Domů     Německo v zimě: Objevte české hory z německé strany
Německo v zimě: Objevte české hory z německé strany
od 6.12.2021
1

Našinci blízké a čarokrásné je česko-německé pohraničí. Milovníci zimních sportů na něj nedají dopustit a nejeden ho preferuje i před „profláklými“ Alpami. Jen si to představte:

romanticky zasněžené stromy, nikde nikdo a v lesním tichu se ozývá jen měkké klouzání běžek…

Po náročném dni pak můžete nechat své tělo odpočívat v termálních lázních, nebo navštívit proslulé sklárny či vánoční trhy. Zimních radovánek a vyžití je zkrátka v česko-německém pohraničí nepočítaně. Na většině míst se navíc domluvíte bez problémů česky!

Zasněžené vánoční trhy

Drsné klima, a ještě drsnější minulost. Řeč je o Krušných horách, s délkou 130 km nejdelším pohoří České republiky. I přes tento svůj primát jsou mezi turisty poněkud opomíjené.

Především v zimě přitom nabízejí skvělé sjezdovky, lákavé běžkařské trasy a nespočet jiných zimních radovánek. Kromě sportu ale nabízejí německé Krušné hory neboli Erzgebirge, i jiné vyžití.

V předvánočním čase sem můžete zajet za romantickými vánočními trhy, oproti klasickým Drážďanům bez davů turistů. Z nabízených suvenýrů stojí za zmínku řezbářské výrobky.

Toto řemeslo zde má dlouhou tradici: když začala těžba v 16. století upadat, mnozí havíři se uchýlili právě k řezbářství. V konzervativním regionu prastaré náměty přežily dodnes, vynikají mezi nimi především dřevění mužíčci kouřící fajfku. Stejně tak se udržela tradiční výzdoba domků, za kterou se vyplatí vyrazit na dlouhou procházku po místních vesničkách. Dnes se však do Krušných hor vydáváme primárně za sportem.
Toto řemeslo zde má dlouhou tradici: když začala těžba v 16. století upadat, mnozí havíři se uchýlili právě k řezbářství. V konzervativním regionu prastaré náměty přežily dodnes, vynikají mezi nimi především dřevění mužíčci kouřící fajfku. Stejně tak se udržela tradiční výzdoba domků, za kterou se vyplatí vyrazit na dlouhou procházku po místních vesničkách. Dnes se však do Krušných hor vydáváme primárně za sportem.

Kdysi cín, dnes zlato pro sportovce

Dřív se tu těžil cín, dnes je saský Altenberg pomyslnou zlatou žílou pro všechny milovníky zimních sportů. Ne náhodou se zde konají závody světového poháru bobistů a sáňkařů.

Altenberg nabízí i množství hýčkaných běžkařských stop, které jsou přehledně značené a provedou vás po malebných místech. Třeba na vrch Kahlenberg, tyčíčící se do výše 905 m n.

m., odkud se otvírá atraktivní pohled do zasněženého okolí, nebo k okraji Pinge, tedy jámy hluboké 150 m, jež je pozůstatkem propadu zeminy z důvodu dolování cínu.

Za krátkou zastávku stojí i vodní nádrž Grosser Galgenteich, dnes zásobárna pitné vody, kdysi však taktéž sloužící k těžbě cínu. Do Altenbergu je to z Prahy asi 110 km, nejvhodnějším dopravním prostředkem bude auto.

Zaparkovat ho můžete u zdejšího lyžařského vleku (ano, na své si tu v malém přijdou i sjezdoví lyžaři a snowboardisté), či na některém z parkovišť za městem přímo u nástupu na stopu.

Karneval a čistý vzduch jako hlavní lákadla

Sjezdoví lyžaři a snowboardisté se pak dostatečně vyřádí na 13 km sjezdovek ve Fichtelbergu, areálu s nadmořskou výškou přesahující 1200 m n. m.

Ten úzce spolupracuje s nedalekým českým skiareálem Klínovec a na obou místech tak u dvou- a vícedenních skipasů platí jednotné ceny.

Na východní stranu hory Fichtelberg vede kabinová lanovka, která je vůbec nejstarší v Německu – v provozu je už od roku 1924. Nahoru se dostanete i pravidelnou autobusovou linkou z Oberwiesenthalu a pod vrcholem se nachází i několik parkovišť, která se však během sezóny snadno a rychle zaplní.

Zimním rájem pro sportovce je městečko Carlsfeld, které se chlubí nejčistším ovzduším v celém Sasku. V jeho okolí se vinou desítky kilometrů upravených běžkařských tratí s různou náročností.

Každý rok se v Carlsfeldu během období masopustu koná tradiční carlsfeldský karneval na sjezdovce Hirschkopf. Podívanou zajišťují lyžaři v pestrobarevných kostýmech, kteří divákům předvádějí nejrůznější akrobatické prvky. Nechybějí ani karnevalově vyzdobené sáně.

Kam za odpočinkem?

Menší, avšak o to malebnější středisko zimních sportů najdete v Holzhau. To nabízí více než 4 km sjezdovek a tři vleky, vhodné zejména pro rodiny s dětmi a začátečníky. Běžkaři se mohou vypravit na některou z 80 km tras.

Milovníci adrenalinových a nevšedních sportů pak jistě ocení možnost vyzkoušet si jízdu na airboardu neboli nafukovacích bobech. Po náročném sportovním dni lze nechat odpočinout ztuhlé údy v některém z četných léčivých pramenů.

Vyzkoušet můžete třeba termální lázně v Kurort Warmbad – Wolkenstein, nejstarší a nejteplejší lázně v Sasku. Léčivý pramen zde byl objeven už ve 14. století a už záhy začal přitahovat nemocné ze širokého okolí.

Bazény tu mají teplotu od 32 do 36 °C a jejich návštěva proto není příliš vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem či jinými zdravotními obtížemi.

Lázeňské kouzlo má i letovisko Thermalbad Wiesenbad, kde se můžete ponořit do léčivého jiřského pramene s obsahem fluoridu a kyseliny uhličité. Kromě relaxačních má i protizánětlivé a prokrvující účinky.

Mekka pro rodiny s dětmi

Z Krušných hor se přesuneme na neméně atraktivní Šumavu, respektive na její německou stranu – do Bavorského lesa.

Tento útvar je mimochodem jedním z nejstarších pohoří Evropy a zdejších hustých a nepřístupných lesů se lidé obávali už odpradávna, jak se zmiňují někteří antičtí vzdělanci. Dnes však již není nic, čeho by se tu měl člověk bát, ba naopak.

Romanticky zasněžené šumavské scenérie dokážou zajistit nezapomenutelnou dovolenou. Pokud na ni míříte s dětmi, neměli byste minout skiareál Mitterdorf, který je Mekkou rodinného lyžování.

Najdete tu čtyři sjezdovky, jejichž úroveň obtížnosti se pohybuje od modrých, určených začátečníkům, až po ty náročnější, které ocení zejména zdatní lyžaři a snowboardisté.

Dětem je zde navíc vyhrazen areál Junior Ski Zirkus, kde můžete nechat svou ratolest pod dohledem zkušených lektorů vyřádit se na jednoduché sjezdovce, kam vyjedou po pojízdném koberci.

Rodiče menších dětí jistě ocení možnost nechat si mladší než dvouleté dítě pohlídat ve školce.

Kvalitní jízda a sklo jako suvenýr
Kvalitní jízda a sklo jako suvenýr

V Bavorském lese myslí i na běžkaře. Nejznámější je oblast Bretterschachten u městečka Bodenmais, nacházející se asi 15 km od Železné Rudy.

Skvělý zážitek z krásných scenérií, perfektně upravená stopa a prvotřídní služby jsou však bohužel mnohdy vykoupeny větším množstvím lidí. Zde, ve výškách dosahujících až 1300 m n. m., ale sezona končí často až v dubnu.

Množství tras, měřících od 1500 m až po 12 km, nabízí okolí města Zwiesel. Výhody: zaparkujete zde zadarmo a riziko, že se ztratíte, je minimální. Všechno značení je po německém způsobu mimořádně přehledné.

Na druhou stranu tu však nenarazíte na jakékoliv zázemí, a to ani toalety. Sníh zaručeně najdete ve zdejší oblasti Rabenstein, pro náročné je určena trasa Kaiserteig, která překonává značné převýšení. Začátečníci a děti by se jí měli vyhnout obloukem.

Po načerpání dojmů z dobré jízdy a vyčerpání těla se vyplatí zastávka v samotném Zwieselu, kterému se přezdívá „město skla“. Sklárny zde mají dlouhou tradici a jejich výrobky jsou skvělým suvenýrem a třeba i vánočním dárkem.

A při návratu do Čech si dovolenou spontánně prodlužte – určitě vás nezklame moderní a inovativní Skiareál Lipno!

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových