Německo v zimě: Objevte české hory z německé strany
Německo v zimě: Objevte české hory z německé strany

Našinci blízké a čarokrásné je česko-německé pohraničí. Milovníci zimních sportů na něj nedají dopustit a nejeden ho preferuje i před „profláklými“ Alpami. Jen si to představte: romanticky zasněžené stromy, nikde nikdo a v lesním tichu se ozývá jen měkké klouzání běžek…

Po náročném dni pak můžete nechat své tělo odpočívat v termálních lázních, nebo navštívit proslulé sklárny či vánoční trhy. Zimních radovánek a vyžití je zkrátka v česko-německém pohraničí nepočítaně.

Na většině míst se navíc domluvíte bez problémů česky!

Zasněžené vánoční trhy

Drsné klima, a ještě drsnější minulost. Řeč je o Krušných horách, s délkou 130 km nejdelším pohoří České republiky. I přes tento svůj primát jsou mezi turisty poněkud opomíjené. Především v zimě přitom nabízejí skvělé sjezdovky, lákavé běžkařské trasy a nespočet jiných zimních radovánek.

Kromě sportu ale nabízejí německé Krušné hory neboli Erzgebirge, i jiné vyžití. V předvánočním čase sem můžete zajet za romantickými vánočními trhy, oproti klasickým Drážďanům bez davů turistů. Z nabízených suvenýrů stojí za zmínku řezbářské výrobky.

Toto řemeslo zde má dlouhou tradici: když začala těžba v 16. století upadat, mnozí havíři se uchýlili právě k řezbářství. V konzervativním regionu prastaré náměty přežily dodnes, vynikají mezi nimi především dřevění mužíčci kouřící fajfku. Stejně tak se udržela tradiční výzdoba domků, za kterou se vyplatí vyrazit na dlouhou procházku po místních vesničkách. Dnes se však do Krušných hor vydáváme primárně za sportem.

Kdysi cín, dnes zlato pro sportovce

Dřív se tu těžil cín, dnes je saský Altenberg pomyslnou zlatou žílou pro všechny milovníky zimních sportů. Ne náhodou se zde konají závody světového poháru bobistů a sáňkařů. Altenberg nabízí i množství hýčkaných běžkařských stop, které jsou přehledně značené a provedou vás po malebných místech.

Třeba na vrch Kahlenberg, tyčíčící se do výše 905 m n. m., odkud se otvírá atraktivní pohled do zasněženého okolí, nebo k okraji Pinge, tedy jámy hluboké 150 m, jež je pozůstatkem propadu zeminy z důvodu dolování cínu.

Za krátkou zastávku stojí i vodní nádrž Grosser Galgenteich, dnes zásobárna pitné vody, kdysi však taktéž sloužící k těžbě cínu. Do Altenbergu je to z Prahy asi 110 km, nejvhodnějším dopravním prostředkem bude auto.

Zaparkovat ho můžete u zdejšího lyžařského vleku (ano, na své si tu v malém přijdou i sjezdoví lyžaři a snowboardisté), či na některém z parkovišť za městem přímo u nástupu na stopu.

Karneval a čistý vzduch jako hlavní lákadla

Sjezdoví lyžaři a snowboardisté se pak dostatečně vyřádí na 13 km sjezdovek ve Fichtelbergu, areálu s nadmořskou výškou přesahující 1200 m n. m. Ten úzce spolupracuje s nedalekým českým skiareálem Klínovec a na obou místech tak u dvou- a vícedenních skipasů platí jednotné ceny.

Na východní stranu hory Fichtelberg vede kabinová lanovka, která je vůbec nejstarší v Německu – v provozu je už od roku 1924. Nahoru se dostanete i pravidelnou autobusovou linkou z Oberwiesenthalu a pod vrcholem se nachází i několik parkovišť, která se však během sezóny snadno a rychle zaplní.

Zimním rájem pro sportovce je městečko Carlsfeld, které se chlubí nejčistším ovzduším v celém Sasku. V jeho okolí se vinou desítky kilometrů upravených běžkařských tratí s různou náročností. Každý rok se v Carlsfeldu během období masopustu koná tradiční carlsfeldský karneval na sjezdovce Hirschkopf.

Podívanou zajišťují lyžaři v pestrobarevných kostýmech, kteří divákům předvádějí nejrůznější akrobatické prvky. Nechybějí ani karnevalově vyzdobené sáně.

Kam za odpočinkem?

Menší, avšak o to malebnější středisko zimních sportů najdete v Holzhau. To nabízí více než 4 km sjezdovek a tři vleky, vhodné zejména pro rodiny s dětmi a začátečníky. Běžkaři se mohou vypravit na některou z 80 km tras.

Milovníci adrenalinových a nevšedních sportů pak jistě ocení možnost vyzkoušet si jízdu na airboardu neboli nafukovacích bobech. Po náročném sportovním dni lze nechat odpočinout ztuhlé údy v některém z četných léčivých pramenů.

Vyzkoušet můžete třeba termální lázně v Kurort Warmbad – Wolkenstein, nejstarší a nejteplejší lázně v Sasku. Léčivý pramen zde byl objeven už ve 14. století a už záhy začal přitahovat nemocné ze širokého okolí.

Bazény tu mají teplotu od 32 do 36 °C a jejich návštěva proto není příliš vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem či jinými zdravotními obtížemi. Lázeňské kouzlo má i letovisko Thermalbad Wiesenbad, kde se můžete ponořit do léčivého jiřského pramene s obsahem fluoridu a kyseliny uhličité.

Kromě relaxačních má i protizánětlivé a prokrvující účinky.

Mekka pro rodiny s dětmi

Z Krušných hor se přesuneme na neméně atraktivní Šumavu, respektive na její německou stranu – do Bavorského lesa. Tento útvar je mimochodem jedním z nejstarších pohoří Evropy a zdejších hustých a nepřístupných lesů se lidé obávali už odpradávna, jak se zmiňují někteří antičtí vzdělanci.

Dnes však již není nic, čeho by se tu měl člověk bát, ba naopak. Romanticky zasněžené šumavské scenérie dokážou zajistit nezapomenutelnou dovolenou. Pokud na ni míříte s dětmi, neměli byste minout skiareál Mitterdorf, který je Mekkou rodinného lyžování.

Najdete tu čtyři sjezdovky, jejichž úroveň obtížnosti se pohybuje od modrých, určených začátečníkům, až po ty náročnější, které ocení zejména zdatní lyžaři a snowboardisté. Dětem je zde navíc vyhrazen areál Junior Ski Zirkus, kde můžete nechat svou ratolest pod dohledem zkušených lektorů vyřádit se na jednoduché sjezdovce, kam vyjedou po pojízdném koberci.

Rodiče menších dětí jistě ocení možnost nechat si mladší než dvouleté dítě pohlídat ve školce.

Kvalitní jízda a sklo jako suvenýr

V Bavorském lese myslí i na běžkaře. Nejznámější je oblast Bretterschachten u městečka Bodenmais, nacházející se asi 15 km od Železné Rudy. Skvělý zážitek z krásných scenérií, perfektně upravená stopa a prvotřídní služby jsou však bohužel mnohdy vykoupeny větším množstvím lidí.

Zde, ve výškách dosahujících až 1300 m n. m., ale sezona končí často až v dubnu. Množství tras, měřících od 1500 m až po 12 km, nabízí okolí města Zwiesel. Výhody: zaparkujete zde zadarmo a riziko, že se ztratíte, je minimální.

Všechno značení je po německém způsobu mimořádně přehledné. Na druhou stranu tu však nenarazíte na jakékoliv zázemí, a to ani toalety. Sníh zaručeně najdete ve zdejší oblasti Rabenstein, pro náročné je určena trasa Kaiserteig, která překonává značné převýšení.

Začátečníci a děti by se jí měli vyhnout obloukem. Po načerpání dojmů z dobré jízdy a vyčerpání těla se vyplatí zastávka v samotném Zwieselu, kterému se přezdívá „město skla“. Sklárny zde mají dlouhou tradici a jejich výrobky jsou skvělým suvenýrem a třeba i vánočním dárkem.

A při návratu do Čech si dovolenou spontánně prodlužte – určitě vás nezklame moderní a inovativní Skiareál Lipno!

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Rakousko je krásné letní i zimní

Rakousko je krásné letní i zimní

Rakouský Leogang: Adrenalin pro cyklisty, ráj turistů i zábava pro rodiny

Rakouský Leogang: Adrenalin pro cyklisty, ráj turistů i zábava pro rodiny

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Léčivé prameny a vodní atrakce: Slovensko je termální ráj

Dovolená v regionu Hochsteiermark: V nejzelenějším srdci přírody

Dovolená v regionu Hochsteiermark: V nejzelenějším srdci přírody

Italské Benátky: Romantika ve městě gondol a masek

Italské Benátky: Romantika ve městě gondol a masek

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Operaci šedého zákalu je bezpečné podstoupit i v létě
epochaplus.cz

Operaci šedého zákalu je...

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác má stropy vysoké i 20 metrů
epochaplus.cz

Odkaz nenáviděného diktátora:...

Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší....
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...