areálu je klášterní kostel, v němž byly před třemi roky dokončeny restaurátorské práce nástěnných a nástropních maleb i veškerého vybavení. Samostatnou prohlídku si v něm můžeme zvolit, pokud jsme fanoušky mineralogie.

Zdejší expozice mineralogických zajímavostí či zkamenělých rostlin a živočichů je doplněna přehledem těžby surovin od doby kamenné či ukázkami práce sklářské huti.

V klášterní zahradě se začíná znovu budovat tradice výroby místního vína a každoročně se tu konají akce jako Kadaňské pivní slavnosti 15. června nebo Svatováclavské vinobraní, jehož 24. ročník letos připadá na 28. září.

Kadaň – město Maxipsa Fíka

Každé město má nějaké slavné rodáky nebo postavy z románů či filmů, které tu podle jejich autorů žily. Kadaň je městem pohádkového Maxipsa Fíka. Autor příběhů o přerostlém psovi Rudolf Čechura totiž pocházel z nedalekého Ahníkova.

Jméno Maxipsa Fíka tak nese městské nábřeží Ohře, najdeme tu i moderní plechovou sochu Fíka a také pískovcové sousoší Fíka s Ájou.

Spojení Maxipsa Fíka s Kadaní doplňuje i herec Josef Dvořák, který slavný večerníček namluvil a v Kadani kdysi začínal svou hereckou kariéru.

Na Ptačí domky vidí Svatá brána

I funkční součást opevnění může být romantická. Přesvědčí nás o tom Ptačí domky v Kadani, součást bývalého městského opevnění. Hrázděné miniaturní stavbičky přilepení na hradbách sloužily jako zázemí pro obránce i jako skladiště střelného prachu a kulí.

Zdejší ostrostřelci si tu navíc už v roce 1788 otevřeli vlastní hospodu, pozdější restaurant Střelnice. Průchod kolem Ptačích domků umožní otevření kompletního hradebního okruhu.

Krásný pohled na Ptačí domky si můžeme užít například z vrcholku poslední dochované ze čtyř městských hradebních bran. Mikulovické bráně z konce 13. století se říkalo také Svatá brána, aby se posílila spojitost s nedalekým klášterem.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Pokud při návštěvě Českých Budějovic zatoužíme po romantické atmosféře středověkých zřícenin, nabízí se výlet k nedalekému soutoku Křemžského potoka a řeky Vltavy. Právě tam se totiž na vysoké skále tyčí monumentální hrad Dívčí kámen. Tedy lépe řečeno zřícenina hradu. Tato pevnost byla založena Rožmberky už v roce 1346 a na začátku 16. století došlo k jejímu opuštění. [caption id="attachmen
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz