Domů     Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka
Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka

Když je město prohlášeno za královské, dá se očekávat, že významem podstatně přesáhne své okolí. Kadani se to podařilo, o čemž svědčí i její zařazení mezi městské památkové rezervace. Při návštěvě tohoto města je tak pořád co objevovat.

Město Kadaň na břehu řeky Ohře bývalo vždycky strategickým místem, a také si ho považovali i sami panovníci. Už kolem roku 1260 byla Kadaň za Přemysla Otakara II. povýšena na královské město a o jeho významu svědčí i to, že se začal stavět také královský hrad.

Od počátku byl s městem propojen, ostatně městské opevnění na jeho hradby přímo navazovalo. Hrad byl pro jistotu opevněn i směrem k městu. To pro případ, že by město bylo dobyto a hrad se stal posledním útočištěm obránců.

Císařovna buduje kasárna

Raně gotický hrad dostal podobu takzvaného středoevropského kastelu, tedy areálu čtvercového půdorysu s věžemi v každém rohu. Takový ho už ale dnes nespatříme, i věž se dochovala pouze jediná.

V průběhu 16. století hrad absolvoval zásadní přestavbu v pozdně gotickém a renesančním slohu. Za významný stavební zásah můžeme bohužel považovat i téměř naprosté vyplenění švédskými vojsky za třicetileté války.

Až císařovně Marii Terezii o století později došlo, jaké potenciál hrad skrývá, nechala ho opravit a zřídila v něm kasárna.

Opravy se tenkrát ale nekonzultovaly s památkáři, a tak bylo mnoho historických středověkých prvků při necitlivé přestavbě nenávratně ztraceno. A velký požár v roce 1811 si stejně vyžádal další kompletní rekonstrukci.

Kasárna tehdy měla 18 světnic pro mužstvo, tři velké kuchyně, na nádvoří vznikly klenuté stáje. Hrad sloužil armádě celých 150 let a vystřídali se tu vojáci habsburské monarchie i socialistického Československa.

Hrad představuje své dějiny

Takhle jednoduše shrnuté dějiny hradu ale milovníci historie sotva ocení.

Napravit je to ale snadné přímo na hradě, přesněji řečeno v jeho gotických sklepeních, kde je instalována muzejní expozice s podrobnějším přehledem stavebního vývoje areálu a dějinných událostí, kterými za téměř osm století prošel.

Návštěvníci se dozvědí i o nejvýznamnějších královských návštěvách a bez zajímavosti rozhodně nejsou ani cenné archeologické nálezy, objevené při průzkumech během 70. let minulého století.

V současnosti hrad prochází rekonstrukcí, ale některé prostory už jsou návštěvníkům opět k dispozici. Otevřena je už například velká část hradebního okruhu, která se snaží navázat na dávno minulé doby, kdy prostor na hradbách žil společenským životem.

Městské opevnění svého času patřilo k nejmohutnějším v Českém království a tvoří nepravidelný obdélník o rozměrech zhruba 500 x 350 metrů se srdcem právě v kadaňském hradu.

Bunkr ve středověké baště

Ale samo město nabízí mnohem více zajímavých zastávek. Jednou z nich je třeba Katova ulička, vycházející z náměstí naproti městské radnici. V nejužším místě měří jen 66 centimetrů a je zapsána jako nejužší ulice v České republice.

Podle pověsti se někde ve zdech této uličky skrývají ostatky zaživa zazděné rouhavé jeptišky, jejíž duch o půlnoci vychází ven a v dojemné shodě prochází uličkou v družném rozhovoru s kadaňským katem Ignácem Kaylem.

Součástí městského opevnění byla i Minoritská bašta, jedna ze tří nejvýznamnějších ve městě.

Pozdně gotická stavba, která vznikla v období po husitských válkách, v 90. letech minulého století prošla celkovou rekonstrukcí a dnes v ní můžeme navštívit expozici Militaria, mapující vojenskou historii Kadaně, s replikami zbraní a zbroje od středověku až po období druhé světové války.

Najdeme tu třeba i maketu takzvaného řopíku – jednoho z bunkrů, které tvořily československé opevnění pohraničí za první republiky.

Pes, který krade peníze

Procházíme-li Kadaní, určitě nás zaujme nevšední stavba – unikátní bílá gotická radniční věž.

Pochází z počátku 16. století, svou výškou 53,7 metru je nejvyšší stavbou města a zajímavé na ní je mimo jiné to, že stavitelé nepotřebovali ani jedinou střešní tašku. Věž je totiž kamenná od základů až po špičku.

Na pětipatrovou věž vede 120 schodů a nachází se v ní i kaple, což historikové považují za doklad bohatství města v období středověku.

Na věžním ochozu si nezapomeňme všimnout sochy psa, která připomíná starou legendu o nepoctivém radním, který naučil svého psa krást peníze z obecní pokladny.

Můžeme se na místě sami rozhodnout, jestli budeme radši věřit pověsti, nebo střízlivému vysvětlení odborníků, podle nichž je psí soška jen svérázným podpisem stavitele Petra Hunda.

Klášter zasvěcený pivu i vínu

Kadaň je od roku 1978 městskou památkovou rezervací. Návštěvníci by neměli přehlédnout národní kulturní památku – františkánský klášter. Jeho prohlídka slibuje nevšední zážitky. Představuje totiž nejen historii města, ale přibližuje i všední život v klášteře.

Perlou areálu je klášterní kostel, v němž byly před třemi roky dokončeny restaurátorské práce nástěnných a nástropních maleb i veškerého vybavení. Samostatnou prohlídku si v něm můžeme zvolit, pokud jsme fanoušky mineralogie.

Zdejší expozice mineralogických zajímavostí či zkamenělých rostlin a živočichů je doplněna přehledem těžby surovin od doby kamenné či ukázkami práce sklářské huti.

V klášterní zahradě se začíná znovu budovat tradice výroby místního vína a každoročně se tu konají akce jako Kadaňské pivní slavnosti 15. června nebo Svatováclavské vinobraní, jehož 24. ročník letos připadá na 28. září.

Kadaň – město Maxipsa Fíka

Každé město má nějaké slavné rodáky nebo postavy z románů či filmů, které tu podle jejich autorů žily. Kadaň je městem pohádkového Maxipsa Fíka. Autor příběhů o přerostlém psovi Rudolf Čechura totiž pocházel z nedalekého Ahníkova.

Jméno Maxipsa Fíka tak nese městské nábřeží Ohře, najdeme tu i moderní plechovou sochu Fíka a také pískovcové sousoší Fíka s Ájou.

Spojení Maxipsa Fíka s Kadaní doplňuje i herec Josef Dvořák, který slavný večerníček namluvil a v Kadani kdysi začínal svou hereckou kariéru.

Na Ptačí domky vidí Svatá brána

I funkční součást opevnění může být romantická. Přesvědčí nás o tom Ptačí domky v Kadani, součást bývalého městského opevnění. Hrázděné miniaturní stavbičky přilepení na hradbách sloužily jako zázemí pro obránce i jako skladiště střelného prachu a kulí.

Zdejší ostrostřelci si tu navíc už v roce 1788 otevřeli vlastní hospodu, pozdější restaurant Střelnice. Průchod kolem Ptačích domků umožní otevření kompletního hradebního okruhu.

Krásný pohled na Ptačí domky si můžeme užít například z vrcholku poslední dochované ze čtyř městských hradebních bran. Mikulovické bráně z konce 13. století se říkalo také Svatá brána, aby se posílila spojitost s nedalekým klášterem.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz