Německo v zimě: Objevte české hory z německé strany
Německo v zimě: Objevte české hory z německé strany

Našinci blízké a čarokrásné je česko-německé pohraničí. Milovníci zimních sportů na něj nedají dopustit a nejeden ho preferuje i před „profláklými“ Alpami. Jen si to představte: romanticky zasněžené stromy, nikde nikdo a v lesním tichu se ozývá jen měkké klouzání běžek…

Po náročném dni pak můžete nechat své tělo odpočívat v termálních lázních, nebo navštívit proslulé sklárny či vánoční trhy. Zimních radovánek a vyžití je zkrátka v česko-německém pohraničí nepočítaně.

Na většině míst se navíc domluvíte bez problémů česky!

Zasněžené vánoční trhy

Drsné klima, a ještě drsnější minulost. Řeč je o Krušných horách, s délkou 130 km nejdelším pohoří České republiky. I přes tento svůj primát jsou mezi turisty poněkud opomíjené. Především v zimě přitom nabízejí skvělé sjezdovky, lákavé běžkařské trasy a nespočet jiných zimních radovánek.

Kromě sportu ale nabízejí německé Krušné hory neboli Erzgebirge, i jiné vyžití. V předvánočním čase sem můžete zajet za romantickými vánočními trhy, oproti klasickým Drážďanům bez davů turistů. Z nabízených suvenýrů stojí za zmínku řezbářské výrobky.

Toto řemeslo zde má dlouhou tradici: když začala těžba v 16. století upadat, mnozí havíři se uchýlili právě k řezbářství. V konzervativním regionu prastaré náměty přežily dodnes, vynikají mezi nimi především dřevění mužíčci kouřící fajfku. Stejně tak se udržela tradiční výzdoba domků, za kterou se vyplatí vyrazit na dlouhou procházku po místních vesničkách. Dnes se však do Krušných hor vydáváme primárně za sportem.

Kdysi cín, dnes zlato pro sportovce

Dřív se tu těžil cín, dnes je saský Altenberg pomyslnou zlatou žílou pro všechny milovníky zimních sportů. Ne náhodou se zde konají závody světového poháru bobistů a sáňkařů. Altenberg nabízí i množství hýčkaných běžkařských stop, které jsou přehledně značené a provedou vás po malebných místech.

Třeba na vrch Kahlenberg, tyčíčící se do výše 905 m n. m., odkud se otvírá atraktivní pohled do zasněženého okolí, nebo k okraji Pinge, tedy jámy hluboké 150 m, jež je pozůstatkem propadu zeminy z důvodu dolování cínu.

Za krátkou zastávku stojí i vodní nádrž Grosser Galgenteich, dnes zásobárna pitné vody, kdysi však taktéž sloužící k těžbě cínu. Do Altenbergu je to z Prahy asi 110 km, nejvhodnějším dopravním prostředkem bude auto.

Zaparkovat ho můžete u zdejšího lyžařského vleku (ano, na své si tu v malém přijdou i sjezdoví lyžaři a snowboardisté), či na některém z parkovišť za městem přímo u nástupu na stopu.

Karneval a čistý vzduch jako hlavní lákadla

Sjezdoví lyžaři a snowboardisté se pak dostatečně vyřádí na 13 km sjezdovek ve Fichtelbergu, areálu s nadmořskou výškou přesahující 1200 m n. m. Ten úzce spolupracuje s nedalekým českým skiareálem Klínovec a na obou místech tak u dvou- a vícedenních skipasů platí jednotné ceny.

Na východní stranu hory Fichtelberg vede kabinová lanovka, která je vůbec nejstarší v Německu – v provozu je už od roku 1924. Nahoru se dostanete i pravidelnou autobusovou linkou z Oberwiesenthalu a pod vrcholem se nachází i několik parkovišť, která se však během sezóny snadno a rychle zaplní.

Zimním rájem pro sportovce je městečko Carlsfeld, které se chlubí nejčistším ovzduším v celém Sasku. V jeho okolí se vinou desítky kilometrů upravených běžkařských tratí s různou náročností. Každý rok se v Carlsfeldu během období masopustu koná tradiční carlsfeldský karneval na sjezdovce Hirschkopf.

Podívanou zajišťují lyžaři v pestrobarevných kostýmech, kteří divákům předvádějí nejrůznější akrobatické prvky. Nechybějí ani karnevalově vyzdobené sáně.

Kam za odpočinkem?

Menší, avšak o to malebnější středisko zimních sportů najdete v Holzhau. To nabízí více než 4 km sjezdovek a tři vleky, vhodné zejména pro rodiny s dětmi a začátečníky. Běžkaři se mohou vypravit na některou z 80 km tras.

Milovníci adrenalinových a nevšedních sportů pak jistě ocení možnost vyzkoušet si jízdu na airboardu neboli nafukovacích bobech. Po náročném sportovním dni lze nechat odpočinout ztuhlé údy v některém z četných léčivých pramenů.

Vyzkoušet můžete třeba termální lázně v Kurort Warmbad – Wolkenstein, nejstarší a nejteplejší lázně v Sasku. Léčivý pramen zde byl objeven už ve 14. století a už záhy začal přitahovat nemocné ze širokého okolí.

Bazény tu mají teplotu od 32 do 36 °C a jejich návštěva proto není příliš vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem či jinými zdravotními obtížemi. Lázeňské kouzlo má i letovisko Thermalbad Wiesenbad, kde se můžete ponořit do léčivého jiřského pramene s obsahem fluoridu a kyseliny uhličité.

Kromě relaxačních má i protizánětlivé a prokrvující účinky.

Mekka pro rodiny s dětmi

Z Krušných hor se přesuneme na neméně atraktivní Šumavu, respektive na její německou stranu – do Bavorského lesa. Tento útvar je mimochodem jedním z nejstarších pohoří Evropy a zdejších hustých a nepřístupných lesů se lidé obávali už odpradávna, jak se zmiňují někteří antičtí vzdělanci.

Dnes však již není nic, čeho by se tu měl člověk bát, ba naopak. Romanticky zasněžené šumavské scenérie dokážou zajistit nezapomenutelnou dovolenou. Pokud na ni míříte s dětmi, neměli byste minout skiareál Mitterdorf, který je Mekkou rodinného lyžování.

Najdete tu čtyři sjezdovky, jejichž úroveň obtížnosti se pohybuje od modrých, určených začátečníkům, až po ty náročnější, které ocení zejména zdatní lyžaři a snowboardisté. Dětem je zde navíc vyhrazen areál Junior Ski Zirkus, kde můžete nechat svou ratolest pod dohledem zkušených lektorů vyřádit se na jednoduché sjezdovce, kam vyjedou po pojízdném koberci.

Rodiče menších dětí jistě ocení možnost nechat si mladší než dvouleté dítě pohlídat ve školce.

Kvalitní jízda a sklo jako suvenýr

V Bavorském lese myslí i na běžkaře. Nejznámější je oblast Bretterschachten u městečka Bodenmais, nacházející se asi 15 km od Železné Rudy. Skvělý zážitek z krásných scenérií, perfektně upravená stopa a prvotřídní služby jsou však bohužel mnohdy vykoupeny větším množstvím lidí.

Zde, ve výškách dosahujících až 1300 m n. m., ale sezona končí často až v dubnu. Množství tras, měřících od 1500 m až po 12 km, nabízí okolí města Zwiesel. Výhody: zaparkujete zde zadarmo a riziko, že se ztratíte, je minimální.

Všechno značení je po německém způsobu mimořádně přehledné. Na druhou stranu tu však nenarazíte na jakékoliv zázemí, a to ani toalety. Sníh zaručeně najdete ve zdejší oblasti Rabenstein, pro náročné je určena trasa Kaiserteig, která překonává značné převýšení.

Začátečníci a děti by se jí měli vyhnout obloukem. Po načerpání dojmů z dobré jízdy a vyčerpání těla se vyplatí zastávka v samotném Zwieselu, kterému se přezdívá „město skla“. Sklárny zde mají dlouhou tradici a jejich výrobky jsou skvělým suvenýrem a třeba i vánočním dárkem.

A při návratu do Čech si dovolenou spontánně prodlužte – určitě vás nezklame moderní a inovativní Skiareál Lipno!

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?

Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp

Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp

Pyramidy v Gíze: Ukrývají tajemné stavby dávná poselství?

Pyramidy v Gíze: Ukrývají tajemné stavby dávná poselství?

Běžecké tratě v rakouských Alpách

Běžecké tratě v rakouských Alpách

Slovenské Tatry: Za sportem i za relaxací

Slovenské Tatry: Za sportem i za relaxací

Maďarsko, klenot mezi lázněmi

Maďarsko, klenot mezi lázněmi

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemný irský zámek Loftus Hall: Řádí v jeho zdech duch nešťastné matky?
enigmaplus.cz

Tajemný irský zámek Loftus Hall:...

V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook...
Sametově jemné dýňové rizoto
tisicereceptu.cz

Sametově jemné dýňové rizoto

Dýně k tomuto období neodmyslitelně patří. Tomuto rizotu...
Jak bydlí miliardář Arnault? Na zámcích, ostrově – ale nejraději v Paříži
epochaplus.cz

Jak bydlí miliardář Arnault? Na...

Mezi všemi Američany trůnícími na prvních...
Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Proč nepotkala toho pravého?
nasehvezdy.cz

Proč nepotkala toho pravého?

Dnes je z ní úplně jiná žena...
Nový hit obývacích pokojů
panidomu.cz

Nový hit obývacích pokojů

Chcete sedačku, u které můžete změnit barvu podle...
Věčný boj s kosmickým smetím
epochalnisvet.cz

Věčný boj s kosmickým smetím

Není to tak dlouho, co hrozila Mezinárodní...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Je třeba si to náležitě užít
21stoleti.cz

Je třeba si to náležitě užít

Pohlavní styk není pouze aktem k zachování druhu, pro...
Kdy představí Sabina svého nového přítele?
nasehvezdy.cz

Kdy představí Sabina svého...

Zvykla si na hlavní role...
Má kolegyně mě vytáčí
skutecnepribehy.cz

Má kolegyně mě vytáčí

U nás doma se vždycky mluvilo...
Těžký život testovacích figurín: Po každé bouračce k doktorovi!
epochaplus.cz

Těžký život testovacích...

Halou zaburácí motor, následuje tvrdý náraz a předek vozu...